Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Unde ascutim patinele in Bucuresti ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Deschid acest nou topic din dorinta de-a fi de ajutor iubitorilor de patinaj cu propria-mi experienta in ascutirea patinelor.  

  Din pacate pentru mine si pentru noile mele patine Botas am avut proasta inspiratie de a merge la patinoarul M.Flamaropol pentru o prima ascutire, gandindu-ma ca aici se ascut patinele hockey-istilor. Ei bine, am avut nesansa de-a da peste un nene care auzise si el ca daca ai un polizor cu o piatra care se invarteste poti ajusta din lama patinelor, procesul numindu-l ASCUTIRE. I-am dat si de-o bere, doar doar si-o da interesul sa iasa ceva bun, degeaba.Dupa prima "slefuire" nici pe gheatza nu puteam sta, imi fugeau picioarele in toate partile. Am revenit la el spunandu-i ca ar trebui totusi un mic sant pe lama, el nu si nu, ce il invat eu pe el. Dupa o noua incercare a rezultat o ascutire aproximativ buna in sensul ca puteam sta pe picioare, de fugit mai fugea intr-o parte doar piciorul drept. Dupa doua cazaturi pe noada (nu sunt incepator)am renuntat si am plecat acasa, bombanindu-l pe "mesterul intr-ale ascutitului".

Dar tot raul spre bine,in Bucuresti exista un loc unde se ascut patinele la o masina automata - incredibil.Se fixeaza gheata intru-un dispozitiv si dedesubt umbla un polizor exact pe lama, ascutind-o !

Miraculoasa masinarie se afla in magazinul de articole sportive Decathlon din complexul comercial Militari si o operatie costa 10 lei.  :coolspeak:  

Va urez sa patinati in siguranta !

#2
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
  Azi am lamurit misterul "mesterului" care mi-a "ascutit" patinele la Flamaropol, era soferul de pe Rolba. :w00t:

  Ascutirea patinelor la Decathlon e ok, daca ai norocul sa fie masina reglata bine. Am asteptat 5 zile pana cand a venit cineva care se pricepea la schimbatul pietrei de polizor si la reglatul masinariei.

 Cel mai bine ascute un nene de la patinoarul din Cismigiu. Asteptam si alte experiente placute sau nu, de pe la alte patinoare din Bucuresti.

Sa patinati in siguranta ! :OK:

#3
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
La decathlon sunt niste DOBITOCI care aproape mi-au stricat o patina.

M-am dus cu niste bauer supreme noi acum cateva zile si dobitocul a dat cu unghia pe lama si mi-a zis ca sunt ascutie, ca-i ramane unghia pe lama si ca de ce vreau sa le mai ascut. Dupa ce l-am convins ca patinele sunt noi si nu sunt ascutie, ca in primul rand nu aveau "hollow" si in al 2-lea rand oricum nu exista patine de hockey ascutite de noi, a bagat o patina pe aparat.

Dupa ce se "plimba" patina doua "ture" pe aparat o scoate si mi-o arata mandru ca "e ascutita". Ma uit la lama si imi vine rau- hollow-ul avea centru decalat cu ~1mm, deci o latura a lamei era putin "rasa" si alta era ca inainte de ascutire.

Il intreb ce e mizeria pe care tocmai mi-a facut-o pe patina, se schimba la fatza si imi spune "patina asta (n.r. bauer) nu e cu lama standard, si n-a intrat bine in aparat, iar "tehnicianul care regleaza masina a plecat", dar poate sa incerce el sa le mai bage o data. (am spus ca am sunat inainte la centrala si am intrebat daca functioneaza fara probleme aparatul de ascutire la orice ora, si mi s-a raspuns afirmativ ?). I-am zis ca poate sa le mai bage daca vrea sa distruga lama definitiv si sa imi ia altele, si cand si-a dat ce-a facut mi-a oferit sa ii las patinele, "sa le faca", si sa ma cheme peste 1-2 zile sa le iau, "fara bani".

Bineinteles ca dupa episodul asta trebuia sa fiu retardat sa imi las patinele acolo, si le-am dus la dr taberei, unde le-a ascutit "cat de cat", insa m-as abtine sa trimit pe cineva la ascutit acolo. Acum am la o lama o muchie putin mai joasa, amintire de la "ascutirea" marca decathlon, care sper sa se regleze dupa ceva timp.

Mentionez ca patinez (amator) de 14-15 ani, deci mai stiu putin cu ce se mananca.

Cred ca daca nu era masina si ascutea "baiatu" manual le facea ca pe cutzite.

IN concluzie stati departe de miraculoasa masinarie din decathlon daca tineti la patinele voastre!

Edited by walking^human, 30 December 2009 - 03:19.


#4
babypissi

babypissi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2010
Buna! Mi-am cumaprat de Craciun o pereche de patine artistice Roces ( din acelea cu piele alba si sireturi),le-am folosit de cateva ori...pana week-end-ul trecut cand am observat ca parca nu mai alunecau ca la inceput si imi fugeau picioarele in toate directiile...am presupus ca trebuiesc ascutite (nu am mai avut patine pana acum)...l-am intrebat pe nenea de la patinoar ( Dr. Taberei)  care ascute patine dc necesita ascutire si mi-a zis ca da ca sunt tocite...toate bune si frumoase pana aici....dupa ascutire ,am intrat pe gheata cu ele..si am constatat ca nu mai alunecam deloc..nu mai puteam sa ma misc deloc pe gheata...intra lama in gheatza...mi s-a spus ca asa e la inceput pana se mai tocesc....dar totusi ...cum sa le tocesc cand eu nu pot sa ma misc pe gheata? Intrebarea mea este...cum ar treb sa fie patinele dupa ascutire? Cum se comporta dupa ascutire pe gheata?

#5
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Freci lama de o scandura de lemn.

Nu, nu trebuie sa fie asa. Asa mi le-a facut si mie, am observat dupa ce am postat aici. Aparent era ok cat de cat, insa am observat abia cand am intrat pe gheata ca le-a facut prea concave si exact asta e efectul, intra lama in gheata.

Deci stati departe si de ascutitorul de pe dr taberii

Poate ne spune cineva un loc in bucuresti unde iti ascute bine.

#6
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Sustin parerea cu "nenea" de la patinoarul din Cismigiu, e un tip mai in virsta care chiar stie ce face.

#7
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Ma gandeam sa le ascut si eu pe ale mele. Sunt amator de genul ca m-am urcat de 2 ori pe patine.

#8
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
UP!

Deci unde ascutim patinele in Bucuresti?

#9
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006

View Postwalking^human, on 28th November 2010, 18:55, said:

UP!

Deci unde ascutim patinele in Bucuresti?

La Flamaropol ultimul etaj (inchirieri patine), la Dl. Teo, eu sunt multumit !

#10
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
D-l despre care se vorbește aici, de la Cișmigiu, se numește Manolache și e cu adevărat artist. Poate fi găsit uneori seara. E un mare noroc să dai de el.
La Cișmigiu, însă, face treabă bună și șoferul de pe Rolba, chiar d-l Manolache mi l-a recomandat ieri. Mi-a ascuțit foarte bine 2 perechi.

#11
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
La Flamaropol se pot ascuti patinele la inchirieri patine la etaj cu numai 10 lei. Sunt dotati cu o masinarie de ascutit nou-nouta !

#12
alex_brsn2007

alex_brsn2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.11.2007
Salut!!
Stie cineva ceva legat de cei din Afi?? Si-a ascutit cineva patinele acolo??

#13
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Flamaropol e inchis iar Cismigiu inca nu s-a deschis.
Unde in alta parte gasesc un profesionist adevarat?

#14
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
@cipx2 daca ai rezolvat, sa-mi zici si mie cum/unde

#15
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
UP .
Alte experiente ?
Unde ar fi cei cel mai bine de ascutit patine noi ?

Edited by mihai!, 14 December 2013 - 18:20.


#16
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005

View Postwalking^human, on 04 decembrie 2013 - 15:54, said:

@cipx2 daca ai rezolvat, sa-mi zici si mie cum/unde
Inca n-am rezolvat. Nu pe gustul meu in orice caz.

Extragerea 1 - La dl Ungureanu (fost la Flamaropol, Herastrau,..)
Are un polizor simplu unde am fost eu (acasa sa zicem). Mi-a facut o treaba destul de buna pt lucru manual. Piatra buna, ascutita manual cu diamant (raza e stabilita ochiometric), mana buna.
Rezultat: usoare (spre imperceptibil) asimetrii ale muchiilor, o muchie (din 4) nu era prea buna pe o lungime de cca 6-7 cm (s-a simtit de la inceput); rugozitatea santului destul de buna, a avut rabdare sa faca treaba atat cat se putea cu masinaria respectiva si mi-a spus sa ma intorc daca sunt probleme (n-am avut cum); patinele m-au tinut vreo 10-12 ore (fara frane prea multe - cu mila in orice caz).
Ma mai duc? Incerc sa gasesc o varianta mai buna. Caut repetabilitate si "punct ochit, punct lovit".

Extragerea 2 - dl. Manolache (cred) de la Cismigiu.
Tot polizor simplu are (vezi link). M-a intrebat unde le-am ascutit ca n-arata prea bine. "La dl Ungureanu" zic. Aaa, la Fane? Pai el stie sa ascuta, pesemne ca n-a avut scula buna. Dupa care s-a infipt cu lama in polizor de am zis ca vrea sa taie piatra in doua ca pe  salam, care piatra mi s-a parut cam grosiera, parea sa aiba sub 60 (care e minim) dar s-ar putea sa ma insel. Din 4 treceri a rezolvat o lama si 2 min a terminat ambele patine ...
Rezultat: usoare urme de arsura (incingere a lamei), rugozitate a santului mai mare decat pe lateral - foto 1; mi-a facut o raza mult prea mica de parca as avea 25 de kg eu avand 100 - foto 2 - inelul martor are raza de 1/2" (standard pt profesionisti) pt mine trebuind cam 3/4"-1" pt gheata aia si la nivel de amator; santul e suficient de centrat, muchiile au iesit bine dar sunt ca un fierastrau din cauza rugozitatii; cand mi-a debavurat muchiile mi-a zgariat lama pe lateral.
Cand am intrat pe gheata parca ma dadeam pe hartie abraziva iar la prima frana era sa-mi luxez gleznele - nu se putea frana cu raza aia nici dupa 2 ore.
Ma mai duc? Exclus, sa stiu ca le ascut eu manual stil patine de viteza si tot nu ma mai duc acolo.


Urmeaza extragerea 3 la Decathlon. Macar au o masina de sfarsit de secol 20. Totul e sa stie cineva sa umble cu ea.
Ar mai fi la AFI (sa vedem ce masinarie au) si la IOR (masina cu brat).
Ce e sigur e ca nu mai incerc la nimeni daca n-are masina speciala pt ascutit patine si nu-mi face raza pe care o vreau eu.

#17
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Extragerea 3 (castigatoare) - Decathlon Militari
Au masina Prosharp AS1001 de vreo 4 ani. Sunt doi oameni acolo. Initial, juniorul n-a vrut sa se bage dar a venit cea de-a doua persoana ce stia care-i treaba cu masina aia, care a fost foarte binevoitor si, foarte important pt mine, cooperant! Atentie ca nu-i gasiti decat dupa ora 13, dimineata nefiind prea mare cerere pt serviciile de atelier. Recomandare: daca aveti acces la un micrometru, masurati de acasa latimea ambelor lame (atentie la bavuri/lovituri!) si notati-va valoarea medie. Acolo nu au decat subler - bun si ala dar si mai bun e un micrometru. Latimea lamei e necesara la reglajul masinii ca sa iasa santul pe centrul lamei. Eventual scrijeliti-o pe port-lama sau pe talpa ghetei.
Rezultat: mi-a facut raza pe care am vrut-o eu (3/4" = 19-20 mm - masina e gradata in milimetri), am verificat impreuna muchiile si au iesit ok (ascutite uniform si la aceeasi inaltime), piatra buna => rugozitate buna, dispozitiv de debavurare profi (nu zgarie).
Facut proba pe [aceesi] gheata. Incredibil ce diferenta fata de aseara (cu profilul de la extragerea nr 2), ca de la cer la pamant. In sfarsit ma simt in largul meu, imi ies chestii pe care nu le-am mai incercat/reusit de mult, am recapatat increderea in patine. Nu mai zic cum alunecau din prima - un vis...
Ma mai duc? Bineinteles, m-as duce chiar si pe jos chit ca am de facut vreo 12 km pana acolo.

#18
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Poate pana acum, dupa 3+ ani de la evenimentul descris in postul #3 din topicul asta, au invatat si baetii de la decathlon sa opereze aparatul.

M-ai convins, o sa mai incerc o data la ei, poate-poate...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate