Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Insula Madeira

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#19
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 metalactual, on 5th August 2010, 16:13, said:

Daca o mai zbura Blue Air, la anul, in Lisabona...rent-a-car nu f. ieftin in Madeira, ca in Canare, de ex. dar nici mai scump ca in alte insule.
Rusi pe insula ?
Hoteluri bune sau mai vechiute ?
Rusi n-am vazut(de fapt n-am auzit sa vb , dar sigur sunt), mai ales ca am vazut un anunt de vanzare pt niste apartamente in limba rusa, ceea ce denota ca sunt buni cumparatori
Oricum, rusi gasesti peste tot
Si in Dubai ne tot vorbeau vanzatorii in rusa, credeau ca suntem de-ai lui Putin :D
Hoteluri super, n-am vazut unul care sa nu arate prost
Intra pe site ul lor, ala blueberry si gasesti hoteluri cat incape
Spunea taximetristul ca sunt 110 hoteluri pe insula, si inca se mai construiesc...


 blue_c, on 5th August 2010, 16:59, said:

Da, numai ca la intoarcere ai legatura peste 8 ore, sau 1 ora si 30
Noi am ales 8 ore, ca ne-a fost frica sa n-aiba avionul intarziere.


Noi am ales sa mergem mai intai in Madeira si pe urma in Lisabona, deci vom astepta la dus de la 1 noaptea cand ajunge pana la 8 dimineata cand zburam spre Madeira.
Ati ajuns cu intarziere in Lisabona, ati plecat la timp de aici?

merci

Nu au fost intarzieri.
Si stati noaptea in aeroport sau mergeti la un hotel in lisbon?

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
cum ar fi vremea in prima jumatate a lunii decembrie?

evident ca nu astept canicula...insa, daca in timpul zilei, sunt 20+...eu zic ca m-ar tenta o mini-vacanta in Madeira.

#21
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008
Nu au fost intarzieri.
Si stati noaptea in aeroport sau mergeti la un hotel in lisbon?
[/quote]

Stam in aeroport, pt 4-5 ore nu mai mergem in oras...
Ati gasit repede taxi spre Funchal, cat a costat?

#22
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 blue_c, on 7th August 2010, 20:02, said:

Nu au fost intarzieri.
Si stati noaptea in aeroport sau mergeti la un hotel in lisbon?


Stam in aeroport, pt 4-5 ore nu mai mergem in oras...
Ati gasit repede taxi spre Funchal, cat a costat?
E vreo 30-40 euro, depinde de cine dai
Vezi ca am afisat in primul post programul la aerobus, cu orele la care vine
daca mergeti cu aerobusul 1 bilet e 5 euro



 parabone, on 7th August 2010, 19:37, said:

cum ar fi vremea in prima jumatate a lunii decembrie?

evident ca nu astept canicula...insa, daca in timpul zilei, sunt 20+...eu zic ca m-ar tenta o mini-vacanta in Madeira.
Mai cauta pe net, ca nu sunt sigur
Am vb cu o localnica si spunea ca la ei e mai frig(adica 19-20 grade) in lina ianuarie...
Acum nu stiu ce temteratura o fi in decembrie...

Edited by ortega, 08 August 2010 - 23:22.


#23
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Salut,

Vad ca nu prea se plimba romanii prin Madeira - noi am vrea sa mergem in iunie-daca are cineva informatii proaspete poate posteaza.

multumesc anticipat,

#24
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
benji81@ Pai nu prea se plimba, Madeira nu e chiar la o azvirlitura de bat de Romanica si nici vreo destinatie ieftina nu-i...  -_- Dar daca vrei informatii proaspete, ai face bine sa intrebi ce te intereseaza (transport, cazare, obiective etc), ca oamenii nu au de unde sa stie la ce informatii te referi ;)

#25
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008

 benji81, on 21st January 2011, 11:37, said:

Salut,

Vad ca nu prea se plimba romanii prin Madeira - noi am vrea sa mergem in iunie-daca are cineva informatii proaspete poate posteaza.

multumesc anticipat,

La thread-ul Lisabona, pagina 20, mesaj 355 si 357 am scris despre sejurul meu in Madeira.
Daca vrei sa stii ceva ce nu apare mentionat, intreaba-ma.
Contrar parerii generale ca este o destinatie scumpa, eu pot sa spun ca nu e, dimpotriva a fost mai ieftin decat in Lisabona (cazare, mancare).

#26
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Salut,

Merci blue_c & aljarreau,

Am citit postul tau blue si m-am cam lamurit.

Ideea este ca as vrea sa stau undeva la 7 zile si sa inchiriez masina si probabil o vila cu piscina de pe holiday rentals sau alt site. Nu-mi dau seama daca nu cumva 7 zile sunt cam multe -sunt? m-ar mai interesa si zona pe care o recomandati ptr cazare - pe langa Funchal?
care zona e mai frumoasa?
Multumesc anticipat!

#27
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008

 benji81, on 24th January 2011, 10:57, said:

Salut,

Merci blue_c & aljarreau,

Am citit postul tau blue si m-am cam lamurit.

Ideea este ca as vrea sa stau undeva la 7 zile si sa inchiriez masina si probabil o vila cu piscina de pe holiday rentals sau alt site. Nu-mi dau seama daca nu cumva 7 zile sunt cam multe -sunt? m-ar mai interesa si zona pe care o recomandati ptr cazare - pe langa Funchal?
care zona e mai frumoasa?
Multumesc anticipat!

O saptamana nu e foarte mult, o sa-ti placa acolo si in concediu timpul trece oricum prea repede...
Daca vei inchiria masina, si dat fiind ca ai atata timp la dispozitie e mai mult decat necesar, o sa poti cutreiera inteaga insula.
O zi te vei duce si in Porto Santo, unde vei gasi plaja- in Madeira nu prea o sa ai sansa-, alta zi o plimbare cu un vas asemanator cu cele ale piratilor prin larg...
Site-ul asta te poate ajuta sa-ti faci o idee despre ce poti sa faci: http://www.madeira-w...esUK/index.html
Referitor la zona in care sa te cazezi, cred ca aproape de Funchal ar fi cel mai indicat: aeroportul e aproape, ai diverse magazine de unde sa-ti cumperi ceva, iar oraselul e incantator....te cucereste,,,,parcuri cu flori si copaci deosebiti...

Cea mai frumoasa zona e cea vestica, si asta o spun ei (nu doar eu, un biet turist care a stat doar 4 zile acolo).
Daca as mai merge o data in Madeira as sta in Camara dos Lobos...definitiv :)

#28
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

 blue_c, on 24th January 2011, 21:48, said:

O saptamana nu e foarte mult, o sa-ti placa acolo si in concediu timpul trece oricum prea repede...
Daca vei inchiria masina, si dat fiind ca ai atata timp la dispozitie e mai mult decat necesar, o sa poti cutreiera inteaga insula.
O zi te vei duce si in Porto Santo, unde vei gasi plaja- in Madeira nu prea o sa ai sansa-, alta zi o plimbare cu un vas asemanator cu cele ale piratilor prin larg...
Site-ul asta te poate ajuta sa-ti faci o idee despre ce poti sa faci: http://www.madeira-w...esUK/index.html
Referitor la zona in care sa te cazezi, cred ca aproape de Funchal ar fi cel mai indicat: aeroportul e aproape, ai diverse magazine de unde sa-ti cumperi ceva, iar oraselul e incantator....te cucereste,,,,parcuri cu flori si copaci deosebiti...

Cea mai frumoasa zona e cea vestica, si asta o spun ei (nu doar eu, un biet turist care a stat doar 4 zile acolo).
Daca as mai merge o data in Madeira as sta in Camara dos Lobos...definitiv :)

merci blue,

tare site-ul.

m-am uitat pe poze cu camara dos lobos si arata tare misto

#29
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008

 benji81, on 25th January 2011, 14:57, said:

merci blue,

tare site-ul.

m-am uitat pe poze cu camara dos lobos si arata tare misto

cu placere!

Camara dos lobos e un satuc pitoresc de pescari cu un farmec aparte. Eu am avut senzatia ca sunt la televizor si ma uit la o destinatie pe care poti doar sa o visezi nu sa si o atingi....
Dupa razboi Churchill venea aici sa picteze....n-avea gusturi rele ce sa zic... :D

Edited by blue_c, 25 January 2011 - 21:31.


#30
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 aljarreau, on 21st January 2011, 21:56, said:

benji81@ Pai nu prea se plimba, Madeira nu e chiar la o azvirlitura de bat de Romanica si nici vreo destinatie ieftina nu-i...  -_- Dar daca vrei informatii proaspete, ai face bine sa intrebi ce te intereseaza (transport, cazare, obiective etc), ca oamenii nu au de unde sa stie la ce informatii te referi ;)
Chiar pot sa spun ca e ieftin
daac prinzi o oferta pana la Lisabona cu blue air, de la lisabona la madeira  cu easyjet dus intors e 120 euro 2 pers, iar la madeira am dat la un hotel de 5 stele 80 euro pe noiapte cu mic dejun inclus, iar anul asta la mallorca daula hotel de 4 stele(cu greu gasit) 113 euro, numai ca am si demipensiune, deci cam la fel, luind in calcul si valoarea cinei, numai ca am dat jos 1 stea
Au supermarketuri in madeira, nu au preturi mari, de masina chiar n-ai nevoie ca stau bine la transportul in comun...

Edited by ortega, 17 February 2011 - 21:59.


#31
lgoctavia

lgoctavia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.11.2005
Buna,

A mai fost cineva de curand in Madeira? Noi ne-am decis sa mergem in luna de miere acolo, dupa ce anul trecut am fost in Algarve (sudul Portugaliei) si a fost superb. Ne-am cumparat bilete de avion si cazare pentru sfarsitul lunii august inceputul lunii septembrie. Am dat la EasyJet (din Lisabona pana in Madeira) 190 de euro cu bagaj de cala pentru 2 pers, iar la Blue air (din Bucuresti pana in Lisabona) aproximativ 400 de euro cu bagaj de cala si pt doua persoane - cu tot cu comisionaele de transfer de pe card. Sunt f multumita de preturile gasite - le-am fi luat si mai ieftine daca ne miscam mai repede cu BlueAir.

Cazarea cu mic dejun inclus, la hotel de 5 stele, ne-a costat 960 de euro pentru 11 nopti - ceea ce consider ca este un pret foarte bun. Deja ne-am interesat cam de tot ce putem vedea si cam cat ne costa insa, inca nu stim care sunt preturile la mancare in taverne si in supermarketuri. A fost cineva de curand sa imi poata da si mie cateva amanunte? Abia astept sa ajung acolo si sa ma relaxez la o piscina a hotelului sau sa mergem sa vedem delfinii :X.

Noi vom sta la hotel Pestana Carlton Madeira. M-ar interesa daca stie cineva de unde putem inchiria masina mai ieftina - indiferent ca o inchiriem din timp sau direct acolo (am vrea o masina pentru 2-3 zile ca sa ne plimbam putin pe insula), apoi daca stie cineva tavernele din zona hotelului si de asemenea supermarketurile unde am putea sa ne facem cateva cumparaturi.

M-ar ajuta de asemenea daca poate cineva sa imi spuna cu aproximatie cati banuti sa avem cu noi - sincera sa fiu ne gandeam sa avem cam 1000 de euro pentru 11 zile si 2 persoane.

Eventual daca mai aveti si alte pareri sau sfaturi pentru mine le voi primi cu bratele deschise.

Va multumesc frumos,

#32
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Daca aveti micul dejun inclus va descurcati lejer cu 1000 euro.
Masina incercati cu traveljigsaw, au preturi bune, si au si pagina in romaneste
Pestana Carton e super alegere, e mare hotelul(cam aglomerat totusi), servicii bune, piscine mari, iesire direct in mare, cursuri de diving(la diving 150 euro 2 persoane, in banii astia intra si un CD filmat de unul dintre ei. )...
Chiar cum iesi din hotel de la Pestana carlton, la 10 metri in fata, pe straduta, in partea dreapta, e un mic supermarket, dar gasesti de toate.
oricum, de la Pestanapana in centrula Funchal faci 10-15 minute pe jos mers lejer
Nici taxiurile nu-s scumpe...
Puteti s amergeti sa mancati intr-o zila Praia Formosa(in partea stanga e o terasa cu stuf, am comandat picado, iti aduce pui parca, cartofi prajiti etc, am dat 13 europe un platou supermare-mancau si3 persoane din el)
Un supermarket cu preturi super e la madeira forum(de la hotel la voi 2 statii de bus spre iesirea din Madeira)
Aveti magazine, fast food(in afara de MCdonalds, KFC,suntspecialitati libaneze, chinezesti,manancicu 6 euro de pers de te spargi), iar la subsol supermarket cu preturi f bunela mancare, sucuri, fructe(maracuja am dat 5 euro /kg si in piata smecherii aia cereau 22 euro/kg parca)
Intr-adevar, ati dat f mult la Blue air. Puteati economisi vreo 200 euro
Daca mai aveti alte intrebari, scrieti aici, poate va pot ajuta

Edited by ortega, 15 March 2011 - 02:21.


#33
lgoctavia

lgoctavia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.11.2005
Buna ortega,

Deja m-ai ajutat cu mult mai mult decat iti dai seama. Noi am gasit diving la 45 de euro de persoana, dar nu prin hotel. Cu blue air ti-am zis ce am patit, am pierdut pur si simplu oferta - odata cu ea si data pe care voiam sa plecam. Acum stam mai mult cu 2 zile dar sincer nu imi pare rau :D. Hotelul l-am ales in functie de locatie, pret si mai ales dupa parerea celor care au fost deja acolo.

Din ce mi-ai povestit cel putin preturile la mancare sunt super ceea ce ma incanta. Voi ati vizitat insula? Ati facut promenade? Ma gandeam sa facem o promenada pe cont propriu ca sa vedem si noi lacurile, pesterile si mai ales cascadele insulei. M-ar mai interesa pe unde ati fost voi in plimbare si cam ce preturi erau.

Si ca o ultima intrebare - am citit pe aici ca e mai dificila aterizarea. Mie imi este foarte frica de avion - imi poti spune daca ati avut parte de surprize, si daca da la ce sa ma astept. Eu ma panichez f tare cand sunt turbulente. :D

Multumesc inca o data.

#34
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Nu am fost f plimbareti, cu exceptia unei zile cand am mers cu autobuzul la un alt supermarket la Monte daca nu ma insel(sau chiar am trecut de Monte) si ne-am plimbat pe acolo(intr-adevar, o panorama super)
Aterizarea o sa fie ok, ca sunt baietii antrenati.
Avionul se intoarce si ajunge aproape ca aripile sa fie perpendiculare pe ocean(daca te uiti sus vezi numai cerul, iar jos numai oceanul, ai senzatia ca te prabusesti), dar nu dureaza mult faza asta.
E printre cele mai 10 periculoase aeroporturi din lume.
A fost un accident in anii 1970, dar de atunci au marit pista, acum e ok
Nu sunt turbulente, efectiv daca nu-ti spune nimeni ce urmeaza si vezi ca se intoarce avionul normal ca te sperii putin.
Mie mi-a spus pasagerul de langa mine inainte de manevra, in caz contrar sigur se speria sotia rau, ca ii e frica putin la aterizari si decolari.

#35
lgoctavia

lgoctavia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.11.2005

 ortega, on 15th March 2011, 18:41, said:

Nu am fost f plimbareti, cu exceptia unei zile cand am mers cu autobuzul la un alt supermarket la Monte daca nu ma insel(sau chiar am trecut de Monte) si ne-am plimbat pe acolo(intr-adevar, o panorama super)
Aterizarea o sa fie ok, ca sunt baietii antrenati.
Avionul se intoarce si ajunge aproape ca aripile sa fie perpendiculare pe ocean(daca te uiti sus vezi numai cerul, iar jos numai oceanul, ai senzatia ca te prabusesti), dar nu dureaza mult faza asta.
E printre cele mai 10 periculoase aeroporturi din lume.
A fost un accident in anii 1970, dar de atunci au marit pista, acum e ok
Nu sunt turbulente, efectiv daca nu-ti spune nimeni ce urmeaza si vezi ca se intoarce avionul normal ca te sperii putin.
Mie mi-a spus pasagerul de langa mine inainte de manevra, in caz contrar sigur se speria sotia rau, ca ii e frica putin la aterizari si decolari.


Ehee.. bine ca mi-ai spus legat de aterizare :D Sigur m-as fi panicat sa vad ca se intoarce asa mult avionul :))))). Cu siguranta nu vor fi probleme, nu de alta dar cei de acolo aterizeaza si decoleaza zilnic. :)

Iti multumesc frumos pentru toate informatiile. O sa iti povestesc si impresiile mele cand ma intorc :D

#36
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Stie cineva ceva de zboruri mai ieftine catre Madeira? nu reusesc sa gasesc nimic sub 400 euro.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate