Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce i-a învățat Isus pe apostoli ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Luca 22:19 De asemenea, a luat o pâine, a adus mulțumiri, a frânt-o și le-a dat-o, zicând: „Aceasta reprezintă corpul meu, care urmează să fie dat pentru voi. Continuați să faceți lucrul acesta în amintirea mea“. 20 Apoi, la fel, și paharul, după ce au luat cina, și a zis: „Paharul acesta reprezintă noul legământ, pe baza sângelui meu, care trebuie să fie vărsat în folosul vostru.

Iată ce a primit apostolul Pavel tot de la Domnul nostru :

1 Corinteni 11: 23 Căci am primit de la Domnul ceea ce v-am și transmis: că Domnul Isus, în noaptea în care urma să fie trădat, a luat o pâine 24 și, după ce a adus mulțumiri, a frânt-o și a zis: „Aceasta reprezintă corpul meu, care este dat pentru voi. Continuați să faceți lucrul acesta în amintirea mea“. 25 După ce a luat cina, el a făcut la fel și cu paharul, zicând: „Paharul acesta reprezintă noul legământ, pe baza sângelui meu. Continuați să faceți lucrul acesta în amintirea mea, ori de câte ori îl veți bea“. 26 Fiindcă, ori de câte ori mâncați această pâine și beți acest pahar, continuați să vestiți moartea Domnului până când sosește el.

27 Așadar, oricine mănâncă pâinea sau bea paharul Domnului în mod nedemn va fi vinovat cu privire la corpul și sângele Domnului. 28 Mai întâi, fiecare să se examineze cu atenție dacă într-adevăr corespunde, și așa să mănânce din pâine și să bea din pahar. 29 Fiindcă cel ce mănâncă și bea își mănâncă și își bea propria condamnare dacă nu discerne corpul. 30 Iată de ce mulți dintre voi sunt slabi și bolnavi și nu puțini dorm în moarte. 31 Dar, dacă am vedea clar ce fel de persoane suntem noi înșine, nu am fi judecați. 32 Însă, când suntem judecați, suntem și disciplinați de Iehova, ca să nu fim condamnați împreună cu lumea. 33 Așadar, frații mei, când vă întruniți ca să mâncați această cină, așteptați-vă unii pe alții. 34 Dacă îi este foame cuiva, să mănânce acasă, ca întrunirea voastră să nu fie pentru condamnare. Dar celelalte chestiuni le voi reglementa când voi veni.


Matei 7:6 El le-a zis: „Bine a profețit Isaia despre voi, ipocriților, după cum este scris: «Poporul acesta mă onorează cu buzele, dar inima lor este departe de mine. 7 În zadar mi se închină ei, fiindcă îi învață pe oameni doctrine care sunt porunci omenești». 8 Voi respectați cu strictețe tradiția oamenilor, lăsând la o parte porunca lui Dumnezeu“.

#2
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, normal, ce sa retina cineva care merge la biserica, daca nu un ritual? Cel mai simplu: trei amin! amin!, doua inchinari la dreapta, o imbucatura de paine de la Alimentara, o baie in cada bisericii si, gata! Salvarea e facuta.

Mai repede ar fi retinut bisericile ca Domnul argumenta cu "ESTE SCRIS" in timp ce nemernicii lor teologi argumenteaza cu "se refera" si astfel dintr-o singura Scriptura ei pot face 150 de doctrine!!!!

Insa, bine le face Dumnezeu ca-i da pe mana lui satan si nu-i mai binecuvanteaza.

#3
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009
sa dea la laba

#4
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.06.2008
nici sa iti scrii numele zeului , corect, nu stii? :roflmaofast:

#5
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postge_ntleman, on 2nd January 2010, 12:46, said:

sa dea la laba
la asta m-am gandit si eu cand am citit prima data numele topicului =)))))))))))))

#6
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postge_ntleman, on 2nd January 2010, 12:46, said:

sa dea la laba

View Posterrai, on 18th June 2010, 22:58, said:

la asta m-am gandit si eu cand am citit prima data numele topicului =)))))))))))))
O sa va manance focul iadului  :roflmaofast:

Fug de pe thread-ul asta ca e plin de sfinti.
Dau dreptate lui zexelica si aici :)

Edited by Metallman, 27 June 2010 - 07:25.


#7
impartial_politic

impartial_politic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 367
  • Înscris: 17.08.2010

View Postge_ntleman, on 2nd January 2010, 12:46, said:

sa dea la laba
Si sa-si dea drumul pe tine. F**k you,bitch!

#8
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Un analfabet tamplar ce naiba putea sa-i invete ???????

#9
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Tamplarii au o tehnica mai speciala :lol:

#10
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Să predice vestea bună despre Regat și să facă discipoli.

(Matei 4:17) . . .Isus a început să predice și să spună: „Căiți-vă, căci regatul cerurilor s-a apropiat!“

(Matei 10:7) . . .Când mergeți, predicați, zicând: «Regatul cerurilor s-a apropiat. . .

(Matei 28:19–20) . . .Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului și al spiritului sfânt, 20 învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Și iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

(Marcu 6:7–12) . . .i-a chemat pe cei doisprezece și i-a trimis doi câte doi, dându-le autoritate peste spiritele necurate. 8 De asemenea, le-a dat instrucțiuni să nu ia nimic pentru călătorie, decât un toiag; nici pâine, nici traistă, nici bani de aramă în pungile lor de la brâu, 9 ci să-și lege sandalele și să nu poarte două cămăși. 10 Și le-a mai zis: „În orice casă veți intra, să rămâneți acolo până veți ieși din locul acela. 11 Acolo unde nu vă vor primi și nu vă vor asculta, să vă scuturați țărâna de sub picioare când veți ieși de acolo, ca mărturie pentru ei“. 12 Ei au plecat și predicau pentru ca oamenii să se căiască. . .


(Luca 10:1) După acestea, Domnul a numit alți șaptezeci și i-a trimis doi câte doi înaintea lui, în fiecare oraș și în fiecare loc în care avea să meargă el.

(Faptele 1:8) . . .dar veți primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi și-mi veți fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria și până în cea mai îndepărtată parte a pământului. . .

#11
negru_galben

negru_galben

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 11.11.2010

View PostEugen3, on 21st May 2011, 16:20, said:

Să predice vestea bună despre Regat și să facă discipoli.
asta le-a spus unor oameni cu experienta, unor oameni pe care i-a invatat El personal........nu unor parapleci care au libertatea sa fie botezati cu fortza la 15 ani si dupa botez obligati sa opteze cu bucurie pentru injectarea minciunilor si penibilitatilor de la turnul de veghe - amenintatorul si sperietoarea de ciori de la bruclin.

sa faca discipoli, nu niste roboti neavizati si mincinosi si imbucurator de prostanaci - unul mai incuiat decat altul - si mandri pe deasupra .

mare dreptate ai Eugene  :bigwhitegrin:

Edited by negru_galben, 22 May 2011 - 01:06.


#12
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postnegru_galben, on 22nd May 2011, 02:06, said:

asta le-a spus unor oameni cu experienta, unor oameni pe care i-a invatat El personal........nu unor parapleci care au libertatea sa fie botezati cu fortza la 15 ani si dupa botez obligati sa opteze cu bucurie pentru injectarea minciunilor si penibilitatilor de la turnul de veghe - amenintatorul si sperietoarea de ciori de la bruclin.

sa faca discipoli, nu niste roboti neavizati si mincinosi si imbucurator de prostanaci - unul mai incuiat decat altul - si mandri pe deasupra .

mare dreptate ai Eugene  :bigwhitegrin:

Faptul că ești CINIC se vede de la o poștă.  Tu pierzi din vedere faptul că Isus a spus: "(Matei 28:19?20) . . .Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului și al spiritului sfânt, 20 învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Și iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului?.

(Faptele 1:8) . . .veți primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi și-mi veți fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria și până în cea mai îndepărtată parte a pământului?. . .

Cred că te deranjează faptul că singurii care predică la fel ca Isus și apostolii săi sunt Martorii lui Iehova!

UN CINIC este o persoană care niciodată nu vede la cineva o calitate și nu-i scapă nici un defect. Acesta este ca o bufniță, vigilentă în întuneric, dar oarbă la lumină, furișându-se după dăunători, fără să vadă vreodată o pradă nobilă

Edited by Eugen3, 22 May 2011 - 06:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate