Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Casa de vacanta din containere

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
manea1517

manea1517

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.12.2005
M-am mai gandit in legatura cu placarea cu polistiren a containerului ce il am pe post de casa de vacanta, am gasit o noua solutie: Placarea cu lambriuri de PVC.
Acum, am o dilema: pot pune orice lambriu de PVC, cel mai ieftin(care este unul de interior) sau trebuie neaparat unul de exterior care e mult mai scump?
Intreb acest lucru pentru ca eu nu doresc sa-l izolez, el fiind deja izolat cu vata minerala si lambriu de lemn pe interior.
Ce parere aveti, ar merge placarea cu lambriu de interior sau ar aparea ceva dezavantaje, ma refer la rezistenta la intemperii a PVC-ului.
PS. Multumesc pentru raspuns lui voicualexandru...

#56
voicualexandru

voicualexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2011

 RALLYMAN, on 20th December 2011, 01:56, said:

Poti sa dai ceva mai multe detalii despre buncarele alea ?
Ma interesa locatia unde se afla acum, descrierea, pretul si cat mai multe poze.

salut,
ai primit raspunsul meu? Sunt nou aici si nu prea inteleg cu ce se manaca setarile astea. Cat despre pret sincer nu stiu pentru ca nu gasesc nici un reper dupa care sa ma ghidez adica "uite altul a vandut cu atat" :)

#57
CRD22

CRD22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.12.2011
salut,sunt Robert Bucuresti...31 de ani   deci aici vad ca se discuta despre casele din containere...si eu sunt in cautarea unei idei de casa cat mai ieftina si cat mai durabila...am strans destule date in ani in care am lucrat in afara granitelor in constructi...si in romania...iar de 4 ani ma gandesc din ce in ce mai serios sa o pun in aplicare aceasta idee, iar de 2 luni  aprofundez aceasta idee la un nivel maxim...ma gandesc la constructia caselor din container ca la constructia unei masini...intra pe banda si iese la final gata de montaj ....casele  din containere ,daca stai sa te gandesti mai bine pe aceasta criza din punctul meu de vedere prind foarte bine,iar la cateva calcule amanuntite facute in ultima vreme pot realiza o casa de 150 mp cu 15000 de euro fara utilitati si teren...in functie si de finisaje evident de vrei interior de lemn de mahon va costa mai mult ....dar nu asta e problema...problema e ca acum strang bani sa fac si eu si eu o casa din containere cum o voi realiza va voi da de stire...de aveti eventuale intrebari va ajut cu placere...in acest domeniu


am vazut mai sus un domn care are containerul ruginit izolatie pe interior din vata de sticla....ideal ar fi sa aplici pe exterior un grund rezistent la umiditate ...si ar fi ideal sa aplici extrudat de 5 cm pe exterior dar ce e foarte important sa nu raman nimic din rama metalica in exterior...pentru ca se va face condens pe tabla de la container si in timp se va coroda...dupa studi facute am gasit o vopsea care reflecta foarte bine caldura si implicit frigul...o folosesc cei de la NASA e pe baza de QUART ar fi mult de povestit...dar dupa calculele mele o casa din container cu finisaje...poate ajunge intre 150 euro -200 euro metrul patrat...dar ce e foarte important ...cu un design futurist...de ce nu char putem vorbi de arta...

#58
manea1517

manea1517

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.12.2005
Odata cu venirea primaverii o sa incerc sa reinviu acest topic, poate vor fi oameni interesati, bineinteles in afara de mine :)
Asa cum am mai spus, sunt posesorul unui container din acela organizator de santier, izolat pe dinauntru cu vata minerala si lambriuri de lemn. Pe dinafara arata destul de rau, ruginit, dar  in interior este o incantare pentru mine si familia mea. Daca vad ca subiectul este interesant am sa pun cateva poze.
Ideea este in felul urmator, am vrea sa-i dam un alt aspect mai de casuta dar pentru asta trebuie placat pe exterior cu ceva si pana mai ieri eram in dilema, daca sa punem polistiren sau siding.
Ne-am hotarat pana la urma sa punem polistiren pentru ca siding-ul era mult mai scump.
Deasemenea, ne-am hotarat sa ii facem un acoperis mai mare in asa fel incat sa iasa si o terasa unde sa stam la vara la umbra.
Voi pune proiectul aici sa vad ce parere aveti si daca aveti propuneri de modificari sunt binevenite.
Referitor la placarea cu polistiren, m-am gandit la polistiren de 5 cm lipit pe containerul de taba cu spuma pentru asa ceva, parca se numeste polifix. Apoi plasa de fibra de sticla si un tinci sau o tencuiala si apoi lavabila.
Pentru acoperis, m-am gandit la barne de lemn  invelite apoi cu onduline.
Ar mai fi de precizat ca nu dispunem de bani multi si orice economie este binevenita.
Deoarece nu am curent electric m-am gandit sa achizitionez un generator de curent pt a putea taia grinzile de lemn, a da gauri si alte chestii...
Ce parere aveti, cam ce putere ar trebui sa aiba un asemenea generator?
Apoi am sa postez niste poze sa va faceti o imagine mai aproape de realitate.

Attached Files



#59
visiniu

visiniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.10.2008
Am inceput recent sa ma informez si eu despre aceasta varianta de casa dar stie cineva sigur daca este necesara autorizatia de constructie si daca poate fi racordata la curent? ca alimentare cu apa si canalizare cred ca e ok varianta cu put si fosa(mai putine aprobari si costuri mai scazute)
As vrea sa fie compusa din 2 containere si o mica mansarda(posibil din lemn) o supraf de aprox 45-50mp

#60
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
Pe scurt nu il poti racorda la curent.Lasati naibii containerele, luati semiremorci izoterme cu 2000 de euro din Germania si iesiti muult mai ieftin, plus  ca nu mai trebuie deloc autorizatie.

#61
visiniu

visiniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.10.2008
Remorca cum o racordezi la curent + canalizare?:)) in plus la containere poti lua duplex iar din cate am citit cateva persoane care au amplasat containere au reusit sa se racordeze.

#62
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Sal ,sunt si eu din Craiova mi-am cumparat un teren ... si am gasit la cineva un container de 6m (este cel din poze) ce parere aveti merita 20 mil + drum inca vreo 4/5 mil sa-l mut pe terenul meu ? Singurul lucru care ma retine ca inca nu am terenul ingradit ... si mi-e frica sa nu mi-l vandalizeze coloratii ....

In maxim 1 luna si ceva se monteaza si curentul stradal ... si atunci as avea curaj sa-l iau ...dar nu stiu sigur daca-l mai tine ala pana atunci ...

Cam cat credeti ca merita acest container din isopan ,pozele sunt reale.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   2.87MB   258 downloads
  • Attached File  2.jpg   2.94MB   234 downloads
  • Attached File  3.jpg   2.93MB   196 downloads
  • Attached File  4.jpg   2.32MB   205 downloads
  • Attached File  5.jpg   2.53MB   244 downloads
  • Attached File  6.jpg   2.18MB   321 downloads


#63
manea1517

manea1517

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.12.2005
eu cred ca merita daca ai banii ia-l, cu coloratii e o problema, dar poate ai noroc sa nu il sparga.

#64
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006

 manea1517, on 5th April 2012, 23:44, said:

eu cred ca merita daca ai banii ia-l, cu coloratii e o problema, dar poate ai noroc sa nu il sparga.

Banii sunt la ciorap   :coolspeak: ,dar as prefera sa-l cumpar cand este deja curentul stradal (adica maxim in 30 zile sper) pentru ca deja in cel mai scurt timp o sa am si vecini care o sa locuiasca acolo la 20m si maxim 100m de terenul meu.Sper ca dupa ce se monteaza curentul stradal sa se vada mai multa miscare in zona ...sper sa se mai vanda parcele si sa apara cat mai multi vecini in zona ...

-Acum la risc , daca il cumpar acum pot risca sa-l vandalizeze unii (sa distruga usa si geamurile) sper ca in rest nu prea ar avea ce sa ia, dar in acelasi timp astia sunt in stare in 6h de noapte sa scoata si placile izopan ....

-Daca nu il cumpar acum si astept siguranta ,iluminat si vecini mutati in zona (sa pot dormii cat de cat linistit) este posibil sa-l pierd. In toamna am mai avut o oferta aproape identica (de container) ...deci sper sa am sanse si pe viitor in cazul in care il pierd pe asta ....

Nu stiu cum sa caut ...containerul asta este cumparat la o licitatie la un pret mai mic luna trecuta... si acum omul il revinde pentru un mic profit. Sunt sigur ca sunt mult mai multe in Craiova care zac cine stie pe unde ...dar trebuie sa reusesti sa dai de ele.

#65
electrica2000

electrica2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.01.2011
salutare baieti  containerele de mai sus sant prafff ,praff eu lucrez an domeniul containerelor daca vreti ceva bun din toate puctele de vedere
antrebati aici pe baiatu  id electrica2000  si eu va dau detalii tehnice  .
ATENTIE nu trebui nici un fel de autorizatie  de la primarie  daca vrei le pui si an mijlocul bucurestiului
www.mobilbox.ro  si ungaria  www.mobilbox.hu   firma e an buc sos.alexandriei  vis.a.vis de penitenciaru rahova  
se pot face cu etaj ,1,2,3 cate vrei si cum vrei bani sa ai au si seconhand la juma de pret
structura metalica,panou gen isopan vb de anbinarea panourilor pentru ca sant modulare are an compunere 1 usa aluminiu si 2 geamuri cu jaluzea 90/1200  si  se pot pune pe orice latura vrea clientu si cand vrea  se modifica usor
panou pal interior 8mm stejar apoi la mijloc vata minerala 10 cm si tabla cutata  exterior  grosime panou 8,5 cm
se pot uni antre ele  2,3,4,5,6, etc  
are tot instalatie electrica doar sa stai an ele 380v mufe pe ext. 32A se poate merge si pe 220v
lungime 6m /2,43 m
containerele nu sant fabricate an romania  vin de afara  dativa seama de rezistenta lor cat sant de folosite pe un santier  de sute de muncitori  vin anapoi apoi iar pleaca pe chirie si tot asa .
sant  la vanzare 4000 euro poate e mai putin se modifica pretu  si anchiriere  ca idee chiria la unul pe zi e de 2,5-3 euro pe zi pt birouri la sanitare se duce spre 4 euro nu mai stiu acum cat e mai exact sunati la firma  mai bine si mai multe detalii.

Attached Files


Edited by electrica2000, 07 April 2012 - 20:47.


#66
electrica2000

electrica2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.01.2011

 electrica2000, on 7th April 2012, 20:27, said:

salutare baieti  containerele de mai sus sant prafff ,praff eu lucrez an domeniul containerelor daca vreti ceva bun din toate puctele de vedere
antrebati aici pe baiatu  id electrica2000  si eu va dau detalii tehnice  .
ATENTIE nu trebui nici un fel de autorizatie  de la primarie  daca vrei le pui si an mijlocul bucurestiului
www.mobilbox.ro  si ungaria  www.mobilbox.hu   firma e an buc sos.alexandriei  vis.a.vis de penitenciaru rahova  
se pot face cu etaj ,1,2,3 cate vrei si cum vrei bani sa ai au si seconhand la juma de pret
structura metalica,panou gen isopan vb de anbinarea panourilor pentru ca sant modulare are an compunere 1 usa aluminiu si 2 geamuri cu jaluzea 90/1200  si  se pot pune pe orice latura vrea clientu si cand vrea  se modifica usor
panou pal interior 8mm stejar apoi la mijloc vata minerala 10 cm si tabla cutata  exterior  grosime panou 8,5 cm
se pot uni antre ele  2,3,4,5,6, etc  
are tot instalatie electrica doar sa stai an ele 380v mufe pe ext. 32A se poate merge si pe 220v
lungime 6m /2,43 m
containerele nu sant fabricate an romania  vin de afara  dativa seama de rezistenta lor cat sant de folosite pe un santier  de sute de muncitori  vin anapoi apoi iar pleaca pe chirie si tot asa .
sant  la vanzare 4000 euro poate e mai putin se modifica pretu  si anchiriere  ca idee chiria la unul pe zi e de 2,5-3 euro pe zi pt birouri la sanitare se duce spre 4 euro nu mai stiu acum cat e mai exact sunati la firma  mai bine si mai multe detalii.


#67
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

 Alex_0722876565, on 6th April 2012, 20:20, said:

Banii sunt la ciorap   :coolspeak: ,dar as prefera sa-l cumpar cand este deja curentul stradal (adica maxim in 30 zile sper) pentru ca deja in cel mai scurt timp o sa am si vecini care o sa locuiasca acolo la 20m si maxim 100m de terenul meu.Sper ca dupa ce se monteaza curentul stradal sa se vada mai multa miscare in zona ...sper sa se mai vanda parcele si sa apara cat mai multi vecini in zona ...

-Acum la risc , daca il cumpar acum pot risca sa-l vandalizeze unii (sa distruga usa si geamurile) sper ca in rest nu prea ar avea ce sa ia, dar in acelasi timp astia sunt in stare in 6h de noapte sa scoata si placile izopan ....

-Daca nu il cumpar acum si astept siguranta ,iluminat si vecini mutati in zona (sa pot dormii cat de cat linistit) este posibil sa-l pierd. In toamna am mai avut o oferta aproape identica (de container) ...deci sper sa am sanse si pe viitor in cazul in care il pierd pe asta ....

Nu stiu cum sa caut ...containerul asta este cumparat la o licitatie la un pret mai mic luna trecuta... si acum omul il revinde pentru un mic profit. Sunt sigur ca sunt mult mai multe in Craiova care zac cine stie pe unde ...dar trebuie sa reusesti sa dai de ele.
Poate il fura cu totul, sa nu se mai complice.

#68
manea1517

manea1517

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.12.2005

 vacantamijlocie, on 7th April 2012, 22:18, said:

Poate il fura cu totul, sa nu se mai complice.
Asta e cam greu, pentru a-l lua cu totul e nevoie de utlaje mai grele si mai zgomotoase si riscul sa ii prinda e mai mare, nu cred ca se incumeta nimeni sa fure asa ceva.
Pentru cel cu reclama la containere noi cu 4000 E: Daca aveam disponibili atatia bani ne faceam casuta de vacanta din lemn nu din containere. Nu zic ca nu e o solutie sa-ti faci casa din mai multe containere, dar aici e vorba de solutii low cost, asa ca daca vi cu asemenea propuneri nu stiu cine o va lua in calcul, unde mai pui ca si faci reclama la greu la firma la care lucrezi, lucru interzis pe-aici...

#69
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
:coolspeak:  Noi discutam de solutii ieftine si vine omul si ne spune ca ne ofera containere la 4000E ...de parca nu este de ajuns sa dai un simplu search in Google si gasesti o gramada de oferte cu containere maritime,de transport  sau cele de 6m gen birou , etc.

M-am dus si am vazut pe viu containerul ...arata mai rau decat in poze ...

A fost pus direct pe pamant si este putin stramb (nu stiu daca se indreapta daca il pui pe ceva drept) ,podeaua este varza (cam distrusa) a fost folosit ca bucatarie si peretii sunt plini de grasime , usa este si asta cam deteriorata ...Cand am putin timp o sa atasez si alte poze dar sincer nu-mi mai place chiar asa.

#70
gabry_01

gabry_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.04.2012

 royksop, on 22nd August 2011, 14:25, said:

Idei de arhitectura a containererelor poate intereseaza pe careva


Sunt interesat !! detalii si costuri pls!!!!!

#71
tvr

tvr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.06.2008

 danzainescu, on 23rd December 2010, 01:26, said:

Chestia este ca eu am facut totul, si structura si finisaje interioare in timpul liber. Daca nu aveti treaba cu tehnica si constructiile va sfatuiesc sa cumparati gata facute.
Dar containerul cumparat 3000-4000euro 2450x6000 si izolatia poliuretan de 4 cm.
Eu l-am scos fara finisaje  la cam 2500 euro   3000x6000 si izolatie poliuretan de 10 cm.
Nu se pune problema sa fac o afacere din asta, nu am nici timp.
mult succes


Am izolatie de 10 cm poliuretan, Ceea ce inseamna cam 15- 20 cm polistiren, arhisuficient. Insa trebuiesc evitate puntile termice. Eu incalzesc cu o soba semineu 51 mp fac seara 25 grade si dimineata am cam 19 cand afara sunt -2-10. Am si incalzire electrica in pardoseala automatizata cu termostat in fiecare camera baie si bucatarie de rezerva si comfort.


Ceva asemanator voi face!

inca o poza

@danzainescu-foarte bine ti-a reusit proiectul.Felicitari!

Edited by tvr, 04 July 2012 - 16:19.


#72
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Foarte interesant subiectul.
A mai facut cineva o locuinta din astfel de containere? Parca ma bate si pe mine gandul -  si ma gandeam sa cer cateva date:
- din ce am citit aici, ai nevoie doar de o autorizate de amplasare de la primarie. In baza acesteia te poti racorda la electricitate?(unii zic ca da, altii ca nu - de aceea voiam de la cineva care a facut)
- niste producatori cu preturi mai omenesti puteti recomanda?(PM)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate