Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Totul despre BlueAir

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6141 replies to this topic

#4717
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Ai cateodata niste probleme din astea existentiale....ce relevanta are cat e taxa de aeroport si cat e biletul. Nu e ca si cum ai putea sa negociezi pretul ala. Ia-l ca atare pret total si gata.

#4718
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Ăia 95 Euro sunt pe toate charterele. Se mai numește "taxă de prost" și nu prea ai ce face. Nici nu îi înțeleg rostul, dar na, e economie de piață.

#4719
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007
Chestia este ca in urma cu niste ani, apareau in ziare "stiri" cu subiectul taxei de aeroport, si anume ca Grecia a scos aceasta taxa pentru a incuraja turismul, tara fiind in criza.

#4720
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 tfmercedez, on 04 iunie 2018 - 08:12, said:

Am luat bilet pentru un charter tm -zakynthos pentru mama, sa vina mai comod,  din motive medicale.
Ce m-a mirat pe mine, a fost ca se platesc 95 de Euro  taxe de aeroport.
Care-i smenul?  Blue air sunt mai fraieri, sau la ei se cheama taxa de aeroport ? Ca la ryan, wizz nu am auzit de taxa de aeroport?
Dus intors costa acum 2 saptama i 150 de euro +95 biletul, ultima data cand am verificat acum cateva zile  era 73+95.  E mai mare taxa de aeroport decat transportul.
La Wizzair apare clar cat e biletul si cat e taxa de aeroport.

#4721
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012

 tfmercedez, on 04 iunie 2018 - 14:00, said:

Chestia este ca in urma cu niste ani, apareau in ziare "stiri" cu subiectul taxei de aeroport, si anume ca Grecia a scos aceasta taxa pentru a incuraja turismul, tara fiind in criza.

Nu există taxe de aeroport de 95€. Alea erau vrăjeli. În continuare este vrajeală. Sunt doar niște bani în plus pentru agenții, doar că așa le place lor să le zică.

#4722
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007
Mai bine ziceau sec pretul biletului si gata fara alte explicatii. La astia low cost se mai specifica "administration fee" un fel de comison de  incasare..

#4723
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Nu cred ca au de a face companiile cu aceasta taxa(nu o incaseaza ei) ci, cred eu, ca e doar un mod de a scoate bani de la turisti de catre tour operatori...Cand iei un bilet de avion,fie ca e low cost compania fie ca nu,  toate taxele sunt incluse in pretul final...

#4724
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Exista vreo restrictie la locurile in avion cand calatoresti cu un infant. Probabil ca nu este voie pe locurile de iesire de urgenta. Dar cineva a luat niste bilete premium si nu poate alege decat randurile 8-13, si de la 16 in colo. Am incercat sa fac o rezervare pentru aceeasi cursa, doar adult si imi prezinta mai tot avionul disponibil. Daca adaug un infant pe bilet, imi reduce si mie la doar cateva locuri disponibile. Am incercat sa gasesc o referire la locurile pentru infanti dar nu am gasit. De fapt nici nu au locurile lor proprii, stau in bratele adultului

#4725
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Salut! Mi s-a anulat un zbor si am ales varianta sa imi ramburseze banii.
La numarul de telefon gratuit nu m-au putut ajuta. La numarul de telefon platit mi-au zis ca o sa primesc un email, in care zice ca nu-mi pot returna banii direct ca a durat mult timp de la tranzactie. Am trimis deja 3 email uri si inca nu mi-au raspuns (a trecut o saptamana de la primul email). Ajuta cu ceva daca merg la o agentie de a lor?

#4726
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

 icamaster, on 07 iunie 2018 - 19:20, said:

Salut! Mi s-a anulat un zbor si am ales varianta sa imi ramburseze banii.
La numarul de telefon gratuit nu m-au putut ajuta. La numarul de telefon platit mi-au zis ca o sa primesc un email, in care zice ca nu-mi pot returna banii direct ca a durat mult timp de la tranzactie. Am trimis deja 3 email uri si inca nu mi-au raspuns (a trecut o saptamana de la primul email). Ajuta cu ceva daca merg la o agentie de a lor?

Ma indoiesc, tinand cont ca ti-au spus intai o prostie/minciuna apoi te ignora. Cred ca ai mai multe sanse daca mergi la o agentie de protectia consumatorului, nationala sau europeana.
https://europa.eu/yo...ir/index_en.htm
Banuiesc ca le-ai cumparat online asa ca la tine se aplica ODR:
https://ec.europa.eu...me2.show&lng=RO

#4727
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 22.02.2011
Am o întrebare! Vă rog, poate mă ajută cineva.
Poate sa calatoreasca un copil de 8 ani neinsotit, dar cu vreo opțiune platita in plus la bilet de a fi asistat/condus la avion si la sosire pana la cei care-l asteapta?

#4728
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cica se poate, 60 de euroi:

https://www.bilete-l...o/conditii.html


 PhaseZ, on 06 iunie 2018 - 10:53, said:

Exista vreo restrictie la locurile in avion cand calatoresti cu un infant. Probabil ca nu este voie pe locurile de iesire de urgenta. Dar cineva a luat niste bilete premium si nu poate alege decat randurile 8-13, si de la 16 in colo. Am incercat sa fac o rezervare pentru aceeasi cursa, doar adult si imi prezinta mai tot avionul disponibil. Daca adaug un infant pe bilet, imi reduce si mie la doar cateva locuri disponibile. Am incercat sa gasesc o referire la locurile pentru infanti dar nu am gasit. De fapt nici nu au locurile lor proprii, stau in bratele adultului
Am calatorit recent cu un infant din-ala si am luat si io bilete premium ca sa-mi aleg locul si cind m-am dus sa iau biletul mi-o zis ca ciuciu iesirile de urgenta :w00t:

Alte restrictii n-am avut cind am vorbit cu humanoizii, pe aplicatia online intr-adevar nu puteam alege, dar io cred ca aplicatia aia e posibil sa fie complet debila, dupa cum am spus si aici

https://forum.softpe...nline-check-in/


Acuma ca sa dau o nota la Blue Air si pe partea de zbor, tre sa spun ca ii dau nota 20 din 10. E prima data cind zbor cu low cost, dar totul a mers perfect. Pina si loc la picioare am avut suficient, desi am 1.88 si craci lungi. Mincarea a fost foarte buna. Sigur ca probabil o mare importanta a avut si faptul ca avionul era jumate gol si fara manelisti :lol:

#4729
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
Saptamana trecuta am fost in concediu in Antalya si am avut chartere dus-intors operate de Blue Air.
Ambele au plecat cu intarziere de 1h 30 min si au recuperat in jur de 20 min pe drum.
Mi s-a parut ca locul de picioare e destul de ok. Sunt oarecum surprins, pentru ca am fost cu aeronave Boeing 737-800, identice cu cele Ryan din cate stiu, iar la Ryan am ramas cu impresia ca era cam stramt locul de picioare.

#4730
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

 Mosotti, on 15 iunie 2018 - 16:46, said:

Cica se poate, 60 de euroi:

https://www.bilete-l...o/conditii.html



Am calatorit recent cu un infant din-ala si am luat si io bilete premium ca sa-mi aleg locul si cind m-am dus sa iau biletul mi-o zis ca ciuciu iesirile de urgenta Posted Image

Alte restrictii n-am avut cind am vorbit cu humanoizii, pe aplicatia online intr-adevar nu puteam alege, dar io cred ca aplicatia aia e posibil sa fie complet debila, dupa cum am spus si aici

https://forum.softpe...nline-check-in/


Acuma ca sa dau o nota la Blue Air si pe partea de zbor, tre sa spun ca ii dau nota 20 din 10. E prima data cind zbor cu low cost, dar totul a mers perfect. Pina si loc la picioare am avut suficient, desi am 1.88 si craci lungi. Mincarea a fost foarte buna. Sigur ca probabil o mare importanta a avut si faptul ca avionul era jumate gol si fara manelisti Posted Image


Site-ul lor e cel mai de jena site. Aplicatia aia cade tot timpul cand incerci sa faci checkin online. Uneori incerc de 3-4 ori pana reusesc sa ajung la capat. Am impresia ca a fost dezvoltata de vre-un licean ca proiect de teza si e gazduita pe vre-un Pentium 2. Partea buna e ca gasisem niste bug-uri si puteam sa-mi aleg orice loc vreau fara sa platesc supliment :)

In rest, de acord la conditii de zbor sunt ok.

#4731
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Wow... BlueAir își închiriază flota noaptea?

Rută din Varșovia: https://www.flightra...LOT723/1ced2703


Attached File  Screenshot_20180628-013653.png   1.2MB   23 downloads

#4732
mados

mados

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.11.2007
In sfarsit pare ca se incarca orarul de iarna!
Cam tarziu as zice...

#4733
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
Ruta Fiumicino București, am luat bilet premium la ofertă și văd că am meniu gratis inclus. Trebuie rezervare sau aleg în avion ce vreau?

#4734
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Salut,
Incepand cu 28.10, Blue Air va decola si ateriza de pe Paris CDG iar un zbor dus intors(28.10-31.10) pleaca de la 512 lei. Orele de decoloare si aterizare sunt bune pt un city break sau un sejur prelungit(15.40-17.50/11.40-15.40). E o miscare interesanta...
Fostul sef, Iordache, are din nou probleme juridice...iar spalare de bani... :-) :-) dupa ce a iesit de la puscarie, vroia (si a obtinut intr-o prima instanta) jucaria inapoi...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate