Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fuerteventura

- - - - -
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#37
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009

View PostAisling, on 3rd September 2010, 23:19, said:

buna!
indraznesc sa intervin doar pentru ca vad ca te intereseaza si pentru ca m-am intors saptamana trecuta din Fuerteventura;
  

Salut.

Multumesc pentru raspuns, dar mi-am facut concediul deja acolo intre 14 si 28 iunie.
Am stat 6 nopti in Corralejo la Aloe Club si 8 nopti la Maritim Esquinzo Beach.
Ambele locatii au fost super.
Masina am inchiriat cu 14 euro pe zi, toata perioada, total 196 euro.
Eu am inchiriat un Opel Corsa dar acolo mi-au dat un Astra 5 usi 1.7 diesel.
Noua ne-a placut asa de mult ca ne-am intoarce oricand cu placere acolo.
Zi-mi si mie unde ai stat in Corralejo?

#38
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007

View Postvali_geodezu, on 6th September 2010, 14:34, said:

Salut.

Multumesc pentru raspuns, dar mi-am facut concediul deja acolo intre 14 si 28 iunie.
Am stat 6 nopti in Corralejo la Aloe Club si 8 nopti la Maritim Esquinzo Beach.
Ambele locatii au fost super.
Masina am inchiriat cu 14 euro pe zi, toata perioada, total 196 euro.
Eu am inchiriat un Opel Corsa dar acolo mi-au dat un Astra 5 usi 1.7 diesel.
Noua ne-a placut asa de mult ca ne-am intoarce oricand cu placere acolo.
Zi-mi si mie unde ai stat in Corralejo?



Pe 2 octombrie plec si eu si voi sta tot la Aloe Club. Da-mi si mie mai multe informatii, te rog. Masina de unde ai inchiriat-o? Cum te-ai descurcat cu masa? Orice alta informatie pe care o consideri necesara e bine-venita. Multumesc

#39
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Aloe Club e ok. Apartamentele sunt curate, frumoase si au un balcon marisor cu scaune si masuta de plastic. Din cate am inteles, toate au vedere la piscine.
Piscinele sunt vreo 6-7 inclusiv alea pentru copii, dar nu le-am folosit decat odata (consoarta nu eu). E si pacat sa te duci la piscina cand ai niste plaje superbe.
In afara palmierilor, care nu exista pe plaja, zici ca esti in Caraibe. Cat am stat la Aloe, primele 6 nopti, am mancat in camera si la restaurante in Corralejo. Ai
in bucatarie tot ce iti trebuie: frigider, cuptor cu microunde, plita electrica, vesela. Cumparaturile le faceam la Spar sau Hiperdino. Sunt unul langa celalalt in apropriere
de autogara. Vezi ca mai sunt mai multe magazine Hiperdino Express in Corralejo, dar au preturile mai mari. La Maritim in Jandia am avut demipensiune.
Masina am inchiriat-o pe net de la Payless.es . Mi-au dat un numar de rezervare si am ridicat masina din aeroport. Nu iti trebuie card sau altceva. In aeroport platesti
pentru masina si suplimentar o suma pentru combustibilul din rezervor. La returnare, daca aduci masina cu aceeasi cantitate de combustibil, iti dau banii inapoi.
In perioada in care am fost noi. a plouat intr-o singura zi dar cred ca au fost 2 stropi. De obicei, dimineata este mai innorat si apoi iese soarele. Asta ni s-a intamplat
mai mult in partea de sud a insulei, in Jandia.
In Corralejo sunt 90% englezi si in Jandia 99% nemti.
Iti recomand sa bati toata insula. Am facut cam 1100 km daca imi amintesc bine. Noi de aceea am stat in 2 locuri ca sa o putem vedea pe toata mai lejer. Ne-a placut
foarte mult in Betancuria, Ajuy si Cofete.
Plajele sunt aproape toate dementiale. Singurul incovenient este vantul, omniprezent. Sper sa nu te deranjeze prea tare, adica sa nu te enervezi cand iti intra nisip
pe plaja si in ....
Daca mai ai alte intrebari, te ajut cu cea mai mare placere. Asa daca ma pui sa povestesc e mai greu.

#40
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

View Postvali_geodezu, on 7th September 2010, 21:24, said:

. Ne-a placut
foarte mult in Betancuria, Ajuy si Cofete.
Plajele sunt aproape toate dementiale. Singurul incovenient este vantul, omniprezent. Sper sa nu te deranjeze prea tare, adica sa nu te enervezi cand iti intra nisip
pe plaja si in ....

SPAR = ¨CALITE-PRET¨ HIPERDINO = ¨PRET¨.

tot ce spui este adevarat. :)

AI UITAT SA MENTIONEZI CA AI AUTOBUZ CARE TE DUCE LA PLAJA .. NU?
DIMINEATA SI INTOARCE LA 13.00 ..PARCA... bus leader :P
Nu stiu daca ai trecut in LANZAROTE, Se merita ... ca peisaj e diferit.

View Postfreightliner, on 7th September 2010, 22:49, said:

SPAR = ¨CALITE-PRET¨ HIPERDINO = ¨PRET¨.

tot ce spui este adevarat. :)

AI UITAT SA MENTIONEZI CA AI AUTOBUZ CARE TE DUCE LA PLAJA .. NU?
DIMINEATA SI INTOARCE LA 13.00 ..PARCA... bus leader :P
Nu stiu daca ai trecut in LANZAROTE, Se merita ... ca peisaj e diferit.
cauta Autos Martel, Orlando (ambele au ghiseie in Corralejo), -companii de inchiriat masini -  compara preturile pe pagina web - asta asa e PAYLESS, AVIS, CABRERA MEDINA/OVERCAME, BETACAR au parking in AEROPORT,..... ORLANDO si celalta nu au , dar poti lasa masina in parking de aeroport pt- APORX.10€ ca taxa.<-ORLANDO.

#41
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007

View Postvali_geodezu, on 8th September 2010, 00:24, said:

Daca mai ai alte intrebari, te ajut cu cea mai mare placere. Asa daca ma pui sa povestesc e mai greu.



Cum v-ati descurcat cu masa? Cum sint preturile la restaurante si ce restaurante ti-au placut mai mult?

#42
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007
Am vazut pe net ca e si un aquapark in Corralejo, stii cumva preturile si programul ?

#43
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Asa din ce imi mai aduc aminte am dat de pe un platou de peste cu fructe de mare plus sosuri, paine, ape, in jur de 30 euro. Vreau sa spun ca dupa ce ne-am ridicat de la masa nici nu mai vroiam sa aud de peste. A fost super satios. Restaurantele la care am mancat au fost in port in Corralejo. Nu mai stiu cum se numesc. Oricum toate restaurantele au meniurile afisate in fata si te uiti la preturi si feluri.
Despre Baku Water Park nu pot sa iti spun prea multe ca nu am fost. Te pot ajuta doar cu adresa de net http://www.bakufuerteventura.com.

Edited by vali_geodezu, 18 September 2010 - 23:57.


#44
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007

View Postvali_geodezu, on 19th September 2010, 00:56, said:

Asa din ce imi mai aduc aminte am dat de pe un platou de peste cu fructe de mare plus sosuri, paine, ape, in jur de 30 euro. Vreau sa spun ca dupa ce ne-am ridicat de la masa nici nu mai vroiam sa aud de peste. A fost super satios. Restaurantele la care am mancat au fost in port in Corralejo. Nu mai stiu cum se numesc. Oricum toate restaurantele au meniurile afisate in fata si te uiti la preturi si feluri.
Despre Baku Water Park nu pot sa iti spun prea multe ca nu am fost. Te pot ajuta doar cu adresa de net http://www.bakufuerteventura.com.


Multumesc de raspuns.La Aloe exista fier de calcat si uscator de par?

Edited by blue74lion, 19 September 2010 - 12:22.


#45
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009

View Postblue74lion, on 19th September 2010, 13:18, said:

Multumesc de raspuns.La Aloe exista fier de calcat si uscator de par?

Cu placere. Fier de calcat in camera nu, poate la receptie. Uscator am avut al nostru si nu mai tin bine minte. Oricum pe site-ul lor scrie ca sunt.

#46
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009

View Postblue74lion, on 7th September 2010, 18:57, said:

Pe 2 octombrie plec si eu si voi sta tot la Aloe Club.


Cum a fost concediul in Fuerteventura? Asteptam amanunte.

#47
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007
Abia ce ne-am intors din Fuerteventura si cele 11 zile state acolo au fost prea putine. Am stat in Corralejo la Aloe Club, dar am vizitat toata insula si intr-o zi am vizitat si Lanzarote...Mi-au placut mult dunele din Corralejo, plaja Cofette, Ajuy..Oasis Park din La lajita ne-a placut mult, ne-am plimbat si cu submarinul, cei mici au fost incintati......Betancuria nu mi-a placut prea mult, dar drumul pina acolo prin munti a fost spectaculos. Am avut masina inchiriata de la Cicar, un Opel astra...Noi am fost 2 familii si toata lumea a fost incintata....A fost superba vacanta si merita vazute ambele insule

#48
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Ma bucur ca ai avut un concediu frumos. Cum ti s-a parut la Aloe si ce insula ti se pare mai frumoasa, Fuerteventura sau Lanzarote?

#49
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007
Aloe Club e ok din toate punctele de vedere, in fiecare seara aveau program pentru copii, de fapt aveau si in timpul zilei, dar nu eram noi pe acolo  :) . Si Fuerteventura si Lanzarote au farmecul lor, mi-a placut de exemplu in Lanzarote cum aveau plantata vita de vie si tot in Lanzarote mi-a placut parcul pinguinilor desi nu are multa reclama facuta.

#50
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

View PostPitzifelnic, on 15th December 2009, 13:18, said:

Am avut studio, dar a fost OK. Oricum n-am prea stat in camera. Am fost in prima 1/2 a lui octombrie 2007 si vremea a fost excelenta.
Ce ne-a placut noua:
In nord: Corralejo + dunele. Am mers foarte mult pe jos si cu masina, sunt km buni de plaja si poti sa te opresti unde ai chef sa faci o baie. Drumul trece direct prin rezervatia naturala, asa ca ai dune si in stanga, si in dreapta, te simti ca in desert.
In centru: Antigua si Betancuria. In general, toate oraselele de pe insule sunt dragute. Am mers si printre stanci pana la Barranco de las Penitas. Potecile sunt cam incurcate, pe langa bazine si un curs de apa secate. Treci de un bazin de acumulare mai marisor (secat si acesta, sunt toate colmatate, nu prea le-au proiectat bine) si o iei direct printre stanci in sus. Pe la jumatate dai de o capela mica unde mai vin ei sa aprinda lumanari si aduc flori. E si un registru mic si un pix in care poti sa te treci (de fapt ar trebui sa scrii o dorinta care ai vrea sa ti se implineasca daca tot ai batut atata drum pe caldura).
In sud: Dupa ce treci de Costa Calma, ajungi in laguna de la Playa Barca. Apa e foarte mica, rar ajunge pana la genunchi. E de fapt o limba lunga de pamant: intr-o parte e laguna, dincolo e oceanul cam furtunos. Chiar in capatul lagunei, la Risco del Paso e iarasi plin de dune de nisip. Vezi o groaza de oameni care se antreneaza prin laguna la wind surfing. E ideal pentru surfing pentru ca bate vantul, e suprafata mare, dar atunci cand cazi de pe placa nu ai nicio problema pentru ca e si apa foarte putin adanca.

In rest mai sunt ceva plaje mai mult sau mai putin salbatice, sate pitoresti. Dupa parerea mea merita sa mergi daca iti place mult sa stai la plaja, sa faci baie, etc. Agitatia mare e pe la Costa Colma in sus, dar noua nu ne place acolo: prea multe hoteluri mari, prea multi turisti. Parca era si un parc de distractii, dar nu ne-am dus.
Mai pun niste poze:
1) Inceputul dunelor, cu vedere spre Corralejo
2) Hotelurile RIU din rezervatia naturala
3) Plaja de la dune
4) idem
5) iar dune
6) Skoda noastra
7) biserica
8) Orasel
9) Plaja vulcanica
10) Coasta
11) Casa "coloniala"
12) Sat din interior
13) Capeluta din prapastie de care scriam
14) Bazin colmatat de pe drum
15) Biserica din Pajara-celebra pentru portalul ei mexican
16) Parcul din fata bisericii - foarte frumos
17) Pensiune draguta din Corralejo, modernista, din drumul spre dune
18)Laguna din sud
19) idem
20) Risco
21) Idem
22) Idem
23) Peste canarez
24) Au si camile!
25) Targ de duminica dintr-un sat de langa Corralejo
26) Plaja din NE - iar la dune

Sotia mea isi aminteste ca pozele 11+12 ar fi deja din Lanzarote, dar vad ca noi le-am bagat in folderul de Fuerte la intoarcere, asa ca le-am pus. Poate le recunoaste Basti.

Unde sunt pozele? Ca nu apar pe site :(

#51
ladyblack

ladyblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.07.2008
Stie cineva daca in decembrie va mai zbura easyjet de la madrid la fuerteventura? ca eu am cautat pe site/ul lor si nu gasesc nimic.
Intre o excursie grand tour fuerteventura si grand tour lanzarote ce e mai interesant, in sesnul de mai multe lucruri de vazut, noi vom sta in fuerteventura.

#52
ladyblack

ladyblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.07.2008
Am fost intre 25.12 - 01.01 in Fuerteventura, Corralejo.
Zbor Cluj -Madrid - Fuerteventura - Madrid - Timisoara. Romania Madrid Wizz. De la Madrid Spainair si de la Fuerte Ryanair. Tot 260 euro/pers.
Cazarea 2 nopti Madrid Tach hotel + 7 Fuerteventura tot 260 euro/pers. Cazare la Apartamentos Caleta Playa. Sunt niste studioruri dragute, 2 stele, atat am platit atat a facut, jos era bucataria echipata cu tot ce trebuie o canapea si televizorul iar sus dormitorul si baia. Nu au receptie tot timpul dar problemele se rezolva la restaurantul de langa. Sunt chiar doar cativa pasi pana pe plaja.
Excursii grand tour fuerteventura 35 euro/pers si grand tour lanzarote 70 euro/pers, ambele au meritat.
Am mers la dune, vreo 5 ore dus intors pe jos.
Temperatura cam 27 grade dar bate vantul chiar tot timpul.

#53
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postladyblack, on 10th January 2012, 14:21, said:

Am fost intre 25.12 - 01.01 in Fuerteventura, Corralejo.
Zbor Cluj -Madrid - Fuerteventura - Madrid - Timisoara. Romania Madrid Wizz. De la Madrid Spainair si de la Fuerte Ryanair. Tot 260 euro/pers.
...
Temperatura cam 27 grade dar bate vantul chiar tot timpul.

Ati putut face plaja? dar baie in ocean?
Cam cu cat timp inainte ati luat biletele de avion?

#54
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate