Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

anticonceptionale

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dana777

dana777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.11.2009
am si eu o intrebare legata de anticonceptionale.de 3 ani iau si de atunci ciclul in vine in cantitati foarte mici.ar trebui da ma bucur sau am o problema?

#2
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Citeam in manualul de sanatate publica despre faptul ca " blablabla o noutate o reprezinta introducerea contraceptivelor orale si injectabile in lista de medicamente compensate" si nu inteleg cum vine asta; mai zice acolo si ca la cabinetele de planning ar trebui sa se distribuie contraceptive gratuit femeilor din urmatoarele categorii sociale: somere, eleve, studente, femei fara nici un venit, beneficiare de ajutor social si celor care fac un avort la cerere intr-o unitate sanitara publica. Acu', am fost de mai multe ori la cabinetul de planning de la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti ( aka Municipal) si nu mi-a dat niciodata gratuit, prima oara mi-a dat reteta sa mi le cumpar eu de la farmacie si am dat pe ele fix pret intreg, a doua oara mi-a cerut bani pe ele exact atit cit costau si la farmacie, si in celelalte dati nu mi-a zis decit " ia-le tot pe alea pe care le-ai luat si pina acum". Deci, cum e aia cu "compensarea"? Sau "gratuitatea"?
:huh:

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
a fost o vreme cand erau compensate, apoi s-au dat doar gratuit sub 18 ani, sau 26 la eleve si studente. Acum sunt pe lista doar vreo doua-trei, dar nu ca anticonceptionale, ci in scop terapeutic (nu-s foarte sigura, ma uit maine si-ti spun mai multe). Cu alte cuvinte, vrajeala. O fi scriind in manual, da' n-are sistemul bani de insuline sau interferoni, cum crezi ca pun anticonceptionalele pe liste?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate