Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#667
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008
Un cos de fum trebuie:
  • dimensionat ca sa functioneze (in cazul dvs 6m de la racordarea in cos)
  • sa respecte regimul inaltimilor (dat de SR EN 15287-1). In cazul in care nu puteti construi "mastodontul" si il construiti doar la inaltimea la care el sa functioneze, pot aparea situatii in care, datorita curentilor de aer, sa se produca efectul de dop.
Multi beneficiari sunt pusi in situatia dvs fiindca nu a fost prevazut un cos de fum din stadiul de proiect. Cert este ca trebuie respectata inaltimea minima la care trebuie sa functioneze cosul de fum. In cazul in care nu doriti sa respectati si regimul inaltimilor inseamna ca va asumati riscul de a accepta disfunctionalitatile aparute in momentul cand bate vantul dinspre cosul dvs, catre casa vecinului (atunci pot aparea efectele de "dop").
Alegerea este a dvs.!

#668
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Multumesc.Stiam raspunsul dar stiti cum este omul...Voi face constructia cum scrie la carte.Nu am prevazut cosul deoarece doream sa folosesc ca sursa de incazire doar centrala electrica.Dar o sursa in plus nu strica niciodata.
Cu tot respectul.

#669
gegapa

gegapa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2011
o parere va rog?! am un viadrus 20 kw si in cartea tehnica se mentioneaza ca pina la 40kw diam.cosului este de 156mm.S ar putea ca la 20kw sa folosesc 130 sau 140 mm? Am folosit 2 ani cos interior si mi a ajuns.Noul cos ar avea c am 7m si 0,5m peste coama optiune pt inox izolat cu vata al doilea invelis tabla zincata. As mai castiga la pret si oricum cred ca la putere dubla acelasi diam. m ar putea lasa sa mai micsorez dar nu stiu cat?

#670
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008
Chiar daca nu folositi centrala la capacitate maxima sau chiar daca din diagrame sau calcule rezulta un cos cu diametrul mai mic decat cel al stutului de evacuare al centralei, diametrul cosului de fum va fi minim egal cu cel al stutului de evacuare.

#671
gegapa

gegapa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2011
Multumesc!

#672
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Buna ziua d-l Adrian , pot sa va adresez 2-3 intrebari?

1 am un semineu de 9kw Elegance de la Dedeman cu evacuare de fi 150 caruia i am facut un cos cu fi180 interior , e suficient ?

2 racordarea lui la cos o fac la 45G sau la 90G in forma de teu (mai usor la gaurire decat cea la 45G)

3 am ales ca la cot sa pun unul cu 3 segmente si gura de curatare , e bun asa  ? iar la segmentul de 1m sa folosesc unul cu extra clapeta de frum in cazul in care tirajul cosului e prea mare

4 cosul de fum are de la baza 4,5 m fara palaria chinezeasca anti-vant , e destul pentru un semineu de 9kw > pe diagrama seminele mici nu prea au cote clare.

5 de cei ce vand accesorii seminee de inox am fost sfatuit sa nu pun rotativa , care vad ca e propusa si aici pe forum dar mi au zis ca in zona mea e indicata o palarie cu sort de vant , adica partea care vine pe cos sa fie cu o mica "inaltatura" cat sa nu intre fumul inapoi , asta ar reduce tehnic distanta de "jumatate din diametru interior al cosului" ca regula de montaj..

va multumesc mult

Dan

#673
mihailescu_e

mihailescu_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.11.2007
Am un cos construit din "caramida greceasca" de 25X25 cu diamatrul de 180credeti ca ar fi indicat o astfel de palarie pentru el ?
Attached File  capac.jpg   66.28K   221 downloads
Sau ce alt tip de palarie imi recomandati?

Attached Files

  • Attached File  cos1.JPG   2.09MB   248 downloads
  • Attached File  cos.JPG   2.03MB   233 downloads

Edited by scheleton, 09 October 2012 - 18:22.


#674
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna seara.Spuneti-mi va rog care dintre cele doua variante de palarie este buna?Trebuie sa reconstruiesc palaria cosului de fum a unei caldari de aburi si echipa care face reparatia nu are idee de dimensiuni.Cu stima.

Attached Files

  • Attached File  COS.jpg   36.2K   74 downloads


#675
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 01.10.2004
@mihailescu_e - din ce localitate esti? Asa ceva ma intereseaza si pe mine, cu cine l-ai facut?
Rog detalii prin PM, sa nu fie interpretat drept reclama.

Edited by claudiu1, 12 October 2012 - 07:27.


#676
mihailescu_e

mihailescu_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.11.2007
Pretul a fost in jur de 1200 lei, la asta se mai adauga costul schelei(la mine a fost gratis) betoniera (la mine a fost gratis) si manopera.
19 caramizi                         X 18 lei
5 corniere 6m                      x 35 lei
5 buc fier beton 6m             X 35 lei
2 platbande 6m                     x35 lei
1 teava patrata 6x4 de 6m    100 lei
1 sac mortar refractar 25kg    40 lei
2 saci multibat                        X40lei
4 saci nisip                              10 lei/4buc
1 tija filetata de 1.2+ piulite     60 lei
1 plasa sudata cred ca in jur de 60 lei
______________________________

Total                                        1112

Ce am mai pus si nu se vede sunt doua placi metalice de 1.5 cm grosime, una este pusa sus pe cos prin ea am trecut 4 tije filetate sudate de fierul beton si am strans cu piulite si a doua placa am montat-o pe caramida cu gaura unde va intra racordul de la centrala, pe aceasta placa sudez astazi o teava cu diametrul de 15 cm peste care va veni prins cu un colier racordul de la centrala. Marti fac proba la centrala  si va zic si cum functioneaza.
Lucrarea am facut-o in regie proprie cu verisorii mei in 3 ore a fost gata fundatia si dupa o saptamana au continuat cu zidirea si tencuirea care a durat 1.5 zile. Ei sunt dinto localitate langa Caracal dar se deplaseaza la client fara probleme.

Attached Files

  • Attached File  cos2.JPG   2.74MB   223 downloads


#677
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Buna seara, va rog sa ma ajutati si pe mine cu 2 probleme...
1. Am un cazan de 35kW cu iesirea la racord de 160mm, care se inteapa in cosul de fum construit din materiale prefabricate. Cosul are 6m inaltime si 200mm diametrul interior. Inaltimea utila are 5m. Este facut cu materialele si la recomandarea celui care mi-a facut incalzirea. Problema este ca fumul nu se ridica din cos, ci face niste turbioane pe langa cos si coboara tot in curte. Uneori vibreaza usa de vizitare de la cos si se aud bubuituri in cos. Daca inchid usa cu cheita dupa un timp o arunca afara. Din ce am citit de la voi apare acel efect de dop. Din motive tehnice nu il mai pot inalta cu prefabricate, as vrea sa adaug un tub de teava de 190-200mm pe care sa il introduc in ultimul element de sus.In capat eventual sa atasez si un cocos de fum, ca bate vantul tot timpul la mine. Lungimea tubului va fi de 1m, ca nu pot adaugamai mult la care adaug cocosul. Oare pot rezolva asa problema?
2. Am un semineu de 15kW cu iesirea de 220mm. As vrea sa-i fac un cos mai ieftin decat ma costat cel la centrala. Ma gandeam sa-l fac din ceva cu diametrul de 400mm, dar cat sa fie inaltimea? Am experienta neplacuta cu cel de la centrala si as vrea sa evit problemele.
Va multumesc mult!

#678
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 budulan, on 14 octombrie 2012 - 19:15, said:

Buna seara, va rog sa ma ajutati si pe mine cu 2 probleme...
1. Am un cazan de 35kW cu iesirea la racord de 160mm, care se inteapa in cosul de fum construit din materiale prefabricate. Cosul are 6m inaltime si 200mm diametrul interior. Inaltimea utila are 5m. Este facut cu materialele si la recomandarea celui care mi-a facut incalzirea. Problema este ca fumul nu se ridica din cos, ci face niste turbioane pe langa cos si coboara tot in curte. Uneori vibreaza usa de vizitare de la cos si se aud bubuituri in cos. Daca inchid usa cu cheita dupa un timp o arunca afara. Din ce am citit de la voi apare acel efect de dop. Din motive tehnice nu il mai pot inalta cu prefabricate, as vrea sa adaug un tub de teava de 190-200mm pe care sa il introduc in ultimul element de sus.In capat eventual sa atasez si un cocos de fum, ca bate vantul tot timpul la mine. Lungimea tubului va fi de 1m, ca nu pot adaugamai mult la care adaug cocosul. Oare pot rezolva asa problema?
2. Am un semineu de 15kW cu iesirea de 220mm. As vrea sa-i fac un cos mai ieftin decat ma costat cel la centrala. Ma gandeam sa-l fac din ceva cu diametrul de 400mm, dar cat sa fie inaltimea? Am experienta neplacuta cu cel de la centrala si as vrea sa evit problemele.
Va multumesc mult!
normativul cosurilor de fum spune ca terminatia cosului trebuie sa depaseasca cel mai inalt punct al acoperisului cu cel putin 0,5 ml.http://www.cosdefum.ro/buletintehnic22007.html

#679
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
cosul este langa garaj, depaseste cu 2m acoperisul, nu este obturat din nici o directie. Inaltimea casei nu o depaseste, insa pana la hmax a casei am 10m pe orizontala.

#680
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 budulan, on 14 octombrie 2012 - 19:48, said:

cosul este langa garaj, depaseste cu 2m acoperisul, nu este obturat din nici o directie. Inaltimea casei nu o depaseste, insa pana la hmax a casei am 10m pe orizontala.
http://www.cosdefum....etintehnic.html sant sigur ca daca citesti cu atentie buletinele informative din acest link vei gasi un raspuns pt problema ta. mai poti cauta pe google si normativul cosurilor de fum .

#681
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Cred ca nu ai inteles exact care e problema mea. Cosul e deja facut prost, cum pot sa-l dreg? Degeaba citesc eu normative acum, ca e tarziu. Cineva cu experienta ma mai poate ajuta.

#682
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 budulan, on 14 octombrie 2012 - 21:18, said:

Cred ca nu ai inteles exact care e problema mea. Cosul e deja facut prost, cum pot sa-l dreg? Degeaba citesc eu normative acum, ca e tarziu. Cineva cu experienta ma mai poate ajuta.
raspunsurile erau mai mult pentru cosul pe care vrei sa-l faci pt semineu , tocmai pentru a nu se mai repeta greseala de la centrala. la centrala poti sa incerci sa prelungesti cu  un metru de tubulatura metalica , dar pe aceasta portiune va apare foarte mult condens , care se va scurge in cosul din prefabricate, afectandu-l. . ar trebui si aceasta teava sa o izolezi . merita incercat , dar , gandestete ca nimeni nu poate sa-ti garanteze reusita . totusi , merita incercat.

#683
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Multumesc Octavian. Desigur ca il izolez. Cocos de fum sa-i mai atasez?

#684
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 budulan, on 14 octombrie 2012 - 21:37, said:

Multumesc Octavian. Desigur ca il izolez. Cocos de fum sa-i mai atasez?
eu as incerca mai repede cu o palarie montata corespunzator , dar sa nu uitam ca ai afirmat ca sant curenti de aer in permanenta . nu stiu ce sa zic , vecinii tai cum au in zona respectiva ? cate o data este bine sa mai tragem si cu ochiul si sa mai vedem altii de langa mine cum au rezolvat problema. idealul la un cos de fum este sa nu fie obturat cu nimic ,orice cocos sau capac reprezentand o frana in calea evacuarii corecte a fumului. si palaria , prin ungiurile ei , s-ar putea sa disperseze acele turbulente care spui ca se formeaza , readucandu-ti fumul inapoi pe langa cos.pentru un cos de fum curentii laterali sant cei mai mari dusmani , retezand si obturand practic corecta evacuare a fumului. dar totusi ceva trebuie pus , altfel intemperiile afectand cosul . nu pot sa raspund foarte concis la aceasta problema , decand spunandu-ti sa incerci toate variantele , pana o gasesti pe cea mai buna . ai incercat cumva si varianta de a lasa deschisa usita de vizitare de la baza cosului , mai mult sau mai putin , comparativ cu ea inchisa , si sa vezi cum se face cel mai bine evacuarea???

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate