Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ebay Romania sau asemanator?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
Exista site gen ebay pentru romani? Pan acum stiu ca nu, dar ar fi super misto sa se faca unul, sa platim cu cardul si peste 2 zile sa vedem produsu' acasa si sa scot la vanzare chiloti si sa se termine licitatia cu 200 euro   :D

Pana acum doar vise, se va face, dar cand?


Nu se-apuca nici o firma de asa ceva?

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,142
  • Înscris: 09.09.2003
fa tu!

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
exista okazii.ro nu?

#4
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
http://www.okazii.ro

Cat despre plata cu cardul, se pare ca nu prea intelegi cum functioneaza licitatiile online, asa ca nu asculta sfatul lui add.
Ai idee macar cui platesti cu cardul?

Edited by submit, 28 May 2005 - 19:43.


#5
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
la Okazii e frica mare ca nu primesti nimic, in plus lucruri putine, plata greoaie, a fost o incercare, dar romanului i frica rau de tot


SA fie ceva serios, nu prea  stiu eu multe despre okazii, dar sa fie sa poti trimite produsul si sa astepti banii de la site nu de la utilizator (nu stiu cum e cu okazii in privinta asta, spuneti-mi si mie) si toti nu juma'


Cu cardu' : le dai bani (site-ului) si cand produsul e acasa si iti place, iti convine tot le dai un mesaj ceva sa i trimita vanzatorului,sau daca dupa max 7 zile de la expediere, cumparatorul nu da nici un semn de viata, bani sa intre automat in contul vanzatorului

#6
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
sau vanzatorul sa trimita la sediul firmei produsele pentru a fi verificate, bleah...nu merge

#7
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,142
  • Înscris: 09.09.2003
habar n-aveti ce vorbiti. La noi inca nu e functionabil e-paymentul, so in cel mai bun caz te alegi cu colet ramburs.

ebay e la fel ca bursa.rol.ro numai ca aia au si payment daca n-ai incredere, la noi platesti si dupa aia vezi produsul, caz in care, daca  iti iei teapa ramai cu ea!

cred ca de aia le e frica romanilor, le e frica de ei insisi...

#8
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
right.. si cati vanzatori or s-accepte?


fii serios, in romania asta e singura varianta. celelalte pica din cauza neincrederii uneia sau alteia dintre parti.

#9
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
asta-i treaba, ca nu e cineva care sa isi ia raspunderea (si nu's multi), vanzatoru' sa trimita pachetu la firma, iar cumparatorul sa trimita banii tot la firma aia.Cand au ajuns si banii si produsu' sa le trimita pe amandoua odata. Asa le-o inchis gura, dar cine se ofera??? cine plateste taxele la inca o livrare???



NImeni

#10
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,142
  • Înscris: 09.09.2003
ar merge o firma d-asta.. poti da teapa la 2 oameni odata :D

#11
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
o teapa*500=500 de tepe adica valoarea produsului*2*500 :D

sigur ca da, care firma-i de incredere, daca are 500 de produse, taxeaza una si nu-i baga nimeni in seama.





Hai softpedia, fa tu ebay-ul romanesc :coolspeak:

#12
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
stii ca-i un proverb.. 'in casa spanzuratului sa nu vorbesti de funie'

detalii aici

#13
Replica

Replica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.05.2005
Si la e-bay si la o-kazii tranzactia se face strict intre vanzator si cumparator. Eu am cumparat niste cd-uri de pe o-kazii si am avut sansa sa le si primesc.
La cumparaturile pe o-kazii plata am facut-o la primirea coletului. Pe e-bay, cel putin pe e-bay.de, nu iti trimite nimeni fara plata in avans. Si cunosc pe cineva care a luat teapa: a trimis banii, nu a mai primit coletul, iar vanzatorul a disparut de pe e-bay.

#14
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
Noroc mare, din 7 tranzactii iese una, da dar ebay are e-payment integrat si are mai multi useri logati, teoretic tre' sa fie de incredere

Ar fi ceva sa ajunga Mall ca ebay, dar cu tot cu licitatie

si cu magazinu, sa-l deschida odata ce mama m**i


Scuze

Edited by Hysony, 28 May 2005 - 20:45.


#15
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
:ciocan: n-ai priceput nimic, stai jos..



http://forum.softped...showtopic=21044

#16
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004

Quote

n-ai priceput nimic, stai jos..

Am priceput tot, poate chiar mai mult, ca de la 5 se ajunge la 1.5 cu preturi din SUA.Pan deschideti voi vin altii.

Dar nu despre Mall vorbim acum

#17
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Ba n-ai priceput. Ce payment integrat visezi? PLATESTI VANZATORULUI, nu Ebay-ului. Daca ala accepta carte de credit, foarte bine.

#18
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
Vorbesc de paypal, nu de altceva, chiar daca nu-i integrat total in ebay au contract cu astia, am zis eu cumva ca lumea plateste la ebay direct, asa vreau eu sa fie, dar nu e

Edited by Hysony, 29 May 2005 - 06:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate