Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Emigrare Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,631
  • Înscris: 02.10.2009

View PostVeteran2, on 5th January 2010, 01:30, said:

Buna gluma!
Ceea ce spui tu este ca si cum cineva mi-ar zice ca a terminat medicina in 2 ani (ca era supradotat) dupa care a facut rezidentiatul in 6 luni si la virsta de 21 ani este deja doctor plin iar la anul isi sustine si teza de doctorat pe care o are deja facuta in proportie de 70%.
Veterane, o iei razna. Cred ca te-a afectat foarte tare treaba cu Canada si acum umpli forumuruile cu pozele acelea si cu alte mizerii. Am mai intalnit exact aceleasi trimiteri la pozele acelea si pe alte forumuri sau ziare. S-ar putea sa fie acceasi persoana, adica dumneata, se vede ca  inca nevindecat. Lasa oamenii in pace, fiecare face cum crede de cuviinta. E limpede ca nu ai argumente serioase si nu ai avut ocazia sa deschizi bine ochii.  Invarti aceeasi placa.
E penibil cat de putin cunosti despre alti oameni care sunt in Canada, sau mai bine zis cat de frustrat esti, pentru ca la urma urmei nu se poate sa nu fi intalnit romani care dupa 3-4 ani aici sa nu aiba cel putin cat spune domnul de mai inainte. Baga la cap ca reusita MATERIALA este doar un aspect, banii au insemnatatea lor dar implinirea omului mai necesita si altceva. De acel altceva nu ai habar.

Oricine poate reusi in viata pe pamant canadian, uneori din primul an, daca are meserie, stie limba si isi vede de treaba.   Pentru tembeli sau pentru cei care nu sunt in stare sa bata un cui sau sau sa duca o cana de apa unui batran, nu este loc acolo.
E urat in Montreal ? De ce nu te duci dumneata in alta parte, in GTA sau in Cowtown la dl Blacatusu? Sa stii ca nu ti-ar strica o vizita acolo, vei fi socat de cati romani isi vad de treaba si o duc mai mult decat decent.
Care e problema  sa te inscrii si d-ta la o scoala superioara, Quebecul e cel mai darnic la capitolul acesta si in plus e si pe jumatate pret ca in partea engleza? Inveti o meserie, vezi cum merge societatea si ai ocazia sa arati ce poti sa faci.
Bati campii cu "doctoratu" si alte prostii care in Canada sau US inseamna cu totul altceva decat morisca romaneasca. Dar nu ai auzit, ai fost ocupat cu fotografiatul cosmeliilor. Vii cu poze luate aiurea intr-un oras care a gazduit olimpiada si expo mondiala, care este inca un centru financiar si bancar important in lume, cu parcuri, nenumarate muzee, F1, malluri subterane si vizitat de milioane de turisti anual. Astea desigur ca nu le-ai vazut, ai fost prea ocupat cu pozele de cosmelii.
Du-te omule si clateste-ti ochii prin alte parti daca acolo e rau, sau vino inapoi la romanica careia ii apartii de fapt 100%.

P.S. Sa stii ca "dizertatiile" mele vin direct din viata traita multi ani in Canada, timp in care am trecut prin multe experiente, am umblat mult si cunoscut sute de romani. Din fericire NICI UNUL ca d-ta.

#20
Veteran2

Veteran2

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.12.2009

View PostRosebud09, on 5th January 2010, 04:25, said:

P.S. Sa stii ca "dizertatiile" mele vin direct din viata traita multi ani in Canada, timp in care am trecut prin multe experiente, am umblat mult si cunoscut sute de romani. Din fericire NICI UNUL ca d-ta.

Nu se vede!

In ceea ce priveste masterele si doctoratul, in Canada este cel putin aceeasi bataie de joc ca si in Romania. Emigrantii care cum vin se si inscriu ba la master ba la doctorat. Zeci de mii de noi veniti urmeaza scoli si ies de acolo tot cum au intrat, cu aceleasi perspective de angajare, aceleasi cunostiinte, dar cu datorii imense catre statul Canadian.

#21
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in general cand te anagajeaza unu' in economie, o face pentru ca-i rezolvi niste probleme din care castiga bani. in mod clar se prefera oameni cu experienta la treburi din astea. doctoratul e criteriu la anagajare mai degraba la stat. stiu cativa cu doctorat someri in germania, ca-s specializati pe un domeniu care nu intereseaza multa luma. unu cu biologie marina (asta si-o gasit totusi ceva in IT ca stia SQL calumea) si unu in egiptologie, care nu prea gaseste nimica in momentul de fata.
dar asta-i fenomen general, ca nu-ti garanteaza nimeni un job doar pe titlul de doctor, daca n-o fi chiar de la MIT, Yale sau Oxford.

amu, astia pe care-i stiu io in Canada sad toti in Toronto, excetpand unu, care-i in Montreal. nu ca ar face toti baie dimineata intr-un bazin cu bani, dar nu stiu pe nimeni sa n-aibe de lucru sau sa traiasca mancand cartoane, nici macar ala care-i in Montreal. majoritatea au trecut de 10 ani de Canada. ca o mai avut unu-altu probleme, e clar. probleme am avuit si io; probleme are toata lumea. numa' ca io unu nu mi-am imaginat ca ar fi altfel. idea e, daca n-ai psihicul pentru asa ceva, mai bine stai acasa. problema-i ca de regula n-ai de unde stii dinainte daca ai psihicul necesar si descoperi d-abia cand esti acolo.

#22
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Veteran2, mi se pare ca irosesti cam mult timp si energie varsandu-ti otrava pe Canada si canadieni. Aparent ai ceva cu ei. Poate nu ar strica sa iti spui povestea aici, ca sa intelegem si noi de unde atata inversunare. Fiindca in momentul de fata pentru mine (si nu numai) nu esti decat un troll.
Fa-ne si pe noi sa intelegem cu ce orizont de asteptari ai ajuns acolo, ce ai vrut sa faci si ce carcalete a iesit.

#23
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

View PostVeteran2, on 4th January 2010, 16:30, said:

Buna gluma!
si care e gluma ca nu ma prind, e prea devreme probabil nici cafeaua n-am terminat-o

#24
ofe

ofe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2009
Am intrat si eu pe site-ul sau blogului Veteranului, e interesant, omul are si haz, se pricepe sa scrie, am ras cu sotul meu de m-am prapadit. Cred ca ar trebui sa incerce sa scrie la ceva ziare de pe acolo, poate asa face si el ceva bani.
Si pe mine m-ar interesa sa scrie mai multe detalii despre viata lui, cand a ajuns, daca e cu familia, ce a facut exact de cand e acolo etc.
Nasii mei acum trebuie sa vina la noi in vizita din Canada. Mor de curiozitate sa vad ce zic, ca asa pe net e mai greu, dar ei dupa 2 ani au deja casa pe pamant (in rate, bineinteles), asa ca abia astept sa vad ce zic si ei.

Daca stiti si alte forumuri unde se discuta despre emigrarea in Canada, dati-mi un pm, va rog.

#25
Veteran2

Veteran2

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.12.2009

View PostPengoon, on 5th January 2010, 12:00, said:

amu, astia pe care-i stiu io in Canada sad toti in Toronto, excetpand unu, care-i in Montreal. nu ca ar face toti baie dimineata intr-un bazin cu bani, dar nu stiu pe nimeni sa n-aibe de lucru sau sa traiasca mancand cartoane, nici macar ala care-i in Montreal. majoritatea au trecut de 10 ani de Canada.

Apoi, nici eu, fata de cunoscuti, nu ma apuc sa zic ca nu am realizat mai nimic in Canada. Torn mereu povesti ca mi-am facut casa, am un SUV, servici de 100 000 CAN. Am si poze speciale care sa-mi intereasca spusele.
Am 15 pagini de minciuni scrise pe care le repet cel putin doua ore in fiecare duminica seara ca sa nu uit ce minciuna am spus fiecaruia.

#26
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
e naspa sa ai cunoscuti la care trebuie sa le povestesti tot felu' de minciuni. io ma bucur ca la mine nu-i cazul. am prieteni carora nu tre' sa le servesc gogoase si cu care pot vorbi deschis despre dificultati si viceversa.

#27
Veteran2

Veteran2

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.12.2009
Esti naiv.

#28
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
nu sunt. imi cunosc bine prietenii.

#29
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,631
  • Înscris: 02.10.2009
Aici se atinge o coarda sensibila. Probabil ca sunt destui aceia care nu spun chiar toate detaliile sau care “infloresc” cate ceva, care minimalizeaza necazurile sau exagereaza putin reusitele.
Din acest punct de vedere Veteran2 poate avea dreptate, chiar daca ceea ce zice d-sa este intentionat exagerat tocmai ca sa sublinieze acest aspect important.
Efectul depinde in mare masura de ascultator, adica de educatie, cate cunostinte prealabile are si cat de credul este.  Daca are idei dinainte conturate cum ca e “foarte bine” prin Ca, va acorda mai multa atentie si credit informatiilor care sustin acele idei. La fel, cine crede ca stie dinainte ca “e de rau”, aplauda stirile care-i intaresc convingerea, ignorand uneori alte informatii. Depinde mult si de caracter: unei persoane mai inganfate, orice ar spune “loserii” nu are valoare, asa cum pe un baiat de bani gata nimic nu-l poate multumi indeajuns in Ca.
Este deci f. important sa reusim a pastra mintea limpede si deschisa, si mai ales sa intelegem ca orice ar povesti unul sau altul, este vorba in primul rand de experienta lor proprie sau modul propriu de a interpreta realitatea.
Exemplu clasic: intr-un fel se vede societatea canadiana de la “inaltimea” unui salariu de 8 dolari pe ora, acelasi de ani de zile si altfel de la un nivel de peste 30, chiar daca e vorba de aceeasi persoana in etape diferite.
Cum bine spunea cineva mai sus, nu ai de unde sa stii dinainte ce se va intampla cu tine, abia dupa emigrare constati ca e foarte diferit de orice poveste auzita, in bine sau in rau. Nu trebuie sa blamezi povestitorii ci eventual modul cum ai interpretat povestea lor. :peacefingers:

#30
ofe

ofe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2009

View PostVeteran2, on 6th January 2010, 18:28, said:

Apoi, nici eu, fata de cunoscuti, nu ma apuc sa zic ca nu am realizat mai nimic in Canada. Torn mereu povesti ca mi-am facut casa, am un SUV, servici de 100 000 CAN. Am si poze speciale care sa-mi intereasca spusele.
Am 15 pagini de minciuni scrise pe care le repet cel putin doua ore in fiecare duminica seara ca sa nu uit ce minciuna am spus fiecaruia.
:w00t:  :lol:  :lol:  :lol:

#31
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,631
  • Înscris: 02.10.2009

View Postofe, on 6th January 2010, 22:28, said:

:w00t:  :lol:  :lol:  :lol:

The Official Canadian Temperature Conversion Chart

50° Fahrenheit (10° C)
• Californians shiver uncontrollably.
• Canadians plant gardens.

35° Fahrenheit (1.6° C)
• Italian Cars won't start
• Canadians drive with the windows down

32° Fahrenheit (0° C)
• American water freezes
• Canadian water gets thicker.

0° Fahrenheit (-17.9° C)
• New York City landlords finally turn on the heat.
• Canadians have the last cookout of the season.

-60° Fahrenheit (-51° C)
• Santa Claus abandons the North Pole.
• Canadian Girl Guides sell cookies door-to-door.

-109.9° Fahrenheit (-78.5° C)
• Carbon dioxide freezes makes dry ice.
• Canadians pull down their earflaps.

-173° Fahrenheit (-114° C)
• Ethyl alcohol freezes.
• Canadians get frustrated when they can't thaw the keg

-459.67° Fahrenheit (-273.15° C)
• Absolute zero; all atomic motion stops.
• Canadians start saying "cold, eh?"

-500° Fahrenheit (-295° C)
• Hell freezes over.
• The Toronto Maple Leafs win the Stanley Cup
:naughty:

E ceva samanta de adevar...

#32
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
singura chestie nerealista din lista de sus e, ca ar fi suficient o temperatura sub zero absolut pentru ca Toronto sa ia Cupa Stanley. astia-s optimisti de optismisti.

#33
MEDICCA

MEDICCA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2010
Pentru domnul "vETERAN 2" si pentru restul audientei. In Quebec sunt peste 20 de medici romani care nu au refacut facultatea aici si inca vreo 5-6 care isi refac o parte de facultate( nu vorbesc despre alti multi copii de imigranti care studiaza acum medicina). Toate informatiile despre cum sa devii medic in Quebec sunt f. clare pe site-ul Colegiului medicilor (PERMIS REGULIER, PERMIS RESTRICTIV, INTRARE DIRECTA IN CICLUL 2  ).
Eu sunt medic de 4 ani si mi-au trebuit 18 luni ca sa dau toate examenele si sa fac stagiul cerut. Lucrez in specialitatea pe care o aveam in Romania si cele 18 luni de invatat pe rupte merita tot efortul. Sotul meu a facut o facultate intreaga de la capat pentru ca asa a vrut nu pentru ca nu ar fi avut facultatea din Ro. nerecunoscuta.
Adevarul este ca multi emigranti nu o duc foarte bine, dar sunt si multi care au reusit. In general este ca si in Romania , cine a reusit acolo reuseste si aici pentru o miza  muuult mai mare.
In concluzie , ca sa fi medic aici este cel mai bine sa ai o facultate de stat si o specialitate terminate in Ro , sa fii lucrat ca medic si nu la firma de medicamente, sa nu fii foarte batran (sub 40 de ani) si sa ai puterea sa inveti pe rupte cam un an. In plus iti trebuie bani sa supravietuiesti anul ala in care inveti , cel putin 20 000 CAD (pentru trait modest si pentru plata examenelor) sau partenerul sa munceasca pentru banii astia pana ajungi la liman. Salariul pe an al unui doctor: minim 200 000CAD- maxim 600 000, depinde de specialitate si oras. Sa nu uit! Franceza trebuie bine, bine stiuta, iar engleza cat sa te descurci cu putinii pacienti anglofoni.
Succes!

#34
cuntachinte

cuntachinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.06.2010

View PostMEDICCA, on 16th February 2010, 20:34, said:

Pentru domnul "vETERAN 2" si pentru restul audientei. In Quebec sunt peste 20 de medici romani care nu au refacut facultatea aici si inca vreo 5-6 care isi refac o parte de facultate( nu vorbesc despre alti multi copii de imigranti care studiaza acum medicina). Toate informatiile despre cum sa devii medic in Quebec sunt f. clare pe site-ul Colegiului medicilor (PERMIS REGULIER, PERMIS RESTRICTIV, INTRARE DIRECTA IN CICLUL 2  ).
Eu sunt medic de 4 ani si mi-au trebuit 18 luni ca sa dau toate examenele si sa fac stagiul cerut. Lucrez in specialitatea pe care o aveam in Romania si cele 18 luni de invatat pe rupte merita tot efortul. Sotul meu a facut o facultate intreaga de la capat pentru ca asa a vrut nu pentru ca nu ar fi avut facultatea din Ro. nerecunoscuta.
Adevarul este ca multi emigranti nu o duc foarte bine, dar sunt si multi care au reusit. In general este ca si in Romania , cine a reusit acolo reuseste si aici pentru o miza  muuult mai mare.
In concluzie , ca sa fi medic aici este cel mai bine sa ai o facultate de stat si o specialitate terminate in Ro , sa fii lucrat ca medic si nu la firma de medicamente, sa nu fii foarte batran (sub 40 de ani) si sa ai puterea sa inveti pe rupte cam un an. In plus iti trebuie bani sa supravietuiesti anul ala in care inveti , cel putin 20 000 CAD (pentru trait modest si pentru plata examenelor) sau partenerul sa munceasca pentru banii astia pana ajungi la liman. Salariul pe an al unui doctor: minim 200 000CAD- maxim 600 000, depinde de specialitate si oras. Sa nu uit! Franceza trebuie bine, bine stiuta, iar engleza cat sa te descurci cu putinii pacienti anglofoni.
Succes!
Du-te si plimba ursul.
Indrugi povesti pe care nici tu nu le crezi.
Esti o agentie de emigrare imputita.

#35
vladimyr

vladimyr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2011
NU V I A CANADA
Salut,sa va povestesc cum este sa iei teapa de 1000 euro de la via canada?......va intereseaza?......Dupa ce m-am intoxicat cu super life in Canada am decis sa depun actele la via canada...am platit un sac de bani,am primit o lista ca la spital,pasta ,periuta,sapun,pijamale,si un dictionar pentru limba franceza(initial am aplicat pe partea engleza iar dupa ce am semnat documentele mi-au spus ca ma calific mai bine pe partea franceza....si apuca-te sa inveti franceza,oricum banii nu-i mai vedeam inapoi)...primul test de limba franceza se tinea telefonic :thumbdown: ,am primit un colet cu un dictionar si o carticica,ghid de conversatie pentru care am platiti 20 milioane( o luam de la librarie cu 20 de lei) ,de fiecare data cind sunam imi spuneau sa urmez procedura.In final am renuntat dar am si datorie 1000 de euro.Poate pentru altii o fi mai bine insa NU SEMNATI CONTRACTUL FARA SA CITITI.

#36
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009
Canada inca primeste imigranti :

http://www.incont.ro...e-selectie.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate