Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Planuri de case

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
morosan2009

morosan2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.10.2009

View Postportocaliul, on 18th December 2009, 22:49, said:

Fa-ti linistit o casa cu mansarda, arata mult mai bine, costurile sunt mai mici decat la P+1. "Cineva" asocia mansarda cu manelele.  :bigwhitegrin: Expert, n-ai treaba!
www.ALA-BALA-PORTOCALA.com/actual422.html - o casa care mi-a placut mult! Da o tura pe site-ul asta, vezi ce gasesti pe acolo.
Succes!
Nu se deschide site-ul. E corecta adresa?


View Postrich1974, on 19th December 2009, 10:19, said:

imi pare rau, nu pot sa dau planuri de case....
un pod mansardat este intr-adevar mai ieftin, dar suprafata mansardei va fi mult mai mica decat suprafata parterului. acoperisul va trebui sa aiba panta de 45-50 grade.
din pacate, planseul din lemn are marele dezavantaj ca este zgomotos, se va auzi cand o sa pasesti pe el....
daca tot va speriati atat de mult de plansee...se poate face o casa p, p+1 fara nici un planseu de beton. poti sa faci peretii exteriori din caramida iar compartimentarea interioara din lemn. pe vremuri asa se construia...
dar trebuie sa luati in calcul ca va trebuuiesc mesteri buni care sa lucreze lemnul....mesteri care costa. si nici lemnul nu este chiar asa de ieftin!
Asa ma gandesc sa procedez. Parterul si deasupra un metru de zidarie apoi acoperisul. Chiar daca vine suprafata mai mica e ok pt ca sus vor fi 3 sau 4 dormitoare. Cat despre planseu, asa ma gandesc sa fac, din lemn, fara placa betonata. Bine izolata cred ca nu va fi nici o problema.

#38
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009

View Postmorosan2009, on 21st December 2009, 12:09, said:

Nu se deschide site-ul. E corecta adresa?

:roflmaofast:

e modificata de moderator,citeste si tu tot postul

Edited by bobodinvs, 22 December 2009 - 06:22.


#39
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
ala-bala = case
portocala = ieftine
cu "-" (minus) intre cuvinte
Ca in ziua alegerilor, cand in presa se discuta despre preturile tomatelor si a portocalelor in piata... sau ce discounturi au masinile rosii si cele portocalii... :bigwhitegrin:

#40
nickey1234

nickey1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.02.2007
Are cineva o varianta de proiect de casa cu demisol,parter, etaj si mansarda compartimentata in apartamente?

#41
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Lifestyle2000.

#42
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005

View Postbobodinvs, on 15th December 2009, 20:01, said:

Poate am mai spus-o (si cred ca merit o brosura de la ei :lol:  pt promovare) dar pe www.extradom.pl sunt foarte multe planuri superbe,pe toate gusturile ,marimile si bugetele,chiar si cu realizari efective ale lor. O sa va amuzati putin pana va faceti cont pe site (in poloneza) ca sa vedeti pozele cu realizarile mari,dar merita.


Nu este nici o problema cu limba atata timp cat exista google translate.
Eu mi-am facut cont imediat la ei pe site.
Pretul unui proiect este mult mai mic in comparatie cu cele din Romania.
Proiectul complet pentru o casa de 170mp costa 2000 de RON.

#43
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
Pana la urma asta e solutia acceptata de mine. Am deja PAC-ul. Ce parere aveti?

Multumesc celor care au oferit sfaturi.Attached File  etaj.1.jpg   291.23K   325 downloads

#44
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
living prea mic.

#45
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
Comparabil cu ?  Daca il compari cu cel al lui Becali e mic.  ;)
Mie bucataria mi s-a parut mica, dar asta e terenul si cred ca e solutia optima.

Edited by raduk, 27 December 2009 - 11:39.
citarea inutilă a postului precedent


#46
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Daca structura cladirii este in cadre poti elimina peretele dintre living si bucatarie si obtii o incapere mai mare, senzatia de spatiu devine alta, pus ca poti amenaja foarte fain.
Altfel, alte sugestii nu vad.

#47
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
Structura permite. Dar apoi intervine chestia " dar nu o sa miroasa sarmalele in toata casa".  :D

Edited by raduk, 27 December 2009 - 11:31.
citarea inutilă a postului precedent


#48
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Să înțeleg că acesta este partiul de la etajul întîi?

Remarca portocaliului este binevenită, pentru că altfel nu prea văd unde o să luați masa.  :confuzzled:
Nu-ți fă griji cu mirosul de mîncare gătită. Pot să-ți garantez că nu vei scăpa complet de el, nici în varianta pe care ai postat-o tu. În plus, ar trebui să te gîndești că, atunci cînd faci un grătar, 90% din plăcere este la prepararea lui. Forțînd nota un pic, acest miros este pentru o masă precum preludiul pentru o partidă de dragoste. :naughty:

#49
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
Casa va fi P+2. Cu cate un apartament independent pe fiecare nivel.

Edited by mircea812, 27 December 2009 - 12:13.


#50
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Foarte de acord cu portocaliul,am vazut imediat ce am deschis poza solutia asta,apoi am vazut ca mi-a luat-o portocaliul inainte.Eu asa am ales la mine ,am living unit cu bucataria, are 7 m lungime si pe 5,5 m e lat de 5,5 m iar pe 1,5 m e lat de 4 m (aici o sa asez bucataria).
Legat de miros,cum au zis si ceilalti, e cam acelasi lucru cu bucataria inchisa.Aminteste-ti de cate ori ai urcat pe scara blocului si te-au lovit mirosuri de sarmale,bors,friptura,la unii au murit vecinii si i-au gasit mai tarziu decat garantia oferita de producator :puke:  sau cate alte mirosuri.Si erai cu totul in afara casei respective,daramite in ea.E un mit cu mirosul asta.
In schimb daca le faci impreuna,castigi ca imagine si spatiu,nu o sa mai fie aiurea cand ai musafiri dar faci si mancare si nu stii cum sa te imparti,nu se mai supara nevasta ca ''o trimiti la bucatarie''.....si poate mai sunt.Acum depinde si de gusturi.Uite aici cam cum ar putea arata.

Attached Files



#51
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Postmircea812, on 27th December 2009, 10:46, said:

Dar apoi intervine chestia " dar nu o sa miroasa sarmalele in toata casa".  :D

Un grup de cercetatori americani (sau germani etc.) a facut o descoperire fabuloasa: un obiect electrocasnic pe care l-a botezat ulterior HOTA ! :D

#52
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
La ce sarmale facem ar trebui o hota industriala. :lol:

#53
mard

mard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 26.12.2009

View Postportocaliul, on 28th December 2009, 13:18, said:

Un grup de cercetatori americani (sau germani etc.) a facut o descoperire fabuloasa: un obiect electrocasnic pe care l-a botezat ulterior HOTA ! :D
Un grup de electricieni romani (dorel etc.) nu au facut o descoperire fabuloasa dar cand o vor face o vor boteza: pana de curent

#54
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
:lol: Pai doar nu gatesti in timpul unei pene de curent. Fierbi sarmalele la lumanare dupa ce le-ai umplut la lanterna?  :coolspeak:
Si eu sunt adeptul bucatariilor "deschise" avand contact cu una chiar intr-o casa in care se gateste aproape "industrial", de 3 ori pe zi, pt 8 oameni. (bobo stie ....  :P )  :D  Nu e chiar asa de rau - daca ai hota performanta - problema e rezolvata. (casa respectiva nu are hota si tot nu e rau)

Edited by lifestyle2000, 30 December 2009 - 17:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate