Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Nu sunt multumita de lucrarea dentara

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

 anda2525, on 8th December 2009, 16:59, said:

Da a recimentat-o provizoriu si urmeaza sa revin peste o saptamana cand mi-o va lua jos si o va trimite la tehnician pentru alungirea incisivilor si nu stiu daca vor mai face si altceva.

Puteti sa-mi spuneti va rog daca este normal ca saliva si lichidele sa treaca printre lucrare si gingie? Medicul a spus ca este normal si ca asta nu se poate rezolva.
Parca ziceati ca lucrarea s-a "asezat".
Tot nu am inteles cum a facut corpul de punte, ca daca l-a facut intentionat la distanta de creasta, atunci este normal.
Este greu de apreciat asta asa, fara sa vezi nimic.
De fapt, ce "doleante" mai aveti acum, ce va mai deranjeaza momentan ?
Nu stiu daca ajuta la ceva, dar puteti incerca sa puneti o poza, atat cat se poate vedea, poate primiti pareri mai clare.

#56
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009

 Dr-Dora, on 8th December 2009, 18:19, said:

Parca ziceati ca lucrarea s-a "asezat".
Tot nu am inteles cum a facut corpul de punte, ca daca l-a facut intentionat la distanta de creasta, atunci este normal.
Este greu de apreciat asta asa, fara sa vezi nimic.
De fapt, ce "doleante" mai aveti acum, ce va mai deranjeaza momentan ?
Nu stiu daca ajuta la ceva, dar puteti incerca sa puneti o poza, atat cat se poate vedea, poate primiti pareri mai clare.



Medicul a spus ca lucrarea s-a asezat. Eu am simtit-o la fel ca inainte. Problema mea este ca nu am incredere ca lucrarea "s-a asezat". Eu cred ca medicul m-a aburit spunandu-mi ca e ok cand de fapt nu este.Si ma mai deranjeaza faptul ca intra saliva si lichidele printre gingie si lucrare.

#57
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

 anda2525, on 8th December 2009, 22:30, said:

Medicul a spus ca lucrarea s-a asezat. Eu am simtit-o la fel ca inainte. Problema mea este ca nu am incredere ca lucrarea "s-a asezat". Eu cred ca medicul m-a aburit spunandu-mi ca e ok cand de fapt nu este.Si ma mai deranjeaza faptul ca intra saliva si lichidele printre gingie si lucrare.
Este intr-adevar o situatie foarte neplacuta pentru Dvs.; insa trebuie sa va fie clar ca nu prea mai aveti ce face, decat sa o lasati peste o saptamana la "modificat" in laborator, si sa asteptati sa se "aseze" in continuare, in detrimentul igienei dintilor si a gingiei, sau sa iasa cu cearta, si sa o refuzati, mergand la alt medic - alti bani, alta distractie...
Eu atata m-as duce pe capul lui, pana o mai face o data, din nou, dar asta sunt eu...


 Dr-Dora, on 8th December 2009, 22:52, said:

Este intr-adevar o situatie foarte neplacuta pentru Dvs.; insa trebuie sa va fie clar ca nu prea mai aveti ce face, decat sa o lasati peste o saptamana la "modificat" in laborator, si sa asteptati sa se "aseze" in continuare, in detrimentul igienei dintilor si a gingiei, sau sa iasa cu cearta, si sa o refuzati, mergand la alt medic - alti bani, alta distractie...
Eu atata m-as duce pe capul lui, pana o mai face o data, din nou, dar asta sunt eu...
...Pe de alta parte, poate si medicul sa aiba dreptate,pentru ca nu stim cum arata in realitate toata situatia, iar aici avem numai parerea Dvs; mai stati inca o saptamana, vedeti cum va mai simtiti cu ea, mai faceti calcule si va mai ganditi ce veti face, asta este sfatul meu.

#58
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009
Mai revin cu unele intrebari daca ma puteti ajuta.
Asa cum am spus si mai sus, am stabilit cu medicul ca va remedia problema, asta se va intampla acuma in ianuarie fiindca tehnicianul a plecat in concediu, intre timp am mai fost o data la cabinet pentru o recimentare provizorie. Am discutat din nou cu medicul si m-a asigurat din nou ca se va rezolva, din pacate nu stiu acuma in ce va consta aceasta rezolvare, din ce mi-am dat seama nu cred ca are de gand sa refaca lucrarea.

Dar eu am in continuare cateva intrebari la care nu am gasit raspuns:
1. problemele legate de pronuntie persista , mai exact literele s,z,t,j. I-am spus medicului despre aceasta problema si a zis    ca nu stie de ce , ca nu i- s-a mai intamplat, ca o sa discute si cu tehnicianul, etc.
2. acum salivez foarte mult. Este normal sau tot o neregula?
3. cand s-a facut recimentarea, medicul mi-a spus sa musc strans (ca sa se lipeasca bine), nu stiu cum s-a intamplat dar am strans mai tare in partea dreapta si am simtit cum in partea stanga s-a desfacut/coborat. Acum in partea stanga printre gingie si lucrare este un spatiu in care imi intra unghia. E normal sa ramana acel spatiu? Nu ar trebui ca peretii coronitelor sa intre putin sub gingie? Sau cum este normal?


Stiu ca m-ati sfatuit in posturile anterioare sa cer refacerea lucrarii dar cum medicul imi tot spune ca este bine, ca asa este normal, ca problema legata de pronuntie o sa-si revina(dar in cat timp?), nici nu mai stiu ce sa zic.

Va rog din suflet sa imi raspundeti inca o data.

Va multumesc

#59
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

 anda2525, on 3rd January 2010, 09:11, said:

Mai revin cu unele intrebari daca ma puteti ajuta.
Asa cum am spus si mai sus, am stabilit cu medicul ca va remedia problema, asta se va intampla acuma in ianuarie fiindca tehnicianul a plecat in concediu, intre timp am mai fost o data la cabinet pentru o recimentare provizorie. Am discutat din nou cu medicul si m-a asigurat din nou ca se va rezolva, din pacate nu stiu acuma in ce va consta aceasta rezolvare, din ce mi-am dat seama nu cred ca are de gand sa refaca lucrarea.

Dar eu am in continuare cateva intrebari la care nu am gasit raspuns:
1. problemele legate de pronuntie persista , mai exact literele s,z,t,j. I-am spus medicului despre aceasta problema si a zis    ca nu stie de ce , ca nu i- s-a mai intamplat, ca o sa discute si cu tehnicianul, etc.
2. acum salivez foarte mult. Este normal sau tot o neregula?
3. cand s-a facut recimentarea, medicul mi-a spus sa musc strans (ca sa se lipeasca bine), nu stiu cum s-a intamplat dar am strans mai tare in partea dreapta si am simtit cum in partea stanga s-a desfacut/coborat. Acum in partea stanga printre gingie si lucrare este un spatiu in care imi intra unghia. E normal sa ramana acel spatiu? Nu ar trebui ca peretii coronitelor sa intre putin sub gingie? Sau cum este normal?


Stiu ca m-ati sfatuit in posturile anterioare sa cer refacerea lucrarii dar cum medicul imi tot spune ca este bine, ca asa este normal, ca problema legata de pronuntie o sa-si revina(dar in cat timp?), nici nu mai stiu ce sa zic.

Va rog din suflet sa imi raspundeti inca o data.

Va multumesc
Buna ziua si La Multi Ani!
Pai daca nu s-a rezolvat pana acum cu pronuntia, inseamna ca asa va ramane; asta e din cauza noii lucrari, unde dintii au fost facuti probabil prea lungi sau prea scurti, depinde in ce consta problema de pronuntie; sunt aproape convinsa ca exista si probleme de ocluzie cu lucrarea, adica de "muscatura".
Cu salivatia e tot de la lucrare; probabil ca aveti senzatia de "corp strain" in gura, si de aici problemele de salivatie.
Si mai este foarte clar ca nu sta bine, daca intr-o parte e bine, dar in cealalta aveti spatiu mare.
In concluzie, lucrarea asta nu cred ca va sta niciodata bine, pentru ca e conceputa gresit de al bun inceput, iar problemele de pronuntie si de salivatie vor persista.
Ramane sa alegeti daca vreti sa traiti asa in continuare, sau sa o refuzati, in locul alteia.!
As incerca cu frumosul sa refuz lucrarea asta, dar probabil ca dnul doctor care v-a facut-o este asa de "versat", si are raspunsuri asa de bine pregatite, incat o sa va convinga ca totul este OK; nu va ramane decat sa fiti "smechera", sau gasiti o smecherie, ceva de genul "alergie la metal", sau "dureri foarte mari ", din partea Dvs., ca sa-i raspundeti cu aceeasi tactica, si sa obtineti ceea ce doriti, m-ati inteles?
Eu alta "cale" nu vad, imi pare rau pentru Dvs pentru timpul, banii si nervii pierduti, insa asa va merge in continuare daca nu gasiti o cale....
Sau puteti merge la alt medic, de data asta pe recomandari, mai bine, insa asta inseamna "alti bani, alta distractie!"

#60
chtz_florin

chtz_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.04.2007
buna seara,de miercuri am si eu o lucrare care cuprinde tot maxilarul superior,nu reusesc deloc sa inteleg de ce salivez excesiv si am inceput sa am arsuri de la stomac,as vrea sa stiu daca vor disparea cu timpul sau daca nu,daca a mai trecut cineva prin asa ceva sa spuna ..ms..aha ,mai este ceva,am permanent un gust ciudat in gura,o fi de la metal?,o fi de la cimentul cu care a fixat(provizoriu )lucrarea?

Edited by chtz_florin, 24 April 2010 - 19:40.


#61
sddragos

sddragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.05.2006
Salut,
Am si eu o problema: tocmai am finalizat o lucrare dentara (5 dinti frontali superiori) cu ceramica si astazi am fost pentru cimentare definitiva, numai ca lucrarea nu mai vrea sa iasa! Lucrarea a fost cimentata provizoriu cu un material bicomponent (chiar daca lucrarea anterioara de plastic provizorie a fost cimentata de fiecare data cu un monocomponent)
A incercat medicul toate metodele sa o miste, inclusiv cu ciocanul metalic de decimentare, lucrarea nu are niciun pic de mobilitate.
A decis sa o lase asa si sa revin la cabinet (peste o luna, un an,...) cand s-o mai misca.
Mi-e un pic teama sa nu fi provocat vreo fisura in timpul folosirii ciocanului de decimentare sau alte probleme.
Mentionez ca lucrarea a fost facuta la una dintre cele mai bune clinici stomatologice (poate chiar cea mai buna) din Pitesti.
E vreo problema cu lucrarea mea sau.... se mai intampla?

Multumesc.

#62
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Se mai intampla. E bine facuta, inseamna! :D
Las-o asa... nu cred c-a fost atat de neatent s-o strice.

#63
sddragos

sddragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.05.2006

 ripper, on 27th September 2011, 19:50, said:

Se mai intampla. E bine facuta, inseamna! :D
Las-o asa... nu cred c-a fost atat de neatent s-o strice.

Asa ziceam si eu, numai ca mi-e un pic cam ciuda ca a "bocanit" atata in ei.

#64
anaelena

anaelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.01.2007
pentru dusmanul de clasa, asa s-a declarat tehnicianul fane- te salut fane!-  :thumbup: si pentru ceilalti oameni care scriu pe aici.. multumesc!!
scriu in viteza, ca ma doare de mor  :w00t: (sper ca nu mi se vede dantura acum..)

in 30 august am mers la dentist, cu un dinte din fata lipsa. si mult din fantura de sus distrusa.
mi-a zis lucrare- proteza scheletata, am intrebat? a zis nuuu!! peste 10 ani discutam de asta! ok, nus cati dinti de facut, (sus), pret? de la 200 pana la 400 pe dinte, minim pt plastic maxim pt portelan, va ganditi.
ma intorc aleg portelan, ca e mai frumos si mai ales mai sanatos. :D se uita la mine si arunca printre dinti: shit!  trebuie scoasa si maseaua aia si facuta proteza scheletata. pretul urca cu cateva sute de lei dar mai ales problema e mai grava.
apropo, toate consultatiile dureaza maxim o juma de ora, oricare e problema. (din descrierea asta cu jumatea poate va recunoasteti, doamna doctor, daca va dati pe forum pe softpedia).

scriu prea lung! si timpul vostru e pretios!

mi-a zis 2 saptamani - si din 30 august pana azi 13 octombrie nu am terminat. inca putin si sunt 2 luni!
mi-a zis un pret, de vreo 50 mil- nu a zis ca scos de nervi etc mai costa vreo 10.
azi de ex cand suntem pe final cu lucrarea mi-a scos plomba-pus plomba- cica e 150 lei. macar nu mi-a zis, in p masii, sa imi cumpar un calmant. :D eu nu folosesc anti-dureri si  nici medicamente in general, dar acum as fi avut nevoie. :D mi-a zis ca daca ma doare nu-i problema , scoatem nervul, de aia am platit 150 lei la plombat, ca sa mai platesc, suport si scoaterea nervului??

cu placere le platesc aceste sume imense- dar pe ceva ce imi foloseste....?
proteza mea scheletata e pe cerul gurii si ma apasa. am intrebat asta seara pe doamna doctor si mi-a zis ca nu, nici vorba sa apese in viitor. de ce nu???
nu stiu sa desenez aici pe forum, incerc sa descriu: intre suprafata cerului gurii si suprafata metalului de la proteza scheletata exista un unghi, probabil de vreo 5 grade (nu am mai masurat unghiuri cu cerul gurii, pana acum). simt cum metalul se infige in cerul gurii.
sunt rea, stiu, dar as fi fost mult mai buna daca timpul si atitudinea doamnei doctor mi-ar fi permis sa discut toate tehnicariile astea cu domnia sa.





in maxima durere am uitat sa intreb: de unde stiu ca lucrarea e din prtelan, pret maxim pe dinte, si nu din ceva din celelalte 3 trepte de la plastic la portelan? da suna, pare.. si totusi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate