Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#37
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007
de regula,cartile tehnice dau lungimi minime in functie de puterea cazanului si diametrul cosului.ideea e sa faci un cos mai lung sau cel putin egal,cu prescriptiile din cartea tehnica.....la cazanul tau n-ai carte cu instructiuni de montaj ?

#38
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006

View Postcaldut, on Sep 11 2008, 14:49, said:

de regula,cartile tehnice dau lungimi minime in functie de puterea cazanului si diametrul cosului.ideea e sa faci un cos mai lung sau cel putin egal,cu prescriptiile din cartea tehnica.....la cazanul tau n-ai carte cu instructiuni de montaj ?

M-am chiorat aici http://www.incalzire...uri/viadrus.pdf  de ma dor ochii, de ieri dupa masa. Daca aveam raspunsul crezi ca mai "butonam" netul?

#39
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postrstejar, on Sep 11 2008, 14:57, said:

M-am chiorat aici ..
Da, uite instruc. in engleza, desi cred ca intre timp le ai si tu.

Attached Files



#40
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postrstejar, on Sep 11 2008, 12:57, said:

M-am chiorat aici http://www.incalzire...uri/viadrus.pdf  de ma dor ochii, de ieri dupa masa. Daca aveam raspunsul crezi ca mai "butonam" netul?

Stejare,ai descoperit ?....daca faci cos de fum rotund,alege sectiunea egala cu cea care pleaca din centrala(diametrul).daca faci sectiune patrata sau rectangulara,atunci mareste sectiunea cu 10%.calculezi cu formula S=0,045 X P/radH,unde S= sectiunea, P=putere cazan,rad H= radical din H(nu gasesc dracu,simbolul "radical".avind sectiunea,puterea cazanului,afli val. H,adica inaltimea.....vezi ce iese.....0,045  reprez. factor de reductie in functie de tipul de combustibil(in cazul tau,lemn)

#41
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006
E suficient o sectiune egala cu cea care o are iesirea CT? Ar fi OK, dar nu stiu de unde gasesc o teava de dimensiunile astea. O teava de azbociment cu sectiunea de 200 mm e prea mult? Calculul care l-ai dat aici ma depaseste cu mult!!!!

#42
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postrstejar, on Sep 11 2008, 21:11, said:

E suficient o sectiune egala cu cea care o are iesirea CT? Ar fi OK, dar nu stiu de unde gasesc o teava de dimensiunile astea. O teava de azbociment cu sectiunea de 200 mm e prea mult? Calculul care l-ai dat aici ma depaseste cu mult!!!!

cum dracu ?...o ecuatie de gr.1 ? alegi sectiunea dupa cum am spus,puterea o stii,afli H.aria cercului e simpla,o stii....sau ti-o trimit pe PM....s-o stim numai noi doi ? ;)

am luat formula de calcul dintr-un manual de instalare al unui cazan f. asemanator,dar tot de acolo mai trebuiesc luati niste factori de corectie,functie de nr. de coturi.....sa-l caut si revin maine dimineata.....cu scuzele de rigoare,dar am o lene de mor.

#43
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postrstejar, on Sep 11 2008, 23:11, said:

E suficient o sectiune egala cu cea care o are iesirea CT? Ar fi OK, dar nu stiu de unde gasesc o teava de dimensiunile astea. O teava de azbociment cu sectiunea de 200 mm e prea mult? Calculul care l-ai dat aici ma depaseste cu mult!!!!
Stie caldut ceva, exista niste formule de calcul rapid (..sau mai putin rapid).
Insa parerea mea e sa nu alegi diam. cosului egal cu cel al racordului de cos. Nici macar la un cazan cu gazeificare (deci cu ventilator) nu prea coincid cele 2 marimi, cu atat mai putin in cazul unui cazan clasic.

200 mm nu e prea mult, e numai bine, insa iti trebuie si un h de 8 m... Cat despre azbociment: au mai folosit si altii solutia asta, nu ai fi primul. Pare o chestie artizanala, dar poate iesi un cos mai bun decat unul cu pretentii (dar calculat prost, montat inadecvat, etc.).

Astept de la caldut formula magica sa o confrunt cu ale mele. Ce pot sa spun insa sigur, e ca aceste formule rapide iti dimensioneaza un cos ceva mai mare decat normal (adica acoperitor) si sunt niste formule mai adecvate pt. anumiti combustibili si mai putin potrivite altor combustibili.

#44
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postscheleton, on Sep 11 2008, 21:42, said:

Stie caldut ceva, exista niste formule de calcul rapid (..sau mai putin rapid).
Insa parerea mea e sa nu alegi diam. cosului egal cu cel al racordului de cos. Nici macar la un cazan cu gazeificare (deci cu ventilator) nu prea coincid cele 2 marimi, cu atat mai putin in cazul unui cazan clasic.

200 mm nu e prea mult, e numai bine, insa iti trebuie si un h de 8 m... Cat despre azbociment: au mai folosit si altii solutia asta, nu ai fi primul. Pare o chestie artizanala, dar poate iesi un cos mai bun decat unul cu pretentii (dar calculat prost, montat inadecvat, etc.).

Astept de la caldut formula magica sa o confrunt cu ale mele. Ce pot sa spun insa sigur, e ca aceste formule rapide iti dimensioneaza un cos ceva mai mare decat normal (adica acoperitor) si sunt niste formule mai adecvate pt. anumiti combustibili si mai putin potrivite altor combustibili.

de fapt nu-i nimic magic,doar un calcul, asa rapid ,macar pentru ordinul de marime...adica a inaltimii....am gasit si eu in manualul astaAttached File  SOLIDA__RO.pdf   391.13K   574 downloads.....evident, factorul de reductie este functie de tipul de combustibil....evident,e o formula simplista macar orientativ cum am mai spus.....tu nu stii ca un nume sau prenume se scrie cu majuscula ?

#45
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcaldut, on Sep 12 2008, 00:04, said:

....pdf]....nume sau prenume se scrie cu majuscula ?
Ai atasat un .pdf si cand il deschid cu ultima mea feblete, Google Chrome, se blocheaza. Deci Chrome asta are si el bug-uri -daca e vreunul pe aici de la google, sa-si noteze (nu se stie cand o sa aiba si el nevoie de un cos..).

Se scrie cu majuscula doar prima litera la nume/prenume. Dar al tau e un nickname..sau gresesc?

Edited by scheleton, 11 September 2008 - 23:12.


#46
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcaldut, on Sep 11 2008, 23:05, said:

..alege sectiunea egala cu cea care pleaca din centrala(diametrul).daca faci sectiune patrata sau rectangulara,atunci mareste sectiunea cu 10%.calculezi cu formula S=0,045 X P/radH..
Ce spui tu, defapt ce spune Sime am atasat in poza de mai jos. In sa nu cred ca e buna formula. Verifica pt. cazul de fata: cazan de 25 kW (sau 21.500 kca/h) si o inaltime de sa zicem 7 sau 8 m si vezi ce sectiune rezulta.

Am atasat o alta formula, care se apropie de adevar., de fapt se poate folosi cu succes (nu numai la cazane lemne..).

Attached Files



#47
Clerval

Clerval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.02.2008
Daca nu este prea tarziu pentru o sugestie.
Eu mi-am pus cos de la Schiedel dar ducandu-ma la Sighisoara pentru caramida de pardoseala am vazut ca cei de la Siceram fac un produs smilar Schiedel, effe. S-ar putea sa fie la preturi mai romanesti. vezi pe site...

#48
catabeg

catabeg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.06.2005

View Postrdesign, on Aug 29 2008, 22:52, said:

In comparatie pretul unui metru de cos schiedel (varianta tristrat = tub samota, invelis de beton si vata minerala) este de 88 euro.

Pretul la sect de 200mm, calculat la 10m de cos iese 1170euro. Nu stiu care e varianta cu 88 euro ml, dar nu cred sa fie atat de ieftin. Iar caramida de samota am gasit si la 2,7 ron buc.

#49
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006

View PostClerval, on Sep 12 2008, 21:36, said:

Daca nu este prea tarziu pentru o sugestie.
Eu mi-am pus cos de la Schiedel dar ducandu-ma la Sighisoara pentru caramida de pardoseala am vazut ca cei de la Siceram fac un produs smilar Schiedel, effe. S-ar putea sa fie la preturi mai romanesti. vezi pe site...
La ei pe site nu apare nimic ce ar putea fi considerat ca si cos de fum. Singurul produs care s-ar apropia ca forma (cilindru) este prezentata ca "suport sticle".

#50
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postrstejar, on Sep 14 2008, 13:59, said:

La ei pe site nu apare nimic ce ar putea fi considerat ca si cos de fum. ..forma (cilindru) este prezentata ca "suport sticle".
Cos fum Siceram

Ce browser folosesti?

#51
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006

View Postscheleton, on Sep 14 2008, 14:13, said:

Cos fum Siceram

Ce browser folosesti?
OK. Nu l-am vazut! Folosesc firefox. Si acum , daca folosesc tob din azbociment e ok? Nu intreb daca e sanatos pt om ci pt centrala.

#52
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postrstejar, on Sep 14 2008, 14:20, said:

OK. Nu l-am vazut! Folosesc firefox. Si acum , daca folosesc tob din azbociment e ok? Nu intreb daca e sanatos pt om ci pt centrala.
Wow ! Stii sa-ti faci si mea culpa?

Ref. la centrale: depinde de centrale. Dar ce crezi tu ca i s-ar putea intampla unei centrale de tipul Viessmann Vitocrossal de exemplu? Uita-te la ea si spune-mi si mie daca bagi mana in foc, ca o sa dureze casa mai mult decat centrala.
Iar prin tara mai gasesti cazane de fonta Buderus de la 1920 sau chiar mai vechi..

#53
werty2005

werty2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2008
am un cos de fum de 7 metri, inaltimea casei de 6m, interior de 25x25cm. Cel care l-a construit a lasat cateva "gaurele" in el. Cum e posibil sa iasa fum pe acolo?? Nu ar trebui ca fumul sa o ia in sus?

#54
luckyonro

luckyonro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2008
Vreau sa va spun ca eu am un cos de diam. 200 mm din azbociment izolat cu vata cu protectie de aluminiu si are o inaltime de 12m, nu depaseste coama casei si merge foarte bine .Iarna trecuta cind i-am dat drumul prima oara nu am avut condens deloc.
Pentru varianta de izolat m-am gindit la o varianta mai batrineasca si ieftina, astfel :
- injurul cosului actual , dupa ce-i dau jos izolatiia de vata am sa constriesc cu caramida iar intre cosul de azbociment si caramida las un spatiu de 3-4 cm.
- in cale spatiu pe masura ce construiesc cu caramida pun lut amestecat cu nisip si il presez si tot asa pina sus .
Va veti intreba care este avantajul, avantajul este :
1 izolatie mai buna
2 cind se va strica azbocimentul ramane lutul care se transforma in cea mai buna caramida refractara( desi este putin probabil ca azbocimentul sa se strice daca nu ai condens.

Astept parerile voastre.

P.S. Centrala este de contructie proprie, vezi forum http://forum.softped...howtopic=356786

Edited by luckyonro, 22 September 2008 - 16:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate