Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nu sunt multumita de lucrarea dentara

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009
Buna ziua

Mi-am facut de curand o lucrare dentara, mai exact o punte pe tot maxilarul, imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect dar sper sa intelegeti. Cand sa mi-o fixeze medicul, nu potrivea, cred ca este stramba. Medicul l-a sunat de doua ori pe tehnician si am auzit ca-i spunea ca "lucrarea basculeaza si stanga-dreapta si fata -spate". Tehnicianiul i-a spus sa mai slefuiasca si sa-mi cimenteze lucrarea provizoriu.  Mi-a slefuit din nou toti dintii, a slefuit si din lucrare, din metal mai exact , a pus ceva pasta pe lucrare ca sa poata vedea unde "agata", asta a facut-o de cateva ori, dar tot nu a reusit sa o fixeze. I-am zis si eu medicului ca simt ca nu intra la loc. Mi-a zis sa stau linistita ca asa se intampla de obicei e doar o problema de " adaptare a lucrarii". Asa cum am zis mi-a slefuit din nou toti dintii, a slefuit lucrarea dar tot nu a reusit sa o fixeze. In final a zis ca o sa-mi cimenteze lucrarea provizoriu si in cateva zile se " va aseza". Dar nu inteleg cum se " va aseza" daca nu potriveste. Acelasi lucru l-am intrebat si pe medic si mi-a zis ca daca totusi nu se va aseza o sa vorbeasca cu tehnicianul dar sa stau linistita ca se va rezolva. Dar cum se va rezolva? Facand ceva improvizatii si apoi mie o sa-mi spuna ca e bine. Mentionez ca nu s-a facut nici o proba a lucrarii.
Pe langa aceasta problema mie nu-mi place deloc aspectul dintilor ca sa spun asa. Incisivii frontali cat si cei laterali sunt mai scurti decat caninii si mai sunt si conici, intrati spre interior, arata ca o "semibolta". Materialul cat si culoarea mi se par ok. I-am zis medicului si acest lucru si i-a spus tehnicianului la telefon ca " d-nei i se par conici", dar chiar sunt si acest lucru l-a observat si medicul dar nu cred ca a vrut sa recunoasca. Pe perioada tratamentelor si a confectionarii lucrarii definitive am avut o lucrare provizorie facuta tot de dansii. Cu exceptia materialului, lucrarea arata de 10 ori mai bine, mi-a placut atat lungimea cat si forma dintilor si i-am spus medicului ca exact asa vreau sa arate. A fost de acord cu mine, a zis ca o sa fie fix la fel, ba chiar mai frumoasa, pentru asta am fost si la tehnician sa " ma vada" dar a iesit total altceva. A zis si medicul ca intr-adevar dintii de la lucrare provizorie erau mai " evazati " si de la lucrarea definitiva sunt conici dar nu se puteau altfel. Dar nu inteleg de ce  la lucrarea provizorie au fost intr-un fel(care mi-a placut) si medicul mi-a promis ca lucrarea definitiva o sa arate cel putin la fel , de ce nu i-a facut la fel? Arata total altfel de parca ar fi lucrarea altei persoane. Nu sunt multumita deloc, de cate ori ma uit in oglinda imi vine sa plang.

Ce pot face in aceasta situatie? Chiar daca medicul improvizeaza ceva si "adapteaza lucrarea" aiurea ca sa spun asa eu nu sunt multumita de aspect. Medicul mi-a zis ca incisivii nu-i mai poate lungi ci ar putea doar sa mai slefuiasca din canini si atunci incisivii vor arata mai lungi. Dar daca va face lucrul acesta (eu nu as vrea), atunci vor fi extrem de scurti, si acuma sunt destul de scurti, cand vorbesc nu se vad deloc, cand rad se vad putin ca sa nu mai zic ca tot conici vor ramane. Ce e de facut in aceasta situatie, pot sa refuz lucrarea? Pot sa cer sa-mi faca alta lucrare? Am cheltuit foarte multi bani si a iesit total aiurea.

Astept sfaturi si idei

Va multumesc

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
daca tehnicianul ii spune dentistului ce sa faca, si el se arunca cu freza in dintii tai (deja subtiati) cu o usurinta formidabila, cred ca e cazul sa mergi in alta parte.

#3
september1st

september1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.05.2007
Ar fi trebuit sa refuzi lucrarea in momentul in care ai vazut-o si ai observat ca nu seamana cu cea provizorie, asa cum ti s-a spus initial.
Recomandarea mea e sa iti faci o alta lucrare, nu are rost sa ramai cu cea pe care o ai acum, pe langa aspectul oarecum inestetic nu te vei putea hrani ok, ca sa mesteci mancarea (presupun ca nu vei manca doar supe) ai nevoie ca dintii sa "calce bine" unii peste altii. Altfel, avand un joc, invariabil se va dezcimenta.
Evita sa iti mai pilesti dintii mai mult decat e necesar, in timp ce lucrarea poate fi pilita fara probleme dintii naturali nu mai cresc la loc si tot pilindu-i, nu o sa-i mai poti folosi ca "stalpi".
Preferabil ar fi sa renunti la lucrare si sa recurgi la un implant daca iti permiti, e destul de scump dar merita.
Sper sa fi fost de ajutor...

Edited by september1st, 03 December 2009 - 11:22.


#4
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009

 Centris, on 3rd December 2009, 10:52, said:

daca tehnicianul ii spune dentistului ce sa faca, si el se arunca cu freza in dintii tai (deja subtiati) cu o usurinta formidabila, cred ca e cazul sa mergi in alta parte.



Acuma m-as duce cu placere in alta parte dar problema este ca deja am achitat jumatate din lucrare si e o suma destul de mare. Cealalta jumatate trebuia achitata cand primeam lucrarea dar pana si medicului cred ca i-a fost jena sa-mi mai ia banii si mi-a spus ca o sa-i achit dupa ce imi va adapta lucrarea. Dar nu inteleg cat de mult se poate adapta, pana unde? E normal sa imi slefuiasca toti dintii din nou? Eu cred ca tehnicianul a gresit fiindca si medicul spunea ca nu isi da seama de ce nu se fixeaza lucrarea, de ce basculeaza desi a incercat timp de vreo doua ore. Nu stiu cum sa explic sa ma intelegeti dar daca fixa in partea dreapta, in partea stanga cobora in jos, cred ca era incovoiata. Ori dupa atata slefuire eu cred ca nici  nu mai corespunde si o sa-mi umple cu ciment numai.
Nu stiu daca medicul i-a cerut sfaturi tehnicianului, eu cred ca i-a fost jena sa-i spuna direct ca probabil a gresit lucrarea si atunci tot intreba: ce sa fac? am slefuit si caninul si incisivul si lateral si palatinal si etc. nu tin minte toti termenii medicali, probabil medicul astepta ca tehnicianul sa-i propuna sa trimita lucrarea inapoi dar cum tehnicianul nu a facut acest lucru atunci medicul tot intreba ce sa faca.

Ce sa mai zic de aspect? Si daca imi da lucrarea gratis tot nu o vreau.


 september1st, on 3rd December 2009, 11:21, said:

Ar fi trebuit sa refuzi lucrarea in momentul in care ai vazut-o si ai observat ca nu seamana cu cea provizorie, asa cum ti s-a spus initial.
Recomandarea mea e sa iti faci o alta lucrare, nu are rost sa ramai cu cea pe care o ai acum, pe langa aspectul oarecum inestetic nu te vei putea hrani ok, ca sa mesteci mancarea (presupun ca nu vei manca doar supe) ai nevoie ca dintii sa "calce bine" unii peste altii. Altfel, avand un joc, invariabil se va dezcimenta.
Evita sa iti mai pilesti dintii mai mult decat e necesar, in timp ce lucrarea poate fi pilita fara probleme dintii naturali nu mai cresc la loc si tot pilindu-i, nu o sa-i mai poti folosi ca "stalpi".
Preferabil ar fi sa renunti la lucrare si sa recurgi la un implant daca iti permiti, e destul de scump dar merita.
Sper sa fi fost de ajutor...



As fi renuntat cu mare placere, i-am tot zis medicului ca nu o simt bine adica simteam si eu ca nu intra cum ar trebui dar el tot imi zicea sa stau linistita ca o adapteaza si ca adaptarea este normala. Asa cum am mai spus deocamdata a cimentat-o provizoriu si urmeaza sa ma intorc dar nu cred ca va reusi sa o adapteze daca nu a reusit deja in cele doua ore cat a tot incercat. Dar problema mea acuma este ce se intampla cu banii care i-am achitat deja? Nu cred ca va fi de acord sa mi-i dea inapoi dar nici lucrarea nu pot sa o accept asa cum este, pe langa ca este inestetica nici nu se poate fixa corect.
Aveti ideee care este procedura in astfel de situatii? Chiar daca medicul nu propune as putea sa ii cer eu sa imi refaca lucrarea? Sau sa-i cer banii inapoi, sa-i restitui lucrarea si sa merg in alta parte?  Sunt convinsa ca medicul va incerca sa ma "abureasca" ca asa e normal, mi-a zis deja ca e normal ca lucrarea definitiva sa fie diferita de cea provizorie desi initial mi-a promis ca o sa arate cel putin la fel de bine si aici ma refer la forma, marime, lungime, etc.

Si in plus medicul imi tot spunea ca el este prins la mijloc intre pacient si tehnician si sa nu fie nimeni in pielea lui. Aici recunosc ca are dreptate dar ce se intampla cu pacientul care da banii si lucrarea nu iese bine? Nu ar fi fost normal sa existe macar o proba a scheletului lucrarii avand in vedere faptul ca a fost o lucrare mare, in total 13 elementi?

#5
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009
Daca-i o "potcoava" care imbraca toti dintii, atunci nu prea-i de mirare ca nu se poate potrivi pe toti; de ce n-a facut-o pe bucati? Asa are sanse mai bune sa se adapteze bine, si nici nu-i nevoie sa slefuiasca din toti dintii, ca s-o potriveasca!

#6
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009

 Dr-Dora, on 3rd December 2009, 11:54, said:

Daca-i o "potcoava" care imbraca toti dintii, atunci nu prea-i de mirare ca nu se poate potrivi pe toti; de ce n-a facut-o pe bucati? Asa are sanse mai bune sa se adapteze bine, si nici nu-i nevoie sa slefuiasca din toti dintii, ca s-o potriveasca!



Da o "potcoava" este. Intrebarea este ce sa fac eu acum?

 anda2525, on 3rd December 2009, 11:46, said:

Acuma m-as duce cu placere in alta parte dar problema este ca deja am achitat jumatate din lucrare si e o suma destul de mare. Cealalta jumatate trebuia achitata cand primeam lucrarea dar pana si medicului cred ca i-a fost jena sa-mi mai ia banii si mi-a spus ca o sa-i achit dupa ce imi va adapta lucrarea. Dar nu inteleg cat de mult se poate adapta, pana unde? E normal sa imi slefuiasca toti dintii din nou? Eu cred ca tehnicianul a gresit fiindca si medicul spunea ca nu isi da seama de ce nu se fixeaza lucrarea, de ce basculeaza desi a incercat timp de vreo doua ore. Nu stiu cum sa explic sa ma intelegeti dar daca fixa in partea dreapta, in partea stanga cobora in jos, cred ca era incovoiata. Ori dupa atata slefuire eu cred ca nici  nu mai corespunde si o sa-mi umple cu ciment numai.
Nu stiu daca medicul i-a cerut sfaturi tehnicianului, eu cred ca i-a fost jena sa-i spuna direct ca probabil a gresit lucrarea si atunci tot intreba: ce sa fac? am slefuit si caninul si incisivul si lateral si palatinal si etc. nu tin minte toti termenii medicali, probabil medicul astepta ca tehnicianul sa-i propuna sa trimita lucrarea inapoi dar cum tehnicianul nu a facut acest lucru atunci medicul tot intreba ce sa faca.

Ce sa mai zic de aspect? Si daca imi da lucrarea gratis tot nu o vreau. Mentionez ca mi-a luat mulaj inclusiv si cu lucrarea provizorie pentru a se putea orienta tehnicianul asupra lungimii, formei, etc. dar lucrarea definitiva are total alta forma si marime.






As fi renuntat cu mare placere, i-am tot zis medicului ca nu o simt bine adica simteam si eu ca nu intra cum ar trebui dar el tot imi zicea sa stau linistita ca o adapteaza si ca adaptarea este normala. Asa cum am mai spus deocamdata a cimentat-o provizoriu si urmeaza sa ma intorc dar nu cred ca va reusi sa o adapteze daca nu a reusit deja in cele doua ore cat a tot incercat. Dar problema mea acuma este ce se intampla cu banii care i-am achitat deja? Nu cred ca va fi de acord sa mi-i dea inapoi dar nici lucrarea nu pot sa o accept asa cum este, pe langa ca este inestetica nici nu se poate fixa corect.
Aveti ideee care este procedura in astfel de situatii? Chiar daca medicul nu propune as putea sa ii cer eu sa imi refaca lucrarea? Sau sa-i cer banii inapoi, sa-i restitui lucrarea si sa merg in alta parte?  Sunt convinsa ca medicul va incerca sa ma "abureasca" ca asa e normal, mi-a zis deja ca e normal ca lucrarea definitiva sa fie diferita de cea provizorie desi initial mi-a promis ca o sa arate cel putin la fel de bine si aici ma refer la forma, marime, lungime, etc.

Si in plus medicul imi tot spunea ca el este prins la mijloc intre pacient si tehnician si sa nu fie nimeni in pielea lui. Aici recunosc ca are dreptate dar ce se intampla cu pacientul care da banii si lucrarea nu iese bine? Nu ar fi fost normal sa existe macar o proba a scheletului lucrarii avand in vedere faptul ca a fost o lucrare mare, in total 13 elementi?


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
uneori merge sa o "imparti" in mai multe lucrari, alteori nu. imi place ca si aici tehnicianul e dusmanul poporului.... :) sa-ti zic un secret: medicul si tehnicianul trebuie sa formeze o echipa. sa se ajute si sa se completeze reciproc (bine, asa ar fi ideal), iar in echipa asta daca oricare dintre ei nu-si face treaba are consecinte asupra calitatii finale a lucrarii.

in privinta lucrarii tale nu sunt in masura si nici nu vreau sa ma pronunt daca-i buna sau nu. e si greu de apreciat asta dintr-o descriere facuta pe forum. problema acum e ca tie nu-ti place lucrarea si stai cu inima indoita daca nu vor fi probleme ulterioare. chiar si daca-i neintemeiata respingerea ta e foarte problematica fiindca asta te imiedica sa te obisnuiesti cu lucrarea. treaba ta nu-i sa cauti vinovatul sau sa te apuci sa reglementezi relatiile dintre medic si tehnician. treaba ta e sa-ti rezolvi problema. eu as zice sa incerci sa vorbesti cu medicul, sa-i explici ca ai cheltuit destul de mult (nu trebuie sa-ti fie rusine sa pui asa problema, toti muncim pt bani) pe lucrare si acum nu-ti prea place si cam ce zice el ca ar fi de facut. as zice sa incerci sa te calmezi, sa incerci sa fi rationala, sa discuti cu el frumos, dar sa-ti expui clar punctul de vedere.

Edited by Fane, 03 December 2009 - 12:22.


#8
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009
Solutia cea mai buna, este sa mai ia o data o amprenta si o "muscatura", si s-o faca din nou, de la inceput, pe "bucati", nu intr-o singura bucata.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
doamna doctor, sunteti sigura ca indicatia medicala e sa o imparta in mai multe lucrari? v-ati uitat pe radigrafii, ati stabilit valoarea dintilor stalpi si ati apreciat din felul in care sunt dispusi ca e indicat sa se "sparga" in mai multe lucrari?

#10
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009

 Fane, on 3rd December 2009, 12:21, said:

uneori merge sa o "imparti" in mai multe lucrari, alteori nu. imi place ca si aici tehnicianul e dusmanul poporului.... :) sa-ti zic un secret: medicul si tehnicianul trebuie sa formeze o echipa. sa se ajute si sa se completeze reciproc (bine, asa ar fi ideal), iar in echipa asta daca oricare dintre ei nu-si face treaba are consecinte asupra calitatii finale a lucrarii.

in privinta lucrarii tale nu sunt in masura si nici nu vreau sa ma pronunt daca-i buna sau nu. e si greu de apreciat asta dintr-o descriere facuta pe forum. problema acum e ca tie nu-ti place lucrarea si stai cu inima indoita daca nu vor fi probleme ulterioare. chiar si daca-i neintemeiata respingerea ta e foarte problematica fiindca asta te imiedica sa te obisnuiesti cu lucrarea. treaba ta nu-i sa cauti vinovatul sau sa te apuci sa reglementezi relatiile dintre medic si tehnician. treaba ta e sa-ti rezolvi problema. eu as zice sa incerci sa vorbesti cu medicul, sa-i explici ca ai cheltuit destul de mult (nu trebuie sa-ti fie rusine sa pui asa problema, toti muncim pt bani) pe lucrare si acum nu-ti prea place si cam ce zice el ca ar fi de facut. as zice sa incerci sa te calmezi, sa incerci sa fi rationala, sa discuti cu el frumos, dar sa-ti expui clar punctul de vedere.


Desigur ca treaba mea nu este sa caut vinovatul. A fost doar o parere ca e o greseala de "fabricatie", altfel nu-mi explic de ce nu a potrivit lucrarea chiar si dupa multe adaptari si medicul mi-a spus ca "poate se mai aseaza". Pai daca nu potriveste cum se mai poate aseza. Chiar medicul a zis la un moment dat ca nu mai stie ce sa faca. Asta e una din probleme.
A doua problema e cea legata de aspect. Am insistat mult asupra acestui lucru, i-am zis medicului ca ma intereseaza foarte tare aspectul, nu in sensul exagerat ci doream doar sa arate bine, normal, sa pot vorbi, sa pot rade. Acuma nici nu pot sa rad ca arata oribil, materialul arata ok, e ceramica dar ca si forma, marime, total aiurea de parca mi-am cumparat o proteza din magazin. Asa cum am zis am insistat asupra aspectului si medicul m-a linistit spunandu-mi ca tehnicianul respectiv este un adevarat artist. Ori nu a fost deloc asa. Am insistat si i-am spus ca sunt foarte multumita de marimea si forma lucrarii provizorie si asa as vrea sa arate si lucrarea definitiva si medicul m-a asigurat ca o sa fie cel putin la fel de frumoasa. Am mai spus cu exceptia materialului as prefera lucrarea provizorie inapoi.
Desigur ca i-am spus medicului ca nu-mi place cum arata si nu numai ca nu-mi place dar chiar cred ca nu este bine, am mai zis incisivii frontali sunt mai scurti decat incisivii laterali si incisivii laterali mai scurti decat caninii, cand vorbesc nu se vad deloc, cand rad arata urat, sunt scurti si incovoiati spre interior. Si nu este doar parerea mea, am cerut sfatul si altor persoane si mi-au spus la fel. Mentionez ca dintii mei naturali nu au fost niciodata atat de scurti si nici incovoiati. Nu sunt absurda, inteleg ca o lucrare nu poate arata niciodata ca si dintii naturali, am dorit doar sa nu arat penibil dar chiar asa a iesit.
Asa cum am zis i-am spus medicului ca nu-mi place lucrarea iar medicul a incercat sa ma "abureasca", ca nu se putea altfel, ca nu arata rau, ca o sa ma obisnuiesc, etc. dar in mod sigur nu o sa ma obisnuiesc ca nici nu-mi vine sa ma mai uit in oglinda pe cand cu lucrarea provizorie stateam tot timpul la oglinda.
Deci intrebarea e ce drepturi am? Pot sa cer sa-mi refaca lucrarea?

 Dr-Dora, on 3rd December 2009, 13:16, said:

Solutia cea mai buna, este sa mai ia o data o amprenta si o "muscatura", si s-o faca din nou, de la inceput, pe "bucati", nu intr-o singura bucata.


Nu stiu daca se poate din mai multe bucati dar intrebarea ramane, trebuie sa mai achit inca o data lucrarea sau se face in contul primei lucrari?

#11
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

 Fane, on 3rd December 2009, 14:30, said:

doamna doctor, sunteti sigura ca indicatia medicala e sa o imparta in mai multe lucrari? v-ati uitat pe radigrafii, ati stabilit valoarea dintilor stalpi si ati apreciat din felul in care sunt dispusi ca e indicat sa se "sparga" in mai multe lucrari?

...Nu stiu cum as putea vedea pe un forum toate astea, insa doamna este foarte nemultumita; cert este ca daca se face din mai multe bucati, are sanse sa fie mai usor de corectat de catre tehnician daca e ceva, nemaivorbind de faptul ca are sanse sa se si "aseze" mai bine.
Eu l-as intreba pe doctor daca este posibil asa ceva, ca doar el trateaza cazul respectiv.
Dar ar trebui facuta din nou, de data asta ca lumea, pentru ca e clar ca nu mai are ce sa-i faca - dupa cate am inteles.

#12
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009
Iar in ceea ce priveste aspectul dintilor din fata, civilizat ar fi sa se lucreze "coroana cu coroana", adica cate o coroana pentru fiecare dinte - la cei din fata, dar probabil ca foarte putini tehnicieni lucraza asa...

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
cum am scris mai sus, nu tot timpul se poate si chiar daca se poate e vorba de o decizie in care fiecare dintre variante are avantaje si dezavantaje, iar aceasta decizie o ia medicul care o trateaza. pana si faptul ca tehnicianul se descurca mai bine pe una din variante poate fi un factor care sa atarne la luarea deciziei. ca sa intelegi mai bine: sa zicem ca-i situatia ideala pt punte totala, adica pe arcada sunt prezenti caninii si molarii de 6 ani. imi poti explica cum o imparti si cum lucrezi dintii frontali individual oricat de priceput ar fi tehnicianul?

@ anda2525 - pai eu zic sa-ti sustii "cauza" in fata medicului asa cum o faci aici pe forum. in mod normal nu se iau bani in plus daca se reface lucrarea, acuma orienteaza-te si tu cumva sa o dai la pace.

#14
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

 Fane, on 3rd December 2009, 15:55, said:

cum am scris mai sus, nu tot timpul se poate si chiar daca se poate e vorba de o decizie in care fiecare dintre variante are avantaje si dezavantaje, iar aceasta decizie o ia medicul care o trateaza. pana si faptul ca tehnicianul se descurca mai bine pe una din variante poate fi un factor care sa atarne la luarea deciziei. ca sa intelegi mai bine: sa zicem ca-i situatia ideala pt punte totala, adica pe arcada sunt prezenti caninii si molarii de 6 ani. imi poti explica cum o imparti si cum lucrezi dintii frontali individual oricat de priceput ar fi tehnicianul?

@ anda2525 - pai eu zic sa-ti sustii "cauza" in fata medicului asa cum o faci aici pe forum. in mod normal nu se iau bani in plus daca se reface lucrarea, acuma orienteaza-te si tu cumva sa o dai la pace.

Subiectul problemei ridicate de doamna cu lucrarea nu este "sa zicem ca o fi nu stiu ce situatie", in orice caz nu despre asta se discuta aici; pe "neve", cum se spune, nu-i ramane doamnei decat sa discute cu medicul , si sa ii spuna ce o deranjeaza. Trebuie sa il intrebe neaparat daca exista aceasta posibilitate, cu lucrarea din mai multe bucati, si asta tot la aprecierea doctorului ramane, daca se poate sau nu. N-are rost sa discutam aici despre altceva, ca nu isi are rostul. Haideti sa ramanem totusi la subiect.
Deci, pentru doamna: intrebati daca s-ar putea reface lucrarea pe bucati!

#15
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008

 Fane, on 3rd December 2009, 13:30, said:

doamna doctor, sunteti sigura ca indicatia medicala e sa o imparta in mai multe lucrari? v-ati uitat pe radigrafii, ati stabilit valoarea dintilor stalpi si ati apreciat din felul in care sunt dispusi ca e indicat sa se "sparga" in mai multe lucrari?
De acord.

@anda2525:
1. Nu vad cum poti accepta lucrarea. Pana si un om fara experienta poate observa ca nu se potriveste si ca nu este la fel ca provizoria care era buna. Numai aceste motive sunt suficiente pentru ca medicul sa iti faca ALTA lucrare sau sa iti restituie banii platiti deja pe aceasta lucrare.
2. Nu accepta ca medicul sa iti "adapteze" aceasta lucrare sau sa mai slefuiasca din dintii stalpi pentru ca tu ai purtat o lucrare provizorie care se adapta bine pe campul protetic si iti poti da usor seama ca lucrarea finala este un rebut, un produs care a rezultat din diferite greseli.
3. Eroarea care a dus la deformarea lucrarii este posibil sa fi aparut in una sau mai mult din urmatoarele faze:
- amprentarea finala(materialul, tehnica folosita, dezinsertia, etc..)
- la turnarea modelului(tehnicianul nu a asteptat suficient sau a asteptat prea mult pana a turnat modelul sau au aparut alte probleme)
- machetarea in laborator
- turnarea scheletului metalic

Medicul nu a facut proba de biscuite !! Trebuia sa ceara sa verifice adaptarea scheletului metalic in gura inainte de a fi placat. Daca erau probleme se observau aici si refacerea piesei protetice ar fi fost mai putin costisitoare.

Este mai probabil ca eroarea sa fi survenit in fazele de laborator dar datorita faptului ca medicul nu a cerut sa verifice piesa protetica inainte de a fi gata amandoi trebuie sa plateasca pentru aceasta eroare, dar asta nu e problema ta.

In caz ca si urmatoarea lucrare nu va fi buna te sfatuiesc sa renunti si sa gasesti alt medic. Nu trebuie sa te simti nicicum datoare pentru faptul ca medicul si tehnicianul trebuie sa suporte cheltuielile pentru ca sunt datorate erorilor pe care le-au facut.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

 Dr-Dora, on 3rd December 2009, 15:04, said:

Deci, pentru doamna: intrebati daca s-ar putea reface lucrarea pe bucati!
asta-i deja un sfat constructiv.

referitor la ce a scris lordlukas87, cauzele neadaptarii pot fi multiple. pana si daca a fost transportata amprenta neglijent poate sa o deformeze. dar asta nu-i problema pacientei. ea s-a adresat unor profesionisti si trebuie sa plece cu un customer satisfaction la un nivel ok.

Edited by Fane, 03 December 2009 - 15:16.


#17
anda2525

anda2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2009

 lordlukas87, on 3rd December 2009, 15:05, said:

De acord.

@anda2525:
1. Nu vad cum poti accepta lucrarea. Pana si un om fara experienta poate observa ca nu se potriveste si ca nu este la fel ca provizoria care era buna. Numai aceste motive sunt suficiente pentru ca medicul sa iti faca ALTA lucrare sau sa iti restituie banii platiti deja pe aceasta lucrare.
2. Nu accepta ca medicul sa iti "adapteze" aceasta lucrare sau sa mai slefuiasca din dintii stalpi pentru ca tu ai purtat o lucrare provizorie care se adapta bine pe campul protetic si iti poti da usor seama ca lucrarea finala este un rebut, un produs care a rezultat din diferite greseli.
3. Eroarea care a dus la deformarea lucrarii este posibil sa fi aparut in una sau mai mult din urmatoarele faze:
- amprentarea finala(materialul, tehnica folosita, dezinsertia, etc..)
- la turnarea modelului(tehnicianul nu a asteptat suficient sau a asteptat prea mult pana a turnat modelul sau au aparut alte probleme)
- machetarea in laborator
- turnarea scheletului metalic

Medicul nu a facut proba de biscuite !! Trebuia sa ceara sa verifice adaptarea scheletului metalic in gura inainte de a fi placat. Daca erau probleme se observau aici si refacerea piesei protetice ar fi fost mai putin costisitoare.

Este mai probabil ca eroarea sa fi survenit in fazele de laborator dar datorita faptului ca medicul nu a cerut sa verifice piesa protetica inainte de a fi gata amandoi trebuie sa plateasca pentru aceasta eroare, dar asta nu e problema ta.

In caz ca si urmatoarea lucrare nu va fi buna te sfatuiesc sa renunti si sa gasesti alt medic. Nu trebuie sa te simti nicicum datoare pentru faptul ca medicul si tehnicianul trebuie sa suporte cheltuielile pentru ca sunt datorate erorilor pe care le-au facut.


Va multumesc pentru sfat. Deja mi-a slefuit din nou toti dintii ancercand sa adapteze lucrarea. Desii i-am spus medicului ca nu simt bine lucrarea, simt ca nu intra la locul ei, medicul a tot insistat , timp de doua ore, si-mi tot spunea ca adaptarea este foarte normala. Acuma nu stiu ce inseamna aceasta adaptare, e normal sa imi slefuiasca toti dintii din nou plus ca a mai slefuit si din partea de metal a lucrarii si tot nu a reusit sa o adapteze. Pana la urma eu cred ca si medicul a realizat ca nu mai poate face nimic, a cimentat lucrarea provizoriu spunandu-mi ca in cateva zile ar trebui sa se aseze. Pai cum sa se aseze daca nu potriveste? In mod clar nu o sa-i mai permit sa slefuiasca si mai mult in incercarea de a adapta lucrarea.

 anda2525, on 3rd December 2009, 15:25, said:

Va multumesc pentru sfat. Deja mi-a slefuit din nou toti dintii ancercand sa adapteze lucrarea. Desii i-am spus medicului ca nu simt bine lucrarea, simt ca nu intra la locul ei, medicul a tot insistat , timp de doua ore, si-mi tot spunea ca adaptarea este foarte normala. Acuma nu stiu ce inseamna aceasta adaptare, e normal sa imi slefuiasca toti dintii din nou plus ca a mai slefuit si din partea de metal a lucrarii si tot nu a reusit sa o adapteze. Pana la urma eu cred ca si medicul a realizat ca nu mai poate face nimic, a cimentat lucrarea provizoriu spunandu-mi ca in cateva zile ar trebui sa se aseze. Pai cum sa se aseze daca nu potriveste? In mod clar nu o sa-i mai permit sa slefuiasca si mai mult in incercarea de a adapta lucrarea.


Imi amintesc acum ca atunci cand mi-a luat amprenta, medicul cred ca a asteptat prea mult si materialul de amprenta s-a intarit prea tare fiindca abia a reusit sa "recupereze" "lingura" aceea de metal cu materialul se amprenta asa de tare s-a intarit si lipit. Probabil atunci in timp ce tot tragea de ea s-a deformat putin amprenta.


#18
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Presupun ca e o metalo-ceramica. Sau metalo-compozit. Eu nu am inteles unde a fost proba metalului. Ca cica i-ar fi trantit-o in gura fara probe.
Daca ar fi existat proba metalului, nu se ajungea la tragedia asta. Munca aiurea si o groaza de nervi. La stadiul de metal, daca ceva nu e in regula, se adapteaza atunci daca sunt mici probleme. Daca sunt mari probleme, eu o vreau de la inceput. Si fiind vorba doar de metal, tehnicianul se enerveaza mai putin. Dar nu-mi amintesc  sa mi se fi intamplat asa ceva.

...

Sfatul meu este sa nu accepti. Si sper ca ai nu ai platit-o. Sa-ti ia inca o data amprenta si sa o ia de la cap. Sa analizati si daca se pot face macar doua semipotcoave.
Ai dreptul sa o refuzi. Au muncit mult pt lucrare, s-au enervat mult la adaptare. Eu ii inteleg si pe ei. Dar eu cred ca medicul a gresit ca nu a facut proba metalului. Iar greselile se platesc. Mai ales ca nu e permisa o asemenea greseala la o lucrare mare. La nici un fel de lucrare.

Edited by Ana_Karr, 04 December 2009 - 13:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate