Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Covrigarie! afacere pe timp de criza?!

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
andreibl

andreibl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2008
Va salut. Sunt din provincie si la mine in oras s-a deschis recent o covrigarie cu cuptor automat cu banda unde covrigii ies imediat si sunt calzi si buni. Toata lumea vorbeste de ea...m-au innebunit...ca cica stau ca pe timpuri la coada..cum se statea la lapte si paine. Nu-mi venea sa cred pana cand intr-o zi am oprit masina, m-am dat jos si m-am uitat ca boul pe geam .. nu-mi venea sa cred...erau cam 20-25 persoane si era destul de frig afara..Nu-mi venea sa cred..cred ca daca mi-ar fi dat gratis covrigii n-as fi stat atat la coada..Eu am aproximat ca ar fi trebuit sa astept aproximativ 20-30 minute la coada.

Bun, de 1 decembrie eram in bucuresti  m-am oprit la piata progresul si mi-am luat aceiasi covrigi ca la mine in oras .. (erau mai scumpi in bucuresti 0.70/buc) si erau foarte buni si m-am hotarat sa deschid si eu o asemenea covrigarie in orasul meu pentru ca mi se pare o afacere foarte buna pe timp de criza. Omu isi poate umple burta cu 2lei si a trecut si pranzul. M-am interesat imediat si am primit o oferta pt aparatele necesare .. sa zicem ca as avea banii pt ele.

Cum vi se pare afacerea? Aveti idee cam cat este costul de productie al unui covrig avand in vedere ca trebuie sa-l vand cu 0.5 lei ?

Pe langa asta unde gasesc reteta pentru ai face buni si gustosi?

Va astept opiniile .. multumesc

Attached Files



#2
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
daca o sa fie intr-o locatie buna, ai sanse bune sa castigi niste bani. e o covrigarie cu cuptor automat si in piata victoriei in bucuresti(la metrou), mereu e coada si acolo.

Edited by mynameismada, 03 December 2009 - 15:57.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sa nu cazi in patima lacomiei
pe smardan (bucuresti) e o covrigarie cu covrigi foarte gustosi
aglomeratie mare, 10 persoane la coada mereu, angajatii roiau in spate la preparat, marfa proaspata, de multe ori nu faceau fata cererii
costau 0.8 lei in urma cu 1 an si ceva
s-au facut apoi 1 leu..criza, deh, dar tot aglomeratie
cateva luni mai tarziu covrigul a crescut un pic in dimensiuni si s-a facut 2 lei la pret!
rezultat: coada a disparut, cererea a scazut mult, cuptorul mai mult sta oprit
asa se fac afaceri? chiar sa castige suficient prin dublarea pretului asa ca sa nu-i pese de rulaj?

#4
andreibl

andreibl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2008

View Postmynameismada, on 3rd December 2009, 15:48, said:

daca o sa fie intr-o locatie buna, ai sanse bune sa castigi niste bani. e o covrigarie cu cuptor automat si in piata victoriei in bucuresti(la metrou), mereu e coada si acolo.

Scuza-ma, dar niste bani?? castigi multi bani! zic eu... daca o tin NON-STOP , m-am gandit ca as vinde un minim de 3000 pe zi x 0.50 = 1.500 lei la zi din care jumatate ar fi profit zic eu. Eu zic ca sunt destui bani... si eventual dupa sa fac si o gogoserie-patiserie.   Poate gresesc eu si m-am pripit....

View Postaeon, on 3rd December 2009, 16:00, said:

sa nu cazi in patima lacomiei
pe smardan (bucuresti) e o covrigarie cu covrigi foarte gustosi
aglomeratie mare, 10 persoane la coada mereu, angajatii roiau in spate la preparat, marfa proaspata, de multe ori nu faceau fata cererii
costau 0.8 lei in urma cu 1 an si ceva
s-au facut apoi 1 leu..criza, deh, dar tot aglomeratie
cateva luni mai tarziu covrigul a crescut un pic in dimensiuni si s-a facut 2 lei la pret!
rezultat: coada a disparut, cererea a scazut mult, cuptorul mai mult sta oprit
asa se fac afaceri? chiar sa castige suficient prin dublarea pretului asa ca sa nu-i pese de rulaj?

Ai dreptate! e exagerat 2 lei pe covrig! sper sa nu fac asemenea greseli!

#5
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postandreibl, on 3rd December 2009, 16:01, said:

Scuza-ma, dar niste bani?? castigi multi bani! zic eu... daca o tin NON-STOP , m-am gandit ca as vinde un minim de 3000 pe zi x 0.50 = 1.500 lei la zi din care jumatate ar fi profit zic eu. Eu zic ca sunt destui bani... si eventual dupa sa fac si o gogoserie-patiserie.   Poate gresesc eu si m-am pripit....

Eu sunt de parere ca sunt "niste bani"; garantat n-o sa faci milioane din covrigi.
cred ca deja te pripesti gandindu-te la o covrigarie Nonstop. Mi-e greu sa-mi imaginez ce argumente poti sa aduci in favoarea acestui model, atat timp ca tu lucrezi la scara mica, pentru consumatorul final (nu faci distri, n-ai mai multe puncte de vanzare) Noaptea lumea rontaie alte chestii, chiar si pe timpuri mai prapadite, ca acestea.

Ce populatie are orasul in care vrei sa deschizi aceasta covrigarie? Despre locatie ce ne poti spune?

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu zic ca merge, dar trebuie vad bun
in zona de birouri unde oamenii merg dimineata la munca vinzi probabil in 2 ore cat in tot restul zilei
si as zice sa mergi doar pe covrigi

eu unul iau cam in fiecare zi 2-3 covrigi si din cat am vazut oamenii prefera fara sare sau cu foarte putina sare in general
eventual cu mac/susan daca exista
covrigi buni la gust mi se par cei de pe smardan la 2 lei si cei de la unirea (1 leu, la gura de metrou pe linia dristor)
covrigi prosti (foarte) sunt tot pe smardan, peste drum de cei cu 2 lei

#7
andreibl

andreibl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2008

View PostCipsu, on 3rd December 2009, 16:06, said:

Eu sunt de parere ca sunt "niste bani"; garantat n-o sa faci milioane din covrigi.
cred ca deja te pripesti gandindu-te la o covrigarie Nonstop. Mi-e greu sa-mi imaginez ce argumente poti sa aduci in favoarea acestui model, atat timp ca tu lucrezi la scara mica, pentru consumatorul final (nu faci distri, n-ai mai multe puncte de vanzare) Noaptea lumea rontaie alte chestii, chiar si pe timpuri mai prapadite, ca acestea.

Ce populatie are orasul in care vrei sa deschizi aceasta covrigarie? Despre locatie ce ne poti spune?


Cipsu, hai sa zicem ca dupa 2-3 luni cand se duce vestea si oferi si calitate eu as ramane cu 500 lei curati ai mei in mana..dupa ce scad tot. Tu cheltui 500lei/zi daca nu ai nimic important sa-ti cumperi ? gen ceva pentru casa ceva ce iti doresti? nu cred ca cheltui. La asta ma refeream ca imi ofer un trai lipsit de griji..bun, covrigarie non-stop ma gandeam pt ca si "concurenta" e non-stop si la 2 noaptea mi s-a zis ca s-a stat la coada. Multi taximetristi mananca asa ceva...si alte persoane... Populatia e de 400.000 si locatia inca nu o am, dar va fi ceva in chirie intr-o zona care eu o consider buna.Stiu ca locatia conteaza cel mai mult.

#8
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postaeon, on 3rd December 2009, 16:09, said:

eu zic ca merge, dar trebuie vad bun
in zona de birouri unde oamenii merg dimineata la munca vinzi probabil in 2 ore cat tot restul zilei
si as zice sa mergi doar pe covrigi

eu unul iau cam in fiecare zi 2-3 covrigi si din cat am vazut oamenii prefera fara sare sau cu foarte putina sare in general
eventual cu mac/susan daca exista
covrigi buni la gust mi se par cei de pe smardan la 2 lei si cei de la unirea (1 leu, la gura de metrou pe linia dristor)
covrigi prosti (foarte) sunt tot pe smardan, peste drum de cei cu 2 lei

Sefu', noi nu discutam despre Bucuresti aici, daca am inteles eu bine e vorba de un oras de provincie; asta nu schimba in rau situatia, ba din contra. Spre exemplu, am vazut in provincie sifonarii inca functionand, pe cand in Bucuresti sunt de mult ingropate.
Pe cale de corespondenta, imi imaginez ca si covrigaria va functiona un timp mai indelungat in provincie.

#9
andreibl

andreibl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2008

View Postaeon, on 3rd December 2009, 16:09, said:

eu zic ca merge, dar trebuie vad bun
in zona de birouri unde oamenii merg dimineata la munca vinzi probabil in 2 ore cat in tot restul zilei
si as zice sa mergi doar pe covrigi

eu unul iau cam in fiecare zi 2-3 covrigi si din cat am vazut oamenii prefera fara sare sau cu foarte putina sare in general
eventual cu mac/susan daca exista
covrigi buni la gust mi se par cei de pe smardan la 2 lei si cei de la unirea (1 leu, la gura de metrou pe linia dristor)
covrigi prosti (foarte) sunt tot pe smardan, peste drum de cei cu 2 lei

aeon, vadul conteaza cel mai mult..dar si calitatea si curatenia...ce sa zic si eu ii prefer pe cei cu SUSAN, sunt excelenti... nu stau in bucuresti nu stiu zonele prea bine ... eu am mancat doar de la piata progresul prin berceni si erau foarte buni la 0.7 lei

#10
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postandreibl, on 3rd December 2009, 16:11, said:

Cipsu, hai sa zicem ca dupa 2-3 luni cand se duce vestea si oferi si calitate eu as ramane cu 500 lei curati ai mei in mana..dupa ce scad tot. Tu cheltui 500lei/zi daca nu ai nimic important sa-ti cumperi ? gen ceva pentru casa ceva ce iti doresti? nu cred ca cheltui. La asta ma refeream ca imi ofer un trai lipsit de griji..bun, covrigarie non-stop ma gandeam pt ca si "concurenta" e non-stop si la 2 noaptea mi s-a zis ca s-a stat la coada. Multi taximetristi mananca asa ceva...si alte persoane... Populatia e de 400.000 si locatia inca nu o am, dar va fi ceva in chirie intr-o zona care eu o consider buna.Stiu ca locatia conteaza cel mai mult.

La prima vedere se poate face un profit zilnic de 500 ron; daca pui un profit de 0.3Ron/buc, TVA si impozit pe profit 16%  ar insemna ca trebuie sa vinzi cam 2300 buc/zi.

Asta inseamna sa ai un rulaj de aprox. 2500 Ron/zi si daca iei in considerare o medie de 5 buc/client sa-ti intre in magazin cam 460 de persoane.

Tu sa ne spui cum ti se pare...

L.E.: cu privire la locatie, iti citez din "clasici" - "Location, location, location"

Edited by Cipsu, 03 December 2009 - 16:43.


#11
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Inainte sa deschizi daca dispui de suma necesara si spatiul, verifica sa ai modelatori fiindca acestia sunt greu de gasit, unii o sa ai surpriza sa-i califici la locul de munca si apoi dau bir cu fugitii.
Momentan e solutie buna treaba cu covrigii, apa si faina si ies bani, vorba unuia care detine o astfel de afacere,merge si in pe vremuri bune dar si pe vremuri de rascoala.
Deschide-ti afacerea intr-o zona in care sa fii cam singur si da-i drumu, ce astepti s-o faca altii ?

(PC-vezi sa fie si-o crama in apropiere, te-ai scos ).

#12
andreibl

andreibl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2008
Cipsu, n-am inteles sincer cum ai ajuns la rulajul de 2500ron/zi cand covrigul costa 0.5lei

View PostHeader, on 3rd December 2009, 16:50, said:

Inainte sa deschizi daca dispui de suma necesara si spatiul, verifica sa ai modelatori fiindca acestia sunt greu de gasit, unii o sa ai surpriza sa-i califici la locul de munca si apoi dau bir cu fugitii.
Momentan e solutie buna treaba cu covrigii, apa si faina si ies bani, vorba unuia care detine o astfel de afacere,merge si in pe vremuri bune dar si pe vremuri de rascoala.
Deschide-ti afacerea intr-o zona in care sa fii cam singur si da-i drumu, ce astepti s-o faca altii ?

(PC-vezi sa fie si-o crama in apropiere, te-ai scos ).

Header, covrigii merg cu vinul? :)) eu ma gandeam eventual la 10 covrigi un pahar de lapte/lapte batut ;)

Cunosti pe cineva care are o asa afacere?

#13
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postandreibl, on 3rd December 2009, 22:33, said:

Cipsu, n-am inteles sincer cum ai ajuns la rulajul de 2500ron/zi cand covrigul costa 0.5lei



Header, covrigii merg cu vinul? :)) eu ma gandeam eventual la 10 covrigi un pahar de lapte/lapte batut ;)

Cunosti pe cineva care are o asa afacere?

Am pus covrigul la un pret in jur de 1 leu iar profitul la bucata dupa taxe 0.3

#14
andreibl

andreibl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2008

View PostCipsu, on 4th December 2009, 08:34, said:

Am pus covrigul la un pret in jur de 1 leu iar profitul la bucata dupa taxe 0.3

Am inteles...dar as da faliment la 1 leu covrigul :)

#15
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postandreibl, on 4th December 2009, 11:39, said:

Am inteles...dar as da faliment la 1 leu covrigul :)
Ma indoiesc, tu fa-i mari, buni, in conditii de igiena stricta si daca reusesti sa te diferentiezi prin argumentul pret/calitate vei avea de castigat.
Mai ales, daca ai disciplina necesara sa nu faci rabat la calitate pentru marja de profit, vei avea de castigat pe termen mediu.

#16
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
cam cat ti-ai calculat ca te costa sa deschizi si cam ce spatiu ai nevoie? 12mp ar fi suficienti?

#17
andreibl

andreibl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2008

View Postneostar, on 7th December 2009, 16:33, said:

cam cat ti-ai calculat ca te costa sa deschizi si cam ce spatiu ai nevoie? 12mp ar fi suficienti?

12-15mii euro. nu.

#18
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Cel putin in orase mai mici sau la sate, eu as face covrigarie cu un cuptor din asta clasic ( chiar daca ar costa la fel de mult ca cel acutomat ). Poate si costurile tale vor fi mai mici, poate iti vei cuceri clientii cu gustul mai bun al covrigilor tai, unde mai pui, ca ai putea sa-ti diversifici oferta, lucru pe care concurenta ta nu-l va putea face ( la un moment dat, lumea se va plictisi de covrigi ) si vei putea coace si alte tipuri de aluat.

Aici, in Bucuresti in centru cel putin, au aparut ca ciupercile dupa ploaie astfel de covrigarii automate. Astazi la una din ele ( P-ta Romana ), inaintea mea s-au terminat covrigii. Cum nu mai aveam timp si rabdare am plecat spre serviciu. Dupa cativa pasi, mi-am adus aminte ca langa Spitalul de Oftalmologie functiona o covrigarie care avea cuptor de caramida ( ce functiona cu gaze ) la care vedeam mereu coada. De ceva timp nu am mai remarcat aceea coada, asa ca astazi am zis sa merg pana acolo si sa vad daca mai exista. Covrigaria este inca acolo, dar intr-adevar nu mai e coada. Probabil cele automate le-au luat clientii. Am luat 2 covrigi cu 70 de bani....asa cum ma asteptam, gustul lor nu avea nici o legatura cu covrigii de la cuptoarele automate...desi erau usor deformati, modelatoarea probabil nu e asa priceputa, gustul lor este mult mai bun. Este la fel ca si in cazul painii coapte la cuptorul electric fata de cea coapta pe vatra ( cu lemne su gaze )
Inteleg ca societatea avanseaza si ca trebuie sa ne modernizam, da' anumite lucrurii ar trebui sa ramana traditionale....cel putin in cazul aluatelor, gustul este incomparabil mai bun la cele coapte in cuptoare clasice fata de cele scoase din cuptoarele astea automate de mii de euro.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate