Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#2305
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmarxsovignon, on 08 mai 2019 - 15:09, said:

Atunci dl andreilesan, îmi puteți spune dv va rog, ce cos mi-ar trebui la o centrala pe lemne de 30 kw, fără gazeificare?
De unde a rezultat ca este necesara o centrala cu lemne de 30 kW?
Avand in vedere ca inaltimea cosului de fum va fi redusa, trebuie de luat in calcul inca un parametru, tirajul recomandat de producator. Cu cat aceasta valoare va fi mai mica cu atat mai bine pentru aplicatii in care cosul de fum are inaltime redusa. Exista cazane ale caror producatori cer, spre exemplu, o depresiune la cos de 15 Pa.
Asta inseamna ca daca afara sunt zero grade si inaltimea utila a cosului de fum este de doar 3m (asa cum iti doreai d-ta, ca inaltimea totala sa nu depaseasca 4,5m) temperatura gazelor de ardere admise pe cos trebuie sa fie cel putin 180 grdC.
Acum, daca vom introduce puterea focarului in sistemul de calcul s-ar putea sa constatam ca pentru un cazan cu arderea prelungita ar putea sa fie suficient si un sistem de cos de fum cu diametrul de 20cm, chiar daca racordul de fum a cazanului ar fi de doar 15cm in diametru.

Ca fapt divers, mai multi producatori, care se respecta, isi concep aparatele de incalzire astfel incat sa functioneze corespunzator si la valori ale tirajului de doar 10 Pa. Asta inseamna ca la inaltimea utila de doar 3m, gazele de ardere din cosul de fum pot avea doar 100 grdC.

View Postmarxsovignon, on 08 mai 2019 - 15:09, said:

Centrala se afla într-o magazie din bca, neizolata deocamdata, și situata la 6 m de casa.
Am citit, dar asta nu poate sa ramana neanvelopata.

View Postmarxsovignon, on 08 mai 2019 - 15:09, said:

Am încercat sa aflu aceste detalii din localitatea respectiva, dar nu știe nimeni, nu mai exista persoane calificate în țară decât f puține , mai ales în mediul rural.
Sa fie asta oare o justificare la cele relatate aici? : https://forum.softpe...2#entry20107919

View Postmarxsovignon, on 08 mai 2019 - 15:09, said:

Toți mi-au indicat sa fac coșul din cărămidă maro cu gaura pe mijloc, din care se folosește la aerisire...
Fiecare sfatuieste dupa cat il duce mintea.

View Postmarxsovignon, on 08 mai 2019 - 15:09, said:

Știu ca informațiile costa, dar poate ma ajutați. Multumesc, stimă.
Am incercat. Posted Image  Salutari lui @sov.

Edited by andreilesan, 08 May 2019 - 16:24.


#2306
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Mulțumesc pt ajutor andreilesan! 😉

#2307
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
marxsovignon....
Din datele din tabel puse de d-l  Florin ,  temperatura gazelor de ardere  este maxim 321*C.... poate functiona centrala si cu cos de 4 m  si chiar putin sub  4 m ...dar nu cred ca o sa  forjezi tu asa de tare  cu cantitati mari de lemne ..asa ca nu punem 321 de grade  ci 247*C  atunci ne trebuie un cos de 4,5 m  cat ai tu ...si   daca tot nu te poti inalta cu cosul .... ca sa ajungi la o inaltime utila de cos pentru 20Pa...poti sapa in magazie  sa o montezi mai jos...  ca si cum ar fi montata la demisol sau subsol ... am facut o simulare  de functionalitate ... cu un cos dreptunghiular de caramida normal erau  laturile caramizii 12/24 ... ca asa am preluat   excelul ..nu-i facut de mine si nu pot baga altfel dimensiunile cu  diametru echivalent a unui cos rotund cu diametrul de 20cm ... sa aiba o suprafata de 0,02mp ...deci... am trecut cum e facut calculatorul o latura de 10cm adica 0,1m  si alta de 0,2 m ...... cu  sectiunea cosului  de 0,02 mp  , 30 kg de lemn  ,putere 30 kw si inaltime cos 4,5 m si pierdere de presiune de 20Pa..

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 09 May 2019 - 08:40.


#2308
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Am gresit la suprafata  cosului cu diametrul de 20 cm ..aria/suprafata nu este 0.02mp ci  este 0,0314...asa ca o sa pun datele apropiate din calculator cu laturile unei caramizi  12 x25cm  ...are o suprafata mai apropiata ..0,03mp

Attached Files



#2309
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Intre timp am gasit ceva date tehnice mai complete pentru cazanul Viadrus Hercules U22, unde este specificat ca la modelul cu 6 elementi (30kW), trebuie la cos minim 0,20 mbar

Attached File  viadrus cos.png   158.53K   28 downloads

Cazanul viadrus are iesirea in spate. Centrul tubulaturi orizontale de conectare la cosul vertical, este la 65cm fata de sol. Asa ca din inaltimea totala a cosului, ar trebui sa scadem un maxim 75cm ca sa-i aflam inaltimea utila.

Attached File  Viadrus - Dimensiuni.png   1.12MB   24 downloads

Edited by florin71_skoda, 09 May 2019 - 11:30.


#2310
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postflorin71_skoda, on 09 mai 2019 - 10:54, said:

Intre timp am gasit ceva date tehnice mai complete pentru cazanul Viadrus Hercules U22, unde este specificat ca la modelul cu 6 elementi (30kW), trebuie la cos minim 0,20 mbar

Attachment viadrus cos.png
Multumim Florin, dar eu zic ca pentru conditiile din teren pe care le are colegul din Neamt, tot sunt multi acei 20 Pa.

View Postflorin71_skoda, on 09 mai 2019 - 10:54, said:

Cazanul viadrus are iesirea in spate. Centrul tubulaturi orizontale de conectare la cosul vertical, este la 65cm fata de sol. Asa ca din inaltimea totala a cosului, ar trebui sa scadem un maxim 75cm ca sa-i aflam inaltimea utila.

Attachment Viadrus - Dimensiuni.png
Din cate imi amintesc, cota la care intra gazele de ardere intr-un cos de fum ceramic certificat se afla cam la 1,25m fata de desubtul elementului de la baza cu colectorul de condens. In cazul in care d-ta propui cota amplasarii racordului cosului de fum sa nu se depaseasca 75cm fata de pardoseala pe care se va aseza cazanul Viadrus - baza cosului de fum trebuie coborata cu cel putin 0,5m fata de pardoseala pe care se aseaza cazanul. Astfel inaltimea utila va ajunge sa fie 3,75m, iar temperatura gazelor de ardere in cos, ca sa se respecte valoarea presiunii disponibile de 20 Pa, va trebui sa depaseasca 200 grdC.

Cand insa ajungem sa alegem diametrul sistemului cosului de fum - iar vom constata ca diametrul de 20cm nu este corespunzator pentru evacuarea debitului de gaze de ardere generat in focarul cazanului de 30 kW.
Deaceea atrag eu atentia sa se mai caute (pentru cazul analizat) modele de cazane care au o ardere mai indelungata si valoare pentru necesarul de tiraj mai redusa.
Posted Image

#2311
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postandreilesan, on 09 mai 2019 - 13:36, said:

Multumim Florin, dar eu zic ca pentru conditiile din teren pe care le are colegul din Neamt, tot sunt multi acei 20 Pa.

Din cate imi amintesc, cota la care intra gazele de ardere intr-un cos de fum ceramic certificat se afla cam la 1,25m fata de desubtul elementului de la baza cu colectorul de condens.

... la mine toate trei elementele ,...colector de condens + racord + pieasa de curatare .. dac ajung la cel mult  la 1,20m.....si
ce are daca monteaza ramificatia/modulul de racordare  in mijloc ,imediat  deasupra colectorului de condens  si apoi deasupra sistemul de curatare .. cum am facut eu

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 09 May 2019 - 14:27.


#2312
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postandreilesan, on 09 mai 2019 - 13:36, said:

Cand insa ajungem sa alegem diametrul sistemului cosului de fum - iar vom constata ca diametrul de 20cm nu este corespunzator pentru evacuarea debitului de gaze de ardere generat in focarul cazanului de 30 kW.
Deaceea atrag eu atentia sa se mai caute (pentru cazul analizat) modele de cazane care au o ardere mai indelungata si valoare pentru necesarul de tiraj mai redusa.
Posted Image
Pai pentru 1 kw sunt necesari 8cmp..din suprafata transversala a cosului ...in cazul de fata 30kwX8cmp=240cmp///si la diametrul de 20 cm ,  ..suprafata este de..  10cmx10 cm x3,14=314cmp

Edited by ciobi_mar, 09 May 2019 - 16:00.


#2313
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
care ar fi relatia dintre temperatura, tiraj, inaltimea si diametru cosului!

#2314
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postciobi_mar, on 09 mai 2019 - 14:23, said:

....si ce are daca monteaza ramificatia/modulul de racordare  in mijloc ,imediat  deasupra colectorului de condens  si apoi deasupra sistemul de curatare .. cum am facut eu
Daca producatorul sistemului cosului de fum garanteaza pentru materialul de etansare folosit la piesa de curatare in aplicatia concreta - este in regula. Fiecare caz in parte se analizeaza.

View Postciobi_mar, on 09 mai 2019 - 15:59, said:

Pai pentru 1 kw sunt necesari 8cmp..din suprafata transversala a cosului ..
Unde scrie asta? Ce statut are acea sursa?

View Postciobi_mar, on 09 mai 2019 - 15:59, said:

.in cazul de fata 30kwX8cmp=240cmp///si la diametrul de 20 cm ,  ..suprafata este de..  10cmx10 cm x3,14=314cmp
Debitul masic este constant pe intreg tract de gaze de ardere, insa debitul volumic este variabil, in functie si de temperatura gazelor de ardere. Una este sa '"varsam'" in cosul de fum gaze fierbinti (acestora le va veni mai greu sa se '"strecoare'" prin cosul de 20cm (spre exemplu) si vor genera pierderi de presiune mai mari) si alta este sa '"varsam'" in cosul de fum gaze racite, care ocupa mult mai putin volum..
In concluzie, eu unul nu pot sustine ca fiind general valabila regula cu cei 8cmp per kW.

#2315
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postandreilesan, on 09 mai 2019 - 17:55, said:

Debitul masic este constant pe intreg tract de gaze de ardere, insa debitul volumic este variabil, in functie si de temperatura gazelor de ardere.
Pana aici e bine ...si logic ..

View Postandreilesan, on 09 mai 2019 - 17:55, said:

Una este sa '"varsam'" in cosul de fum gaze fierbinti (acestora le va veni mai greu sa se '"strecoare'" prin cosul de 20cm (spre exemplu) si vor genera pierderi de presiune mai mari) si alta este sa '"varsam'" in cosul de fum gaze racite, care ocupa mult mai putin volum..
In concluzie, eu unul nu pot sustine ca fiind general valabila regula cu cei 8cmp per kW.
Aici nu se vede logica .....pai daca intra fierbinti in cos ..se duc ca din pusca ...creste tirajul virtiginos ///legea lui Arhimede ..care se aplica la aerostate...baloanele cu aer cald...

Edited by ciobi_mar, 10 May 2019 - 07:26.


#2316
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postciobi_mar, on 10 mai 2019 - 07:24, said:

Aici nu se vede logica .....pai daca intra fierbinti in cos ..se duc ca din pusca ...creste tirajul virtiginos
Posted Image S-ar fi dus '"ca din pusca'" daca nu s-ar fi frecat de peretii canalului de fum a cosului (fenomen care le incetineste viteza si reduce capacitatea de transport al sistemului)..

View Postciobi_mar, on 10 mai 2019 - 07:24, said:

///legea lui Arhimede ..care se aplica la aerostate...baloanele cu aer cald...
La dimensionarea cosurilor de fum nu se aplica doar principii din Statica, ci si din Dinamica.. Posted Image

#2317
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Am spus la meseriaș ca vreau coșul de fum în exterior, lipit de perete și partea dreapta a acoperișului (e in 2 ape, cu laturile oblice de o parte și de alta a coșului).
Meseriașul a zis ca e mai bine sa nu il fac lipit de perete, întrucât voi avea permanent probleme cu apa de la ploaie. Asa e?

Edited by marxsovignon, 17 May 2019 - 21:53.


#2318
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut!

Am ajuns în faza în care trebuie să montez un coș de fum, pentru un șemineu. La recomandarea celor care îmi vor monta tabla, am primit o ofertă de la Schiedel. Suma este mare, deoarece acel șemineu se va folosi rar - nu pentru căldură, ci mai mult pentru aspect.

Ce opțiuni aș mai avea ?

Mulțumesc!

P.S: dimensiunea coșului : diametrul interior 20 cm, exterior 36 cm, lungime 6 m.

#2319
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Posibil sa fie oferta rezonabila. Poti alege intre Schiedel, Tona, Leier, Plewa sau manufacturat. Depinde de buget.
Atentie la asa zisele cosuri de fum, care, de fapt, sunt elemente de ventilare

Edited by Kendo, 23 June 2019 - 17:45.


#2320
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 Kendo, on 23 iunie 2019 - 17:45, said:

Poti alege intre Schiedel, Tona, Leier, Plewa ...
Eu as alege doar intre sisteme de cosuri de fum certificate.
Posted Image

#2321
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Am comandat un cos de fum pt centrala pe lemne și am o dilemă :ce sa iau pt partea de sus, pălărie din beton sau ce material o fi ala, sau con de inox?

#2322
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmarxsovignon, on 15 iulie 2019 - 15:55, said:

Am comandat un cos de fum pt centrala pe lemne și am o dilemă :ce sa iau pt partea de sus, pălărie din beton sau ce material o fi ala, sau con de inox?

Uite o captura cu o recomandare, daca nu te lamuresti din desene, incearca sa traduci ceea ce am subliniat eu cu rosu. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate