Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Nu sunt multumita de lucrarea dentara

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
eu sunt dusmanul de clasa. tehicianul dentar. :)

#38
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cr1spy încetează cu offtopic-ul te rog!

#39
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

 anda2525, on 6th December 2009, 20:36, said:

Va multumesc din nou pentru raspunsuri.


Nu am inteles daca trecerea salivei si a lichidelor printre lucrare si gingie este normal avand in vedere ca lucrarea este cimentata doar provizoriu sau este un "defect de fabricatie". Sper sa ajung la o intelegere cu medicul si sa nu fiu nevoita sa raman cu lucrarea aceasta dar totusi as vrea sa stiu daca e normal sa existe spatii intre gingie si lucrare astfel incat sa poata trece saliva si lichidele. In plus simt ca saliva si ramane sub lucrare, parca balteste acolo,si trebuie tot timpul sa imi "sug "(va rog sa scuzati expresia) dintii altfel ma deranjeaza.

Si problema legata de pronuntie cat timp dureaza in mod normal?

Va multumesc din nou
Cred ca stiti si singura raspunsul la prima intrebare,  oricine va poate raspunde, chiar si cineva neavizat!
In ce priveste pronuntia, depinde cat va straduiti :-), dar la "Stiri" tot nu va angajeaza nimeni :-)
...Incep sa inteleg ca v-ati obisnuit cu ideea sa o pastrati asa cum e, si asta denota din partea Dvs. putina impolitete, in ceea ce priveste toti colegii care v-au scris si sunt de parere UNANIMA sa n-o acceptati, daca nu va convine!!!
Am senzatia ca vorbim aici degeaba, astfel incat eu nu mai zic nimik, pana nu se clarifica treaba.
Asa ca veniti cu chestii noi, ca ne-am cam plictisit de discutii in jurul cozii!
Bafta!

#40
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 Fane, on 6th December 2009, 19:37, said:

ok, avem nevoie de un arbitru. sa se pronunte medicii de aici de pe topic. sper ca nu-i banui ca sunt partinitori.
Eu nu am intalnit problema asta la pacientii mei. Adica sa sasaie. Poate la protezele totale, dar acolo, asta e ultima grija.

 anda2525, on 6th December 2009, 20:36, said:

Va multumesc din nou pentru raspunsuri.


Nu am inteles daca trecerea salivei si a lichidelor printre lucrare si gingie este normal avand in vedere ca lucrarea este cimentata doar provizoriu sau este un "defect de fabricatie". Sper sa ajung la o intelegere cu medicul si sa nu fiu nevoita sa raman cu lucrarea aceasta dar totusi as vrea sa stiu daca e normal sa existe spatii intre gingie si lucrare astfel incat sa poata trece saliva si lichidele. In plus simt ca saliva si ramane sub lucrare, parca balteste acolo,si trebuie tot timpul sa imi "sug "(va rog sa scuzati expresia) dintii altfel ma deranjeaza.

Si problema legata de pronuntie cat timp dureaza in mod normal?

Va multumesc din nou
Eu cred ca sasaitul si toata povestea cu saliva se datoreaza faptului ca lucrarea nu se aseaza bine. Nu e normal sa existe un spatiu atat de mare pe sub corpul de punte. Nu e normal nici sa stea infipt in gingie, dar exista o cale de mijloc. Daca ramane asa si se cimenteaza definitiv, in scurt timp (sa zicem dupa vreo 6 luni) spatiul acela dintre corpul de punte si creasta se va umple cu placa bacteriana, tartru. Vei avea nevoie de igienizari obligatorii, pt ca acolo va fi un focar de infectie permanent. Au fost cazuri, la punti vechi de zeci de ani, in care tramatismul permanent creat de mizeria de sub corpul de punte,  sa fie factor determinant al unor leziuni maligne.

Cred ca ai avut un mare ghinion cu lucrarea asta. Sincer. Nu era o lucrare grea dupa parerea mea. Ar fi trebuit sa existe mai mult profesionalism din partea medicului. Mai multa siguranta si putere de decizie. Mie imi da senzatia ca tehnicianul decide pt el, si el nu prea vrea sa-l deranjeze pe tehnician.
Eu sunt prietena cu tehnicienii mei, suntem echipa si trebuie sa colaboram frumos ca sa rezulte ceva frumos. Dar sunt situatii in care eu nu accept lamentari si vreau totul de la zero. Normal, eu nu ajung la portelan si vreau sa o iau de la inceput. Dar sunt situatii la metal, cand ceva nu merge si mie nu-mi plac carpelile, si vreau sa o luam de la cap. Mai pierdem o zi - doua, dar iese bine.

#41
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008

 Ana_Karr, on 6th December 2009, 21:02, said:

Eu cred ca sasaitul si toata povestea cu saliva se datoreaza faptului ca lucrarea nu se aseaza bine. Nu e normal sa existe un spatiu atat de mare pe sub corpul de punte. Nu e normal nici sa stea infipt in gingie, dar exista o cale de mijloc. Daca ramane asa si se cimenteaza definitiv, in scurt timp (sa zicem dupa vreo 6 luni) spatiul acela dintre corpul de punte si creasta se va umple cu placa bacteriana, tartru. Vei avea nevoie de igienizari obligatorii, pt ca acolo va fi un focar de infectie permanent. Au fost cazuri, la punti vechi de zeci de ani, in care tramatismul permanent creat de mizeria de sub corpul de punte,  sa fie factor determinant al unor leziuni maligne.
Complet de acord cu Ana si de data aceasta. Mai doresc sa adaug doar urmatorul lucru: contactul intermediarilor cu creasta trebuie realizat in asa fel incat sa fie cat mai usor de curatat pe sub punte cu super floss-ul cu exceptia zonei frontale unde se mai poate adminte un contact mai estetic. In cazul in care nu se poate realiza o curatire eficienta, placa si tartrul in timp vor duce la aparitia unor pungi parodontale cu retractii osoase si vei pierde si dintii stalpi.

Nu degeaba zicem toti ca nu ai cum sa accepti lucrarea astfel, dar fiecare e liber sa decida singur pentru el.  -_-

Edited by lordlukas87, 06 December 2009 - 23:27.


#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
o secunda. asa zisul sasait se datoreaza faptului ca trece aerul printre lucrare si gingie sau sau sunt doar niste dificultati de pronuntie?

#43
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009

 Fane, on 7th December 2009, 07:33, said:

o secunda. asa zisul sasait se datoreaza faptului ca trece aerul printre lucrare si gingie sau sau sunt doar niste dificultati de pronuntie?



Banuiesc ca pe mine m-ati intrebat, e un sasait permanent si la unele cuvinte am si probleme de pronuntie.

 Dr-Dora, on 6th December 2009, 20:57, said:

Cred ca stiti si singura raspunsul la prima intrebare,  oricine va poate raspunde, chiar si cineva neavizat!
In ce priveste pronuntia, depinde cat va straduiti :-), dar la "Stiri" tot nu va angajeaza nimeni :-)
...Incep sa inteleg ca v-ati obisnuit cu ideea sa o pastrati asa cum e, si asta denota din partea Dvs. putina impolitete, in ceea ce priveste toti colegii care v-au scris si sunt de parere UNANIMA sa n-o acceptati, daca nu va convine!!!
Am senzatia ca vorbim aici degeaba, astfel incat eu nu mai zic nimik, pana nu se clarifica treaba.
Asa ca veniti cu chestii noi, ca ne-am cam plictisit de discutii in jurul cozii!
Bafta!




Nu intentionez deloc sa o pastrez asa cum este si va multumesc din suflet tuturor pentru sfaturile si sugestiile date.

As fi vrut doar sa adun cat mai multe informatii pentru ca in cazul in care medicul imi va tot spune ca asa este normal sa pot sa il contrazic ca nu este normal asa. Am mai zis deja ca si in ziua cand mi-a terminat lucrarea si a incercat sa mi-o aseze i-am tot zis ca simt si eu ca nu intra bine si medicul a inceput sa fie putin iritat spunandu-mi ca niciodata nu va putea fi la fel ca si dintii naturali si ca este normal sa fie altfel.
Si de aceea v-am intrebat pe Dvs. cat de normal este. Banuiesc ca si normalul acesta are anumite limite.

Va multumesc din nou

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
Cr1spy, trebuie sa-ti dau satisfactie. am intrebat si eu unul dintre medicii cu care lucrez daca apar probleme de pronuntie la consoanele siflante la lucrarile fixe. raspunsul a fost ca apar rar si in general in cazul in care sunt schimbari de pozitie fata de ce a avut pacientul inainte (cateodata modificarile pot fi si voite).

#45
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009
Revin cu noutati.
Am fost azi la cabinetul medical si am discutat cu medicul. Am sa va spun in mare ce mi-a spus.

1. Legat de spatiul dintre lucrare si gingie mi-a spus ca este normal sa existe asemenea spatii, ca nu se poate inchide ermetic si ca nu se poate face nimic, ca este o punte,etc.
2.Legat de asezatul lucrarii, s-a asezat. Adica mi-a luat lucrarea jos, a curatat-o de ciment, i-a facut din nou proba si din prima a zis ca e bine dar eu nu cred fiindca am simtit la fel ca exista un fel de balans adica basculeaza cum a spus medicul.
3. legat de aspect si marimea incisivilor a zis ca se poate rezolva adica o sa mai adauge putina ceramica si o sa-i lungeasca.
Mi-a zis sa revin peste o saptamana si atunci o sa-mi ia lucrarea din nou jos si o sa o trimita la tehnician  sa mai lungeasca incisivii.

S-a intamplat exact ce am banuit, adica a spus ca e bine. Eu am zis ca nu sunt multumita dar mi-a zis sa stau linistita ca se rezolva doar sa am rabdare. Cred ca rezolvarea va consta doar in faptul ca imi va lungi putin incisivii.

#46
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009
Ce sa fac acum daca medicul a spus ca este bine?

Cred ca singura solutie ar fi sa merg la un alt cabinet si sa cer parerea si altui medic. Mi-e frica insa ca din solidaritate pentru colegi nu va fi sincer cu mine si voi mai si cheltui alti bani.

Va rog din suflet spuneti-mi ce sa fac. Stiu ca m-ati sfatuit sa refuz lucrarea dar daca medicul a spus ca este bine cum pot sa mai refuz lucrarea? Si aspectul de asemenea a zis ca o sa-l rezolve.



Va multumesc din nou

#47
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Bun, el a zis că este în regulă lucrarea! Tu ce simți că nu-i în regulă? Te-ai gândit că poate fi un efect tip placebo?
I-ai spus ce ție nu-ți convine, că simți tu că basculează, etc?

Edited by ripper, 08 December 2009 - 09:05.


#48
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009

 ripper, on 8th December 2009, 09:05, said:

Bun, el a zis că este în regulă lucrarea! Tu ce simți că nu-i în regulă? Te-ai gândit că poate fi un efect tip placebo?
I-ai spus ce ție nu-ți convine, că simți tu că basculează, etc?


Nu stiu daca ati citit tot topicul dar prima data a incercat timp de doua ore sa fixeze lucrarea, a folosit un fel de pasta/clei de vreo 6-7 ori , asta pentru a putea verifica unde este problema, i-a facut proba de vre 30 de ori , a slefuit peste tot si tot nu a fost bine. Insusi medicul a zis ca nu mai stie ca sa faca si nu-si da seama de ce nu potriveste, a ramas asa cu scopul de a merge mai departe la urmatoarea intalnire. La a doua intalnire a facut o singura proba si a zis ca este bine, nu a mai slefuit nimic, nu a mai facut nimic. Dvs nu va da de gandit?

#49
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
L-am citit, stai liniștită! Nu e relevant ce-mi dă mie de gândit, e relevant ce te-am întrebat eu și nu mi-ai răspuns!

#50
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
La mine a durat 5 minute sa fixeze lucrarea, o zi intreaga am avut impresia ca e prea mare, ca nu calc bine etc. Desigur, nu eram obisnuit cu "golurile pline"... :lol:

Totusi, cred ca la tine anda e o problema, da' nu inteleg, de ce nu-i spui doctorului EXACT care-i baiul? :huh:

#51
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009

 ripper, on 8th December 2009, 09:57, said:

L-am citit, stai liniștită! Nu e relevant ce-mi dă mie de gândit, e relevant ce te-am întrebat eu și nu mi-ai răspuns!




Dar cred ca am raspuns dar nu am fost suficient de explicita.
Asa cum am zis in prima zi nu a reusit sa o fixeze pret de 2 ore, simteam si eu ca nu se fixeaza bine, a recunoscut si medicul ca nu se fixeaza, nu potriveste si pe urma data urmatoare "a potrivit direct", dar eu simteam tot la fel adica daca a apasat de lucrare in partea stanga, in partea dreapta s-a indepartat de gingie si invers deci cum zicea medicul " basculeaza". Desigur ca i-am spus ca simt la fel dar a zis ca este bine si nu stie ce s-a intamplat in prima zi ca nu s-a putut fixa.

#52
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Unde se afla lucrarea acum? A recimentat-o provizoriu ?

#53
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Chiar daca merge la alt medic si acela ii da inscris ce nu e OK la lucrare, tot nu se rezolva nimic in privinta banilor. Alt medic inseamna alti bani . De la 0 .
Eu zic sa-ti scada din banii platiti de tine, tratamentele pre/pro-protetice. Si restul sa ti-i dea inapoi ca sa mergi la alt medic pt ca nu esti multumita de lucrare.
Daca ei nu vor sa o rezolve, spune-i ca mergi la altcineva care sa-ti faca o lucrare cu care sa te simti bine.

#54
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009

 lordlukas87, on 8th December 2009, 13:54, said:

Unde se afla lucrarea acum? A recimentat-o provizoriu ?



Da a recimentat-o provizoriu si urmeaza sa revin peste o saptamana cand mi-o va lua jos si o va trimite la tehnician pentru alungirea incisivilor si nu stiu daca vor mai face si altceva.

Puteti sa-mi spuneti va rog daca este normal ca saliva si lichidele sa treaca printre lucrare si gingie? Medicul a spus ca este normal si ca asta nu se poate rezolva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate