Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

BlackBerry Bold 9700

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#1
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Am vazut pe youtube acest model de blackberry si m-a atras la prima vedere. Momentan am un nokia E71 si ma gandeam sa il schimb intr-un timp apropiat.
Ce stiti despre noul blackberry? Il gasim la un pret decent in Romania? Ce operatori de telefonie preconizati sa il bage in oferta?
Ce parere aveti in general despre el?

Edited by Iuliutz, 08 December 2009 - 17:05.


#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
L-am vazut si eu pe Youtube, imi place.
E un telefon business foarte bine dotat: GPS, WiFi, ecran maricel cu rezolutie super, baterie de 1500mAh, procesor puternic, memorie destula, etc.
Am vazut ca e in jur de 480E - scump, totusi, in opinia mea. E doar un telefon pana la urma.

Edited by d4m4g3, 08 December 2009 - 17:54.


#3
goosebumps4

goosebumps4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.12.2007
E cam scump pentru ca acum a aparut, dar depinde si pentru ce este folosit.... (oricum de observat ca este cam primul telefon BB complet ... adica 3g, wifi, 3MPx camera, procesor tare - 600MHz, 256RAM ... + toate serviciile pe care ti le poate oferi in BB).

#4
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
eu il iau in considerare ca alternativa pentru e72 de la nokia. Direrenta pro nokia e72 ar fi camera de 5mpx, insa fiind un telefon bussines camera nu e un impediment. Daca vrei camera iti iei Nokia din clasa N.
Pretul este relativ la fel pentru ambele

#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Eu vad ca diferenta de pret este foarte mare...cel putin unde m-am uitat eu:
E72 - 325E (~1400lei)
9700 - 480E (~2050lei)

Eu as merge pe E72, este mult mai ieftin, bateria teoretic mai buna, WiFi,GPS, mini-jack, display mare au amandoua insa Nokia are rezolutie mai mica.

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
diferenta e mare, la pret, dar si la utilizare.
e72 nu te leaga de nimic.
bb te leaga de abonamentul blackberry.
daca nu-l ai, adio gps sau mail...

#7
goosebumps4

goosebumps4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.12.2007
Toate ca toate, dar pe blackberry eu chiar pot sa scriu ... pe nokia e7X trebuie sa-mi las unghii mari ca sa chiar pot accesa un buton pe rand

#8
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003

View Postspare-me, on 8th December 2009, 22:09, said:

...
bb te leaga de abonamentul blackberry.
daca nu-l ai, adio gps sau mail...

De ce? GPS-ul merge si fara abonament BB. La fel si mailul dar in varianta clasica, pop etc.

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postbyteworks, on 9th December 2009, 12:18, said:

De ce? GPS-ul merge si fara abonament BB. La fel si mailul dar in varianta clasica, pop etc.


de ce ? de-aia.
gps-ul merge probabil cu google maps, nu e mare lucru...bb maps, nici el, nici nu se vede fara abonament
mailul in varianta "clasica" merge cu aplicatii third party cu push simulat...care pe orice alt mobil, de ex. nokia, cu nokia messaging, merge brici.

#10
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
"De-aia" nu e un raspuns, nici politicos, nici corect.
GPS-ul functioneaza cu toate aplicatiile care il acceseaza, Google Maps e numai unul din ele - sunt destule. Ca nu au harti grozave pentru Ro, e altceva, si nu poate fi invinovatit GPS-ul telefonului.

#11
mcgregor

mcgregor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.11.2007
Sunt interesat si eu de bb 9700; am sunat la vodafone si mi-au spus ca il vor aduce pana de Craciun (2009). Nu stiu cat de adevarata este stirea. Probabil va aparea dupa jumatatea lui ianuarie 2010. Pentru cine calatoreste mult si nu are vreme sa tot deschida laptop-ul foarte des, BB 9700 este o alternativa viabila. Detin de un an de zile un Blackberry 8110 Pearl si sunt multumit in proportie de 65% si asta pentru ca in anumite momente cheie minunatul bb se blocheaza, pe urma mai sta si prost la gestionarea listelor apelurilor pierdute, primite si initiate. Sper ca BB 9700 cu procesorul mare si memoria ram adecvata sa faca fata necesitatilor.

Scuze moderatorului pentru partea de off-topic.

#12
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Daca nu au rezolvat bubele de la 9000 si 9500 e degeaba. Eu am avut 9500 si am dat cu el de pamant. Mari probleme cu softul. Colegii mei au 9000 si ard simuri, se blocheaza, uneori cand sunt apelati telefonul nu suna...

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postjohnny bravo, on 10th December 2009, 12:54, said:

Daca nu au rezolvat bubele de la 9000 si 9500 e degeaba. Eu am avut 9500 si am dat cu el de pamant. Mari probleme cu softul. Colegii mei au 9000 si ard simuri, se blocheaza, uneori cand sunt apelati telefonul nu suna...
asta am patit si eu cu rahatul asta de BB.
orice nokia sau smartphone cu windows mobile face acelasi lucru si mult mai mult cu un simplu abonament de date

#14
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Nu consider aceasta atitudine a unui moderator pe aria "Professional Zone; Terminale Mobile" ca fiind corecta, macar sa spuna ca este opinie personala si nu angajeaza calitatea oficiala in forum, care este evidenta la prima vedere, de moderator.

Eu sunt utilizator de BB, si developer pe platforma asta, pe langa WM si altele, si mi se pare ca remarcile astea sunt cam radicale. Toate au + si -, totusi o ponderare mi se pare utila.

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
te afli intr-o grava eroare. evident este o opinie personala si nu exista "calitate oficiala", "in forum", cand vorbesti despre un amarat de telefon.
tu ai mai intrat pe vreun forum in viata ta ? pana acum ?

moderator inseamna sa fii sclavi pentru altii, sa stergi dupa ei si sa modifici, etc, si cand vrei sa-ti spui si tu o parere, despre un "rahat" de blackberry, sa se revolte unii ca tine.

pe langa asta eu nu sunt moderator pe aceasta arie, sunt moderator pe alta ARIE, si a modera o ARIE nu inseamna ca mai intai de toate nu esti un simplu user ca toti ceilalti si nu iti poti da cu parerea despre un TELEFON.

pana la urma care-i problema !? ca esti tu user si developer ?
am fost si eu si sunt. si-am avut mai multe bb-uri si nokii si htc-uri si palm-uri, de ex. decat vei avea tu vreodata.
nici macar nu vorbeam cu tine, dar asa simti tu nevoia sa te simti "revoltat"

Edited by spare-me, 11 December 2009 - 07:21.


#16
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 13.03.2003
Fiecare are dreptul la o parere, problema e atitudinea, care si pentru un user normal e nepotrivita.

Iar Blackberry nu e deloc "rahat", la capitolul mail este net superior Nokia .

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, asa e. de-aia pe un telefon din clasa lui bold, de 20 de milioane tre' sa platesti IN PLUS pentru un program THIRD PARTY ca sa vezi mailurile html.
de-aia, ca e superior nokia :lol:

pentru mine e un fix un zero barat.
le-am avut pe toate. nu e nimic sa faca bb in plus fata de nokia.

asta pentru ca vreti sa intram in versus. desi asta e off-topic

#18
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostZoot, on 12th December 2009, 13:50, said:

Iar Blackberry nu e deloc "rahat", la capitolul mail este net superior Nokia .
Poti te rog frumos sa vii si cu niste argumente concrete...DE CE?

Voraba lui SPARE-ME...ce are BB si nu are NOKIA? sau sa reformultez intrebarea....ai folosit in ultima vrreme Nokia Messaging (excus cu hotmail care nu se pupa de nicio culoare , a trebuit sa imi schimb mailul din cauza asta si sa trec pe Gmail cu care merge excelent de bine)??? Reamintesc ca Nokia Messaging inca este beta , free (dar nu pentru multa vreme).....deci...????Argumente ceva

Sigur, si ce am scris eu este of-topic si imi cer scuze, nu vreau sa o dam in versus, poate chiar este o idee buna sa facem un post Nokia Messaging versus BB la la capitolul e-mail, dar totusi, nu as vrea sa ma iau si lumea sa se ia dupa niste vorbe nefondate, fara argumente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate