Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Cat costa sa deschizi o franciza?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Cristina89

Cristina89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.05.2009
Stiu ca pretul depinde de mai multi factori dar daca e cineva cunoscator as vrea sa stiu un pret estimativ. Deocamdata sunt studenta la marketing si nu o sa deschid o firma prea curand, deci asta e strict informativ.

Sa zicem ca e un brand strain care nu are deloc reprezentanta in Romania. Presupun ca ar trebui sa platesc ceva ca sa ma lase sa deschid o franciza, apoi am inteles ca in cazul acesta sunt anumite reguli legate de amenajare si iti dau ei echipamentul. Deci in afara de plata de "acceptare", cheltuielile de amenajare si pt echipamente, ce alte cheltuieli ar mai fii? Lasand la o parte chiria, impozitele, angajatii si toate ch lunare. Trebuie sa le dau si lor ceva din incasari?

As putea face chestia asta peste vreo 2-3 ani cand imi termin si masterul ca am un apartamnet care deocamdata e in chirie si l-as putea vinde. Pana atunci se mai redreseaza si piata imobiliara si sper sa primesc un pret mai decent pe el. Dar sa zicem 50 000 euro ar fii de ajuns pt inceput?

Orice informatie sau link e binevenita :)

#2
the_barzaune

the_barzaune

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.08.2005
Din cate stiu, si mi se pare normal, se plateste o taxa periodica francizorului. Sumele depind de brand. Poti incepe cu documentarea de aici.

Edited by the_barzaune, 04 December 2009 - 01:32.


#3
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Prietenul meu a cumparat o franciza, cu mult mai putini bani, dar acum banuiesc ca depinde si de domeniul pe care ti-l alegi.
Stiu ca din pretul final al produselor, lui ii revine doar o anumita parte (destul de mica).
Ca ei sa-ti vanda drepturile de franciza, sau cu s-or numi, trebuie sa indeplinesti niste conditii: localitatea sa aiba un anumit numar minim sau maxim de locuitori, depinde foarte mult si unde vrei sa-ti amplasezi magazinul (sunt unele francize care iti cer ca ai magazinul pe colt, ca sa ai o expunere mai mare a vitrinelor). Legat de amenajare, ei iti spun cum si ce culori sa folosesti, dar e posibil ca tu sa platesti materialele si manopera (cel putin asa s-a intamplat in cazul prietenului meu).

Mai trebuie sa iti faci o firma, asta ca intrebai de alte cheltuieli.


Nu pun link cu franciza sa nu se considere reclama. :)

Edited by Jaqueline, 04 December 2009 - 18:03.


#4
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
toate conditiile depind de cel care iti ofera franciza. Se poate plati o suma fixa la inregistrare, procent din venituri etc La fel, ti se pot pune conditii legate de aspectul spatiului, de pozitionare.

Cu alte cuvinte, toate astea difera de la firma la firma si nu poti sa intrebi generic: "Cat costa?" ci trebuie sa te decizi asupra unei francize si de abia dupa aceea se poate discuta despre conditii si sume.

#5
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
cat costa o franciza?
incepand de la cateva sute pana la multe milioane de euro....

#6
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 Jaqueline, on 4th December 2009, 01:31, said:

Prietenul meu a cumparat o franciza, cu mult mai putini bani, dar acum banuiesc ca depinde si de domeniul pe care ti-l alegi.
Stiu ca din pretul final al produselor, lui ii revine doar o anumita parte (destul de mica).
Ca ei sa-ti vanda drepturiel de franciza, sau cu s-or numi, trebuie sa indeplinesti nu niste conditii: localitatea sa aiba un anumit numar minim sau maxim de locuitori, depinde foarte mult si unde vrei sa-ti amplasezi magazinul (sunt unele francize care iti cer ca ai magazinul pe colt, ca sa ai o expunere mai mare a vitrinelor). Legat de amenajare, ei iti spun cum si ce culori sa folosesti, dar e posibil ca tu sa platesti materialele si manopera (cel putin asa s-a intamplat in cazul prietenului meu).

Mai trebuie sa iti faci o firma, asta ca intrebai de alte cheltuieli.


Nu pun link cu franciza sa nu se considere reclama. :)

Ba chiar te rog da detalii si chiar link.
E un topic de specialitate, nu vad motiv de a fi suspectat de reclama.

#7
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006
Gasesti aici cam tot ce te intereseaza: http://www.francize....=catalog-inclus
Dar mai am ceva de spus. O franciza presupune implicare totala, nu e ca si cand ai avea doar o firma proprie. Vei avea un program impus de francizor, nu prea ai libertate in decizii, de obicei de loc.

#8
Cristina89

Cristina89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.05.2009
Multumesc mult de raspunsuri, m-au ajutat foarte mult!

#9
robbysteel

robbysteel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.02.2008
De exemplu eu m-am interesat la McDonald's. Iti pun urmatoarele conditii, mai intai tu iti gasesti locul unde vrei sa construiesti si cand esti gata vine un inspector de la ei sa vada daca locul este bun si etc.

Dupaia trebuie sa platesti 75,000? la inceput si ei iti ridica constructia si iti mobileaza BUCATARIA, restul trebuie sa il faci tu. La terminarea investitiei se mai platesc 25,000?. Dupaia din castigul zilnic trebuie sa dai 39% catre firma mare. Dupa cei 5 ani, poti sa te gandesti daca continui sau nu si daca vrei sa continui contui urmatorii 5 ani astfel: din profitul zilnic trebuie sa le mai dai doar 19% ( adica -20% iti scad ei ). Dupa cei 10 ani, McDonald's iti cedeaza locul unde s-a construit adica constructia si bucataria o sa treaca pe numele tau si din profitul zilnic mai trebuie sa le dai doar 5%.

La Starbucks Coffee este foarte identic.

Edited by robbysteel, 15 December 2009 - 18:59.


#10
spalareinparcare

spalareinparcare

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2009
Investitia intr-o franciza depinde de 3 factori: notorietatea francizei, domeniul francizei si forma francizei. Daca pentru primii 2 factori nu aduc detalii, la al3-lea respectiv forma francizei pot exista cel putin doua ipostaze si anume franciza simpla (unit franchise) sau franciza complexa (master franchise).

#11
tommy3000

tommy3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2007
Nu trebuie sa uiti de "Royalties" fees..........faptul ca tu folosesti numele brand-ului respectiv trebuie sa platesti si asta se traduce prin "Royalties",care undeori ajunge chiar si la mii de dolari (euro)
succes!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate