Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Transfer Facultati - Info & Stuff

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
nusmesa

nusmesa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2009
Vad o gramada de topicuri despre transfer. M-am saturat sa vad ca oricine are nevoie de o simpla informatie deschide topic separat. De acum inainte, tot ce tine de acest subiect se posteaza numai aici. Topicurile nou-create dupa acest moment se lipesc aici (daca am timp) sau se inchid/sterg.
Multumesc pentru intelegere.









Am si eu o intrebare.

Sunt la Calculatoare si Info Aplicata la Tibiscus in Timisoara, si nu-mi place deloc. Cer o gramada de bani, conditii nu, organizare gen "las ca merge si asa", etc.

Sunt curios daca ma pot transfera din anu 2 la Vest pe acelasi profil.
Ce si cum. Se poate? E cineva care a mai facut chestia asta?
Ceva sfaturi utile.

Edited by Lucian_M, 08 January 2010 - 20:00.


#2
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Mai intai du-te intreaba la Tibiscus la secretariat daca vor sa iti dea dosarul pt transfer.

#3
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Pentru ca stiu despre ce vorbesc o sa-ti explic cum sta treaba cu transferul, cel putin in mare.

Pentru a te transfera, din cate stiu eu, trebuie sa fii integralist (cum am fost nu mi-am pus problema si in celalalt mod). Va trebui sa instiintezi decanul celeilalte facultati pentru a-ti spune ce trebuie sa faci pentru a te putea transfera (evident, este vorba de niste cerinte de indeplinit). Va trebui ca si decanul facultatii la care esti sa-ti aprobe cererea de transfer. Legat de bani, daca este ceva de platit, va trebui sa intrebi probabil la facultatea ta si la cealalta (mie nu mi s-a mentionat nimic).
Acum partea misto, ca sa zic asa: indiferent de faptul ca in 2009 nu mai sunt facultati de stat care sa nu fie pe sistem Bologna (credite transferabile) nu iti garanteaza nimeni ca iti va fi echivalat orice obiect care se face in ambele parti si nu va trebui sa dai vreo diferenta. Obiectele pe care e posibil sa le fi facut in avans va trebui sa ti le echivaleze cand va veni timpul profesorul cu care vei face obiectul (discutie cu el). Obiectele pe care nu le-ai facut (daca este cazul) vor trebui facute, dar iarasi nu cunosc daca este ceva de platit sau nu. Problema cu care m-am confruntat eu a fost de fapt cam asta: nu stiam decat dupa transfer ce diferente dadeam, iar asta e cam un impediment, transferul putandu-se face doar in Septembrie, si nu oricand si din cate stiu, nici intre semestre.
Da-mi un mesaj daca mai ai intrebari sau nu ti s-a parut ceva clar.

Edited by FadeToBlack, 25 November 2009 - 12:29.


#4
bogd1

bogd1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.03.2007
Am si eu o intrebare pe tema asta, sunt la electronica si telecomunicatii la politehnica bucuresti, anul I. Nu stiu ce m-a pus sa vin aici, adica poate altora le place, dar pentru mine e un infern: profi si asistenti mult prea exigenti, taxa destul de mare de 4000 de ron pe an ( da sunt la taxa din pacate ), drumul de la mine de acasa pana aici (Tulcea- Bucuresti) de 6-7 ore. Ideea e ca nu fac fata materiei si sunt mai mult ca sigur ca voi avea multe restante, si de aceea mi se pare o pierdere de timp si de bani aiurea.
             De aceea am cautat o facultate cu acelasi profil mai aproape de casa, cu taxe mai mici si cu exigente mai mici, si am gasit la galati la UGAL acelasi profil electronica si telecomunicatii, iar planul de invatamant de aici coincide in mare parte cu cel de acolo (aceleasi materii, aceleasi examene).
             Intrebarea mea este daca pot sa ma transfer acolo dupa ce fac primul an aici, dar fara sa iau anul I de la capat, adica sa continui acolo cu anul II, adica se pot echivala examenele de aici cu cele de acolo? Si eventual pot sa dau acolo examenele pe care nu le promovez aici ?
             Cat despre birocratie, sper ca am inteles cam cum sta treaba: trebuie sa merg la UGAL, sa discut cu decanul despre cerintele de transfer si despre echivalarea examenelor, iar dupa ce imi aproba transferul si totul e in regula, sa merg la poli si sa imi iau foaia matricola pentru a o duce acolo. Ma gandesc ca nu pot sa ma tina aici zicand ca nu imi aproba transferul mai ales ca sunt la taxa si fac facultatea din banii mei nu ai statului.

#5
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Majoritatea facultatilor la un transfer cer sa fii integralist, iar restul cer sa promovezi anul ca sa ti-l recunoasca.

#6
mihaimiu

mihaimiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.05.2009
Salut. Sunt masterand si ma intereseaza daca ma pot transfera de la locul subventionat de stat la un loc cu taxa. Cursurile au inceput la 1 noiembrie si am intrat la buget. Bucurie mare ca am scapat de plata a 18 mil. Acum, datorita unor imprejurari, as dori sa ma transfer la cu taxa, daca se poate.
Astept raspunsuri urgent, si daca se poate sunt binevenite si niste texte de lege. Eu am cautat dar nu am gasit nimic.
Multumesc anticipat!!!!

#7
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

 mihaimiu, on 7th January 2010, 18:54, said:

Salut. Sunt masterand si ma intereseaza daca ma pot transfera de la locul subventionat de stat la un loc cu taxa. Cursurile au inceput la 1 noiembrie si am intrat la buget. Bucurie mare ca am scapat de plata a 18 mil. Acum, datorita unor imprejurari, as dori sa ma transfer la cu taxa, daca se poate.
Astept raspunsuri urgent, si daca se poate sunt binevenite si niste texte de lege. Eu am cautat dar nu am gasit nimic.
Multumesc anticipat!!!!
Repeta anu :) asteapta sa te exmatriculeze... altfel nu se poate. Doar daca vrei sa-ti fie platit acelasi an de 2 ori :)) La ce criza ii acuma, s-ar putea ca secretara de la tine de la facultate sa accepte.

#8
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Legat de transferuri. Dacă la o facultate ești la buget, te poți transfera la alta tot la buget?

#9
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Cred ca merge si daca faci o cerere catre decan, numai ca trebuie sa platesti cel putin o parte din taxa pana in sesiune.

#10
mihaimiu

mihaimiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.05.2009

 Jaqueline, on 7th January 2010, 22:48, said:

Cred ca merge si daca faci o cerere catre decan, numai ca trebuie sa platesti cel putin o parte din taxa pana in sesiune.
as plati toata taxa. Numai sa ma transfere la cu taxa intr-un timp foarte scurt.

#11
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Sigur te primește decanul de la IEE @ UGAL, au mare nevoie de studenți.
Nu cred c-o să fie musai să fii integralist.
Important ar fi să ai minim 30 credite promovate după ce sînt echivalate la Galați, ca să poți fi declarat promovat în anul II.


@ m3th0dman

Nu cred că are legătura forma de finanțare pe care o are studentul la facultatea de la care pleacă. Fiecare facultate are alocată o anumită sumă de bani.
La început de an se face cîte o listă cu toți studenții de la fiecare specializare, se pun în ordinea creditelor, iar primii n ( unde n e numărul de locuri bugetate alocate ) studenți trec/ramîn la buget în anul ce începe.
Dacă bogd1 s-ar încadra în primii n, ar putea intra la buget.*


*Nu știu sigur daca studenții proaspăt transferați intră în acea evaluare :( ar putea fi o regulă tîmpită pe chestiunea asta.

#12
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Topicuri unite.

Edited by Lucian_M, 08 January 2010 - 20:01.


#13
bogd1

bogd1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.03.2007
[quote name='InTech' date='8th January 2010, 17:17' post='7621357']
Sigur te primește decanul de la IEE @ UGAL, au mare nevoie de studenți.
Nu cred c-o să fie musai să fii integralist.
Important ar fi să ai minim 30 credite promovate după ce sînt echivalate la Galați, ca să poți fi declarat promovat în anul II.


ok, mersi mult , asta vroiam sa stiu, pentru ca sunt 90% sigur ca nu voi fi integralist nici dupa sesiunea de restante din toamna :)

#14
Rolland09

Rolland09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.01.2015
Salutare tuturor.
Nu stiu cat de ''activ'' mai e topicul asta,dar intreb aici ca vad ca e scris cu rosu Posted Image .

Daca esti la Politehnica Timisoara la   Stiinte ingineresti aplicate ,la buget,si termini anul I,te poti transfera la o facultate de exemplu din Iasi care nu e Poli?
Nu prea ma pricep si vreau sa va intreb pe voi ca sa fiu sigur. Multumesc

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
In regulamentele de studii ale celor doua facultati gasesti detalii. In teorie se poate, se dau examene de diferente acolo unde nu se pot echivala. In practica, lucrurile pot fi mai complicate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate