Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Totul despre BlueAir

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6141 replies to this topic

#4339
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postzuv, on 17 martie 2017 - 14:14, said:

Pai uite ce scrie pe site:
"RASFAT CULINAR LA BORD
Blue Air iti ofera 6 meniuri calde, proaspete si delicioase din care poti alege masa preferata.
Poti selecta atunci cand iti cumperi biletul de avion sau ulterior, iar masa iti va fi servita la bord.
Meniurile pot fi rezervate cu pana la 14 ore inaintea zborului, dar inainte de a face check-in online. Meniurile sunt disponibile pentru cursele cu plecare din/catre Bucuresti si Sibiu, si doar pentru zboruri operate regulat de Blue Air."

Banuiesc ca pretul acelasi,nu vad de ar fi diferit.Banuiesc ca trebuie sa ai optiune de adaugare servicii la o rezervare.Concret nu stiu,e ceva vreme de cand am zburat ultima oara cu ei...


Subscriu.Desi,pentru un zbor de 2-3 ore,nici nu cred ca ai nevoie de masa.Exceptand cazurile in care pleci cu noaptea-n cap si nu ai timp sa iei micul dejun.
Multumesc de info. Referitor la plecat ... chiar plec cu noaptea in cap. Avionul e la ora 7-55. Asta inseamna ca trebuie sa fiu pe aeroport la ora 5-55. Cum eu locuiesc pe langa Pitesti, deci la 120 km de Bucuresti .... rezulta ca plecam de acasa pe la ora 3 dimineata. Deci chiar plec cu noaptea in cap.

#4340
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Pretul este acelasi pt achizitionarea meniului.

Mai ai 4 variante in aeroport:
1 Take Off - restaurant expres, preturi de aeroport, priveliste faina. La etaj in Terminalul plecari (cel vechi)
2 Billa - mancare gatita sau rece si mananci pe genunchi, la subsol in Terminalul Sosiri
3 celelalte restaurante din zona publica sau internationala - ingramadite, preturi de aeroport
4 automatele - pret mult prea mare pt ce poti cumpara si de la Billa

#4341
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011

View PostXL700VA, on 17 martie 2017 - 13:05, said:


Micul dejun, nu pranzul!

... Asa ca va rog in continuare care e procedura?


intri in "cauta rezervare", e langa cauta zoruri, introduci booking id si email si adaugi servicii, adica micul dejun, :

https://www.blueairw...m/prima-pagina/

la ultimile  calatorii la Roma, ne-au dat gratis un sandwich si la alegere apa plata/cola/sprite/santal vreo 3 feluri. Cred ca preluand calatorii  de la Alitalia, incearca sa fie mai ca ei.
De altfel si se ajunge la Roma cu vreo 15-25 min mai devreme, eu am reusit sa prind un tren chiar cand avionul ar fi trebuit sa aterizeze

#4342
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
old boys Posted Image  http://aeronews.ro/a...lotei-blue-air/

#4343
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
planespotters.net e cel mai misto site de informare despre flotele companiilor aeriene.

Adevarate vechituri... Chestia-i ca trebuie sa traiesti cu speranta ca toti proprietarii de dinaintea Blue Air au intretinut avionul cum trebuie. Si la multe exemplare lista de proprietari e lungaaaaa.....

Edited by cattavencu, 24 March 2017 - 14:45.


#4344
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Buna! Stiti cumva daca la zbor cu escala Blueair transfera bagajul, asa cum se intampla la companiile de linie? E vorba de bilet luat de la ei cu escala incusa, nu de 2 rezervari separate.
Multumesc!

Edit: am gasit pana la urma asta pe site - se pare ca da, m-ar interesa totusi daca a facut cineva asa.

Blue Air nu garanteaza conexiunile cu alte zboruri sau cu alte mijloace de transport, cu exceptia celor vandute de Blue Air ca zboruri conexe sau transfer conex.
Zborurile noastre nu sunt menite pentru a fi folosite in conexiunea cu alte zboruri ale noastre sau ale altor companii, cu exceptia celor vandute ca atare de noi. Orice conexiune o veti face pe propria raspundere si va trebui sa treceti prin check-in pentru toate zborurile de legatura, cu exceptia zborurilor cu escala vandute de noi, unde check-inul se efectueaza doar pe aeroportul de plecare, nu si in cel de tranzit (escala).
Daca aveti bilete pentru zboruri Blue Air cu escala, zboruri vandute de noi ca atare, aveti obligativitatea sa anuntati la check-in pe aeroportul de plecare ca aveti bilet pentru zbor Blue Air cu conexiune.

Edited by T Irina, 25 March 2017 - 00:29.


#4345
_Simy_

_Simy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.01.2010
Buna!

Da, se transfera bagajul de cala automat. Am mers  de 2 ori pe ruta Iasi-Cluj-Dublin si am luat bagajul direct la Dublin. Bineinteles ca pt linistea mea inainte de imbarcare i-am intrebat pe cei de la bagaje din Cluj (cei care stau pe langa avion cand se imbarca pasagerii, daca au transferat vreun bagaj din avionul care venise de la Iasi, pt ca acesta pleca mai departe la Timisoara, iar o parte din pasageri au ramas in avion).

Edited by _Simy_, 25 March 2017 - 07:26.


#4346
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Am inteles... buna treaba! Multumesc!

#4347
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Irina se transfera automant, sau mai bine zis asa se intampla de cele mai multe ori. Insa sunt si exceptii. Am un prieten care a stat doua zile in bermude si tricou in Spania, pentru ca unii de la aeroport au uitat sa ii transfere bagajul!

#4348
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Saracul... teoretic compania ar fi trebuit sa-l despagubeasca pentru un minim de cheltuieli facute cu cele necesare. In cazul meu e vorba de un drum spre Romania, asa ca ideea era sa-l transfere. Daca uita... mi-l aduc la usa!

#4349
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Cand faceti check-in-ul intotdeauna asigurati-va ca omul de la ghiseu a inteles unde este destinatia finala. Se fac des greseli, oamenii lucreaza ca robotii pentru mai multe companii aeriene si nu trebuie mult sa uite ca trebuie mai pus un cod pe bagaj.
Am avut si eu neplaceri cu bagaj ajuns dupa doua zile asa ca m-am invatat minte. NU va fie rusine, asigurati-va la check-in ca toate informatiile sunt corecte

#4350
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postnasty2, on 21 martie 2017 - 10:56, said:

la ultimile  calatorii la Roma, ne-au dat gratis un sandwich si la alegere apa plata/cola/sprite/santal vreo 3 feluri.
La calatoriile la Madrid ofera ceva mancare "gatita" (acum 2 saptamani am primit orez cu pui, o salata de varza, o mini bagheta, unt si o mini prajitura), dar fara nimic de baut (nici apa). Acestea erau contra cost.

@ XL700VA,
Referitor la intrebarea cu meniul contra cost, am auzit la pasagerii din fata atunci cand se distribuiau aceste meniuri oferite gratuit ca au spus ca ei ai meniu achizionat. Ce am primit nu m-am uitat in "farfuria" lor.
Dar sa stii ca sotia s-a putea sa fie dezamagita de acel mic dejun englezesc, iti dai seama ca totul este gen conserva.

Edited by moniK_06, 27 March 2017 - 15:02.


#4351
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Salutare, parintii mei au cumparat astazi doua bilete Milano - Bucuresti, pentru cursa de astazi 28/03.
Avand in vedere ca intre momentul in care au fost cumparate biletele si momentul in care se va efectua zborul sunt mai putin de 12 ore, check-in-ul online nu este posibil.
Eroare

Quote

Check in has closed
Ne cerem scuze, a avut loc o eroare. Va rugam sa tipariti aceasta pagina si sa o prezentati personalului de la ghiseul de check in din aeroport

Credeti ca BlueAir va tarifa check-in-ul in aeroport?

#4352
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
E gratuit si în aeroport.

"Serviciul de check-in la aeroport este gratuit, indiferent de ruta pe care veti calatori."

Edited by caiuscorneliu, 28 March 2017 - 10:30.


#4353
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
din cate stiu blueair nu taxeaza check-in-ul la aeroport.

#4354
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Multumesc pentru raspunsuri, totul a fost ok la aeroport, nicio taxa suplimentara.

#4355
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Chestia asta este reala ?!? Am gasit-o intamplator pe youtube ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LEAab1uIYng?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by XL700VA, 29 March 2017 - 02:55.


#4356
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
ce sa fie reala ? Atitudinea unor pasageri care nu respecta niste reguli atunci cand se urca in avion ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate