Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Planuri de case

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmorosan2009, on 13th December 2009, 21:40, said:

Vreau sa construiesc o casa undeva la tara. Problema este ca as vrea sa vad niste planuri inainte de a ma hotara. Casa as dori sa fie cu mansarda, cu garaj inclus in constructie si cu o amprenta la sol nu mai mare de 10x8. Daca are careva poze sau planuri cu asa ceva este rugat sa-mi arate si mie. Multumesc.

O casa de fix 80 mp nu gasesc, totusi atasez o locuinta simpla cu o suprafata relativ mica. Toata casa se desfasoara pe aprox 180 mp si genereaza un calcan. Culoarea fatadei nu a fost chiar inspirata si nu gasesc timp sa refac vizualizarile.

View Postrich1974, on 15th December 2009, 10:33, said:

nici un arhitect nu iti va da niste planuri gratuit!
de planuri si solutii e plin netul. Probabil ai vrut sa spui ca nici un arhitect nu ar da gratuit extras dintr-un proiect. Aici este alta poveste.

Attached Files


Edited by gugutata, 15 December 2009 - 13:10.


#20
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Poate am mai spus-o (si cred ca merit o brosura de la ei :lol:  pt promovare) dar pe www.extradom.pl sunt foarte multe planuri superbe,pe toate gusturile ,marimile si bugetele,chiar si cu realizari efective ale lor. O sa va amuzati putin pana va faceti cont pe site (in poloneza) ca sa vedeti pozele cu realizarile mari,dar merita.

#21
morosan2009

morosan2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.10.2009

View Postrich1974, on 15th December 2009, 10:33, said:

de ce vrei sa faci o casa cu mansarda...nu mai bine faci cu etaj?  te va costa tot atat!
8x10 amprenta si cu garaj...este destul de putin. garajul trebuie sa aiba minim 5.5x3 dimensiune interioara.
la parter trebuie sa mai ai minim: living, bucatarie, baie, casa scarii...iar la etaj: doua sau trei dormitoare si minim o baie.
tinand cont ca este asa mica, ti-as sugera sa o faci cu etaj.
nici un arhitect nu iti va da niste planuri gratuit!
Nu cred ca va costa la fel, cred ca ies mult mai bine cu mansarda, cat despre dimensiuni consider ca este suficient pentru familia mea. Vreau o casa in care sa locuiesc, sa o pot incalzi iarna, nu sa stau intr-o singura camera cu ditamai casa.

View Postgugutata, on 15th December 2009, 13:07, said:

O casa de fix 80 mp nu gasesc, totusi atasez o locuinta simpla cu o suprafata relativ mica. Toata casa se desfasoara pe aprox 180 mp si genereaza un calcan. Culoarea fatadei nu a fost chiar inspirata si nu gasesc timp sa refac vizualizarile.
ei nu fix 80 m dimensiunile pot suferi modificari, totusi vreau ceva mansardat. Multumesc pentru efortul pe care l-ai facut trimitand planurile acestei case. Apropo cu ce program le-ai lucrat?

#22
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postmorosan2009, on 15th December 2009, 21:28, said:

Nu cred ca va costa la fel, cred ca ies mult mai bine cu mansarda, cat despre dimensiuni consider ca este suficient pentru familia mea. Vreau o casa in care sa locuiesc, sa o pot incalzi iarna, nu sa stau intr-o singura camera cu ditamai casa.
Asta se numeste ca esti pragmatic, sau practic, sau realist.
Sa trecem la lucuri On topic : in plus de ce au prezentat , anterior bodo si gugu, exista un un site archeton, cu multe multe planuri, pentru toate buzunarele ( sau cardurile), asta numai pentru inspiratie. Arhitectul urmeaza ca in urma unei discuti cu tine, pe baza ideilor tale, sa definitiveze ( in functie de zona in care construiesti urban/rural, specificul arhitectural al zonei Moldova, Oltenia, Delta, orientare geografica a terenului samd) casa visurilor tale.

#23
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Am impresia (deci nu sunt 100% sigur)  ca cei de la Archeton ofera nu stiu ce discount la un proiect daca ''sifonezi'' pe cineva care a furat un proiect de la ei.Ori ei ori cei de la i-case.Nu mai stiu sigur.

Dintre toate site-urile de pe net , extradom mi-a placut cel mai mult si am navigat mult timp pe el.Mi-a parut extraordinar de rau ca l-am descoperit dupa ce am inceput casa.Deh...poate la urmatoarea.

Edited by bobodinvs, 16 December 2009 - 00:00.


#24
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
@morosan

ai spus bine "cred" ca iesi mai bine cu mansarda. faptul ca mansarda este mai ieftina este doar o iluzie!
mergi pe un proiect romanesc adevarat. ori parter ori p+1. uita de fitele ieftine gen P+M, specifice climatului temperat oceanic!

#25
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Da un exemplu de proiect romanesc adevarat! de unde ai scos-o pe asta cu climatul oceanic temperat?
Omul vrea o casa ieftina,mica si usor de intretinut.Varianta cu mansarda mi se pare ca se incadreaza la amandoua categoriile,si deasupra va putea sa adopte un proiect romanesc adevarat,daca ii pui o poza ca lumea.:)

Edited by raduk, 17 December 2009 - 15:13.
citarea inutilă a postului precedent


#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
casele cu mansarda sunt specifice climatului oceanic....o minima logica imi spune asta.
eu incerc doar sa fac un om sa nu cada victima "legendei popularo-melteniste" ca mansarda este mai ieftina. pana la urma face fiecare ce vrea cu banii lui!

#27
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Multi cand se refera la mansarda isi imagineaza defapt un etaj mansardat cu toata suprafata locuibila. Se evita astfel o placa din beton care este destul de scumpa in raport cu un planseu simplu pe grinzi de lemn.

#28
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si la o casa cu etaj, planseul de desuopra etajului poate fi din lemn, nu este nici o problema. oricum, acel planseu trebuie foarte bine izolat tremic, deoarece betonul, ca izolant termic, este fix zero! daca ar fi dupa mine, as folosi ca izolant termic peste etaj, un amestec de rumegus cu talas in strat de 30 cm. un material foarte ieftin si care are calitati izolante exceprionale.

#29
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Orice material care prin trasaturile lui geometrice permite formarea de mici compartimente cu aer este un izolator bun. Ideal ar fi sa reziste si la foc sau cel putin sa nu intretina arderea.

#30
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postrich1974, on 17th December 2009, 13:02, said:

casele cu mansarda sunt specifice climatului oceanic....o minima logica imi spune asta.
eu incerc doar sa fac un om sa nu cada victima "legendei popularo-melteniste" ca mansarda este mai ieftina. pana la urma face fiecare ce vrea cu banii lui!
Logica mea si ochii mei nu au vazut decat in Franta pe malul oceanului atlantic mansarde.In schimb Austria,Elvetia sunt pline de mansarde si logica mea imi spune ca totusi clima de acolo este departe de a fi oceanica,mai degraba temperat continentala,ca si la noi de fapt..

#31
morosan2009

morosan2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.10.2009

View PostCa Castelul Bran, on 15th December 2009, 23:19, said:

Asta se numeste ca esti pragmatic, sau practic, sau realist.
Sa trecem la lucuri On topic : in plus de ce au prezentat , anterior bodo si gugu, exista un un site archeton, cu multe multe planuri, pentru toate buzunarele ( sau cardurile), asta numai pentru inspiratie. Arhitectul urmeaza ca in urma unei discuti cu tine, pe baza ideilor tale, sa definitiveze ( in functie de zona in care construiesti urban/rural, specificul arhitectural al zonei Moldova, Oltenia, Delta, orientare geografica a terenului samd) casa visurilor tale.
Da, stiu site-ul archeton, doar ca nu am reusit sa gasesc ceva care sa-mi placa cu adevarat acolo.

View Postbobodinvs, on 15th December 2009, 23:58, said:

Am impresia (deci nu sunt 100% sigur)  ca cei de la Archeton ofera nu stiu ce discount la un proiect daca ''sifonezi'' pe cineva care a furat un proiect de la ei.Ori ei ori cei de la i-case.Nu mai stiu sigur.
da este adevarat au acest sistem, doar ca eu credca este destul de greu de probat.

View Postrich1974, on 17th December 2009, 11:53, said:

@morosan

ai spus bine "cred" ca iesi mai bine cu mansarda. faptul ca mansarda este mai ieftina este doar o iluzie!
mergi pe un proiect romanesc adevarat. ori parter ori p+1. uita de fitele ieftine gen P+M, specifice climatului temperat oceanic!
Eu continui sa cred ca o casa cu mansarda merge si in Romania. Ai ceva planuri, schite, poze?

#32
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Fa-ti linistit o casa cu mansarda, arata mult mai bine, costurile sunt mai mici decat la P+1. "Cineva" asocia mansarda cu manelele.  :bigwhitegrin: Expert, n-ai treaba!
www.ALA-BALA-PORTOCALA.com/actual422.html - o casa care mi-a placut mult! Da o tura pe site-ul asta, vezi ce gasesti pe acolo.
Succes!

Edited by raduk, 18 December 2009 - 23:20.
link extern


#33
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Cam cum spunea si guguta,cel mai economic mod de a construi este casa CU POD MANSARDAT, adica o casa mica parter la care sa-i faci podul locuibil.
Elimini placa de beton intre parter si etaj,facand planseul din grinzi de lemn.Nu mai ridici nici un perete peste plaseu ci vii direct cu acoperisul peste centurile exterioare,lasi loc de scari si compartimentezi podul.Poate nu e cea mai reusita metoda,dar cred ca e ceam mai economica.

Edited by bobodinvs, 19 December 2009 - 03:35.


#34
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
imi pare rau, nu pot sa dau planuri de case....
un pod mansardat este intr-adevar mai ieftin, dar suprafata mansardei va fi mult mai mica decat suprafata parterului. acoperisul va trebui sa aiba panta de 45-50 grade.
din pacate, planseul din lemn are marele dezavantaj ca este zgomotos, se va auzi cand o sa pasesti pe el....
daca tot va speriati atat de mult de plansee...se poate face o casa p, p+1 fara nici un planseu de beton. poti sa faci peretii exteriori din caramida iar compartimentarea interioara din lemn. pe vremuri asa se construia...
dar trebuie sa luati in calcul ca va trebuuiesc mesteri buni care sa lucreze lemnul....mesteri care costa. si nici lemnul nu este chiar asa de ieftin!

#35
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postrich1974, on 19th December 2009, 11:19, said:

daca tot va speriati atat de mult de plansee...se poate face o casa p, p+1 fara nici un planseu de beton. poti sa faci peretii exteriori din caramida iar compartimentarea interioara din lemn. pe vremuri asa se construia...

care e logica acestei fraze ? ..faci un p+1 si nu mai ai planseu ? ..sau ce ai vrut sa zici ?


View Postrich1974, on 19th December 2009, 11:19, said:

dar trebuie sa luati in calcul ca va trebuuiesc mesteri buni care sa lucreze lemnul....mesteri care costa. si nici lemnul nu este chiar asa de ieftin!

nu iti trebuie mari mesteri ca sa-ti puna pe pozitie niste grinzi ecarisate ...problema e sa le gasesti pe dimensiune si sa fie de calitate

#36
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
am vrut sa spun ca poti sa faci plansee din lemn in locul celor de beton.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate