Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

AUGUSTIN-evazionist

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Godhelpus

Godhelpus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2011
si eu ma gandeam sa plec in italia prin firma aceasta...dar am zis sa verific inainte de a lua o decizie....

de verificat si http://observator.a1...onul_46390.html

se pare ca are la activ mai multe ilegalitati.....nu m-ar mira sa isi schimbe denumirea firmei pt a nu mai fi gasit...atentie mare...

doamne ajuta!!

#20
publicwork

publicwork

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2012
In atentia administratorului softpedia-forum

buna ziua,
Am observat ca din anul 2009 apar pe forumul administrat de dvs o serie de articole la adresa mea. Nu vreau sa comentez cat de probate sant aceste afirmatii ,insa vreau sa aveti in vedere ca in acele comentarii apar cuvinte care reprezinta in mod clar atacuri la persoana si evidente cuvinte jignitoare.
Va rog sa cititi cu atentie toate comentariile si sa decideti daca asemena exprimari trebuie sa apara pe site-ul administrat de dvs si facute publice in continuare
Stiti mult mai bine ca mine faptul ca autorii acestor comentarii nu sant decat oameni care au anumite frustrari si nu reusesc sa se integreze intr-un anumit domeniu de activitate , iar prin acest mod de exprimare nu-i ajutati cu nimic. Cealalta categorie nu are timp de facut aprecieri iar daca o fac acestea sant foarte rare si intr-o exprimare decenta. Prin aceasta firma au plecat la munca peste 4000 de persoane iar in ce priveste comentariile amintite cred ca ar trebui sa trageti singur concluzia veridicitatii afirmatiilor.
Moderatorii dvs , asa cum dealtfel precizati in regulament, au obligatia sa verifice fiecare comentariu si sa decida daca indeplineste conditiile legale, si morale,  pentru a fi facut public.
De asemena va rog sa tineti cont de faptul ca in general la adresa unei persoane care incearca sa ofere un loc de munca si sa iasa in evidenta cu ceva , intotdeauna vor exista voci care au ceva de spus. Important este ca acesta sa fie atent verificate pentru a nu permite anumite injurii si proliferarea unui comportament imoral si lipsit de bun simt. Fiecare dintre noi avem o familie, vrem sa educam niste copii intr-o societate sanatoasa, iar viata ne obliga la anumite responsabilitati pe care trebuie sa le tratam in modul cel mai serios

va multumesc

augustin deaconu

#21
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Domnu  Augustin,
Un om multumit nu va aduce nimic defaimator la adresa cuiva...dar din pacate sunt multi care nu sunt multumiti...si nu cred ca aceia mint. Din pacate sunt multe companii/oamenii care lasa lumea cu ochii in soare dupa ce le iau banii si ii pun sa semneze ca primarul fel si fel de hartii... Cand practica asta se va schimba atunci si nemultumirile vor disparea.

#22
n-zA-Z0-9_-Nicoleta07

n-zA-Z0-9_-Nicoleta07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.08.2012
I Mateescu prin agentia Domnului Deaconu Augustin timp de 5 ani perioada 08.2007-10.07.2012 am lucrat la hotel Napoleon pe post de cameriera-receptionera fara nici-un fel de probleme din partea titularului.In aceasta perioada pana candm-am acomodat fiind singura ntr-o lume straina seara.dimineata plangeam pentru familia si dor de casa. Asta nu insemna ca se purtau urat cu mine,erau numai emotiile mele,sentimentele mede de dor de casa.Ii multumesc domnului Augustin Deaconu pentru ajutorul dat in aceasta perioada,este adevarat ca a trebuit sa platesc un comision care mi se pare normal dar pentru mine totul a fost bine.Inca odata Multumesc. Viata pentru toti din Napoli semnifica,si se stie acest lucru ca Napoli semnifica Camora-Mafia daca nu esti atent platesti-fie strain fie italian.

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Tinand cont ca te-ai inscris doar pentru acest post ( cand citesc acest mesaj scrie ca ti-ai creat contul cu 28 de minute in urma si ai un singur post ) vreau sa cred ca esti cineva care doar vrea sa arate o alta fata a domnului in cauza...din pacate lumea nu e chiar asa de proasta. Cred ca acel domn v-a pus sa scrieti acest mesaj sau poate este chiar domnul in cauza. Dupa cum e scris mesajul se vede ca a fost scris in graba si ca important era mesajul care trebuia sa il transmita nicidecum formatul...deci din pacate tot nu aveti crezare.
Tind sa cred ca cea mai buna publicitate a unei firme/companii/persoane este prin viu grai...atata timp cat sunt multe nemultumiri ( ganditi-va sa nu toata lumea nemultumita are acces sau stie sa foloseasca un forum ...poate doar un procent de 5% din cei nemultumiti au postat aici ) tind sa cred ca cei aparuti peste noapte in postura sa faca reclama buna pentru mine din pacate scade credibilitatea.

#24
dragoscimpoesu

dragoscimpoesu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2012

View Postgrigo87, on 24th November 2009, 17:38, said:

Augustin, sa nu aveti incredere in acest om! Cand ajung in Italia, femeile sunt asteptate de o doamna care ar trebuie sa le repartizeze la un loc de munca in Napoli, numai ca aceasta doamna se poarta si urat cu femeile si de multe ori nu le gaseste nimic de munca, femeile fiind nevoite sa se intoarca in tara pe banii lor si cu toti banii pierduti! Anuntul apare in foarte multe judete din tara : Sibiu, Bucuresti, Buzau, Dolj, Teleorman etc. Anuntul suna in felul urmator: Contracte munca Italia, persoane ordonate, stagiunea toamna, menaj restaurant, 650 -1300 euro.0268xxxxxx / 0753yyyyyy

Dupa ce sunati la firma vi se dau urmatoarele informatii:
Zona 2. NAPOLI
Contract : 3-12 luni
Varsta : maxim 55 ani
Program de lucru : 10/12 ore, 6 zile/saptamana
Salariu : 600 euro(in prima luna si urmeaza sa creasca in functie de experienta dobandita)
- domeniile: menaj/ ingrijire persoane/ ingrijire copii/ hotel- restaurant ? cameriera ai piani , cameriere sala
- cazarea si masa asigurate

Plecarea : se face cu avionul in grup organizat, saptamanal de pe aeroportul din Constanta, Cluj sau Timisoara , urmatoarea plecare este in data de  24.11.2009.
Documente necesare: trimise la fax  0268/xxxxxx sau mail [email protected]
- Copie bi/ci
- Adeverinta de la medicul de familie din care sa rezulte ca nu suferiti de boli cronice
- Cerere de solicitare a  locului de munca
Date buletin
Domeniul
Durata contractului
Telefon fix + mobil
Asigurare medicala, optional, pe 3 luni pretul este de 70 lei
Cheltuieli: -75 euro (jumatate din bilet de avion, in lei la cursul BNR) si 90lei- rezervare bilet care se achita anticipat in contul Bancii Transilvania  P61315,
75 euro(jumatate din bilet  avion) si taxa contract de 200 euro se opresc din primul salariu.
Daca sunteti interesata va rog sa trimiteti documentele pe fax sau email pana ...................


Buna ziua,

Ma numesc Ioana Mateescu si doresc sa va multumesc ca in perioada 2007-2012 am lucrat la receptia hotelului “Hotel Napoleon’.
In aceasta perioada am fost cazata intr-o garsoniera in incinta hotelului .
In toata aceasta perioada am format o mare familie exact asa cum si-a dorit proprietarul hotelului, Don Antonio Mauriello
Din punct de vedere financiar nu au fost niciodata probleme.
Uneori ne ajutat sotia domnului Don Antonio Mauriello
Eu personal m-am inteles foarte bine cu toata familia Mauriello.
M-am intors in tara pe probleme de sanatate,stres si oboseala.
In prezent pot sa spun ca sunt bine si dupa rezolvarea problemelor m-as intoarce oricand.
Don Antonio Maurielloavea o vorba:’’ Daca noi doi mergem in Nord-Italia si cautam de lucru amandoi tu vei fi cea aleasa si eu cel respins.”Va multumesc si va doresc mult succes !Conteaza pe S.C. Public Work S.R.L!

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
...inca cineva care vrea sa "creasca" imaginea unei firme...

#26
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

View Posttehnics, on 23rd August 2012, 20:12, said:

...inca cineva care vrea sa "creasca" imaginea unei firme...
asta da reclama! care-i Ioana Mateescu? amandoua?

View Postn-zA-Z0-9_-Nicoleta07, on 20th August 2012, 18:14, said:

I Mateescu prin agentia Domnului Deaconu Augustin timp de 5 ani perioada 08.2007-10.07.2012 am lucrat la hotel Napoleon

View Postdragoscimpoesu, on 22nd August 2012, 09:03, said:

Ma numesc Ioana Mateescu si doresc sa va multumesc ca in perioada 2007-2012 am lucrat la receptia hotelului “Hotel Napoleon’.


#27
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Topicul asta trebuie mutat la fun, asta are impresia ca forumul e citit doar de idioti cu acte in regula.
Nici macar imaginatie n-are...

#28
Munca_Italia

Munca_Italia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2013

Ma numesc Zidaru Claudia, am 45 de ani si am ales sa plec la munca in Italia, prin firma Public Work din Brasov, chiar daca am citit si am aflat multe lucruri negative, legate de aceasta firma. Am plecat, totusi, cu o strangere de inima sa castig un ban. Am plecat din tara cu avionul (Compania WizzAir) si am ajuns la Napoli, impreuna cu 4 femei, de unde am fost preluate de omul lor, de acolo. Am stat la persoana respectiva pana a doua zi, unde ne-am putut spala si manca ceva. Am fost dusa la o familie, unde trebuia sa am grija de copii si sa fac menajul in casa. Oamenii respectivi nu erau prea prietenosi, pe motiv ca, au avut parte de situatii neplacute cu alte fete. Am acceptat, gandindu-ma ca trebuie sa fie bine. Nu am avut prea mult timp de acomodare, ca am si intrat in treaba. Am muncit toata ziua: am facut curat, mancare, am stat cu copiii, i-am dus la plimbare, ce sa zic... multa munca. Seara, am picat franta, dar cu o multumire, cat de cat, ca, am un acoperis deasupra capului, am unde sa ma spal, si mai mult, k aici pot castiga un ban, pe care, in tara nu l-as lua, decat in 2-3 luni. Intr-adevar este foarte mult de munca, dar daca exista un motiv bine intemeiat, si exista vointa, se poate trece peste anumite lucruri. Si, sa fim seriosi, ca nu doar acolo se munceste, ci si in tara. Insa exista o diferenta, aceea ca, acolo ti sa dau bani, nu promisiuni.


Buna ziua,

Numele meu este Iacob Cristina ,sunt din Constanta si  am 39 de ani. Eram in culmea disperarii pentru gasirea unui loc de munca in Romania, pana cand am gasit in ziar anuntul celor de la Public Work pentru angajari in Italia. Am luat un numar de telefon si am sunat, mi-a fost prezentata oferta de munca si pachetul salarial  dupa care am urmat toti pasii pentru a putea pleca. Am avut indoieli in privinta companiei deoarece toate demersurile s-au desfasurat prin intermediul fax-ului si al telefoanelor dar acesetea au disparut odata cu momentul in care ne-am urcat in avion. Am fost un grup  de 8 persoane, femei venite din toata tara in Bucuresti care trebuiau sa plece in Italia la munca. Ajunse pe aeroportul din Napoli  , am fost preluate de o domana care ne-a tratat foarte respectuos , ne-a urcat pe toate intr-un microbus si ne-a dus la agentie. De  la data sosirii pana la data repartizarii la locul de munca au trecut 2 zile, timp in care acea doamna  ne-a gazduit in casa in care veneau toate femeile cu firma din Brasov. Am fost repartizate la locurile de munca, abia atunci a inceput greul.Prima parte a timpului petrecut acolo, adica perioada de acomodare a fost dificila dar am trecut cu bine peste , am avut un loc de munca sigur, un loc unde sa pun capul pe perna, unde sa ma spal si unde sa mananc. Dupa expirarea contractului, adica dupa cele 6 luni am vrut sa mai raman inca 3 luni. A fost o perioada destul de dificila dar am fost multumita pentru ca am primit locul de munca pe care in Romania nu l-am putut gasi. Celalalte femei din grupul meu au fost si ele repartizate in locatii care erau foarte aproape de locul meu de munca, in zilele libere ne intalneam si povesteam despre dorul de casa si alte griji pe care aveam in suflet.

#29
Munca_Italia

Munca_Italia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2013
Oameni buni sa nu va imaginati ca la Public Work vin doar femei care sunt in situatii foarte critice, in situatii de imposibiltatea gasirii unui loc de munca in tara noastra, NU , chiar NU !!! Am avut cateva experiente cu niste doamne care la prima conversatie telefonica pareau femei cu scaun la cap, femei care in mod normal ar fii trebuit sa ajunga in ITALIA pentru un loc de munca, dar situatia a fost cu totul alta. As vrea sa o dau exmplu pe doamna Balinschi Mariana, o doamna in varsta de 36 ani care odata ajunsa in Italia a inceput sa faca o serie de scene care nu isi aveau locul. Va pot spune ca doamna Balinschi nu a acceptat nicun loc de munca , folosind mereu replica ''eu sunt tiganca de matase'' nu pot sa muncesc pentru voi. Si atunci stau si ma intreb , pentru ce doamna Balinschi ati mai incurcat treburile , pentru ce ati tinut locul de munca ocupat in Italia ? Ati vrut doar sa va plimbati, sa vedeti orasul Napoli si sa creati o multime de probleme celor de acolo. Un alt exemplu foarte interesant este cel al doamnei Panciu Florentina, care aparent era o doamna cu care am reusit sa facem toate demersurile foarte usor dar problemele au aparut odata cu sosirea doamnei in Italia. La doamna Panciu nu s-a pus problema ca nu doreste sa munceasca, insa datorita faptului ca dansa era mica de statura si nu avea o tinuta care sa prezinte incredere ( nu avea dantura in gura,comportamentul si limbajul erau de cartier). Din pacate doamna Panciu a fost refuzata in prima faza  peste tot, nu a reusit sa ''convinga '' pe nimeni . In aceasta perioada situatia in casa unde doamnele asteptat pentru a fii repartizate era tot mai tensionata, certuri si discutii aprinse aveau sa se intample acolo. Consilierii din Romania incercau sa tempereze spiritele de acolo, dar nu era simplu si usor pentru nimeni. Situatia trebuia rezolvata intr-un fel sau altul, s-au depus eforuti pentru a o repartiza pe doamna Panciu la un loc de munca unde sa fie acceptata. In final s-a gasit locul pentru aceasta doamna care acum este bine, munceste, traieste linistit.
Ati fii uimiti sa aflati ca prin intermediul nostru au ajuns persoane in Italia care dupa expirarea contractului nu au vrut sa mai plece acasa deoarece nu aveau un acoperis deasupra capului, Napoli devenise noua lor casa.

#30
Munca_Italia

Munca_Italia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2013

Sunt Ana, am 38 de ani si vreau sa va impartasesc una dintre experientele mele traite in Italia prin firma Public Work despre care se vorbesc atatea.

Am ales sa merg la munca acolo, pentru a oferi familiei mele un trai mai bun. Am plecat cu aceasta firma din Brasov, in noiembrie 2012 cu un grup de alte 7 persoane . Am ajuns in aeroportul Napoli la ora 9 dimineata iar dupa o ora de asteptare in care deja incepuse-m sa ne facem griji ca vom fi abandonate am fost preluate de un agent si am mers la o vila a  acestuia, unde am stat pana a doua zi dimineata.Ne-a aratat o bucatarie in care aveam un frigider cu niste oua,branza, sunca, unt si macaroane si ne-a spus ca trebuie sa ne gatim singure pana vom fi repartizate. Dimineata a venit un angajator si a luat 3 dintre noi. Eu am fost repartizata pe postul de ajutor bucatar. Este un restaurant cu terasa plasat in centrul orasului, care vindea foarte bine, deci, era foarte mult de munca. Programul de lucru este de 10 ore/zi, pana seara la ora 23, cu o mica pauza de 2-3 ore, si ziua de luni libera. Spre deosebire de altele, care au fost plasate sa ingrijeasca batrani, eu pot sa spun ca nu a fost chiar asa de greu. Mai greu a fost ca, am lucrat cu romani, care, in loc sa te ajute si sa-ti explice, faceau tot posibilul sa te faca sa renunti la acel loc de munca.

Am ales sa plec prin agentie pentru ca mi s-a parut mai usor, eu necunoscand foarte bine limba si nestiind ce fel de oameni sunt italienii. Contractul semnat cu agentia din Brasov a fost respectat; insa nu va asteptati sa gasiti in Italia conditii de 5 stele. Totul este in limite normale, conditiile pot fi suportate de oricine doreste sa plece la munca si nu ai altceva mai bun in tara. Probabil ca dupa ce invat limba o sa primesc salariu mai mare de 600 euro, deocamdata ma multumesc cu atat chiar daca uneori munca depaseste 10 ore pe zi.

#31
Munca_Italia

Munca_Italia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2013


Buna ziua, ma numesc Dolgoter Adriana. Lucram in Romania ca asistenta medicala, dar salariile fiind foarte mici am cautat o varianta de a pleca in strainatate. Pe internet, am gasit firma Public Work din Brasov, care are oferte pentru locuri de munca in strainatate. Printre domenii, fiind si cel de asistenta medicala, am trimis actele la firma, m-i s-a facut contractul de munca, rezervarea pentru avion si am plecat. Cand am ajuns in Italia am fost informata ca nu sunt posturi

de asistenta medicala ci doar de ingrijitor persoane varstnice si am fost repartizata la o doamna in varsta pentru a o ingriji si pentru menaj. Desi in contract era specificat domeniul asistent medical, cu un salariu de 800 Euro, am constatat totusi ca acest aspect nu a fost respectat, in schimb m-i s-a oferit acel post de ingrijitor si menaj cu 600 Euro. Cu exceptia

acestei modificari,  sunt multumita, locul de munca este foarte bun, de asemenea cazarea si masa. Cei de la agentia din Napoli au avut un comportament cat de cat decent si s-au ocupat de plasarea celor din grup.



#32
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Textele de mai sus sunt fake-uri...de ce ? Toate textele sunt frumos redactate, fara greseli de ortografie si nu cred ca o femeie de 45 de ani sta sa scrie atatea randuri cu explicatii si situatii pentru a va creste voua increderea. Una e sa scrie: Da, sunt de incredere....si alta e sa scrie un mesaj kilometric in care sa povesteasca ...deci clar nu cred ca textele apartin acelor persoane mentionate. Toate textele se refera doar la un anumit moment al vietii ( am sunat, am semnat contract, am plecat am ajuns, am fost distribuit la munca...etc ), niciuna nu spune alte detalii...adica toate mesajele urmeaza un tipar de redactare...imposibil sa fie adevarat.
Nu este prezentata nici un site in care sa putem vedea mesajele originale...ca stau si ma gandesc ca alea au fost copiate de pe un site nu din scrisori de multumire primite prin posta intr-un plic
Am cautat cu google fragmente de text din cele mai sus...nu le-am gasit nicaieri deci clar acele texte nu apar pe nici un site deci clar ca nu sunt scrie de persoanele respective.

....si cu acuzatiile care se aduc...cum comentati ????

Edited by tehnics, 31 May 2013 - 14:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate