Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

The Shawshank Redemption

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009

The Shawshank Redemption (1994)


[ http://i48.tinypic.com/33z6yw9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pot sa incep prin nenumaratele clisee de genul bestial!,fabulos!,superb! s.a dar nu, spun doar ca acest film o sa ramana in topul celor mai bune filme pana o sa dau eu coltul(nu prea curand,sper :lol: ).Filmul reuseste sa iti capteze atentia pe toata durata filmului,daca la unele filme iti mai fuge gandu' la altceva ei bine acest film te tine conectat pe tot parcursul celor 142 de minute.

Filmul incepe prin condamnarea cu inchisoare pe viata a lui Andy Dufresne(Tim Robbins),acuzat de uciderea sotiei si amantul acesteia.Pe moment filmul iti induce ideea ca Dufresne merita condamnarea dar pe parcursul filmului se dovedeste ca a fost condamnat pe nedrept.Tim Robbins interpreteaza probabil cel mai bun rol din cariera sa(fie forba intre noi nu prea am vazut filme reusite cu el -_- ).
Odata ajuns in puscarie Dufresne este supus abuzorilor standard din orice puscarie,se imprieteneste cu un alt condamnat pe numele sau Red(Morgan Freeman) care era un fel de supermarket in acea puscarie si tot odata era unul dintre cei mai respectati detinuti. Red interpretat magistral de Morgan Freeman care practic da savoare acestui film ii face rost lui Dufresne de 'ciocanelul magic' si de alte lucruri 'necesare'.Odata cu trecerea timpului Dufresne se "imprieteneste" si cu cei doi gay de care uneori scapa alteori nu..
The Shawshank Redemption este un film despre speranta,prietenie,incredere si libertate este o lectie de viata,filmul reuseste sa fie si spectaculos si tot odata reuseste sa iti arate ca inchisoarea poate sa devina si 'acasa' pentru unii dintre ei,ma refer aici la Brooks care odata 'eliberat'(chiar daca probil el se simtea acasa,in lumea lui) se intoarce in lume si isi da seama ca lumea a evoluat prea mult incat nu poate tine pasul cu ea,aici apare si magistrala secventa in care se sinucide si acel BROOKS WAS HERE, imposibil sa nu te atinga emotional acea secventa.
Datorita cunostintelor sale financiare Dufresne ajunge sa 'fie pe mana' cu cu unul din capitanii inchisorii si mai tarziu cu aproape toata conducerea .De aici si pana la evadarea absolut spectaculoasa numai este mult..
Regizorul si scenaristul acestei capodopere sunt Frank Darabont si Stephen King,chiar daca a primit 7 nominalizari la Oscar The Shawshank Redemption a plecat acasa cu 0,Oscarul pentru cel mai bun film in acel an acordandu-se filmului Forrest Gump..
Nu am spus nimic despre evadare pentru ca pur si simplu nu am cuvinte.. Geniala ideea!,cum a iesit el prin acele conducte ,scena cu el iesind si acea ploaie.. GENIAL!
Ce pot sa mai spun.. Filmul este destinat tuturor categoriilor de varsta,pot spune ca acest film nu merita ratat de nimeni si totodata este unul din filmele ce merita cel putin 2-3 vizionari.
Nota mea : 10/10

Edited by EoliThic007, 04 December 2009 - 17:12.


#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Asta e unul dintre filmele pe care le-as revedea oricand si top 3 pt mine (nu ma pot hotari la ordinea celor 3). Si cand te gandesti cu ce filme a concurat la Oscar in 1994, adica Forrest Gump, Pulp Fiction ... iti dai seama ce an tare a fost 1994 pt cinematografie (Shawshank e nr 1 in Top 250, Pulp Fiction e pe 5 iar Forrest Gump pe 39 + Oscar) + destule alte filme devenite "clasice" din 1994 gen Leon, Legends of the Fall, Speed, The Mask, Dumb & Dumber, True Lies, etc.

#3
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Am spus odata ca e greu, daca nu chiar imposibil sa faci un film perfect.
Shawshank Redemption nu face exceptie!

Mereu m-am intrebat daca nu cumva regizorul Darabont a facut ceva evaziune fiscala atunci cand si-a declarat taxele si a ajuns si el sa petreaca timp de cateva luni ("formidabile") in acel tip de inchisoare in care a fost gazduit si Robert Downey Jr. de pilda, probabil o inchisoare de tip hollywood care daca se constituie subiectul unui film, atunci ar trebui sa ajunga direct pe dvd. Cu siguranta acolo mesele sunt de tip meniu la alegere cu servire si bacsis, vizitele conjugale sunt permise la fiecare 2-3 zile, si daca injuri sau faci ceva rau nu vei fi pus in izolare ci esti pasibil sa primesti un avertisment sau in cel mai rau caz un cartonas galben, ca la fotbal, fara riscul ca la 2 cartonase in aceaiasi zi sa fii eliminat.

Pe urma inchisoarea Shawshank - este o tampenie prin faptul ca avem un condamnat acuzat ca si-a ucis nevasta aruncat intr-o inchisoare unde aproape toti prisonierii sunt niste "dulcei" de iti vine sa te imbolnavesti de diabet numai privindu-i in contrast cu gardienii care te face sa te intrebi "cine dracu'i adevaratul criminal aici!?" daca nu v-ati intrebat pana acum. nu-i nimic, nu-i chiar totul pierdut, mergi Duminca la biserica si da-ti cateva acatiste!

Cei mai buni ani ai vietii lui Andy Dufresne sunt irositi fortat in inchisoarea Shawshank, dar el totusi vrea sa iasa pentru ca a fost condamnat pe nedrept. Nu-i asa ca atunci cand un individ este condamnat pe nedrept el face parte din clasa de sus a societatii!? right, just fucking with you... a li'le bit! Cat despre Red (Morgan Freeman) care devine cel mai bun prieten al lui Andy, ce parere aveti? El chiar este acolo unde merita, nu?

Catre sfarsit Andy, chiar inainte de evadare, Andy ii spune lui Red, ca atunci cand iese afara sa mearga pe un deal, la un copac si sa caute ceva sub o piatra ca o sa gaseasca ceva foarte important. Apoi Andy evadeaza si cand Red iese afara se duce la locul cu pricina unde gaseste destui bani ca sa ajunga in Mexic unde Andy il asteapta cu bratele deschise. Cand a avut Andy timp sa puna banii sub piatra? Inainte sau dupa evadare? Chiar daca chestia asta este in ceata, un lucru este cat se poate de evident: nici odata un om nu a facut atat de multe pentru alt om just to be his biatch!

Nota mea: 9

#4
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009

View PostBitch_in_Red, on 11th January 2010, 20:25, said:

Pe urma inchisoarea Shawshank - este o tampenie prin faptul ca avem un condamnat acuzat ca si-a ucis nevasta aruncat intr-o inchisoare unde aproape toti prisonierii sunt niste "dulcei" de iti vine sa te imbolnavesti de diabet numai privindu-i in contrast cu gardienii care te face sa te intrebi "cine dracu'i adevaratul criminal aici!?" daca nu v-ati intrebat pana acum. nu-i nimic, nu-i chiar totul pierdut, mergi Duminca la biserica si da-ti cateva acatiste!

Hai ca nu toti erau "niste dulcei".In prima de zi de inchisoare a lui Andy s-a vazut adevarata fata a inchisorii.

Cei mai buni ani ai vietii lui Andy Dufresne sunt irositi fortat in inchisoarea Shawshank, dar el totusi vrea sa iasa pentru ca a fost condamnat pe nedrept. Nu-i asa ca atunci cand un individ este condamnat pe nedrept el face parte din clasa de sus a societatii!? right, just fucking with you... a li'le bit! Cat despre Red (Morgan Freeman) care devine cel mai bun prieten al lui Andy, ce parere aveti? El chiar este acolo unde merita, nu?

Red era acolo de ani buni,inchis pe drept.Cat despre Andy care a fost inchis pe nedrept tocmai ce am auzit aseara ca un roman a fost inchis pe nedrept din cauza unei parasute care a declarat ca la batut pe boul de barbasu care intre timp a murit.. life's a bitch

Catre sfarsit Andy, chiar inainte de evadare, Andy ii spune lui Red, ca atunci cand iese afara sa mearga pe un deal, la un copac si sa caute ceva sub o piatra ca o sa gaseasca ceva foarte important. Apoi Andy evadeaza si cand Red iese afara se duce la locul cu pricina unde gaseste destui bani ca sa ajunga in Mexic unde Andy il asteapta cu bratele deschise. Cand a avut Andy timp sa puna banii sub piatra? Inainte sau dupa evadare? Chiar daca chestia asta este in ceata, un lucru este cat se poate de evident: nici odata un om nu a facut atat de multe pentru alt om just to be his biatch!

Red a mai stat destul timp dupa ce Andy a evadat, asadar se presupune ca banii ii pune dupa ce evadeaza..


#5
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Cu o floare nu faci primavara!

In cazul unei crime condamnarea se face pe baza de marturii si probe; in cazul lui Andy s-a dovedit prin eliminarea tuturor posibilitatilor ca el trebuie sa fie cel care a apasat pe tragaci, ca sa nu mai spunem ca toate amanuntele il acuzau serios. In cazul dat de tine, este vorba de un martor ocular la o bataie, o bataie care de obicei dureaza mai mult decat o impuscatura.

Este irelevant cat a mai stat Red in Shawshank; Pentru Andy orice minut pierdut este foarte pretios in fuga sa din tara. Nu uita ca din Shawshank pana la granita cu Mexic sunt cateva zile de mers cu autobuzul...

#6
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009
Filmul are si discrepante ce vrei.. si tu ai spus ca nu exista filmul perfect insa The Shawshank Redemption bate catre perfectiune  :peacefingers: De exemplu filmul lui Clint Eastwood din 80 parca "Escape from Alcatraz" care pretinde a fi real sau cel putin e inspirat din realitate este plin de discrepante..

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Mie mi se pare evident si inutil de aratat ca banii sint pusi acolo dupa evadare. Inainte de evadare nu era absolut nimic sub zid. Zidul (si piatra cu pricina) sint doar un loc bine cunoscut de catre Andy, din experienta ante-detentie, pe care acesta il alege din memorie ca sa lase un mesaj. Iar timpul, dupa evadare, nu pare a fi prea pretios pentru Andy: se duce la ziar, pe la banci etc. Inca citeva ore sa se duca pina la zid sa lase mesajul nu l-ar fi ajutat sa ajunga mai repede in Mexic, avind in vedere ca evadarea e descoperita dimineata (cind el facea vizita la ziar sau la banca). Iar de fugit, nu era cazul, avea alta identitate. A plecat linistit. Dupa cite zile primeste Red vederea de la granita? (nu mai stiu daca ni se da vreun indiciu, dar poate arata cit a facut Andy pina in Mexic).

#8
a-darko

a-darko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 20.11.2008
Am tot tras de timp pana sa-l vad dintr-un motiv sau altul, dar l-am vazut acum o saptamana si mi-a lasat o impesie extrem, extrem de placuta. Nu stiu daca chiar de locul 1 pe IMDB, insa cu siguranta o sa ramana printre filmele mele preferate. Desi destul de static, in acelasi timp e surprinzator cat de multe actiuni a intreprins Andy pana sa reuseasca sa evadeze. Faze emotionante, printre care tin sa mentionez sinuciderea lui Brooks. :(

#9
psyblink

psyblink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.03.2008
Accentu nu pica neaparat pe cum a evadat Dufresne, ca poti sa gasesti multe discrepante cum s-a mai zis. Mai degraba uita-te la ce s-a intamplat cat timp a fost el in inchisoare, faza cand a cerut cate 3 beri ( sau cate erau ) pentru fiecare detinut care a muncit acolo. "We sat and drank with the sun on our shoulders and felt like free men" si moaca lu Red .. SAU .. asta
Astea au fost momente epice din film

Edited by psyblink, 19 March 2010 - 19:40.


#10
absenteist

absenteist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 19.04.2010
Bunicel filmu`. Pacat ca s`a terminat comercial.

#11
Senna95

Senna95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 28.11.2011
Foarte, foarte bun filmul.Clar, preferatul meu all time.Foarte bine realizat, iar ideea in general mi s-a parut geniala.Un film care te tine cu sufletul la gura pana la final, si care este extrem de imprevizibil.Sunt unele faze puse chiar genial acolo, care iti dau senzatia ca se va intampla cu totul altceva (ca de exemplu faza de la final inainte de evadarea lui Andy)

Per total, un film absolut genial.Singurul lucru pe care il regret la acest film este ca nu a castigat niciun premiu Oscar.

Nota mea: 11+

Edited by Senna95, 13 February 2012 - 20:11.


#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Posta-darko, on 19 ianuarie 2010 - 16:44, said:

Am tot tras de timp pana sa-l vad dintr-un motiv sau altul, dar l-am vazut acum o saptamana si mi-a lasat o impesie extrem, extrem de placuta. Nu stiu daca chiar de locul 1 pe IMDB, insa cu siguranta o sa ramana printre filmele mele preferate. Desi destul de static, in acelasi timp e surprinzator cat de multe actiuni a intreprins Andy pana sa reuseasca sa evadeze. Faze emotionante, printre care tin sa mentionez sinuciderea lui Brooks. :(
Este locul 1 in top 250 imdb.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate