Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Imprimanta Epson P50

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
vikusor

vikusor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.11.2003
Stiu ca posturile de mai sus sunt vechi si problemele expuse sunt probabil deja rezolvate dar voi raspunde din experienta personala pentru cei care vor cauta in viitor rezolvarea unor probleme asemanatoare.

Am o imprimanta Epson P50 cu cerneala dye si una Epson R3000 cu cerneala pigment.
1. Am cumparat imprimanta Epson P50 acum 4 ani si in scurt timp i-am pus ciss de la cissmarket. Cerneala de la cissmarket nu scoatea foarte bine culorile (palide si reci), am folosit-o vreun an timp in care se infunda des capul de printare si isi revenea dupa lungi si repetate curatari. Nu lasati imprimanta deschisa daca nu o folositi zilnic. Cand e inchisa isi parcheaza capul si se usuca mai greu cerneala.
2. Dupa un an, am trecut pe cerneala dye de la Cissrevolution si problemele au disparut. Culori curate (daca setez din driverul imprimantei -5 magenta, +5 yellow si +15 brightness), nu se mai infunda capul de printare decat daca nu o folosesc cateva saptamani.
3. Dupa inca un an problemele au reaparut, in sensul ca a inceput sa scoata culorile complet aiurea pe hartie. Am dus-o in service la cissrevolution si cu un ciss de-al lor functiona ok. Mi-au spus ca in ciss-ul meu cerneala este expirata si de asta culorile nu ies bine. Intr-adevar eu amestecasem in rezervoarele de la ciss cernelurile de la cissmarket si cissrevolution. Mai mult, unele cartuse contineau inca cerneala de 2 ani (cyan si magenta, exact culorile care faceau probleme). Am preferat sa iau de la ei un set nou de cerneluri si un ciss nou, modelul premium care are un design imbunatatit si care are si un chip-ul de resetare mai reusit, in sensul ca acum de cate ori se termina un cartus la apasarea butonasului de reset timp de cateva secunde duce la reset garantat (inainte repetam de mai multe ori procedura cu ciss-ul de la cissmarket pana imi apareau cartusele pline). De 2 ani o folosesc fara probleme si alte revizii, la un consum mediu de 2 bidoane de 100ml din fiecare culoare pe an, in regim haotic: uneori printez o data un top si jumatate de hartie (documente), uneori sta inchisa cu saptamanile (mai ales in periada vacantelor).
4. Recent am achizitionat si o imprimanta Epson R3000, fiindca imi doream printuri de dimensiuni mai mari decat A4, calitate mai buna mai ales pentru fotografiile alb-negru (R3000 tipareste superb, in tonuri fine, imaginile alb-negru) si mai ales printuri in care sa nu paleasca culorile dupa cateva luni. Folosesc cerneala pigment de la Amddigital care are data de fabricatie recenta, culori aproape identice cu cele de pe un monitor calibrat sau cerneala originala Epson si nu este necesar profil de culoare. Nu infunda capul de printare, dar e ceva mai scumpa decat altele de pe piata (care in general necesita profil de culoare si infunda capul). In plus, tot la amddigital am gasit si hartie RC variata de calitate foarte buna plus altele (cartoane si PVC adeziv pe care lipesc ca suport dur fotografiile printate) toate la preturi bune. Intotdeauna au fost draguti si rabdatori la telefon, marfa stoc, expeditii prompte, pana acum personal nu am ce sa le reprosez.

#38
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
P50-ul meu a crapat, m-a mancat undeva sa o desfac pentru a intinde un pic cureaua (caraia cand misca foarte rapid capul de printare), iar acum am eroare generala, adica LED-urile de la cerneala si hartie aprinse. Am impresia c anu am montat ceva corect, dar nu imi dau seama exact ce (nici capul nu se mai misca spre stanga, nu-l vad nici ridicandu-se.
Ce-o avea sau unde sa o duc la reparat?

Edited by Lucian_M, 30 September 2015 - 01:28.


#39
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Colegul Cissexpert, am impresia c anumarul vechi de telefon nu mai e valabil, cum fac rost de actualul numar?

#40
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mda, toata baza... Am gasit in Piatra Neamt un mester bun, mi-a rezolvat problema (era ceva simplu, dar de asta unii trebuie sa mai faca un ban, ca nu toti ne pricepem la orice). Intr-o ora si un pic treaba a fost gata, m-a chemat omul sa-mi spuna ce si cum a rezolvat, mi-a dat cateva indicatii pentru viitor, achitat 35 de lei (lasat 40, de bucurie) si tuleo acasa. M-am chinuit un pic cu curatarea duzelor, am purjat duza pentru negru, ca imi dadea cateva pauze fix in acelasi loc la testul de print, apoi treaba s-a "aliniat". Imprimanta area foarte ok la interior, pinioanele sunt in stare perfecta, poate ma mai tine o perioada (eu sper la cativa ani :D ). Sper prea mult?!

Ce ma seaca insa este faptul ca, dupa vreo cateva print-uri A4 pe hartie foto imi scade viteza de imprimare de ai timp sa bei o cafea pana printeaza o foaie. Are cineva o solutie pentru problema asta?

#41
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Be ceai de plante, prea multa cafea strica.Posted Image

Lasand gluma la o parte problema poate sa fie din calculator sau din imprimanta. Când se manifesta, restarteaza repede calculatorul si repeta printarea sa localizezi cam unde e cauza, apoi mai discutam.

#42
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si cu XP, si cu 7, dar si cu 8.1 facea fix la fel. Drivere originale. Sa vad tura viitoare cand o merge la relanti, dau un restart rapid si vad cum se manifesta. Dar din ce tin minte, parca tot la fel facea.
Tin sub observatie.

Mesterul mi-a zis ca se supraincalzeste nu stiu ce la imprimanta, problema tipica. In rest, imprimanta e extra.

#43
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Cu P50 fara ciss am urmatoarea problema. Anumite tonuri mai inchise nu le printeaza bine. Asta indeosebi pe dvd-uri. Pe hartie se observa foarte putin chestia asta, aproape ca e ok. Niste dreptunghiuri cu culorile de baza cmyk, le printeza foarte bine. Problema e la variatii de tonuri inchise, cam pe la albastru si cred ca si pe la gri inchis, le face rozaliu. Am cartuse autoresetabile si cerneala originala. Am instalat driverul si pe alt PC si la fel. Nu i-am dat curatare ca nu scoate cu dungi si am zis sa nu umplu tancul degeaba. Nu am imprimat mult de cand o am. O fi de la vechimea cernelei? Flacoanele sunt de 70 ml si pe ele scrie best before 2014, cu lunile care variaza de la un flacon la altul in jur de a 10-a, deci teroretic ar fi expirate cam de un an. Problema a debutat brusc, coincidenta, tocmai cand am inceput o noua cutie cu dvd-uri si tot cam atunci am incarcat si cartusele. Am crezut ca e de la dvd-uri dar tot facand teste s-a dovedit ca nu.

#44
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Da-i o curatare. In timpul stationarii prelungite a capetelor cerneala se poate contamina (o culoare trece in alta). Alta cauza poate fi incompatibilitatea dintre cerneala ramasa in cartus si cerneala noua cu care se completeaza (poate sa fie si cerneala expirata). Sau cerneala noua nu este buna, sau ai completat gresit (ai incurcat culoarea cu light). Daca nu o rezolvi, scoti capetele, le golesti, le speli, le usuci putin (suflare cu seringa) si le reumpli.

#45
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Lasa, in loc de M eu am pus LM, deci iti dai seama cum ieseau imaginile... Am reusit de am golit, pana la urma, culorile (in timp, nu aveam urgent nevoie de print-uri color de calitate), iar acum functioneaza cum trebuie. Doar cerneala InkTec, nu a mai pupat ceva original de cand a fost luata, nici cartusele originale nu-s toate goale. Pot sa emit o teorie: cerneala aia originala nu mai e in parametri si ar cam trebui aruncata, spalate bine flacoanele si capul de printare cu solutie pentru curatat tot de la InkTec- micro-piezo (cam 12 lei sticla de 100 ml), pui cerneala InkTec (daca vrei, iti spun si de unde sa iei ceva bun si la pret decent), dai cateva curatari de cap si esti sef.

Ca idee, nu reuseam sa ii curat duzele de la negru, imi lipseau portiuni din culorile de test. DUpa vreo 10-20 ml de cerneala irosita la curatare duze/cap, am luat seringa cu vreo 2-3 ml de solutie de curatare, scos cartusele cu cip, introdus solutia peste cuiele alea din capul de printare, purjat, scos, iar purjat, pus totul inapoi, ma jur c ala prima curatare iesea totul PERFECT. Nu fac reclama, dar solutia de curatare trebuie sa o ai la indemana, altfel injuri singur prin casa.

#46
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Multa bataie de cap mi-a dat. Nu ca a fost complicat sau cine stie ce, dar cand nu vrea sa mearga nu merge. Imprima bine culori disparate facute de test, nu si poza care n-a iesit cum trebuie si de la care a plecat totul. Pana la urma am tras cerneala pe rand din fiecare cartus, am bagat solutie de curatat in loc, am imprimat dreptunghiuri mari din culoarea respectiva, adica cu solutie, si apoi cernala bagata inapoi. Dupa ce am terminat, galben si LC nu imprimau nimic. Mi-au mai luat si ele ceva timp dar in final, cand chiar nu stiam ce sa-i mai fac, a luat-o. M-am ferit sa demontez ceva. Am experienta cu un epson 700w in care mi-am bagat nasul adanc, si desi nu sunt plapumar, in final a ramas cu o problema de recunostere cartuse. Si asa m-am ales cu acest p50.

Inca o data concluzionez:
- cerneala buna. Ieftineala la cerneala la un moment dat te poate costa capul, si la cat costa, inseamna o noua imprimanta. Depinde si cat printati si cat e diferenta de pret intre cerneluri, dar cu cerneala proasta finalul e garantat.
- imprimat cat mai des si din toate culorile.
- testul de duze pentru starea duzelor e simplu si sfant, mai bun decat orice patern de culori.
- actionati la primele semne de infundare, de la procedeele clasice, mai simple, si daca e mai nasol, mai cautati metode pe net, evitand insa la maxim demontarile.
- daca trageti mult pe hartie obisnuita, se zice ca hartia proasta face scame care se prind de cap, nu stiu cum, probabil electrostatic. Asa ca ar fi bine sa nu folositi chiar cea mai ieftina hartie de pe piata, facuta numai din deseuri.

#47
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Daca faceai cum ti-am zis eu, stateai fara stres.

#48
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005

View PostLucian_M, on 05 noiembrie 2015 - 01:52, said:

Daca faceai cum ti-am zis eu, stateai fara stres.

M-am gandit, am si furtunas, dar nu am inteles, solutia pe care o impingeai prin cap cum sa fii sigur ca nu curge prin imprimanta. Presupun ca ai pus o hartie sub cap dar totusi nu se poate vedea dedesubtul lui daca iese prea mult. De cand cu imprimanta de dinainte am luat frica. Nici cum am facut eu nu e greu. Cu doua seringi mai mari.. Cu una pentru cerneala, fara sa o mai vars in flacon, si cu cealalta pentru solutie. Trebuia doar sa spal seringa pentru cerneala cand treceam de la o culoare la alta.

#49
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Se largeste capatul seringii (cu un pic de flacara), atat cat sa intre in tispoacele alea din interiorul carutului pentru cartuse (cand pui cartusele, acestea se infig in niste "cuie", pe acolo e trasa cerneala in cap). E, dupa ce largesti capatul seringii, bagi lichid de curatare pentru capete micro-piezo (nu folosi altceva, ca sa nu faci vreo prostie), apoi tragi un pic, purjezi din nou. Iti garantez ca se rezolva treaba. Si eu doream sa dau cu a mea de pamant. Seringa se curata apasand la maximum pistonul si scuturand-o. Nu e nevoie sa fie totul luna, oricum ai de facut o curatare de cap din meniu pentru a termina procesul de amorsare/curatare.

#50
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Ok. Practic manevra de curatare e pe impingere. Cand tragi, tragi cata solutie e in cap si restul aer. Ma rog, si circulatia de aer poate ajuta si ea. Si cum te asiguri ca ce impingi nu curge din cap prin imprimanta?

#51
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Sub cap e buretele pompei. Cand vezi ca se umple, tragi cu alta seringa cu ac lung si gros reziduurile si astfel nu murdărești nimic.

#52
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Probabil nu ai P50. La p50, cand capul e in dreapta ca sa fie peste burete cum zici, capacul compartimentului cartuselor trebuie sa fie inchis, altfel loveste intr-un acoperis din imprimanta. Si chiar daca sa zicem ca il demontezi, capul, cand sta in dreapta, e acoperit partial de acel acoperis si nu te lasa sa ai acces la cartusele din dreapta, 2 sau 3. In fine.

#53
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu, am trait in pestera si imprimanta a aterizat din satelit. Uita-te in urma si vezi ca am mai discutat. Nu ai printat tu  nici 1/10 cat a printat P50-ul meu.

Attached Files


Edited by Lucian_M, 06 November 2015 - 13:11.


#54
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Mama ce limbaj! Unde ati facut frate primii sapte ani?
Scuza-ma daca crezi ca te-am jignit, punand la indoiala ca ai imprimanta P50. Nu imi inchipuiam ca poate fi un titlu de mandrie sa o ai si sa printezi mult cu ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate