Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Varza murata (acra)

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
De vreo 15 ani folosesc aceeasi reteta la varza acra:o lingura cu varf de sare la 1 litru de apa.Anul asta zeama s-a baloshit, desi am suflat in varza de vreo 3 ori in aproape o luna de zile.
Daca cineva a mai patit asa il rog sa-mi dea si mie un sfat ,poate mai remediez problema...

#2
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Cum de 3 ori pe luna? Varza trebuie aerisita cu furtunul in fiecare zi. La fel si rosiile sau pepenii. Si tot se mai strica, d'apoi numai de 3 ori pe luna.

#3
ctin64

ctin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.11.2009

 Official, on 1st December 2009, 18:50, said:

Cum de 3 ori pe luna? Varza trebuie aerisita cu furtunul in fiecare zi.
Esti glumetz!


La intrebarea din titlu:
Cel mai probabil nu ai pus sare pentru saramura. Sau temperatura a fost mai ridicata decat deobicei.

Mai conteaza si ce alte ingrediente ai pus. Eu pun usturoi, hrean, varza rosie, s.a.

#4
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am scris in primul post:o lingura cu varf de sare la 1 litru de apa.Ingrediente:sfecla rosie.Repet,nu imi aduc aminte sa fi exagerat cu vanturatul verzei in vreun an.Intr-adevar,vremea a cam fost calduroasa.
Ce e de facut? Ma gandesc sa schimb zeama,dar nu mai stiu ce proportii de sare sa mai pun.

#5
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Pe un site, o doamna spune: "daca varza a facut floare sau lichidul devine lipicios inseamna ca a fost prea cald. Se indeparteaza floarea/mucegaiul, se mai pritoceste vreme de 2-3 zile, se inchide ermetic si se depoziteaza."

Si eu o suflu zilnic, cam 2 saptamani. Anul acesta am fost plecat imediat dupa ce am pus muraturi si dupa o saptamana gogonelele si castravetii facusera floare. Le-am schimbat saramura insa nu a fost o idee grozava; fermentatia s-a oprit si muraturile au iesit cam sarate. Sare (grunjoasa, nu iodata) pun cam 13 linguri la 10 litri de apa.

#6
sidana

sidana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.06.2008
Trebuie scursa zeama intr-un vas mare si batuta foarte bine.

Altadata incercati sa puneti muraturile si varza cu apa oparita si dupa ce s-a racit o turnati peste.
Daca trebuie o cantitate mai mare, fierbeti pe rand si puteti completa in recipient si a doua zi chiar si a treia, bineinteles cu condimentele aferente.
Dupa ce ati completat, nu mai trebuie vanturata.

#7
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Deci? Ce trebuie sa fac in situatia mea?

#8
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Personal, as indeparta floarea si as mai pritoci varza cateva zile.

#9
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 jumborom, on 1st December 2009, 21:06, said:

Personal, as indeparta floarea si as mai pritoci varza cateva zile.
Pai, nu are floare deloc.

#10
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Scoate moarea si vantur-o pana o apuca dracii. Si pe urma pune-o inapoi.

#11
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Cum a zis cipone, scoti toata zeama intr-un recipient larg la gura (lighean sau ceva asemanator), te asezi pe un scunel si incepi cu o cana sa o vanturi pana te plictisesti. Sunt sanse mari sa remediezi problema.
Daca faci alta zeama in ideea de a o schimba pe cea balosita, strici si varza.

#12
ctin64

ctin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.11.2009

 nirosbog, on 1st December 2009, 19:22, said:

Am scris in primul post:o lingura cu varf de sare la 1 litru de apa.

Asta am inteles. Problema este calitatea sarii. Sa nu fie iodata.

Mai este posibil ca varza sa nu fi fost romaneasca.

Sanse de refacere sunt mici. Daca varza mai este inca buna atunci eu cred ca trebuie pusa la scurs si apoi adaugata o noua saramura - un pic mai tare- plus ingrediente de intarire: hrean, usturoi, boabe de porumb si frunze si tulpina de telina deasupra. Inchis ermetic. Dupa o saptamana trebuie facuta prima vanturare. Se va continua in functie de evolutie.

#13
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Eu cred ca daca inlocuieste saramura are toate sansele sa obtina un fel de bomba biologica.

#14
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005

 ctin64, on 2nd December 2009, 20:15, said:

Asta am inteles. Problema este calitatea sarii. Sa nu fie iodata.

Mai este posibil ca varza sa nu fi fost romaneasca.
asta e problema, sarea nu mai este buna. si din cate am vazut eu nu se mai gaseste sare neiodata.
eu cand pun varza din bidon, la fiecare varza ii umplu locu` de unde am scos cotorul cu sare, si dupa fiecare strat de varza arunc cate o mana de sare, si abia dupa aia pun saramura. n`am avut niciodata probleme.

#15
ctin64

ctin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.11.2009

 zzangaboy, on 3rd December 2009, 10:28, said:

asta e problema, sarea nu mai este buna. si din cate am vazut eu nu se mai gaseste sare neiodata.

se gaseste; este cea grunjoasa. De regula prin marketurile din jurul pietelor agro-alimentare.

#16
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005
tu vorbesti de "sarea mare"? si aia tot iodata e

#17
picu022

picu022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 04.02.2008
Si parintilor mei li s-a intamplat acelasi lucru anul asta
Cred ca este din cauza sarii care e iodata. Greu mai gasesti neiodata cum era odata
Eu totusi cred ca in primu rand ai suflat foarte rar in varza. Ai mei sufla in prima saptamana zilnic si dupa aia cam la 2-3 zile mai ales ca a fost si cald afara...
Cel mai bine daca s-a balosit arunca apa si fa alta saramura la fel 1 lingura de sare (nu cu varf ca mai are si varza sare acum) la un litru apa.

Edited by picu022, 04 December 2009 - 21:08.


#18
giag

giag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.10.2010
si mie mi s-a intalmplat asta, am folosit ultima data o reteta gasita pe net. Poate va ajuta
http://www.culinar.r...le/varza-murata

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate