Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

A3 - noua autostrada a Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postzpp, on 2nd December 2009, 02:03, said:

La cum arăta acuma 2 luni, ai fi jurat că nu va fi gata.
Bine ca a fost gata, acum sa speram ca nu se strica in perioada urmatoare :)

#38
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006

View Postripper, on 1st December 2009, 19:22, said:

Nu e gata nimic. Am fost azi și nu m-au lăsat să intru pe ea.


Ripper, cu tot respectul, nu e adevarat.

Eu am intrat pe A3 la Gilau, m-am luat dupa marcaje, m-a invartit un pic pana m-a pus pe directia Turda si gata. La Turda am facut sensul giratoriu si am venit inapoi.

Am tinut in mod constant 120. Curbele sunt ok, asfaltul lin (deocamdata), 2 benzi de trafic plus una barosana de refugiu. In unele portiuni de urcare, banda de refugiu este transformata in banda 3.

O chestie trebuie recunoscuta. Ma, au avut astia de construit poduri si viaducte, vai de ei. Cred ca mai mult de jumate din traseu, eram pe ceva structura de genul.

Ce am vazut ca era evident neterminat? Multe iesiri / intrari pe A3 sunt inca blocate, inexistente, in unele locuri marcajele sunt inca neterminate. Dar ca drum, e ok.

#39
QuasimodoJ

QuasimodoJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.12.2009
Are cineva o harta cu traseul autostrazii si modul in care se racordeaza la DN1?

View Postecotech, on 2nd December 2009, 10:37, said:

Ripper, cu tot respectul, nu e adevarat.

Eu am intrat pe A3 la Gilau, m-am luat dupa marcaje, m-a invartit un pic pana m-a pus pe directia Turda si gata. La Turda am facut sensul giratoriu si am venit inapoi.

Am tinut in mod constant 120. Curbele sunt ok, asfaltul lin (deocamdata), 2 benzi de trafic plus una barosana de refugiu. In unele portiuni de urcare, banda de refugiu este transformata in banda 3.

O chestie trebuie recunoscuta. Ma, au avut astia de construit poduri si viaducte, vai de ei. Cred ca mai mult de jumate din traseu, eram pe ceva structura de genul.

Ce am vazut ca era evident neterminat? Multe iesiri / intrari pe A3 sunt inca blocate, inexistente, in unele locuri marcajele sunt inca neterminate. Dar ca drum, e ok.

Am auzit ieri la TV ca fostul director al Inspectoratului de Stat in Constructii, data afara de Boc dupa marea epurare pentru ca fusese propus de PSD, ridica niste semne de intrebare referitoare la respectarea caietelor de sarcini in ceea ce priveste calitatea mixturii asfaltice folosite de Bechtel pe sectoarele cu viaducte.

Sper sa nu se surpe si asta ca centura ailalta inaugurata de Boc...

Edited by QuasimodoJ, 02 December 2009 - 11:10.


#40
AAdorjan

AAdorjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 13.02.2004

View Postripper, on 1st December 2009, 19:22, said:

Nu e gata nimic. Am fost azi și nu m-au lăsat să intru pe ea.

Cine nu te-a lasat pe autostrada? Eu am fost ieri pe la 6 seara si totul era ok. Am facut tur-retur, per total ok inafara de cei doi caini morti pe care i-am ocolit cu 120.

#41
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Știu, mi-au spus mai mulți că au intrat! Eu cred c-am ajuns exact când erau aleșii neamului p-acolo și poate d-aia nu m-au lăsat! Sau au văzut PH la număr... deh, ardeleni :lol:

View Postutopium, on 2nd December 2009, 01:59, said:

Din punctul meu de vedere daca termina macar cei 9 km pana la Campia Turzii prin primavara tot ar fi bine pentru ca as ocoli jumatate din Turda + Campia Turzii, care sunt doua orase lungi si unde pierzi mult timp ... asta cand as merge spre Targu Mures.
Aia da! Asta ar fi o mare realizare! Până trec de Turda și Câmpia Turzii mi se face acru, e groaznic ce-i în orășelele astea!

#42
QuasimodoJ

QuasimodoJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.12.2009

View Postripper, on 2nd December 2009, 12:29, said:

Aia da! Asta ar fi o mare realizare! Până trec de Turda și Câmpia Turzii mi se face acru, e groaznic ce-i în orășelele astea!

Inseamna ca n-ati fost niciodata prin Sebes...


View Postecotech, on 2nd December 2009, 10:37, said:

Ce am vazut ca era evident neterminat? Multe iesiri / intrari pe A3 sunt inca blocate, inexistente, in unele locuri marcajele sunt inca neterminate. Dar ca drum, e ok.

Intre Gilau si Turda, confrom informatiilor de pe site-ul Bechtel, nu exista nicio intrare sau iesire. Poate te referi la spatiile de servicii.

A propos, de aceea acest sector nu poate fi numit o centura a Clujului. Poate un by-pass. Pentru clujeni nu are nicio utilitate decat ca elimina traficul de tranzit de pe DN1 care altfel ar fi traversat orasul.

Edited by QuasimodoJ, 02 December 2009 - 17:25.


#43
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,160
  • Înscris: 15.10.2006

View PostQuasimodoJ, on 2nd December 2009, 17:23, said:

A propos, de aceea acest sector nu poate fi numit o centura a Clujului. Poate un by-pass. Pentru clujeni nu are nicio utilitate decat ca elimina traficul de tranzit de pe DN1 care altfel ar fi traversat orasul.

Ei nici chiar asa. Pt. cei din Manastur, Floresti este o alternativa mai rapida ca prin Turda si Feleac.

Am incercat si eu sa dau o tura pe la ora 13, ieri dar nu m-au lasat sa fac inaugurarea.
Data viitoare sigur o testez.

#44
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Deci nici pe tine nu te-au lăsat... ciudat! Eu pe la 14.30 am fost și tot așa.

#45
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,160
  • Înscris: 15.10.2006

View Postripper, on 2nd December 2009, 18:26, said:

Deci nici pe tine nu te-au lăsat... ciudat! Eu pe la 14.30 am fost și tot așa.

Atunci e normal. Era vorba ca Boc taie panglica la Turda pe la ora 14 dupa care face traseul si probabil pe urma au dat drumul si la intrarea din Gilau.

#46
QuasimodoJ

QuasimodoJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.12.2009

View Postcipaul, on 2nd December 2009, 18:08, said:

Ei nici chiar asa. Pt. cei din Manastur, Floresti este o alternativa mai rapida ca prin Turda si Feleac.

Ce vorbesti draga? Dupa cate tin eu minte, de la Turda la Cluj sunt 30 de km. De la Gilau la Cluj [pana in centru] vreo 15. Cine o sa faca vreo 60 de km pe autostrada ca sa iasa din Cluj pe-o parte si sa intre pe cealalta. Asa cum ziceam nu este o centura.

#47
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Păi ce poți să le ceri? Conotații politice tâmpite și mentalitate ardelenească! Or s-o închidă în curând, stați liniștiți!

#48
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007

View Postecotech, on 2nd December 2009, 10:37, said:

O chestie trebuie recunoscuta. Ma, au avut astia de construit poduri si viaducte, vai de ei. Cred ca mai mult de jumate din traseu, eram pe ceva structura de genul.
Au refacut stalpii aia de erau gata fisurati imediat dupa ce i-au ridicat?
Hai sa facem pariuri: in cat timp credeti ca vor aparea primele gropi? Eu zic ca la maximum 3 saptamani dupa prima ninsoare mai serioasa.  -_-

#49
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Ce carcotasi sunt unii, auzi 3 saptamani. La cat a costat trebuie sa nu apara gropi cel putin 10 ani. Altfel sa mor daca mai platesc vreun impozit in RO ma duc direct in State dupa Bechtel sa imi recuperez impozitul :).

#50
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ați văzut ce-a zis la știri? Cu tiristul care a mers 20 km pe contrasens? Asta pentru că nu e DELOC semnalizată, e PRAF!

#51
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Un articol interesant despre portiunea de 42 de km de autostrada : http://www.autostrad...uacj/art356.htm

#52
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Sunt tare curios, daca in loc de un accident usor era unul grav, cu victime, alaturi de ciobanul care nu a avut grija de turma, raspundea si cineva dintre autoritatile care s-au grabit cu surle si trambite sa dea drumul la autostrada fara ca aceasta sa indeplineasca conditiile prevatute de lege in cazul autostrazilor, cum e si cea care prevede obligativitatea gardurilor de protectie pentru animale?

#53
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Pentru cei care nu au inca posibilitatea sa o vada :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iNgrGjA485Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IPd5fh7_aDw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FaklzuYeZgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z44OWMVNkw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ady_chesnoiu, 03 December 2009 - 20:20.


#54
andrey_r

andrey_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 20.12.2008
Se pare ca aceasta bucata din A3 a inceput sa isi faca simtita prezenta intrucat a preluat deja mare parte din traficul de tranzit din zona.Am parcurs deja de doua ori bucata de A3 ,prima data de curiozitate si a doua oara de nevoie si pot trage unele concluzii:semnalizarea rutiera si marcajele sunt ok, foarte vizibile pe timp de noapte(nu am folosit deloc faza lunga)asfaltul pare a fi de buna calitate (sa speram ca va ramane asa) se poate merge fara probleme la viteze ridicate.Chiar daca se circula bine, A3 mai are nevoie de unele finisaje pentru a fi cu adevarat o autostrada europeana(spatii de servicii,etc)Din pacate au aparut deja furturile de pe autostrada, ziarele afirmand ca au fost prinsi deja doi hoti care au furat portiuni din gardul de protectie, lucru aproape comun in Romania noastra draga.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate