Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Slackware 13.0 si xBase( dBase, FoxPro )

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Rdcristescu

Rdcristescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.06.2007
Mi-a placut foarte mult sa lucrez sub DOS si apoi  Windows la inceput cu dBase II, apoi  cu dBase III si dBase IV. Ulterior am trecut la FoxPro 2.0, FoxPro 2.5 si Foxpro 2.6. Exista free dBase sau free FoxPro care sa lucreze sub Slackware ? Sau exista alte SGBD-uri  similare dBase/FoxPro care sa lucreze in SO Slackware ?  Adica in acelasi mediu FoxPro se scriu si programele sursa cu un editor incorporat, in acelasi mediu se creaza si bazele de date si tot sub FoxPro se si lanseaza in executie programele scrise. Am gasit cu Google se pare ceva similar dBase si anume 'xBase-2.0.0.tar.gz", L-am dezarhivat si am procedat cum era mentionat in "README". Daca la comanda "./configure" nu am avut erori(sau nu le-am sesizat eu), cand am dat comanda "make" si "make install" am avut prea multe erori. Am incercat si cu "gmake" si "gmake install" si acelasi rezultat. Am download-at si incercat si cu "xBase-snapshot" si acelasi rezultat. I-a reusit totusi cuiva instalarea si lucrul cu acestea ? Exista alte programe similare dBase sau FoxPro care sa lucreza sub Slackware ?  
PS. Nu m-am putut atasa nici de MySQL si nici de PostgreSQL.

Edited by Rdcristescu, 29 November 2009 - 11:34.


#2
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

View PostRdcristescu, on 29th November 2009, 11:33, said:

Mi-a placut foarte mult sa lucrez sub DOS si apoi  Windows la inceput cu dBase II, apoi  cu dBase III si dBase IV. Ulterior am trecut la FoxPro 2.0, FoxPro 2.5 si Foxpro 2.6. Exista free dBase sau free FoxPro care sa lucreze sub Slackware ? Sau exista alte SGBD-uri  similare dBase/FoxPro care sa lucreze in SO Slackware ?  Adica in acelasi mediu FoxPro se scriu si programele sursa cu un editor incorporat, in acelasi mediu se creaza si bazele de date si tot sub FoxPro se si lanseaza in executie programele scrise. Am gasit cu Google se pare ceva similar dBase si anume 'xBase-2.0.0.tar.gz", L-am dezarhivat si am procedat cum era mentionat in "README". Daca la comanda "./configure" nu am avut erori(sau nu le-am sesizat eu), cand am dat comanda "make" si "make install" am avut prea multe erori. Am incercat si cu "gmake" si "gmake install" si acelasi rezultat. Am download-at si incercat si cu "xBase-snapshot" si acelasi rezultat. I-a reusit totusi cuiva instalarea si lucrul cu acestea ? Exista alte programe similare dBase sau FoxPro care sa lucreza sub Slackware ?  
PS. Nu m-am putut atasa nici de MySQL si nici de PostgreSQL.
Posteaza aici ce erori ai avut la compilare(inclusiv log-ul de la ./configure).
Atunci cand compilezi un program din surse, la inceput ai putea sa rulezi
./configure --help | less
pentru a vedea care sunt optiunile de compilare. Astfel aplicatia compilata de tine, va suporta doar ce ai tu nevoie. Dupa ce ai vazut ce parametri poti da la ./configure, in functie de ce ai tu nevoie, mai rulezi odata ./configure cu parametrii corespunzatori.

Ai putea sa cauti intai sa vezi daca nu gasesti un pachet gata compilat.

#3
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
xBase nu este ce crezi tu ca e. xBase este o biblioteca C++ cu ajutorul careia accesezi DBF-uri, in nici un caz un e un enviroment de dezvoltare gen FoxPro. Nu te-ai putut atasa de MySQL sau PostgreSQL pentru ca nici acestea nu sunt medii de dezvoltare, sunt doar niste database-engines.

Ceva vag asemanator ar putea fi xHarbour, care e un mediu de dezvoltare pentru Clipper.

PS Iti sugerezi sa te aliniezi un pic cu vremurile actuale si sa inveti un limbaj modern oarecare (perl, python, ruby, php, java sau chiar C/C++, mai sunt o gramada).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate