Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Macel forestier in Apuseni!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#37
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003
asa le trebuie la toti inconstientii.... taie padurile si se mira de ce ii iau apele si de ce le fuge dealul de sub picioare. Nu au gandit acum sa suporte consecintele... ar trebui infiintata o politie forestiera (care sa nu depinda de ocoale silvice, padurari & stuff) si care sa faca controale inopinate si sa le dea amenzi usturatoare celor ce incalca legea...

#38
Fata_morgana

Fata_morgana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.04.2005
Anul trecut am făcut concediul la Piatra Craiului.
Acolo se presupune că este rezervație naturală. La cum stau lucrurile, în câțiva ani nu va mai fi nimic. :(

#39
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Am stat in Campulung Moldovenesc vreo 15 ani.Ultima oara cand am fost padurea era pe jumatate taiata.Trist.Dar uite ca la noi nu se gaseste nimeni sa se lege de copaci. :death:

#40
Fata_morgana

Fata_morgana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.04.2005

naughtydream01, on Jul 21 2005, 15:42, said:

Am stat in Campulung Moldovenesc vreo 15 ani.Ultima oara cand am fost padurea era pe jumatate taiata.Trist.Dar uite ca la noi nu se gaseste nimeni sa se lege de copaci. :death:

<{POST_SNAPBACK}>

Io m-aș lega. Mai vine cineva?

#41
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Eu.Si vorbesc serios.

#42
Fata_morgana

Fata_morgana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.04.2005

naughtydream01, on Jul 21 2005, 15:48, said:

Eu.Si vorbesc serios.

<{POST_SNAPBACK}>

și eu vorbesc serios.

#43
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Numai noi doua?Mai vine cineva? :peacefingers:

#44
cineva

cineva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 16.03.2005

naughtydream01, on Jul 21 2005, 15:42, said:

Am stat in Campulung Moldovenesc vreo 15 ani.Ultima oara cand am fost padurea era pe jumatate taiata.Trist.Dar uite ca la noi nu se gaseste nimeni sa se lege de copaci. :death:

<{POST_SNAPBACK}>


Furtuna era de vina....  :confuzzled:

Am fost zilele trecute la munte si am vorbit cu un localnic. Mi-a zis ca e jale... ca au inceput sa taie tot si ca dintr-o portiune de padure plina de arbori mai raman cativa solitari. Cica daca le spui sa taie copacii aia uscati nici nu vor sa auda... ii vor numai pe aia buni, inalti, sanatosi... nu se incurca cu orice.

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

naughtydream01, on Jul 21 2005, 17:16, said:

Numai noi doua?Mai vine cineva? :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


io vin sa va leg. forrest bondage  :coolspeak:

#46
SoSlow

SoSlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 29.02.2004
Acum cateva luni era pe aici un post despre defrisarile din Valea Trotusului si din Bazinul Siretului. Se mira moldovenii ca vin apele peste ei? Ce dracu e de mirare? Dupa ce NUMAI in judetul Bacau s-au taiat 20.000 de hectare in ultimii 4 ani? Ce vor? sa nu vina dealul peste ei? Padurile sunt ALE OMANEILOR, au fost RETROCEDATE, majoritatea le-au vandut unor persoane dubioase care taie pana la ultimul brad, un adevarat "genocid" forestier. Acuma, marinimosul Tariceanu, acest idiot, vrea sa bage 10.000 de miliarde in refacerea Moldovei! Adica eu aici, in Ardeal, sa imi platesc impozitele ca ultimul idiot, si sa am drumuri ca in evul mediu? I-am pus eu sa isi taie toate padurile? NU! Atunci de ce eu, contribuabil onest sa suport o chestiune care a fost previzibila avand in vedere cu indivizii de acolo isi bat joc de mediul inconjurator! Acelea sunt cele mai sarace zone din tara (Vrancea, Bacau, Galati) pline de analfabeti care si-ar vinde si hainele de pe ei...da cand vin apele NU SE LASA EVACUATI! Ei sunt "legati" de pamant de pe vremea lui Stefan Voda, da cand si-au macelarit aurul vedere de ce au fost legati? Conturile lui Hayssam?! Eu militez pentru un stat federativ, Moldova (cu exceptia Bucovinei care e o zona cu o anumita cultura) sa faca branza si sa-l voteze pe Iliescu si cand va fi 4 feet under! Da sa isi autofinanteze prostia! Nu e normal ca noi, restul, sa suportam prostia altora! Sa suporte SINGURI!

#47
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,049
  • Înscris: 02.03.2003
Iti dau dreptate in ceea ce spui referitor la Moldova.
Este neplacut sa plateasca o tara intreaga pentru foloasele trase de smecherii Moldovei.
Dar nu avem ce face, victimele sunt tot romani si chiar au nevoie de ajutor.

Dar se pare ca si in Ardeal se defriseaza.
Un amic din Orastie se plangea ca si la ei au inceput "furtuni" in paduri.


Situatia e maro si deocamdata nu prea sunt variante sa scapam de ea.
Cred ca doar mediatizarea larga a problemei va da ceva rezultate.

#48
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Trebuie actionat acolo unde ii doare cel mai tare.
....
Integrarea europeana.
Cum aud de asta ... se kk pe ei.

Nu cu bata se rezolva. Trebuie atacati acolo unde sunt deficitari. NET-ul.
Ce ziceti de o campanie internationala impotriva distrugerii ecosistemelor.
Si alte sabloane la care cei de afara sunt sensibili.
Sa starnim un bulgare de zapada care sa se tot rostogoleasca si in final sa ne trezim cu un embargo UE la cherestea.

Mi-aduc aminte de reportaje si filme din Canada cu subiect asemanator.
Rezultatul: cum spunea un ante..., "ecologisti care se opun dezvoltarii zonelor rurale". Sau exemplul Angliei unde copaci mai batrani de 80 ani reprezinta cam 20% din total.

Ce ziceti, facem o strategie ?

Mai vorbim.

#49
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Trebuie actionat acolo unde ii doare cel mai tare.
....
Integrarea europeana.
Cum aud de asta ... se kk pe ei.

Nu cu bata se rezolva. Trebuie atacati acolo unde sunt deficitari. NET-ul.
Ce ziceti de o campanie internationala impotriva distrugerii ecosistemelor.
Si alte sabloane la care cei de afara sunt sensibili.
Sa starnim un bulgare de zapada care sa se tot rostogoleasca si in final sa ne trezim cu un embargo UE la cherestea.

Mi-aduc aminte de reportaje si filme din Canada cu subiect asemanator.
Rezultatul: cum spunea un ante..., "ecologisti care se opun dezvoltarii zonelor rurale". Sau exemplul Angliei unde copaci mai batrani de 80 ani reprezinta cam 20% din total.

Ce ziceti, facem o strategie ?

Mai vorbim.

#50
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

Fata_morgana, on Jul 21 2005, 15:26, said:

Anul trecut am făcut concediul la Piatra Craiului.
Acolo se presupune că este rezervație naturală. La cum stau lucrurile, în câțiva ani nu va mai fi nimic. :(

<{POST_SNAPBACK}>


Ca tot spui de Piatra Craiului:  in zonele Sirnea si Dambovicioara e chiar prapad. Zilnic trec zeci de trailere cu brazi. Si parca si pe la Plaiul Foii au taiat ceva.

#51
Cipiamon

Cipiamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.03.2004
Am observat ca cu cat gradul de civilizatie este mai ridicat la un popor cu atat se promoveaza natura. De ex, vad acum prin Google earth ca in zonele unde stau tigani e aprope rasa vegetatia, dar in Germania de ex. e foarte multa vegetatie, din cate am auzit legile care protejeaza natura la ei sunt foarte stricte si pedepsesc abaterile foarte usturator! La fel ar trebui sa facem si noi! E mare pacat ceea ce se intampla in Romania...

View Postphidias, on Jul 26 2005, 10:22, said:

Trebuie actionat acolo unde ii doare cel mai tare.
....
Integrarea europeana.
Cum aud de asta ... se kk pe ei.

Foarte adevarat, acum o luna mi s-au furat numerele de la masina, si la circa mi-au zis sa vin dupa 30 de zile sa-mi dea o hartiuta, ca asa e legea. M-am enervat si am meiluit vreo 3-4 insi de pe site-ul politiei romane si chiar am primit raspuns, si m-au chemat si de la sectie ca daca am ceva cu ei ca daca pot sa mai depun o declaratie ca nu mi-au vorbit urat ca vor fi sanctionati daca nu o fac :)) asa ca macar niste mailuri bine plasate fac cat de cat niste treaba, trebuie pus accentul pe integrare! In mailul meu ziceam ceva de genul: "E posibil asa ceva, daca un strain vine in Romania si-i sunt furate numerele trebuie sa ramana 30 de zile in Romania ca sa-i dea polotia romana o adeverinta?!" :D

#52
hummer

hummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.04.2006

View PostFata_morgana, on Jul 10 2005, 10:17, said:

Ma doare sufletul cand citesc sau cand vad distrugerile despre care vorbiti. M-am saturat sa tot citesc despre defrisari si sa nu pot face nimic!

As vrea, totusi, sa contribui cu ceva mai eficient decat o semnatura. Protestele si semnalele de alarma au rolul lor, dar sunt apa de ploaie in Romania, unde cainii latra, caravana trece, presa scrie, iar faptasii taie linistiti in continuare, la adapostul relatiilor cu puterea.

Atunci cand nu putem afla dreptate in propria noastra tara, putem totusi merge mai departe, la tribunalele internationale.
Putem da guvernul in judecata, pentru inconstienta criminala?
Putem apela la o organizatie ecologica, pentru a fi sprijiniti in acest demers?

Sau putem strange fonduri pentru a cumpara portiunile defrisate si a pune bazele unor rezervatii naturale particulare?

Ce putem face? Practic!!!
Mi-e mila de copiii care se nasc acum, cand ma gandesc ce ecologie bolnava le lasam mostenire!
Daca este ceva ce regret de pe vremea impuscatului, atunci regret ca frica nu mai pazeste bostanaria. Dar si mai mult regret ca responsabilitatea nu a luat locul fricii.
Simplu ! BOICOTATI ALGERILE!Sa vada politicienii ca nu-i voteaza nimeni.Dar ATENTIE ,unii ar putea profita de aceasta singura cale de protest in folosul lor :death:

#53
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostCapitanuPICARD, on Jul 21 2005, 18:55, said:

executia. o gasca de "haiduci" care sa execute pe toti cei care taie copaci ilegal. executati si lasati acolo sa putrezeasca. executati indiferent de varsta si sex.


Capitane ,
Sa te mai prind ca zici de mine ca sint rau cu arabetii si ca nu sint uman  :lol:  :lol:  :lol: .

#54
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View PostCapitanuPICARD, on Jul 10 2005, 16:40, said:

pai poti sa iti faci vacanta prin zona, impreuna cu niste prieteni mai zdrahoni asa, cu lanturi si niste bate. si pe care cum prinzi ca taie, il rupi cu bataia. mai exact ii fracturezi, la propriu, mainile si picioarele. si nu doar. ii strivesti degetele. sa ajunga muritori de foame!
suna sadic? cu siguranta intre un idiot ahtiat dupa bani si o padure aleg padurea. deci nu e sadic.
cateva "comando-uri" din astea ar baga frica in dobitoci.

Ia te uita.... asta suna a incitare la violenta si vendetta. Mda... nici nu ma mira, din partea unora. ;) .
Aceste "metode" sunt bine-cunoscute si se incadreaza in practicile ilegale.
Deci, fiule.... Incerci cumva sa-l determini "persuasiv" pe colegul de forum sa faca si sa dreaga folsind violenta?


View PostCapitanuPICARD, on Jul 21 2005, 18:55, said:

executia. o gasca de "haiduci" care sa execute pe toti cei care taie copaci ilegal. executati si lasati acolo sa putrezeasca. executati indiferent de varsta si sex.

Ia te uita, inca un exemplu interesant!
Wow! Pai cine si de ce incita la asemenea crime si violente? :photo:

Edit: Pentru colegii care nu stiu: In Romania sunt interzise prin lege apologia infractiunii, incitarea la incalcarea legii, apelul la actiuni violente, INDIFERENT DE SCOP.
Nimeni nu se poate substitui autoritatilor in exercitarea Justitiei si aplicarea legii.

Edited by Rákóczi II, 21 August 2006 - 13:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate