Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#2071
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Fereasca sfantul ca pe cos in sus sa apara scantei...probabilitatea este zero iar daca se intampla asta folia cred ca ar fi ultimul lucru de care sa iti pese.


#2072
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
Buna ziua !  Intentionez sa montez un termosemineu  de 37 kw si as dori sa aflu parerea celor mai experimentati daca construirea cosului de fum din elemente de caramida in  interiorul locuintei ar prezenta un avantaj in buna functionare a termosemineului . Mentionez ca vreau sa construiesc cosul pe perter si etaj la interior din caramida si undeva sub nivelul polatei sa ies la exterior cu elemente din inox . As face aceasta alegere pentru a folosi la incalzire si caldura radiata de cos si nici nu as mai fi nevoit sa il izolez termic asa cum as trebui daca l-as construi la exterior .Deasemenea as dori sa stiu ce prevad normele  P.S.I. in acest sens pentru ca eu nu am gasit decat referiri la trecerea prin plafoane din lemn (unde cosul trebuie sa aiba peretii de minim 25 cm.). Multumesc !

#2073
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postnykysor, on 24 octombrie 2017 - 09:18, said:

Buna ziua !  Intentionez sa montez un termosemineu  de 37 kw si as dori sa aflu parerea celor mai experimentati daca construirea cosului de fum din elemente de caramida in  interiorul locuintei ar prezenta un avantaj in buna functionare a termosemineului . Mentionez ca vreau sa construiesc cosul pe perter si etaj la interior din caramida si undeva sub nivelul polatei sa ies la exterior cu elemente din inox . As face aceasta alegere pentru a folosi la incalzire si caldura radiata de cos si nici nu as mai fi nevoit sa il izolez termic asa cum as trebui daca l-as construi la exterior .Deasemenea as dori sa stiu ce prevad normele  P.S.I. in acest sens pentru ca eu nu am gasit decat referiri la trecerea prin plafoane din lemn (unde cosul trebuie sa aiba peretii de minim 25 cm.). Multumesc !
Daca consulti SR EN 15 287 -1 si -2 s-ar putea sa afli ca incepand cu 2008 solutia descrisa de d-ta se incadreaza la improvizatii. Recomand sa te adresezi la un distribuitor din zona pentru un sistem de cosuri conforme si care poate oferi declaratie de performanta. Posted Image

#2074
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

View Postandreilesan, on 24 octombrie 2017 - 09:58, said:

Daca consulti SR EN 15 287 -1 si -2 s-ar putea sa afli ca incepand cu 2008 solutia descrisa de d-ta se incadreaza la improvizatii. Recomand sa te adresezi la un distribuitor din zona pentru un sistem de cosuri conforme si care poate oferi declaratie de performanta. Posted Image
Nu este vorba despre caramida clasica ci despre elemente ceramice speciale pentru cosuri ...

#2075
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postnykysor, on 24 octombrie 2017 - 13:38, said:

Nu este vorba despre caramida clasica ci despre elemente ceramice speciale pentru cosuri ...
Se poate vedea o declaratie de performanta sau una de calitate in care sa se faca referire la vre-un standard?Posted Image

#2076
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postnykysor, on 24 octombrie 2017 - 13:38, said:

Nu este vorba despre caramida clasica ci despre elemente ceramice speciale pentru cosuri ...
Asta?
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1000x1000/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/6/0/6028630_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Caramida Brikston CV este un element de ventilatie cu diametrul golului central de 170 mm. Acest produs este caracterizat de rezistenta mecanica ridicata si este utilizat la realizarea canalelor de ventilatie sau a stalpilor de zidarie.


#2077
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
Ceva de genul asta ...

Attached Files



#2078
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
in seara asta am avut un inceput de incendiu in camera tehnica, dupa vreo ora de cand am facut focul m-a chemat nevasta urgent ca e fum in camera tehnica. ajuns acolo am gasit aprinsa o carpa aflata la baza cosului. nu inteleg ce a aprins-o , am 2 ipoteze:
-un taciune venit de pe cos prin orificiul drain-ului
-dupa ce am aprins focul am inchis toate geamurile(am gasit ieri o pisica dormind intr-o cutie de carton) stiind ca am o fanta ingusta sub usa de la intrare de unde sa traga aer, probabil nu a fost suficienta si prin drain au iesit gaze fierbinti care au aprins carpa.
In poza atasata se vede un robinet pe care l-am pus dupa sa obturez drain-ul si un furtun care ar fi trebuit sa colecteze umezeala in sifonul de pardoseala dar nu era conectat.

Attached File  20171025_223320.jpg   275.29K   107 downloads

#2079
Robikanu

Robikanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2012
Buna ziua.
Stie cineva pretul de montaj  al unui cos de fum din inox izolat????
Multumesc

#2080
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,948
  • Înscris: 17.01.2012

View PostRobikanu, on 04 noiembrie 2017 - 12:58, said:

Buna ziua.
Stie cineva pretul de montaj  al unui cos de fum din inox izolat????
Multumesc
Io am dat 200 lei pe unul de dn100 (cu trei coliere de fixare

#2081
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

View PostRobikanu, on 04 noiembrie 2017 - 12:58, said:

Buna ziua.
Stie cineva pretul de montaj  al unui cos de fum din inox izolat????
Multumesc
Pe mine m-a ajuns 400  am cerut factura certificat de conformitate pe lucrare si garantie...

#2082
Cristiangabi84

Cristiangabi84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 28.10.2017
Buna ziua
va rog sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea problema:

Am achizitionat un Kit cos de fum din inox izolat cu factura, de la o firma de instalatii din Constanta (revanzator) (interior 150mm, exterior 210mm) de 7m inaltime (corp baza/racord + elemente liniare de 1m+palarie si accesorii).

Cosul a fost executat pe comanda de o firma din Bucuresti. Problema pe care o am este ca tuburile din interior se monteaza astfel incat tubul de jos intra in interiorul tubului de sus. Din punctul meu de vedere nu este corect deoarece condensul se poate scurge in exteriorul tubului de jos in izolatie. De asemenea nu am cum sa prind cu popnituri tuburile interioare deoarece la corpul de baza buza exterioara este la acelasi nivel cu buza interioara (atasez o poza, in dreapta este partea de sus de la corpul racord, in stanga partea de jos de la tubul superior, la corpurile liniare peretii exteriori-interiori nu sunt fixati si pot culisa)
Attached File  IMG_20171218_191844.jpg   278.88K   53 downloads

Raspunsul producatorului este :"Pt etansarea tuburilor aplicati pe partea randalinata un strat subtire de silicon rosu rezistent la temp de 300 grade. Pliati apoi tubul de sus peste cel de jos , gauriti si apoi rigidizati cu pop nituri .Cosul este construit sa nu se obstructioneze traseul fumului."

Este corect ce spune producatorul? Unde pot gasi un normativ unde sa scrie cum trebuie construit cosul? In nici un normativ pe care l-am gasit nu se prezinta modul de imbinare al elementelor.
Multumesc

Edited by Cristiangabi84, 21 December 2017 - 11:17.


#2083
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostCristiangabi84, on 21 decembrie 2017 - 11:11, said:

Buna ziua
va rog sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea problema:

.....
Este corect ce spune producatorul? Unde pot gasi un normativ unde sa scrie cum trebuie construit cosul? In nici un normativ pe care l-am gasit nu se prezinta modul de imbinare al elementelor.
Multumesc
@Cristiangabi84 poti prezenta aici o copie de pe Declaratia de Performanta al acestui sistem de cos de fum? Ce va fi racordat la acest cos de fum ?Posted Image

#2084
Cristiangabi84

Cristiangabi84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 28.10.2017
Va fi racordata o soba tip semineu ~8Kw cu tiraj natural, diametru racord iesire 150mm. Va fi utilizata intermitent in perioadele de ger. Nu am declaratie de performanta de la producator...
Multumesc

#2085
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostCristiangabi84, on 21 decembrie 2017 - 17:50, said:

Va fi racordata o soba tip semineu ~8Kw cu tiraj natural, diametru racord iesire 150mm.
Bun, am retinut ca va fi racordat un agregat termic in care se va arde combustibil solid, mai mult probabil lemne sau bricheti. In Declaratia de Performanta al acestui agregat termic ce se specifica la capitolul temperaturi ale gazelor de ardere admise pe cos? Intreb pentru ca pot exista situatii si situatii : https://forum.softpe...8#entry22167509

View PostCristiangabi84, on 21 decembrie 2017 - 17:50, said:

Va fi utilizata intermitent in perioadele de ger.
Posted Image Asta nu imbunatateste cu nimic situatia.

View PostCristiangabi84, on 21 decembrie 2017 - 17:50, said:

Nu am declaratie de performanta de la producator...
Asta nu e de bine... Dar, se poate face rost la insistenta d-tale? Altfel nu se stie pentru ce anume s-au cheltuit banii.

View PostCristiangabi84, on 21 decembrie 2017 - 17:50, said:

Multumesc
Posted Image

#2086
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
E clar ca cosul a fost montat gresit. Se poate pune si silicon pentru o etansare suplimentara. Poti sa vezi de exemplu cum se monteaza elementele ceramice la alte cosuri. Intotdeauna elementul superior intra in cel inferior altfel iese condensul pe afara. Povestile ca se monteaza invers pentru ca fumul merge in sus sunt spuse de cei care nu au folosit de loc un cos in viata lor sa vada cum arata un cos prin care da condensul pe afara. Si eu am avut montat cosul invers si a trebuit sa il intubez.

Edited by bzalex, 21 December 2017 - 18:24.


#2087
Cristiangabi84

Cristiangabi84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 28.10.2017

View Postandreilesan, on 21 decembrie 2017 - 18:04, said:

Bun, am retinut ca va fi racordat un agregat termic in care se va arde combustibil solid, mai mult probabil lemne sau bricheti. In Declaratia de Performanta al acestui agregat termic ce se specifica la capitolul temperaturi ale gazelor de ardere admise pe cos?

Am gasit in certificatul de performanta al sobei (lemn si bricheti).
Temperatura gazelor la puterea nominala: 286 gradeC.

Voi solicita si declaratia de performanta. Nu stiu de unde sa primesc o parere avizata daca este corect sau nu sistemul de montaj cu tubul din interior de jos sa intre in interiorul tubului de sus. (am trimis o solicitare la o asociatie a cosarilor dar nu am un raspuns inca). Siliconul acela se va intinde cand introduc tuburile unul in altul si nu am incredere ca va sigila corect.
Multumesc

Edited by Cristiangabi84, 21 December 2017 - 18:33.


#2088
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostCristiangabi84, on 21 decembrie 2017 - 18:32, said:

Am gasit in certificatul de performanta al sobei (lemn si bricheti).
Temperatura gazelor la puterea nominala: 286 gradeC.

View PostCristiangabi84, on 21 decembrie 2017 - 11:11, said:

Raspunsul producatorului este :"Pt etansarea tuburilor aplicati pe partea randalinata un strat subtire de silicon rosu rezistent la temp de 300 grade.."
Este corect ce spune producatorul?
Eu unul nu as considera potrivita solutia oferita de producatorul cosului pentru acest agregat termic.

View PostCristiangabi84, on 21 decembrie 2017 - 18:32, said:

Voi solicita si declaratia de performanta.
Foarte bine vei face, caci acolo pe langa altele se va mentiona si standardul in baza caruia a fost fabricat cosul de fum...

View PostCristiangabi84, on 21 decembrie 2017 - 18:32, said:

Nu stiu de unde sa primesc o parere avizata daca este corect sau nu sistemul de montaj cu tubul din interior de jos sa intre in interiorul tubului de sus. (am trimis o solicitare la o asociatie a cosarilor dar nu am un raspuns inca).
M-ai facut curios si pe mine..Posted Image

View PostCristiangabi84, on 21 decembrie 2017 - 18:32, said:

Siliconul acela se va intinde cand introduc tuburile unul in altul si nu am incredere ca va sigila corect.
Multumesc
Posted Image Sustin si eu ceea ce a mentionat colegul @bzalex cu condensatul care are sanse mari sa umezeasca termoizolatia si sa ajunga jale acel cos de fum..
Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate