Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

ebay Romania sau asemanator?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

Hysony, on May 28 2005, 19:22, said:

Exista site gen ebay pentru romani? Pan acum stiu ca nu, dar ar fi super misto sa se faca unul, sa platim cu cardul si peste 2 zile sa vedem produsu' acasa si sa scot la vanzare chiloti si sa se termine licitatia cu 200 euro   :D

Pana acum doar vise, se va face, dar cand?
Nu se-apuca nici o firma de asa ceva?

<{POST_SNAPBACK}>


Daca doreste careva, ii pot da codul sursa de ebay 100% complet cu baza de date, fisiere .htaccess si tot tacamul sa isi faca. :D

#20
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

submit, on May 28 2005, 23:20, said:

Ba n-ai priceput. Ce payment integrat visezi? PLATESTI VANZATORULUI, nu Ebay-ului. Daca ala accepta carte de credit, foarte bine.

<{POST_SNAPBACK}>


Hahahahaha...

Mah... voi visati la sisteme de plata adaptate romanilor?

Pe ce planeta traiti? Pe Soare?

Ca sa poti face o metoda pentru ca hackerii de weekend romani sa nu-l cardeze tre` sa-l faci super birocratic de nimeni nu s-ar inscrie.
Si in plus, ce vreti sa vindeti pe el? Tot felul de rebuturi care se gasesc in magazin?
Pana educi romanu` taran sa isi utilizeze cardul la POS, nu sa isi scoata banii de la bancomat sa plateasca, astfel platind comisioane la banci, mai dureaza mult si bine.

Si ca tot veni vorba, eu, fericit am cumparat servicii, platind prin card, prin ePayment sau cum s-a numi, de la neogen.
Bagamiash picioarele de cretini romani imputiti cine i-a inventat, ca informatia confidentiala a CREDIT cardului meu a zburat pe net si acuma platesc 1000 euro de nebun pe care eu nu i-am cheltuit. Ce pot sa fac? Sa ma sinucid? Si sa creada naiba ca mai imi bag cardu in cine stie ce rebuturi de sisteme romanesti de carduri....
Acuma stau sa dau in judecata banca Raiffeisen si sa imi manc viata pe tema asta...
C*cat de tara...  :cursing:

#21
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
Paypal e al Ebay-ului....  nu ca au contract cu ei...

#22
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

add, on May 29 2005, 16:04, said:

Paypal e al Ebay-ului....  nu ca au contract cu ei...

<{POST_SNAPBACK}>


Da.. si stiu ei foarte bine de ce nu vor sa vina in RO.
Bine fac!
Idiotii de romani nu merita asa ceva.

#23
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004

Quote

Paypal e al Ebay-ului....  nu ca au contract cu ei...

Stiam ca are o legatura mai importanta, dar n-am fost sigur. Oricum speram sa nu treaca mai mult de 20 de ani pan' avem si noi un magazin online sigur, cu licitatii si cu alte chestii. Asta-i romania, pana-i convingi pe taranu' de la sat si nebunu' de la oras sa se bage in asa ceva mai e... frate, mult de tot, mai ales ca mai putin de 12% din romani intra pe internet (daca stiu bine, daca nu corectati), si mai mult de jumate cand vede ceva nou se spere, zici ca l-ai bagat pe ala in casa.

Pan' atunci sa speram ca intrarea in UE va face ceva... .

#24
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

Hysony, on May 29 2005, 17:27, said:

Stiam ca are o legatura mai importanta, dar n-am fost sigur. Oricum speram sa nu treaca mai mult de 20 de ani pan' avem si noi un magazin online sigur, cu licitatii si cu alte chestii. Asta-i romania, pana-i convingi pe taranu' de la sat si nebunu' de la oras sa se bage in asa ceva mai e... frate, mult de tot, mai ales ca mai putin de 12% din romani intra pe internet (daca stiu bine, daca nu corectati), si mai mult de jumate cand vede ceva nou se spere, zici ca l-ai bagat pe ala in casa.

Pan' atunci sa speram ca intrarea in UE va face ceva... .

<{POST_SNAPBACK}>


Po' sa intre mai putin de 12% daca idiotii de romani habar nu au sa plateasca cu cardu la magazine etc.
Prostia ii costa cozi aiurea, timp pretios si comisioane aiurea la banci.
Plus ca tara noastra e prea mica ca sa pui un astfel de magazin virtual si un sistem unde iti bagi cardu si te trezesti cu el gol in cateva zile.

#25
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
Bai Elvis, daca-i pierdut atati bani le trimiti frumos un mesaj si le zici ca ele faci publicitate proasta (in ziare, online, etc) daca nu-ti da bani si ceva in plus


Nu vreau sa mai deschid alt topic. Cat  taxeaza Posta Romana pentru 100g, mai demult era in jur de 10 mii, cine stie SIGUR?

#26
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Din cauza exprimarii infecte, nu prea se intelege daca te referi la magazin, la payment processor, sau la banca. Anyway, magazinul n-are nici o vina, procesoarele oricum sunt cvasi-necunoscute, iar pe banca ii doare-n paishpe de reclama negativa. Desi daca a reclamat in mai putin de 30 zile disparitia banilor, ar trebui sa fie despagubit.

#27
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

submit, on Jun 3 2005, 20:06, said:

Din cauza exprimarii infecte, nu prea se intelege daca te referi la magazin, la payment processor, sau la banca. Anyway, magazinul n-are nici o vina, procesoarele oricum sunt cvasi-necunoscute, iar pe banca ii doare-n paishpe de reclama negativa. Desi daca a reclamat in mai putin de 30 zile disparitia banilor, ar trebui sa fie despagubit.

<{POST_SNAPBACK}>


Pai cum ai vrea nene sa ma comport cand sunt mai bogat cu minus 1000 euro?

Ce-s alea 30 zile? Ce calcule faci tu acolo, bre?

Dupa ce ii pun la treaba pe prietenii mei moldoveni si dupa ce eu, ca persoana fizica umblu prin tribunale pentru o ditamai banca, posibil sa se schimbe ceva... in rau desigur.

De 3 ori i-am sunat si le-am zis sa imi trimita acasa desfasuratorul pe lunile trecute si nu au facut-o.

Pai ce treaba e asta?

#28
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Si inca continui sa ma intreb cum pixu' mai sunt aia pe piata romaneasca si cum au tupeul sa ceara atatia bani pe serviciul oferit cand mie mi se fura identitatea si date confidentiale zboara prin internet?

Bagaiashinmasadeidioti.

#29
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
:)  Ma refeream la exprimarea lu' pustiu ala.

Ce sa zic, n-am avut neplaceri din-astea, dar eu stiu ca inainte ca o banca sa primeasca autorizare de a emite carduri Visa sau Mastercard, trebuie sa accepte conditiile impuse de acestea. Si una din ele se refera la chargeback, de obicei fiind favorizat utilizatorul in cazul unei astfel de dispute.  Daca reclama in mai putin de 30 zile disparitia banilor.

#30
andra_s

andra_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.07.2005
Pana acum doar am citit pe softpedia, dar am cateva locuri unde trebuie sa raspund si incep aici.
Exista cineva in Romania - www.minim.ro - :peacefingers: care incearca chestia asta, cu un ebay cat de cat sigur, dar cum plata online la noi e cam moarta, tipii au incercat o chestie desteapta dupa parerea mea, verificarea utilizatorului, adica in momentul inscrierii esti neverificat, urmand ca dupa verificarea identitatii reale fata de cea virtuala de la inregistrarea la ei, sa devii utilizator verificat, asta insemnand ca tipii confirma ca tu esti tu, ceva de genul asta. Sincera sa fiu, o singura data am vrut sa cumpar ceva de pe okazii, respectivul vanzator spunea ca nu expediaza in alte localitati, ca ii e frica sa nu ia plasa, si l-am intrebat cum pot face atunci, si mi-a spus "cucoana, trimiti un avans inainte, trimit pachetul si restul il platesti la primire". avans!... aiurea in tara la te miri stii cine... "cucoana"  :cursing: ... in sfarsit... poate cei de la minim sa faca ceva in privinta asta. sper...  :worthy:
pa  :kisstogether:

#31
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
exista sistem de plata online romanesc, si se pare ca va avea un viitor mare: LeuVirtual
uitati link daca vreti sa va inregistrati. Puteti pune bani pe el si extrage cu cardul. Si puteti schimba din leuvirtual in porcarie si invers.

momentan situl este in upgrade datorita trecerii la leul greu. ar fi interesanta o chestie ca ebay romaneasca si se pare ca minim.ro incearca, dar cam greu merge.

#32
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

vand`branza, on Jul 6 2005, 14:25, said:

exista sistem de plata online romanesc, si se pare ca va avea un viitor mare: LeuVirtual
uitati link daca vreti sa va inregistrati. Puteti pune bani pe el si extrage cu cardul. Si puteti schimba din leuvirtual in porcarie si invers.

momentan situl este in upgrade datorita trecerii la leul greu. ar fi interesanta o chestie ca ebay romaneasca si se pare ca minim.ro incearca, dar cam greu merge.

<{POST_SNAPBACK}>


Ar fi interesant acest sistem daca nu ar fi asa de birocrat.  :puke:

#33
deedee

deedee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.12.2002

El-Vis, on May 29 2005, 16:03, said:

Si ca tot veni vorba, eu, fericit am cumparat servicii, platind prin card, prin ePayment sau cum s-a numi, de la neogen.
Bagamiash picioarele de cretini romani imputiti cine i-a inventat, ca informatia confidentiala a CREDIT cardului meu a zburat pe net si acuma platesc 1000 euro de nebun pe care eu nu i-am cheltuit.

Esti gresit informat. Neogen foloseste doar un simplu gateway de plati online:
http://news.softpedi...le-ro-292.shtml

Nu beneficiaza de securitate, antifrauda sau monitorizare umana.

Sincer imi pare rau ca ai trait o astfel de experienta dar sa stii ca in Romania exista si servicii profesionale de plati online.

Sfatul meu e sa te duci la banca, sa faci chargeback pe tot ce nu iti apartine si sa inchizi cardul.

#34
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
o sa mai dureze pana o sa se dezvolte in Romania site-uri gen ebay, hotie mare, dupa ce am vazut cel mai bine tot ce faci sa faci pentru tot globu nu numa' pentru romani daca ai posibilitati

#35
adi_novac

adi_novac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 15.05.2004
www.licitatzii.ro .  Este semi-integrat si LeuVirtual in sistem.

#36
andra_s

andra_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.07.2005

adi_novac, on Jul 26 2005, 22:32, said:

www.licitatzii.ro .  Este semi-integrat si LeuVirtual in sistem.

<{POST_SNAPBACK}>

la minim.ro este full integrat leuvirtual. si au bagat acum si sa iti pui fisiere video de prezentare al produselor, nu numai imagini. tipii sunt pe drumul cel bun. uitati de okazii...
acum, ca stiu de la cineva din cadrul minim, nu dau nume :), ei au rezolvat si povestea cu neincrederea in folosirea si a sistemului leuvirtual:
daca cei care vand sunt utilizatori verificati, minim.ro te lasa sa le platesti direct lor prin leu virtual. daca insa sunt neverificati, platesti intati in contul minim.ro la leuvirtual, dupa care, daca primesti pachetul si totul e ok, ei transfera banii la vanzator. oricum, aceasta "intermediere" folosita si de catre ebay/paypal, nu implica comision mai mare sau ceva de genul acesta. e un parteneriat minim-leuvirtual. parerea mea ca e singura si cea mai buna solutie posibila in ro. oricum, tipii de la minim, pun uuuult mai mult suflet in site decat netbridge il al lor. se vad deja diferentele. comparatii licitatii, leuvirtual, video, licitatii si anunturi, de care vrei, etc etc etc. tin cu ei si imi place sa tin cu ei. merita.
va pup
pa

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate