Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Planuri de case

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
De astazi sunt proaspat propietar de teren.  :cheers: Am un teren de 1200mp 15x80 intre case in  localitatea Fundulea la 30 minute de Bucuresti.
Acum sunt in cautarea unui proiect de casa cu urmatoarele caracteristici (cereri);
- 3 dormitoare
- 2 bai
- living
- birou
- camera tehnica
- bucatarie

Nu stiu daca sa aleg sa fac o casa cu etaj sau una simpla (nu stiu exact diferenta de pret).

Astept propunerile voastre pentru un proiect care sa tina cont de cele de mai sus.

#74
dansta

dansta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 07.05.2007
E plin netul de proiecte , de exemplu, cauta pe goagal "projekty dom",o sa dai peste multe site-uri, cu muuulte proiecte de case din care sa te inspiri Chiar daca sunt in melodioasa limba poloneza o sa te descurci usor. Poti sa folosesti traducerea de la google
O casa cu etaj, eventual o mansarda mai inalta, e mai ieftina decat una  cu un nivel.

Edited by dansta, 08 July 2010 - 22:38.


#75
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Mersi pentru pont.
De ce spui "O casa cu etaj, eventual o mansarda mai inalta, e mai ieftina decat una cu un nivel"?

Daca aveti o sugestie, un plan de casa respectand conditiile de mai sus astept un link. :)

#76
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 daniel21, on 8th July 2010, 22:37, said:

De astazi sunt proaspat propietar de teren.  :cheers: Am un teren de 1200mp 15x80 intre case in  localitatea Fundulea la 30 minute de Bucuresti.

Sa-l stapanesti sanatos.
Nu este cam departe Fundulea si cam ingusta fasia?
Cat te-a costat? Fiind intre case banuiesc ca ai utilitatile la poarta.

#77
dansta

dansta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 07.05.2007

 daniel21, on 9th July 2010, 09:03, said:

Mersi pentru pont.
De ce spui "O casa cu etaj, eventual o mansarda mai inalta, e mai ieftina decat una cu un nivel"?

Daca aveti o sugestie, un plan de casa respectand conditiile de mai sus astept un link. :)

La o casa cu un nivel, sa zicem 200 mp, fundatia se "intinde" pe cei 200 mp, la una cu etaj, 100mp jos si 100mp sus fundatia va avea 100 mp. Si la acoperis va fi cam acelasi raport. Ca o cheltuiala in plus la casa cu etaj e scara interioara.
Apoi, daca faci o mansarda inalta mai scutesti sa zicem 75 sau 100 cm de zidarie (3 sau 4 randuri de caramida) pe 2 laturi ale casei, si nu pierzi nimic din confort, dar sa ai un proiect ce nu presupune ferestre in acoperis ca nu faci nicio afacere. Nu e cine stie ce economie dar totusi este.

Edited by dansta, 09 July 2010 - 09:10.


#78
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 gabian22, on 9th July 2010, 09:26, said:

Sa-l stapanesti sanatos.
Nu este cam departe Fundulea si cam ingusta fasia?
Cat te-a costat? Fiind intre case banuiesc ca ai utilitatile la poarta.

Multumesc. :peacefingers:


Este mai departe fata de ce vroiam eu dar din pacate nu am gasit ceva care sa-mi placa mai aproape, toate parcelele gasita erau in camp si foarte mici. Din fata casei unde stau acum (si unde lucrez) si pana la teren fac intre 25 - 30 de minute, pot ajunge atat pe DN3 cat si pe autostrada. Terenul are doar curent tras. Nu sunt alte utilitati in zona cum ar fi apa curent, gaze canalizare (dar vor veni si acestea), drumul este asfaltat si ca bonus pe aceiasi strada locuieste si primarul :coolspeak: .
Avand 1200mp imi pot face tot ce visez eu, o gradina mare cu flori, un solor cu rosii, etc.

Deschiderea de 15m m-i se pare foarte ok avand in vedere ca amprenta casei va fi de cel mult 10x10m.

Acum sunt in cautarea unui proiect de casa, vreau ceva de genul asta.

Edited by daniel21, 09 July 2010 - 09:14.


#79
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Referitor la distanta banuiesc ca ti-ai facut niste calcule in ceea ce priveste timpul pierdut pe drum si costurile, oricum din Fundulea mai este si varianta transportului cu trenul care pana in gara Obor face cam 40-45 min parca. (pe timp de iarna ar putea fi o varianta ok)

Modelul de casa ales arata foarte bine dar nu cred ca este foarte practic.
Parerea mea ca la o casa balcoanele nu isi au rostul pentru ca nu vor fi folosite, cel pe semicerc (aflat deasupra livingului presupun) cu atat mai mult cu cat ar putea crea probleme cu infiltratiile, pierderi de caldura.

#80
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Acela a fost un proiect gasit asa...in cateva minute. Ideea este ca vreau o casa care sa aiba minim 3 dormitoare, birou si 2 bai. Nu stiu care sunt avantajele si dezavantajele diverselor tipuri de case de aceea apelez la ajutorul vostru, ce anume ar trebuii sa aiba neaparat o casa si la ce anume pot renunta.

#81
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Vorbeste cu un arhitect, modelul casei ar trebui sa se plieze pe dorintele tale (nr de camere, suprafata utila..etc), forma terenului, pozitia fata de punctele cardinale si probabil altele pe care nu le stiu.
Daca vei cauta pur si simplu un model de casa pe net este foarte posibil sa nu se pupe cu terenul si dorintele tale.

#82
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Inca o intrebare pentru cunoscatori. Este ok daca anul acesta incepand cu 15 septembrie torn fundatia la casa pana la nevelul 0 (egalizare) ? Are ceva daca o las asa pana in aprilie cand ma apuc de restul constructiei ? Sau e mai bine sa incep cu totul si asta e? Ce riscur sunt daca las fundatia peste iarna sau ce avantaje ?

#83
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Nu este nici o problema daca lasi fundatia descoperita peste iarna, trebuie doar sa protejezi armaturile (cu un beton mai slab parca)

#84
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008
Te sfatuiesc din propria mea experienta.Uita de aceste proiecte tip de pe net.Daca nu incepi lucrurile asa cum trebuie de la inceput la sfarsit ai sa ajungi sa platesti de 2-3 ori pretul unui proiect.
Sfatul meu: apeleaza la un arhitect-vei avea o casa mult mai bine gandita si mult mai economica,cineva iti va controla lucrarile in timpul santierului,nu vei avea probleme la autorizatie,,si cel mai important daca nu  vrei sa ai de alergat si de dat o gramada de bani la sfarsitul de casei (un lucru de care multa lume uita) nu uita ca trebuie sa faci receptia lucrarilor la sfarsit si sa intocmesti cartea tehnica a casei(nu ai proiectant sa iti semneze ,esti pierdut) Concluzia la care am ajuns eu:daca te zgircesti la banii pe care trebuie sa ii dai proiectantului sa sti ca nu ai rezolvat nimic,buzunarele celor de la primarie sa stie ca sunt de 2-3 ori mai mari decat ale proiectantilor.

#85
bogss

bogss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2010

 csv, on 8th July 2010, 09:40, said:

Multumesc pt raspunsuri! Structura podului e foarte simpla, si oricum va fi refacuta partial, asa ca pot scoate 1-2 pereti fara costuri prea mari. Cel mai probabil vor fi si adaugati cativa stalpi si grinzi din beton pentru rigidizarea structurii. Intradevar casa e o serie de adaugiri si modificari survenite in peste 50 de ani, de aici si impartirea nefericita.

Intre timp m-am mai gandit la o varianta de compartimentare, daca puteti sa o criticati as aprecia.

Multumesc!

Salut
In principiu mi se pare ok.Ma bucur ca ai renuntat la a face curatenie in ceea ce priveste nr. peretilor.Ai mare grija la zona camera de zi ,bucatarie,structural lipseste ceva de acolo.Scuza-ma ca nu am avut timp sa fac un desen ok din punct de vedere grafic,dar iti dau o idee :nu stiu de ce resurse financiare dispui sau esti dispus sa bagi in casa,dar acea bucatarie iti va crea multe probleme in timp,este foarte prost pozitionata.Gandestete ce inseamna sa aerisesti acest spatiu:iti trebuie o hota performanta care oricum nu va face  fata probabil deoarece traseul aerisirii va fi cam mare.Iti propun sa creezi un nou windfang in locul scarilor de la intrare si sa muti accesul in casa direct prin camera de zi.Acest windfang il poti realiza dintr-o structura usoara( inchidere din termopan,structura din lemn,etc.)Muta bucataria in locul actual al vestibulului(vei avea aerisire naturala) si locul de luat masa in locul bucatariei propuse de tine.Mi se pare o solutie care functioneaza mai bine pe termen lung.
Sper ca se ataseaza si poza desi vad ca nu prea vrea

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate