Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#793
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postadriani61, on 07 martie 2013 - 07:24, said:

..Funinginea se autoaprinde foarte repede, suficent fiind o scanteie rebela ce pleaca pe cosul de fum.
Gudronul arde la temperaturi de peste 320 grd C.. Asa ca aveti grija ca de la 300 la 320 grd C nu e prea departe si se aprinde cosul.. Fereasca Dumnezeu sa nu se aprinda si altceva de prin preajma lui..
Grija mare cum ardeti combustibilul ca sa se produca o ardere cat mai curata!

#794
mirdrago

mirdrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.02.2012
buna  am cumparat o centrala viadrus de 45kw  as vrea sai fac hornul ce diametru interior recomandati inaltimea va fi de 7,5m

#795
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu l-as face cu diametrul interior de 200mm

#796
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 11.07.2006
Si eu am cumparat un cazan viadrus,si pentru horn la baza ii fac din caramida plina,si mai sus din elementi de caramida de 200 tot undeva de 7 m.

#797
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008
Din diagramele de dimensionare rezulta 220 mm, daca centrala este pe lemne si daca necesarul de tiraj este de maxim 20 Pa. Inaltimea utila trebuie sa fie de minim 6m (de unde intra fumul in cos, pana sus)
Informatii utile aici http://cos.cosari.ro/cosuri-de-fum

#798
mirdrago

mirdrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.02.2012
ce materiale recomandati de asta ce parere aveti http://www.dedeman.r...-cv-d210mm.html binenteles izolat de 10 cm

#799
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 11.07.2006
Cu ceva asemanator vreau sa il fac si eu,cu ce anume vrei sal izolezi mai exact.

#800
mirdrago

mirdrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.02.2012
Mam gandit sal izolez cu vata bazaltica de 10 cm sau sal inbrac in bca de 15.

#801
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Eu din asa ceva am cosul de fum facut: http://www.utilul.ro...ntru-cos-de-fum

#802
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

View Postmirdrago, on 12 martie 2013 - 16:46, said:

ce materiale recomandati de asta ce parere aveti http://www.dedeman.r...-cv-d210mm.html binenteles izolat de 10 cm
Trebuie sa vezi daca producatorul o recomanda ptr cosuri si la ce temperatura rezista!!! Ca dimensiuni este ok, insa pe site, nu spune nimic despre rezistenta la temperaturi ridicate.

#803
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postadriani61, on 07 martie 2013 - 07:24, said:

Cel mai bine este sa cureti cosul de fum regulat, la 6 luni, cu perie, nu cu bila si sa scoti pe la usa de vizitare toate depunerile din cos.
Funinginea se autoaprinde foarte repede, suficent fiind o scanteie rebela ce pleaca pe cosul de fum.

adrian, am un cos tona(gen schiedel) pentru semineu. am facut focul toata iarna. trebuie curatat o data pe an sau merge si la doi ani?

#804
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008
"conu71" - Legislatia obliga sa se curete anual (Ordin 163/2007, HG537/2007, etc), indiferent de combustibilul utilizat. Nu fiindca legislatia obliga, ci pentru siguranta ta trebuie sa o faci. Curatarea se va face prin semineu fiindca sunt convins ca montatorul de cosuri de fum nu a facut usa de vizitare. Asa este?
Daca folosesti lemne umede sau rasinoase, iti recomand sa-l cureti de cel putin 2 ori in perioada in care apelezi la caldura semineului.

View PostSYL, on 12 martie 2013 - 21:31, said:

Eu din asa ceva am cosul de fum facut: http://www.utilul.ro...ntru-cos-de-fum

Cosul de fum realizat din elementele la care ai facut trimitere, este o varianta ieftina, o varianta artizanala mai mult decat functionala.
In caz de autoaprindere acest cos va exploda, nerezistand la socuri termice ... si vorba lui "tudor32", oare de ce nu da producatorul toate datele tehnice ale produsului ? ... va spun eu, nu are certificat CE, asa cum prevede standardul referitor la constructia cosurilor de fum din prefabricate ! ... si este o varianta neizolata ... sa fim seriosi, aerul dintre peretele exterior si cel interior este un slab izolator in comparatie cu vata minerala bazaltica. S-ar putea ca aceste elemente sa fie pentru aerisiri, pentru ventilatie naturala ,,,
Alegerea este a ta, poti incerca. ... si poate faci o poza pe interiorul cosului de fum, de jos in sus, dupa 6 luni, sa vedem daca a plesnit sau nu.
Succes

View Postmirdrago, on 12 martie 2013 - 16:46, said:

ce materiale recomandati de asta ce parere aveti http://www.dedeman.r...-cv-d210mm.html binenteles izolat de 10 cm

Cosul de fum realizat din elementele la care ai facut trimitere, este o varianta ieftina, o varianta artizanala mai mult decat functionala.
In caz de autoaprindere acest cos va exploda, nerezistand la socuri termice ... si vorba lui "tudor32", oare de ce nu da producatorul toate datele tehnice ale produsului ? ... va spun eu, nu are certificat CE, asa cum prevede standardul referitor la constructia cosurilor de fum din prefabricate ! ... si este o varianta neizolata ... sa fim seriosi, aerul dintre peretele exterior si cel interior este un slab izolator in comparatie cu vata minerala bazaltica. S-ar putea ca aceste elemente sa fie pentru aerisiri, pentru ventilatie naturala ,,,
Alegerea este a ta, poti incerca. ... si poate faci o poza pe interiorul cosului de fum, de jos in sus, dupa 6 luni, sa vedem daca a plesnit sau nu.
Succes

Edited by adriani61, 13 March 2013 - 14:23.


#805
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postadriani61, on 13 martie 2013 - 14:25, said:

"conu71" - Legislatia obliga sa se curete anual (Ordin 163/2007, HG537/2007, etc), indiferent de combustibilul utilizat. Nu fiindca legislatia obliga, ci pentru siguranta ta trebuie sa o faci. Curatarea se va face prin semineu fiindca sunt convins ca montatorul de cosuri de fum nu a facut usa de vizitare. Asa este?
Daca folosesti lemne umede sau rasinoase, iti recomand sa-l cureti de cel putin 2 ori in perioada in care apelezi la caldura semineului.



bineinteles ca are usa de vizitare cu clapeta pentru explozie. poanta este ca nu vreau sa ajung sa ia foc. semineul este cu gazeificare si cu termota pe el. primul foc il fac cu brad uscat si pe urma bag fag destul de uscat dupa parerea mea

Attached Files



#806
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

View Postadriani61, on 13 martie 2013 - 14:25, said:

"
Cosul de fum realizat din elementele la care ai facut trimitere, este o varianta ieftina, o varianta artizanala mai mult decat functionala.
In caz de autoaprindere acest cos va exploda, nerezistand la socuri termice ... si vorba lui "tudor32", oare de ce nu da producatorul toate datele tehnice ale produsului ? ... va spun eu, nu are certificat CE, asa cum prevede standardul referitor la constructia cosurilor de fum din prefabricate ! ... si este o varianta neizolata ... sa fim seriosi, aerul dintre peretele exterior si cel interior este un slab izolator in comparatie cu vata minerala bazaltica. S-ar putea ca aceste elemente sa fie pentru aerisiri, pentru ventilatie naturala ,,,
Alegerea este a ta, poti incerca. ... si poate faci o poza pe interiorul cosului de fum, de jos in sus, dupa 6 luni, sa vedem daca a plesnit sau nu.
Succes

La cel de la De....man nu am gasit nici o referire la temperatura la care rezista, in schimb pentru produsul folosit de "SYL" am aflat urmatoarele date tehnice:
Caramida ceramica pentru cosuri de fum
Se utilizeaza pentru realizarea zidariilor refractare pentru cosuri de fum, folosite la evacuarea gazelor de ardere a semineurilor, sobelor, centralelor termice, cuptoarelor etc.

--------------------------------------------------------------------------------
Date tehnice •Diametru interior: 210 mm
•Inaltime: 160 mm
•Latime: 300 mm
•Adancime: 300 mm
•Consum: 6 buc / 1 ml
•Greutate: 9 kg
•Temperatura de lucru in interiorul cosului: 418 C (cf Agrement tehnic)

Edited by tudor32, 13 March 2013 - 22:16.


#807
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Si la ce temperaturi ar trebui sa reziste ?....Oricum cred ca temperatura de lucru se refera la o temperatura uzuala, a gazelor de evacuare, nu in canzul unui incendiu.

#808
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Temperatura de lucru e ok.

#809
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Tudor, inca o intrebare: daca izolaez cosul (momentan nu e izolat, e doar tencuit), va influenta si tirajul ?
Uite cu asa ceva ma gandeam sa izolez, ce parere ai ? :

Attached Files

  • Attached File  syl.pdf   267.88K   72 downloads

Edited by gelunechifor, 23 March 2013 - 07:33.
incercati sa puneti fisa tehnica.


#810
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

View Posttudor32, on 13 martie 2013 - 22:16, said:

La cel de la De....man nu am gasit nici o referire la temperatura la care rezista, in schimb pentru produsul folosit de "SYL" am aflat urmatoarele date tehnice:
Caramida ceramica pentru cosuri de fum
Se utilizeaza pentru realizarea zidariilor refractare pentru cosuri de fum, folosite la evacuarea gazelor de ardere a semineurilor, sobelor, centralelor termice, cuptoarelor etc.

--------------------------------------------------------------------------------
Date tehnice •Diametru interior: 210 mm
•Inaltime: 160 mm
•Latime: 300 mm
•Adancime: 300 mm
•Consum: 6 buc / 1 ml
•Greutate: 9 kg
•Temperatura de lucru in interiorul cosului: 418 C (cf Agrement tehnic)
Ok. daca asa scrie, probabil ca este adevarat (din anul 2008 sau 2007, nu mai exista notiunea de "agrement tehnic"; este sau nu certificat CE!)
Intrebare: cu ce le chituiesti sa reziste la temperaturi, la inghet-dezghet ? Iti recomand chit de samota.

View PostSYL, on 14 martie 2013 - 12:20, said:

Tudor, inca o intrebare: daca izolaez cosul (momentan nu e izolat, e doar tencuit), va influenta si tirajul ?


Ca sa se creieze o depresiune in cos, temperatura din interiorul cosului trebuie sa fie mai mare decat cea din exterior.
In concluzie: tirajul este mai bun daca este cosul izolat.

View Postconu71, on 13 martie 2013 - 17:55, said:

bineinteles ca are usa de vizitare cu clapeta pentru explozie. poanta este ca nu vreau sa ajung sa ia foc. semineul este cu gazeificare si cu termota pe el. primul foc il fac cu brad uscat si pe urma bag fag destul de uscat dupa parerea mea
Ok. Super. Tencuieste cosul !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate