Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Convertire AVCHD video (MTS) in mt2s sau mkv sau avi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Cu ce program as putea sa convertesc fisierele create de o camera video full hd de la Sony (AVCHD MTS) in mt2s, mkv sau avi fara a pierde calitatea imaginii, vreau sa ramana tot calitate HD? Multumesc pentru raspunsuri!

#2
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Mai precis ce vrei să faci?
Prin conversie se pierde din calitate și la 1080 și la altă rezoluție mai mică.
Pt HD ori le faci bluray ori .mkv fără reconversie cu MakeMKV. De aici http://www.videohelp.com/tools/MakeMKV
Sau avchd dvd.

Edited by vgabi, 29 November 2009 - 18:49.


#3
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Poate nu m-am exprimat eu bine fiind incepator in ale HD-ului. Eu am scris pe disc blu-ray fisierele asa cum le creaza camera dar playerul pe care l-am luat (LG BD390) nu citeste fisiere mts ci doar mt2s, mkv, avi, mepeg 4, cum sa procedez, pentru a le avea la aceasi calitate video?

Edited by CristianAdrian, 06 July 2010 - 08:31.
scos citat inutil


#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Poti folosi TsMuxer pentru demuxare sau remuxare in m2ts. Sau MKVmerge Gui pentru remuxarea fisierelor demuxate de TsMuxer, in container MKV.
Cand se muxeaza inseamna ca nu se face nicio conversie video sau audio, calitatea in ambele cazuri ramanand neschimbata.

Daca iti place sa salvezi ceea ce ai filmat cu camera pe discuri Blu-Ray ar trebui sa incerci un program mic si free numit Multiavchd. Umbla la calitatea video sau audio numai cand vrei tu. Avantajul folosirii acestui program este ca poti face meniuri la ceea ce ai filmat si iti creeaza structura necesara pentru arderea pe disc.

Daca nu te intereseaza meniuri si alte imbarligaturi, salveaza fisierle ca m2ts, da-le denumiri ca sa stii ce reprezinta fiecare si nu mai arunca banii pe discuri. Pastreaza-le pe HDD pentru ca playerul tau citeste si dupa USB.

Legat de ghinionul tau si arderea pe Blu-Ray, poate daca ai fi scris cu ImgBurn nu ai fi avut vreun rateu.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 30 November 2009 - 01:49.


#5
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Multumesc pentru idei, trebuie sa scriu ce filmez pe discuri, chiar daca am 500 Gb spatiu pe laptop, se umple repede caci dupa cum stii fisierele HD au dimensiuni mari, o sa incerc si programul de ardere indicat eu am folosit roxio program dat de cei de la sony cand am luat laptopul.

Edited by Mtz, 30 November 2009 - 19:08.
da-l dreq de quote


#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu cred ca iesi muuult mai ieftin daca depozitezi pe un HDD extern, sa zicem Samsung Story de 1.5 TB decat banii pe care ii dai pe discuri Blu-Ray. Si in momentul in care gresesti un disc ai o paguba mare. Poti pune pe disc, dar dupa un timp, cand esti sigur ca ce ai pe HDD merita a fi scris sau pentru cazurile in care vrei sa dau altora in formatul Blu-Ray ceea ce ai filmat, ca sa se uite si ei pe playerele lor.
Stiu, pentru unii banii nu-s problema, pot scrie 50 de Blu-Ray pe zi, dar tot te simti aiurea cand dai gres cu arderea unui disc. Pe HDD nu ai cum sa gresesti, iar calitatea este identica.

enjoy,
Mtz

#7
sophiamake

sophiamake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.06.2010
You can use the Brorsoft Mac MTS/M2TS Converter ,it can help you.I used it a long time,very easy and fast.

more:
Brorsoft Mac MTS/M2TS Converter is specially developed for AVCHD digital camcorder users. It aims to help videographers and amateurs to convert the high definition footages (*.mts, *.m2ts, *.m2t) to be editable in editing software like iMovie, Final Cut Express, Final Cut Pro etc with least quality loss. It also converts the AVCHD files to common video and audio formats, such as MP4, 3GP, 3G2 AVI, MPG. MOV, MKV, AVI, FLV, VOB, SWF, MP3, FLAC, OGG, WAV, AC3, M4A, MP3, WAV etc.

in the web have detailed information.just google it to free download and try it

#8
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Dar nu este doar pentru apple, din cate am citit nu ruleaza pe windows 7!

Edited by CristianAdrian, 06 July 2010 - 08:31.
scos citat inutil. regula 9, aria Video. cititi regulamentul.


#9
sophiamake

sophiamake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.06.2010
oh yes?brorsoft currently only Mac products?It is developing products like windows

Edited by CristianAdrian, 06 July 2010 - 08:31.
scos citat inutil. regula 9, aria Video. cititi regulamentul.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate