Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#685
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Din pacate nu am vecini stanga, dreapta. Doar peste drum acum si-a facut cineva din caramida (una peste alta), e mai mic ca al meu, dar nu vad sa-i coboare fumul pe langa cos.Cand bate vantul se ridica f. putin, dar vad ca ii merge in lateral iar iesirea nu e invaluita in fum ca la mine.
Usa dupa ce a bubuit de 3 ori, nu am mai inchis-o. Insa astazi am vazut ceva ciudat. Cand inca ardeau brichetii in cazan si iesea fum, vibra foarte tare. Dupa aia o inchidea singur, statea asa un pic si dupa aia iara "bum".Daca o tin deschisa, sau o imping  sa stea inchisa tot la fel face fumul.Nu e nici o diferenta sesizabila.O las deschisa doar ca sa nu ma mai sperii noaptea

#686
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
salutare.
vreau sa montez un cos din inox exterior. Pentru usurinta montajului (sa nu am de strapuns streasina) m-am gandit sa il distantez la cca 25-30 l  cm de acoperis (cel cu hmax la 6.75 m, vezi foto). Deoarece am teava rectangulara de 4*6 cm ma gandeam ca pot sa o fixez cu niste bride solide de casa si in partea de jos in beton, si de aceasta sa fixez cosul.
este viabila solutia?
cosul va avea diametrulinterior de 160 mm, inox, 5 cm vata bazaltica si la exterior tabla zincata ( sau de aluminiu? care e mai indicata?)
multumesc

Attached Files


Edited by muscarul, 15 October 2012 - 14:21.


#687
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

View Postdanero2004, on 29 septembrie 2012 - 08:24, said:

Buna ziua d-l Adrian , pot sa va adresez 2-3 intrebari?

1 am un semineu de 9kw Elegance de la Dedeman cu evacuare de fi 150 caruia i am facut un cos cu fi180 interior , e suficient ?

2 racordarea lui la cos o fac la 45G sau la 90G in forma de teu (mai usor la gaurire decat cea la 45G)

3 am ales ca la cot sa pun unul cu 3 segmente si gura de curatare , e bun asa  ? iar la segmentul de 1m sa folosesc unul cu extra clapeta de frum in cazul in care tirajul cosului e prea mare

4 cosul de fum are de la baza 4,5 m fara palaria chinezeasca anti-vant , e destul pentru un semineu de 9kw > pe diagrama seminele mici nu prea au cote clare.

5 de cei ce vand accesorii seminee de inox am fost sfatuit sa nu pun rotativa , care vad ca e propusa si aici pe forum dar mi au zis ca in zona mea e indicata o palarie cu sort de vant , adica partea care vine pe cos sa fie cu o mica "inaltatura" cat sa nu intre fumul inapoi , asta ar reduce tehnic distanta de "jumatate din diametru interior al cosului" ca regula de montaj..

va multumesc mult

Dan
1. ok
2. 45
3. ce cot ?
4. depaseste coama?
5. palaria rotativa este pentru ventilatii, nu pentru cos !!!!

View Postmihailescu_e, on 12 octombrie 2012 - 11:36, said:

Pretul a fost in jur de 1200 lei, la asta se mai adauga costul schelei(la mine a fost gratis) betoniera (la mine a fost gratis) si manopera.
19 caramizi X 18 lei
5 corniere 6m   x 35 lei
5 buc fier beton 6m X 35 lei
2 platbande 6m x35 lei
1 teava patrata 6x4 de 6m 100 lei
1 sac mortar refractar 25kg 40 lei
2 saci multibat X40lei
4 saci nisip   10 lei/4buc
1 tija filetata de 1.2+ piulite 60 lei
1 plasa sudata cred ca in jur de 60 lei
______________________________

Izolatia cosului, unde este ?

#688
mihailescu_e

mihailescu_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.11.2007

View Postadriani61, on 15 octombrie 2012 - 17:30, said:



Izolatia cosului, unde este ?

este....la anul ca acu' nu mai sunt fonduri

#689
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Am inaltat cosul cu un burlan de otel cu diam. interior de 200mm si inaltime un metru. Nu imi mai vine fumul in curte si vad ca nici usa nu a mai bubuit. Insa nu cred ca am rezolvat problema pentru ca fumul tot face niste turbioane pe langa teava. O sa atasez si doua poze, poate se vede si poate reuseste cineva sa ma lumineze ce sa-i mai fac sa-l aduc in parametrii.

Attached Files



#690
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Usa nu a mai bubuit pentru ca nu se mai opreste ventilatorul.

#691
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Domnul Gelu, totusi ventilatorul se opreste si sta oprit 10-15min.Ati observat in poza turbioanele?

#692
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Acum ca mi-ai atras atentia , da, le-am observat.  Sincer , nu-mi dau seama daca sunt (sau nu)  o problema Posted Image .  Eu am urmarit mai mult culoarea fumului..Posted Image ...si sa se inalte peste acopers.

#693
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 03.11.2009

View Postbudulan, on 17 octombrie 2012 - 07:51, said:

Am inaltat cosul cu un burlan de otel cu diam. interior de 200mm si inaltime un metru. Nu imi mai vine fumul in curte si vad ca nici usa nu a mai bubuit. Insa nu cred ca am rezolvat problema pentru ca fumul tot face niste turbioane pe langa teava. O sa atasez si doua poze, poate se vede si poate reuseste cineva sa ma lumineze ce sa-i mai fac sa-l aduc in parametrii.
Izoleaza bine partea metalica a cosului (cea adaugata...), altfel vei avea depuneri de gudron pe interior, se micsoreaza diametrul si in final ajungi iar la aceeasi problema. Cred ca si o palarie ar fi de dorit...

Bafta

#694
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Cu se as putea izola? Daca pun vata bazaltica se va uda, schela nu ajunge mai sus sa pot lucra bine. Am si alte variante sa "infasor" teava in ceva izolant termic dar care sa reziste si la apa?

#695
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 03.11.2009

View Postbudulan, on 18 octombrie 2012 - 10:56, said:

Cu se as putea izola? Daca pun vata bazaltica se va uda, schela nu ajunge mai sus sa pot lucra bine. Am si alte variante sa "infasor" teava in ceva izolant termic dar care sa reziste si la apa?
Cred ca vata bazaltica cu folie de aluminiu, cochilii din tabla peste folie, cosul izolat pana sus in buza, care cred ca ar trebui totusi acoperit cu o palarie. Depinde ce palarie montezi (daca montezi...) dar daca palaria are boruri ceva mai largi ar trebui sa nu intre chiar atat de multa apa de la ploaie/zapada, oricum... in final ar trebui sa fie mult mai bine decat total neizolat

#696
rothvv

rothvv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.04.2010
As avea nevoie de recomandare privind diametrul unor cosuri de fum:
1. Centrala lemne 280-30kw, inaltime totala cos 8,5ml
2. Soba dimensiune obisnuita, aceeasi inaltime de cos

Multumesc!

#697
melinter2000

melinter2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 29.09.2005
Buna seara,
Pun citeva fotografii cu cosul meu de fum pentru cazanul de gazeificare IRLEH PLUS. E un cos din caramida plina, 250x250mm cu cite 6 caramizi pe rind, am folosit numai adeziv CM11, pentru lipit gresie pe exterior. Nu este izolat si fiind de caramida plina nu am de gand sa-l izolez pentru ca am citit  ca nu e nevoie.  Am vazut ca unii forumisti si-au izolat cosurile de fum, cele de tabla si de ceramica. Credeti ca e suficient de bun acest cos sau mai trebuie sa-i fac ceva? in vara i-am dat jos capacul, se pare ca e mai bine. Si daca tot s-au mai laudat unii pun si eu citeva foto cu gratarul din foisor.

#698
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 02.02.2007
@MELINTER: daca 250/250mm inseamna dimensiunea interioara, e ok! Nu ai specificat inaltimea cosului- aici ar putea sa fie ceva probleme, deoarece din poza pare sa fie sub nivelul acoperisului. Cat priveste izolatia- dupa prima iarna o sa il izolezi cu siguranta, fara sa mai intrebi pe forum!

#699
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008
sa nu uiti sa-l cureti ... cosul !

#700
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View Postmelinter2000, on 06 noiembrie 2012 - 19:41, said:

Pun citeva fotografii cu cosul meu de fum pentru cazanul de gazeificare IRLEH PLUS. E un cos din caramida plina, 250x250mm cu cite 6 caramizi pe rind, am folosit numai adeziv CM11, pentru lipit gresie pe exterior. Nu este izolat si fiind de caramida plina nu am de gand sa-l izolez pentru ca am citit  ca nu e nevoie.  Am vazut ca unii forumisti si-au izolat cosurile de fum, cele de tabla si de ceramica. Credeti ca e suficient de bun acest cos sau mai trebuie sa-i fac ceva? in vara i-am dat jos capacul, se pare ca e mai bine.
referitor la inaltime, nu ar trebui sa fie mai inalt decat coama casei ?
Referitor la izolatie, nici eu momentan nu am cosul izolat, dar am in plan in viitor...Cosul e din caramizi speciale de cos, tip poroterm (cu goluri de aer) din acelea patrate la exterior si rotunde la interior.

#701
melinter2000

melinter2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 29.09.2005
Buna seara,
Este de 250mmx250mm la interior desigur,
are 8,6m inaltime, nu trebuie neaparat sa fie mai mare decit coama casei nefiind cos zidit pe mijlocul casei ci la marginea casei, trebuie sa aiba o distanta minima de 1,5 metri perpendicular de la virful cosului inspre acoperis. Deocamdata merge cazanul de gazeificare si se ridica fumul frumos si alb , alb de tot si nu am observat inca mizerie sau sa se scurga ceva. Inginerul meu care mi-a facut si casa mi-a spus ca este posibil sa n-am nevoie de izolare deoarece caramida este plina si ea se comporta deja ca un izolant in comparatie cu cosurile de inox neizolate sau cele de ceramica simpla. Mi-a spus sa-l las un an asa si sa vad dupa o iarna cum se va comporta. Insa pina acum nimic, nici o scurgere, nici o negreata , nimic. ce-i drept nici frig inca nu a fost prea mult. Am cazan gazeificare IRLEH PLUS de 40kw, si merge fara probleme deocamdata acest cos. Mi-am izolat numai racordul de cos (inox flexibil sau aluminiu, nu stiu din ce e facut) ce pleaca din cazan spre cosul zidit cu cochilie de vata bazaltica ca sa se mentina cald tot timpul. Nu am probleme de tiraj, trage bine l-am testat.

#702
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

View Postmelinter2000, on 07 noiembrie 2012 - 20:53, said:

are 8,6m inaltime, nu trebuie neaparat sa fie mai mare decit coama casei nefiind cos zidit pe mijlocul casei ci la marginea casei, trebuie sa aiba o distanta minima de 1,5 metri perpendicular de la virful cosului inspre acoperis.

Ceea ce afirmi este din standardul vechi ce s-a abrogat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate