Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Femei care nu vor sa alapteze

- - - - -
  • Please log in to reply
709 replies to this topic

#1
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009
Nimic nu suscita dispute mai aprinse intre femei decat subiectul alaptarii. Exista o tabara a sustinatoarelor fervente, iar cele care simt ca nu vor sau nu pot face asta sunt stigmatizate sau li se inoculeaza ideea ca nu sunt mame bune/copilul va avea probleme etc. Da, sunt femei care nu vor sa alapteze. De teama ca li se lasa sanii, ca le repugna ideea, din cauza durerii, etc. Nici nu conteaza dc, dar ele exista si au dreptul sa aleaga, sa fie un pic egoiste, de ce nu? Putine sunt insa cele care vor sa recunoasca.

Ce spuneti, deschidem cutia Pandorei? Hai sa dezbatem acest subiect, si fiecare sa  isi spuna deschis opinia... :D sau sa impartaseasca din experienta sa.

Edited by magie_noire, 28 November 2009 - 13:31.


#2
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009
Hm, nimeni nu raspunde provocarii, nimeni nu are vreo parere pana acum...o fi subiect tabu? what a pitty! -_-

#3
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009
Personal, consider o mare tampenie, sa nu vrei sa alaptezi.

#4
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009
Raspund eu.Sunt pro-alaptare, gandindu-ma in primul rand la copil,care din laptele matern isi asigura tot necesarul nutritiv de care are nevoie si bineinteles antcorpii.
Mi se pare de bun-simt din partea mamei sa se gandeasca in primul rand la copil si pe urma la "neajunsurile" pricinuite de alaptat.Daca si in momentul in care ai un copil te pui tot pe tine pe primul plan,sorry, dar poate ca nu e momentul potrivit sa procreezi.(vorbesc la modul general, nici o aluzie Magie-Noire).

#5
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009

View Postgan2ryu, on 28th November 2009, 17:13, said:

Raspund eu.Sunt pro-alaptare, gandindu-ma in primul rand la copil,care din laptele matern isi asigura tot necesarul nutritiv de care are nevoie si bineinteles antcorpii.
Mi se pare de bun-simt din partea mamei sa se gandeasca in primul rand la copil si pe urma la "neajunsurile" pricinuite de alaptat.Daca si in momentul in care ai un copil te pui tot pe tine pe primul plan,sorry, dar poate ca nu e momentul potrivit sa procreezi.(vorbesc la modul general, nici o aluzie Magie-Noire).


...si eu care ma gandeam ca disponibilitatea afectiva a viitoarei mame, ceea ce are de oferit pe acest plan plus de ce nu financiar si educativ sunt cele care conteaza.
Probabil ca si femeile care nasc fie prin cezariana fie  natural pot fi decretate una mai mult ca alta mai potrivite sau nu sa fie mame, conform rationametului, nu?
Certitudinile mi se pare periculoase. Si pe aceasta tema - alaptarea, miturile gen: copilul va fi mai bolnavicios daca nu vei alapta, vei face cancer de san, alaptarea  creaza o legatura minunata emotionala intre mama si copil, copiii crescuti cu lapte de san sunt mai destepti etc. Poi sa vin si eu sa spun copilul crescut cu biberon e mult mai independent emotional si alte minunatii. Unde mai pui ca imunitatea are in primul rand o baza genetica deci daca nu e de acolo, poti sa il hransti pe copil si cu lapte de nimfa!
Ei bine, cred ca poti fi pregatita pentru un copil si fara sa te pui pe tine pe locul 2 ca femeie. Si sunt convinsa ca sotul va aprecia foarte mult daca partenera sa nu va uita de sine si de el in timp ce pune pe primul loc numai copilul. Cred ca o femeie care se simte bine in pielea ei si simte ca are dreptul sa aleaga in privinta maternitatii si a chestiunilor ce deriva de aici fara a-si neglija-abandona-infometa copilul are sanse sa fie o mama mult mai buna. Sau macar la fel de buna care cele care alapteaza.Si sa continue sa fie si o buna partenera de viata.
Uite, eu nu le condamn pe cele car au alaptat si vor sa faca asta. Bravo lor!
Dar de ce sa blamezi pe cineva care nu face asta si sa o determini sa se culpabilizeze? Nu, nu e o mama denaturata si da, daca e nitel egoista ce?Poate sa isi rezerve dreptul la acest egoism in conditiile in care fiinta nou venita este una dintre cele mai importante din viata sa si o dezmiarda cu aceeasi dragoste cu care fac cele care alapteaza. Oare cele care alapteaza nu sunt egoiste? Pentru ca se aude, cele care isi doresc sa faca asta resimt o mare placere. Asta inseamna ca este atat de usor si natural pentru ele sa aleaga asta. Adevarata provocare ar fi sa o faca in conditiile in care nu resimt nici  o placere, bucurie, absolut niciuna. Atunci sa le vad!

Edited by magie_noire, 30 November 2009 - 00:42.


#6
WhatDoIKnow

WhatDoIKnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.09.2008
Mai bine isi iau un animal de casa, uite spre exemplu un caine. Macar asta le ofera dragoste neconditionata si fara sa le modifice bustul, sa le mareasca soldurile sau sa le depreseze in vreun fel.

#7
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Este alegerea lor. Eu, de pilda, am avut doica.

#8
humaila

humaila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 08.10.2009
Sa le vad eu ca isi tin plodul in mana si nu au de gand sa alapteze.
Abia atunci putem spune ca merita impuscate.
Cam asta e rolul sanilor. Aaa, ca ne mai jucam si noi cu ei, asta e altceva :D
E usor sa vorbesti aiurea asa, si sa te dai mare fara sa stii cum e.
Se schimba si unii barbati cand le nasc sotiile...de femei ce sa mai zic?

#9
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009

View PostThomas-, on 30th November 2009, 00:49, said:

Este alegerea lor. Eu, de pilda, am avut doica.

Multumesc, Thomas! B)


View PostWhatDoIKnow, on 30th November 2009, 00:47, said:

Mai bine isi iau un animal de casa, uite spre exemplu un caine. Macar asta le ofera dragoste neconditionata si fara sa le modifice bustul, sa le mareasca soldurile sau sa le depreseze in vreun fel.


Hi, hi, hi....
Adica nu mai ai dreptul sa alegi ce sa faci cu tine, viata ta, corpul tau. Treci la colt, obraznico, daca nu vrei sa pui pe primul loc numai copilul, ia-ti un caine.
Sa ma repet: nimic nu suscita mai mult pofta de blam decat asta. Intelegi? Aici e baiul.
Poti sa iti foarte iubesti copilul asta nu inseamna ca trebuie sa dispara ca prin farmec persoana ta. E o idee care aduce multe nemultumiri si frustrari atat  femeilor cat si cuplurilor. Ai dreptul sa alegi. Chiar intre un copil si un caine uite asa, ca sa fiu la inaltimea ta de malitioasa.

#10
WhatDoIKnow

WhatDoIKnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.09.2008
Da' cel mai bine e sa folosesti o mama surogat, precum Sarah Jessica Parker. Nu s-a ingrasat un gram in schimb mama surogat s-a facut balenoptera da' i-a nascut doi gemeni frumosi si sanatosi. Pe bani. Vorba ta...ce noroc pe copilasi sa aiba o mamica suplica si un tata care sa o iubeasca pentru corpul ei ca prin inelus invartecus.

#11
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009

View Posthumaila, on 30th November 2009, 00:53, said:

Sa le vad eu ca isi tin plodul in mana si nu au de gand sa alapteze.
Abia atunci putem spune ca merita impuscate.
Cam asta e rolul sanilor. Aaa, ca ne mai jucam si noi cu ei, asta e altceva :D
E usor sa vorbesti aiurea asa, si sa te dai mare fara sa stii cum e.
Se schimba si unii barbati cand le nasc sotiile...de femei ce sa mai zic?


Pai si rolul pasaricii e multiplu dar tine de fiecare in ce fel o foloseste.
Daca cele care nu vor sa alapteze merita impuscate, de mamele care isi abandoneaza copiii ce mai zici? Sau de tatii care isi asuma numai rolul biologic si cred de exemplu ca a creste un copil e o treaba exclusiv feminina?
Mai, mai, cam asta e rolul sanilor.
Pai si draga Humaila, de ce se schimba femeile dupa ce nasc? Ia sa vedem cate raspunsuri gasim. Iar sotii ori au fost dinainte asa si nu s-au prins ele, ori se schimba datorita vietii pline de culoare si instantanee gen `numa` copilu`.

#12
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
Magie mie nu mi se pare ca esti echidistanta. Faci abstractie de studii stiintifice care au demonstrat cat de benefic e laptele matern pentru copil. Daca dai un search pe google gasesti o multime de articole referitoare la acest subiect cu lux de amanunte. Copiii care nu beneficiaza de laptele matern sunt mai predispusi la o serie de boli, mai putem pune in discutie si apropierea indiscutabila care se produce strict la nivelul pileii intre mama si fat, tinand cont de faptul ca este cea mai extraordinara metoda pentru copilut de a se adapta lumii inconjuratoare, cu alte cuvinte o legatura extrem de protectoare (nasterea in sine, parasirea uterului pentru copil reprezinta o enorma sursa de stres, o trauma). Nu vorbim aici de cat de buna sau mai putin buna e mama pe timp mediu sau lung, intram in alte povesti atunci. Vorbim strict de aceasta faza, de aceasta etapa de dezvoltare de care un copil care este alaptat beneficiaza din plin.
Nu spune nimeni ca o femeie trebuie sa se neglijeze dupa ce devine mama, insa una e sa te neglijezi si cu totul altceva e sa te gandesti mai intai la tine si pe urma la copil. Pentru ca e vorba aici de un act al gandirii si al vointei. Nu de faptul ca daca nu e alaptat oricum supravietuieste, astea sunt doar argumente pe care femeia si le intareste ca sa se convinga pe sine ca ceea ce face nu e regretabil. Poate ca presiunea exercitata din jur pentru a ramane femeia din reclamele l'oreal isi spune cuvantul, insa eu consider ca primul pas pe care o viitoare mamica il poate face ca sa-i fie bine e sa nu aiba asteptari nerealiste cu privire la transformarile corporale, ele exista, e foarte bine sa cunosti acest lucru inainte de a pleca la drum, a deveni mama nu suporta comparatie cu nimic altceva. Inseamna oricum am introarce-o sa renunti la tine, la cea care ai fost si sa iti asumi inca un rol, un imens dar superb rol.  Sigur, fiecare decide pentru ea insasi.

Edited by roua, 30 November 2009 - 01:15.


#13
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009

View PostWhatDoIKnow, on 30th November 2009, 01:05, said:

Da' cel mai bine e sa folosesti o mama surogat, precum Sarah Jessica Parker. Nu s-a ingrasat un gram in schimb mama surogat s-a facut balenoptera da' i-a nascut doi gemeni frumosi si sanatosi. Pe bani. Vorba ta...ce noroc pe copilasi sa aiba o mamica suplica si un tata care sa o iubeasca pentru corpul ei ca prin inelus invartecus.


Slava Domnului, nu! In fond exista si biberonul si poti sa fii sigur ca nu va spune la scoala copilul ca mama lui nu l-a iubit ca nu l-a hranit cu san si uite si de aia are note proaste.
Aici nu e vorba de suplete nu are chiar nici o legatura. Este vorba despre dreptul de a alege fara a fi blamat si despre cat de confortabil te simti tu cu alegerea respectiva.
Hai sa spunem altfel: 90% din femei probabil, modo grosso (nu am facut nici un studiu aici) sunt pro alaptat si le face PLACERE. E simplu sa aleaga. Uite ca exista si un 10% care nu vor sa faca asta, nu LE FACE PLACERE. Ar trebui sa aleaga sa o faca oricum, nu?

View Postroua, on 30th November 2009, 01:07, said:

Magie mie nu mi se pare ca esti echidistanta. Faci abstractie de studii stiintifice care au demonstrat cat de benefic e laptele matern pentru copil. Daca dai un search pe google gasesti o multime de articole referitoare la acest subiect cu lux de amanunte. Copiii care nu beneficiaza de laptele matern sunt mai predispusi la o serie de boli, mai putem pune in discutie si apropierea indiscutabila care se produce strict la nivelul pileii intre mama si fat, tinand cont de faptul ca este cea mai extraordinara metoda pentru copilut de a se adapta lumii inconjuratoare, cu alte cuvinte o legatura extrem de protectoare (nasterea in sine, parasirea uterului pentru copil reprezinta o enorma sursa de stres, o trauma). Nu vorbim aici de cat de buna sau mai putin buna e mama pe timp mediu sau lung, intram in alte povesti atunci. Vorbim strict de aceasta faza, de aceasta etapa de dezvoltare de care un copil care este alaptat beneficiaza din plin.
Nu spune nimeni ca o femeie trebuie sa se neglijeze dupa ce devine mama, insa una e sa te neglijezi si cu totul altceva e sa te gandesti mai intai la tine si pe urma la copil. Pentru ca e vorba aici de un act al gandirii si al vointei. Nu de faptul ca daca nu e alaptat oricum supravietuieste, astea sunt doar argumente pe care femeia si le intareste ca sa se convinga pe sine ca ceea ce face nu e regretabil. Sigur, fiecare decide pentru ea insasi.


Foooarte probabil cel mai benefic lucru PENTRU COPIL este sa il alaptezi. Vezi, sunt echidistanta. Si bravo mamicilor care fac asta. Dar uite, ele o fac cu PLACERE.
Beneficiile pentru copil intre altele sunt legate de imunitate. Acesta are in primul rand o baza ereditara. Si mai depinde si de factorii de alimentatie din sarcina si dupa si alte chestii. Cum e daca fumezi dar alaptezi? Hm, e bine totusi ca alaptezi. Apoi, laptele matern are proprietati imunizante numai in prima parte.
Alt beneficiu, legatura emotionala. Hei, eu cred ca se formeaza oricum daca iti doresti asta. Pe termen mediu si lung cum spuneai, nu cred ca cineva se va simti mai atasat de mama sa EXCLUSIV pentru ca a fost hranit la san. Intr-o prima faza este o dependenta legata de sursa de hrana a bebelusului (mama). Si apoi poate ca unele mame apreciaza un copil mai independent.
Stii, ce incerc sa spun este ca nu trebuie sa aratam atatea bau-bau-ri celor care nu vor sau nu pot sau nu se simt in stare sa faca asta.  Sa nu mai fie blamate ia uite si pe aia.....Copilul lor va fi bine oricum daca vor avea grija de el inca de cand este un bobut de strugure. Si daca nu vor/nu pot sa alapteze nu inseamna ca vor avea un copil mai bolnav, mai putin atasat de mama sa sau ca femeia respectiva este mai putin mama. Cam atat.
Si uite, ca cineva mi-a dat idee unui nou topic. Ce le schimba pe femei si barbati in relatia de cuplu atunci cand devin parinti?

Edited by magie_noire, 30 November 2009 - 01:23.


#14
WhatDoIKnow

WhatDoIKnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.09.2008
Nu. Ar trebui sa faca exact dupa cum le taie capul, dupa educatie, dupa ce-au vazut in familie, dupa cum simt, dupa mental, dupa IQ, dupa ce vrei tu. Si apoi ar trebui sa suporte consecintele deciziei lor, buna, proasta sau pur si simplu nesemnificativa. Din fericire sau nefericire (cum vrei sa o iei) fatul simte vibratiile mamei cand e in burta si la fel le simte si dupa aia cand e alaptat (sau nu). Daca detesti sa alaptezi dintr-un motiv sau altul (spre exemplu ca nu vrei sa ti se lase sanii, sau ca te enerveaza sa-ti suga ala din tine etc.) mai bine da-i un biberon si cu asta basta. Decat sa-i transmiti iritarea si depresia mai bine il lasi sa nu simta nimic.

Imi aduc aminte de o matusa care si acum la 65 de ani ne povesteste cum si-a nenorocit ea sanii fiindca se mulgea ca sa alapteze sa-si hraneasca odorul scump. L-a traumatizat efectiv psihic pe copil tot povestindu-i zeci de ani la rand despre sacrificiile pe care le-a facut ea in timpul alaptarii. Ne-am saturat si noi toti de povestile ei de groaza. Ori o faci cu inima deschisa din dragoste ca asa simti, ori te chinui daca esti masochista dar dupa aia iti tii gura (ca sugarul nu te-a fortat sa-l nasti si nu merita teroarea ta psihica) ori ii pui biberonul la gura si recunosti sincer ca nu simti nevoia contactului cu micul omulet fiindca nu ai in tine instinctul ala matern chiar atat de puternic. Asta e tot.

#15
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009

View PostWhatDoIKnow, on 30th November 2009, 01:24, said:

Nu. Ar trebui sa faca exact dupa cum le taie capul, dupa educatie, dupa ce-au vazut in familie, dupa cum simt, dupa mental, dupa IQ, dupa ce vrei tu. Si apoi ar trebui sa suporte consecintele deciziei lor, buna, proasta sau pur si simplu nesemnificativa. Din fericire sau nefericire (cum vrei sa o iei) fatul simte vibratiile mamei cand e in burta si la fel le simte si dupa aia cand e alaptat (sau nu). Daca detesti sa alaptezi dintr-un motiv sau altul (spre exemplu ca nu vrei sa ti se lase sanii, sau ca te enerveaza sa-ti suga ala din tine etc.) mai bine da-i un biberon si cu asta basta. Decat sa-i transmiti iritarea si depresia mai bine il lasi sa nu simta nimic.

Imi aduc aminte de o matusa care si acum la 65 de ani ne povesteste cum si-a nenorocit ea sanii fiindca se mulgea ca sa alapteze sa-si hraneasca odorul scump. L-a traumatizat efectiv psihic pe copil tot povestindu-i zeci de ani la rand despre sacrificiile pe care le-a facut ea in timpul alaptarii. Ne-am saturat si noi toti de povestile ei de groaza. Ori o faci cu inima deschisa din dragoste ca asa simti, ori te chinui daca esti masochista dar dupa aia iti tii gura (ca sugarul nu te-a fortat sa-l nasti si nu merita teroarea ta psihica) ori ii pui biberonul la gura si recunosti sincer ca nu simti nevoia contactului cu micul omulet fiindca nu ai in tine instinctul ala matern chiar atat de puternic. Asta e tot.


Sunt aproape intru totul de acord cu tine. Ai punctat chestii foarte importante.
Singurul lucru pe care l-as fi  pus diferit in postul tau, este referitor la instinctul matern. Si as vrea sa adaug ca sunt convinsa, cred sincer ca si cele care aleg sa nu alapteze isi pot iubi la fel de mult copilul.

#16
humaila

humaila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 08.10.2009

View Postmagie_noire, on 30th November 2009, 01:06, said:

Pai si rolul pasaricii e multiplu dar tine de fiecare in ce fel o foloseste.
Daca cele care nu vor sa alapteze merita impuscate, de mamele care isi abandoneaza copiii ce mai zici? Sau de tatii care isi asuma numai rolul biologic si cred de exemplu ca a creste un copil e o treaba exclusiv feminina?
Mai, mai, cam asta e rolul sanilor.
Pai si draga Humaila, de ce se schimba femeile dupa ce nasc? Ia sa vedem cate raspunsuri gasim. Iar sotii ori au fost dinainte asa si nu s-au prins ele, ori se schimba datorita vietii pline de culoare si instantanee gen `numa` copilu`.

Nici nu ma complic sa ii numesc parinti pe cei care nu isi recunosc propriul copil.
Am crezut ca nu iei in calcul asemenea lepadaturi.
Un copil te schimba foarte mult.
E exact ca pisicile care umbla cu puii in gura; de unde stiu ele sa ii apuce de unde trebuie?
Le explica cineva?

#17
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009

View Postroua, on 30th November 2009, 01:07, said:

Inseamna oricum am introarce-o sa renunti la tine, la cea care ai fost si sa iti asumi inca un rol, un imens dar superb rol.  Sigur, fiecare decide pentru ea insasi.


De ce a fi mama inseamna a renunta la tine? Candva si a fi sotie insemna asta.....Eu cred ca poti fi si mama si sotie fara sa renunti la tine sau la copil si fara a fi mai putin vrednica iubirea pe care o ai pentru copilul tau sau sot.

O paranteza: cand am deschis acest topic, nu ma asteptam sa fie atatea opinii masculine pro alaptat :). A, si vad ca momentan sunt singura care sustine tabara `celor care nu vor sa alapteze`. Oricum stiu ca sunteti pe acolo:P.

Edited by magie_noire, 30 November 2009 - 01:36.


#18
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Postmagie_noire, on 30th November 2009, 01:17, said:

Foooarte probabil cel mai benefic lucru PENTRU COPIL este sa il alaptezi. Vezi, sunt echidistanta. Si bravo mamicilor care fac asta. Dar uite, ele o fac cu PLACERE.
Beneficiile pentru copil intre altele sunt legate de imunitate. Acesta are in primul rand o baza ereditara. Si mai depinde si de factorii de alimentatie din sarcina si dupa si alte chestii. Cum e daca fumezi dar alaptezi? Hm, e bine totusi ca alaptezi. Apoi, laptele matern are proprietati imunizante numai in prima parte.
Alt beneficiu, legatura emotionala. Hei, eu cred ca se formeaza oricum daca iti doresti asta. Pe termen mediu si lung cum spuneai, nu cred ca cineva se va simti mai atasat de mama sa EXCLUSIV pentru ca a fost hranit la san. Intr-o prima faza este o dependenta legata de sursa de hrana a bebelusului (mama). Si apoi poate ca unele mame apreciaza un copil mai independent.
Stii, ce incerc sa spun este ca nu trebuie sa aratam atatea bau-bau-ri celor care nu vor sau nu pot sau nu se simt in stare sa faca asta.  Sa nu mai fie blamate ia uite si pe aia.....Copilul lor va fi bine oricum daca vor avea grija de el inca de cand este un bobut de strugure. Si daca nu vor/nu pot sa alapteze nu inseamna ca vor avea un copil mai bolnav, mai putin atasat de mama sa sau ca femeia respectiva este mai putin mama. Cam atat.
Si uite, ca cineva mi-a dat idee unui nou topic. Ce le schimba pe femei si barbati in relatia de cuplu atunci cand devin parinti?

E o imbinare de placere cu responsabilitate. Dar e si durere si de toate.  Si cred ca doar simplul fapt ca ai idee cat de benefic e pentru copil acest lucru e un factor care te poate determina sa iei decizia aceasta. Aici intra in functie ce anume pui sau nu pui in balanta.
Uite, eu nu blamez pe nimeni, mi se pare ca e fix o decizie proprie si personala. Dar eu mi-as analiza decizia fie ea pro sau contra alaptatului. Ca decizia asta nu e ea asa oricum luata, e cu niste factori acolo in spate. :)
Am subliniat mai sus ca vorbim strict de aceasta etapa de dezvoltare, nu vorbesc de altele.

View Postmagie_noire, on 30th November 2009, 01:32, said:

De ce a fi mama inseamna a renunta la tine? Candva si a fi sotie insemna asta.....Eu cred ca poti fi si mama si sotie fara sa renunti la tine sau la copil si fara a fi mai putin vrednica iubirea pe care o ai pentru copilul tau sau sot.

Credeam ca m-am facut inteleasa, nu renunti la tine ca persoana, ci la ceea ce erai pentru ca in plus mai ai un rol de care nu poti face abstractie si care schimba componentele unei vieti in mod as spune radical. Rolul acesta pe care-l ai in plus te transforma.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate