Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Groenlanda

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
daca a fost cineva de pe aici in groenlanda sa ne zica si noua ce si cum cu zona asta de lume

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 rottweiler2007, on 25th November 2009, 21:38, said:

daca a fost cineva de pe aici in groenlanda sa ne zica si noua ce si cum cu zona asta de lume
Nu prea stiu mai nimic... daca vrei iti dau Lonely Planet-ul :)
Pentru o investitie de viitor, cumpara teren litoral pentru viitoarele beach all-inclusive-uri din timpul incalzirii globale :)

#3
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 Imperator, on 26th November 2009, 12:36, said:

Nu prea stiu mai nimic... daca vrei iti dau Lonely Planet-ul :)
Pentru o investitie de viitor, cumpara teren litoral pentru viitoarele beach all-inclusive-uri din timpul incalzirii globale :)
cica incalzirea asta globala de fapt nu exista...dar sincer la anul as vrea sa dau o tura prin groenlanda si m-ar fi interesat ce zice unu' care a tropait p-acolo

#4
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

 rottweiler2007, on 26th November 2009, 18:11, said:

cica incalzirea asta globala de fapt nu exista...dar sincer la anul as vrea sa dau o tura prin groenlanda si m-ar fi interesat ce zice unu' care a tropait p-acolo
Misto, si daca n-ai vazut Copenhaga, va trebui s-o vezi daca vrei sa mergi in Groenlanda.

#5
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 softpedic, on 26th November 2009, 20:18, said:

Misto, si daca n-ai vazut Copenhaga, va trebui s-o vezi daca vrei sa mergi in Groenlanda.
nici nu stiu inca cum se ajunge de la buc in groenlanda

#6
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 rottweiler2007, on 27th November 2009, 07:04, said:

nici nu stiu inca cum se ajunge de la buc in groenlanda
Ai 2 optiuni:
1. Zbori la Copenhaga cu ce gasesti mai ieftin si de acolo cu Air Greenland.
http://www.airgreenland.com/

2. Zbori la Londra cu Wizz, Blue, Air Lingus, BA sau Tarom. De acolo, iei Iceland Express pana la Reykjavik si de acolo Air Iceland.

http://www.icelandexpress.com/

http://www.airiceland.is/

#7
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 Imperator, on 27th November 2009, 09:41, said:

Ai 2 optiuni:
1. Zbori la Copenhaga cu ce gasesti mai ieftin si de acolo cu Air Greenland.
http://www.airgreenland.com/

2. Zbori la Londra cu Wizz, Blue, Air Lingus, BA sau Tarom. De acolo, iei Iceland Express pana la Reykjavik si de acolo Air Iceland.

http://www.icelandexpress.com/

http://www.airiceland.is/
Daca mergem, sper sa fie intr-o vara! Nu stiu insa ce numesc aia din Groenlanda vara.

#8
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Pitzifelnic, on 27th November 2009, 09:51, said:

Daca mergem, sper sa fie intr-o vara! Nu stiu insa ce numesc aia din Groenlanda vara.
Vara e sezonul tantarilor... As merge primavara cand totusi e in jur de zero grade, nu sub... Oricum, pe acolo bate Gulf Streamul si nu e la fel de frig ca in Siberia.... Oricum, anul asta, cica vara a cazut intr-o joi :)

#9
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
:P eu as vrea sa merg la anul fix pe vremea asta...

#10
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Pitzifelnic, on 27th November 2009, 09:51, said:

Daca mergem, sper sa fie intr-o vara! Nu stiu insa ce numesc aia din Groenlanda vara.
Mai, n-am fost dar m-am documentat.
Vara in coltul de sud e chiar ok, la vreo 12-13 grade... Flori interesante, licheni... 2000 de izvoare calde! Peisaje fantastice, muntii, stancile, ghetarii, fjordurile, animalele - vreo 1 milion de reni de pilda, pasari cat cuprinde... Sentimentul pustietatii, bineinteles. Si alimentatia polara, foca, morsa, peste, crustacee, poate urs, ren desigur... Plus cateva ruine vikinge, nu mare lucru dar sunt acolo. Altfel, cel mai mare oras, capitala e la 12.000 locuitori, si n-arata deosebit, un fel de ce sa zic, Tg.Secuiesc sau Campulung, dar pe mal de fjord. Daca mergi acolo mergi pt.peisaje si pt.destinatia deosebita, clar. Poate n-ar fi rau sa incluzi si Islanda in trip, ca tot costa mult, sa fie mai consistent. Macar Reikjavik e la 200.000 insi, ai ce face, si distantele-s mai umane. Si gagicile, am inteles, foarte petrecarete.

#11
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Am un prieten marinar, care a fost de cateva ori in Groenlanda, la NUUK, care este si capitala, si imi spunea ca sunt orase (localitati) care au 50 - 100 locuitori. Si sunt intr-adevar niste peisaje de iti taie respiratia.
Pe toata insula sunt cam 50 - 60.000 de locuitori, dintre care cam 30% sunt in Nuuk, 15.000 loc.
Imi pare rau ca este plecat acum in voiaj, dar vine in februarie si am sa scriu atunci mai multe detalii.

Iar despre Islanda, tot la fel imi povestea si el ca sunt niste gagici, de te baga sub masa, cat beau, iar apoi treci pe camera. Abia asteapta straini, ii racoleaza din baruri.

#12
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 Imperator, on 27th November 2009, 10:42, said:

Vara e sezonul tantarilor... As merge primavara cand totusi e in jur de zero grade, nu sub... Oricum, pe acolo bate Gulf Streamul si nu e la fel de frig ca in Siberia.... Oricum, anul asta, cica vara a cazut intr-o joi :)
Nici nu stiu ce e mai rau: tantarii sau frigul Banuiesc ca tantarii, dar si de frig te cam saturi pe-aici, prin muntii patriei.

 searcher-star, on 27th November 2009, 11:01, said:

Mai, n-am fost dar m-am documentat.
Vara in coltul de sud e chiar ok, la vreo 12-13 grade... Flori interesante, licheni... 2000 de izvoare calde! Peisaje fantastice, muntii, stancile, ghetarii, fjordurile, animalele - vreo 1 milion de reni de pilda, pasari cat cuprinde... Sentimentul pustietatii, bineinteles. Si alimentatia polara, foca, morsa, peste, crustacee, poate urs, ren desigur... Plus cateva ruine vikinge, nu mare lucru dar sunt acolo. Altfel, cel mai mare oras, capitala e la 12.000 locuitori, si n-arata deosebit, un fel de ce sa zic, Tg.Secuiesc sau Campulung, dar pe mal de fjord. Daca mergi acolo mergi pt.peisaje si pt.destinatia deosebita, clar. Poate n-ar fi rau sa incluzi si Islanda in trip, ca tot costa mult, sa fie mai consistent. Macar Reikjavik e la 200.000 insi, ai ce face, si distantele-s mai umane. Si gagicile, am inteles, foarte petrecarete.
Nu suna rau deloc. Poate s-a mai ieftinit putin si Islanda, daca au dat cu capul de prag.

#13
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
incet incet o punem de-o gasca si mergem in groenlanda megagigaolinclusiv

#14
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 rottweiler2007, on 27th November 2009, 15:35, said:

incet incet o punem de-o gasca si mergem in groenlanda megagigaolinclusiv
Meniul este - grasime de foca, grasime de morsa, grasime de balena si grasime de pinguin.

#15
lucifer00

lucifer00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.06.2008
:))

cata imaginiatie...


Totusi cred ca ar fi super interesanta o astfel de experienta..

#16
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 Imperator, on 27th November 2009, 15:58, said:

Meniul este - grasime de foca, grasime de morsa, grasime de balena si grasime de pinguin.
bleah atita grasime....desi poate mi-ar prinde bine ca mi-am facut analizele acu de curind la inst nat. de med.sportiva si mi-au spus ca nivelul grasimilor in singe il am sub nivelul de detectare al aparatului...si mi-au recomandat sa mai bag niste fleici si alte alea de care eu nu ma ating

 Imperator, on 27th November 2009, 09:41, said:

Ai 2 optiuni:
1. Zbori la Copenhaga cu ce gasesti mai ieftin si de acolo cu Air Greenland.
http://www.airgreenland.com/

2. Zbori la Londra cu Wizz, Blue, Air Lingus, BA sau Tarom. De acolo, iei Iceland Express pana la Reykjavik si de acolo Air Iceland.

http://www.icelandexpress.com/

http://www.airiceland.is/
super informatie, tesekkurler, asa voi face, zbor la copenhaga si d-acolo mai departe....

#17
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 Imperator, on 27th November 2009, 15:58, said:

Meniul este - grasime de foca, grasime de morsa, grasime de balena si grasime de pinguin.
Deci vegetarienii ar face bine sa-si caute de lucru in alta parte. :)

#18
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Pitzifelnic, on 27th November 2009, 17:28, said:

Deci vegetarienii ar face bine sa-si caute de lucru in alta parte. :)
Iap, in Sri Lanka sau India :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate