Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

port UDP 1026

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Abbyy

Abbyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.05.2005
Stie cineva ce rol are portul 1026, pe UDP? In mod frecvent svchost.exe solicita o inbound connection, pe portul local UDP 1026, unde remote adress sunt tot felul IP-uri localizate aiurea pe glob (probabil proxy-uri) iar remote ports intr-o gama de la 32938 pana la 41979.
Mentionez ca in acel moment nu am activitate pe net iar aplicatiile carora le-am permis iesirea nu folosesc porturile si protocolul UDP.

#2
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
da-i un search pe google gasesti cate informatii vrei pentru acest port.mi-e lene sa scriu acum :D da cu un simplu search de genu port udp 1026 gasesti ceea ce cauti.

#3
Abbyy

Abbyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.05.2005

se7enports, on May 31 2005, 10:43, said:

da-i un search pe google gasesti cate informatii vrei pentru acest port.mi-e lene sa scriu acum :D da cu un simplu search de genu port udp 1026 gasesti ceea ce cauti.

<{POST_SNAPBACK}>

nu as fi deschis topicul daca nu dadeam, mai intai, search pe google. documentatia gasita nu m-a lamurit suficient, asa ca am intrebat sie eu. merci oricum pentru osteneala.

#4
Abbyy

Abbyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.05.2005
In principiu, explicatia se afla aici www.lurhq.com , dar ma intereseaza mai mult... Am dezactivat de ceva vreme Windows Messenger si nu imi apar popupuri ca cea din link, insa as vrea sa stiu in ce masura e recomandabila blocarea porturilor 1026, 1027 si 1028. De ce cu WM dezactivat svchost.exe solicita inbound connection? Ma deranjeaza alertele frecvente ale firewallului dar nici nu-mi vine sa permit accesul in compu al unor IPuri localizate prin China sau aiurea. Sunt sigur ca un firewall bun, setat corespunzator, avertizeaza pe oricine cu privire la astfel de tentative.

#5
smeclem

smeclem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.10.2003
Precizeaza te rog daca conexiunea este inbound sau outbound.

Portul 1026 pe UDP este folosit de Calendar Access Protocol (CAP). Conexiunile pe acest port sunt corelate cu mesaje spam primite pe prin intermediu Messenger Service:
http://www.dslreport...79685~mode=flat
http://www.outpostfi...php/t-8154.html
http://www.mynetwatc...cles/popupspam/

Ai oprit serviciul?

Daca conexiunea e inbound, incearca sa blochezi porturile respective din firewall. Si vezi ce se intampla.
Daca conexiunea e outbound, fa o scanarare cu un produs AV updatat la zi pentru ca e posibil sa fi fost infectat cu un vierme. Si daca ai unu, poti avea mult mai multi...



Sper sa te ajute informatiile astea.

Edited by smeclem, 09 June 2005 - 16:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate