Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Curatare cartus uscat Lexmark x1270

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Buna!
Am o imprimanta Lexmark x1270 si cartusele aferente ei, respectiv 27 si 17. Am cumparat imprimanta in 2007 si a mers bine totul, pana s-au golit.Am stat cam mult timp pana sa le duc la reincarcare, si cand am ajuns acasa cu ele, nu mergea. Am lasat balta asta, prin primavara 2009, si am folosit alta imprimanta, dar, cum ea nu functioneaza pe Windows 7, am ajuns iarasi la Lexmark. Logic ca acum cartusul e uscat.
Cum pot curata cele 2 cartuse incat sa functioneze? Daca se poate fara alcool izopropilic, izotopic ( :lol: ) sau cum i se zice, ori substante din astea greu accesibile.

#2
trancehell

trancehell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 28.09.2006

View Postmattbaker, on 21st November 2009, 19:56, said:

Buna!
Am o imprimanta Lexmark x1270 si cartusele aferente ei, respectiv 27 si 17. Am cumparat imprimanta in 2007 si a mers bine totul, pana s-au golit.Am stat cam mult timp pana sa le duc la reincarcare, si cand am ajuns acasa cu ele, nu mergea. Am lasat balta asta, prin primavara 2009, si am folosit alta imprimanta, dar, cum ea nu functioneaza pe Windows 7, am ajuns iarasi la Lexmark. Logic ca acum cartusul e uscat.
Cum pot curata cele 2 cartuse incat sa functioneze? Daca se poate fara alcool izopropilic, izotopic ( :lol: ) sau cum i se zice, ori substante din astea greu accesibile.

Alcoolul izopropilic nu e greu de gasit, in ipoteza ca e alcool izopropilic veritabil, daca ai indoieli, mai bine iei 2-3 seturi de curatat cd-uri, cauti unele cu flacon mai mare, dar stiu sigur ca alcool izopropilic in recipiente rezonabile se gaseste la magazinele de electronice de pe Maica Domnului. Are un miros specific, cine a lucrat cu el il recunoaste.
Poti face in felul urmator: Poti pune capul respectiv intr-un vas cu alcool izopropilic, un pahar, pe cit se poate doar partea cu duzele, nu scufundat. Paharul il pui la bain-marie, adica intr-un vas mai mare cu apa pe care il pui la fiert. Pui sub pahar 2 bete de lemn. Vezi ca alcoolul se evapora mai curind decit apa, e bine sa aerisesti locul. O sa lase in pahar cerneala ca la balamuc. S-ar putea sa fie nevoie sa repeti si/sau sa verifici intre timp. Daca cerneala a stat acolo mult s-ar putea sa nu-l mai poti salva si sa fii nevoit sa iei cartuse+cap noi, scumpe cu draci. Eu am 2 imprimante Canon in aceeasi situatie, capul uneia are duze infundate definitiv deci nu prea e utilizabil.
Ce se intimpla e ca daca cerneala se usuca prin capilare, reziduurile se depun si pe elementele termice, si duzele pot sa ramina infundate definitiv. Unii sustin ca au recuperat capete fierbindu-le in apa, apa cu alcool, etc. Depinde.
Mult succes, dar mai bine pregateste vreo 200 de lei sa iei cartuse noi :D

#3
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Du cartusele la reumplere la un centru specializat. Aici vor desfunda cartusul cu ultrasunete si cu baie de aburi. Scapi cu 20-25 de RON pe bucata si le ai si pline. Apoi nu uita, sa folosesti imprimanta cel putin o data pe saptamana ! Macar un test page ...

#4
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Cartusul e de genul acesta:
[ http://www.tammex.com.au/store/images/TPANZ02.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca il curat cu apa fierbinte e bine? Si care e supratafa electrica de contact? Am inteles ca nu trebuie sa ajunga  apa acolo cand curat.
Alcool de ala nu pot lua, sunt la 300 km de Buc. si in Roman, orasul cel mai apropiat, nu cred ca gasesc, ca mari magazine specializate IT nu sunt. Multumesc ca ati incercat totusi.

#5
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Revin.
Am pus intr-un castronel rau apa fierbinte si am tinut doar duzele cartusului negru in ea si...surprize, works!!!Nu foarte bine, adica negrul pe foi e mai degraba gri, dar am o multifunctionala. functionala pe Windows 7! Insa la cel color, in castron a iesit din cartus doar verde, sa tin mai mult in apa fierbinte duzele, poate poate o iesi si albastru si rosu?

#6
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Eu recomand apa distilata, calduta............vezi efectul calcarului asupra duzelor mai subtiri decat un fir de par !

#7
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007

View PostChemTeacher, on 22nd November 2009, 11:10, said:

Eu recomand apa distilata, calduta............vezi efectul calcarului asupra duzelor mai subtiri decat un fir de par !
Efectul de care zici este anihilat de paradoxul lichidelor .

Cerneala aflata in cartus exercita o presiune de apasare care  o depaseste pe cea a apei din vas in momentul in care duzele sunt desfundate.

#8
sorinmatei

sorinmatei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.05.2008

View Postmattbaker, on 22nd November 2009, 09:46, said:

Revin.
Am pus intr-un castronel rau apa fierbinte si am tinut doar duzele cartusului negru in ea si...surprize, works!!!Nu foarte bine, adica negrul pe foi e mai degraba gri, dar am o multifunctionala. functionala pe Windows 7! Insa la cel color, in castron a iesit din cartus doar verde, sa tin mai mult in apa fierbinte duzele, poate poate o iesi si albastru si rosu?
Nu e un secret ca in cartusul tau cel color nu este cerneala verde. Nici faptul ca nu e deloc greu ca in cartusul #27, de capacitate relativ mica, sa se amestece culorile. Asa ca verde = galben + albastru (sau cyan), si poate fi si un pic de rosu acolo. Mai bine se vede daca pui duzele pe un servetel, unde ar trebui sa lase 3 linii uniforme (magenta, cyan si galben). Iar alcool izopropilic nu la magazinele de IT se gaseste, ci la cele pentru electronisti/electricieni, pentru ca e mai ales folosit la curatarea de contacte electrice. Unde sunt componente electronice, este si alcool izopropilic. Succes!

#9
reumplerecartuse

reumplerecartuse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.08.2009
cel mai bine e daca le desfaci si inlocuiesti materialul spongios (gen burete) din interiorul cartuselor.
daca nu te pricepi mai ai o sansa, trimitemi-le la Brasov ti le curat, ti le refillezi si ti le trimit inapoi.
pretul ... este foarte mic.
nu recomand folosirea alcoolului izopropilic. eu folosesc o solutie de defundat si curatat cartuse care este un amalgam de mai multe substante si este garantata de producator.


BAFTA!


http://refill.110mb.com
0745 98 66 33

Edited by reumplerecartuse, 23 November 2009 - 23:37.


#10
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006

View Postmattbaker, on 22nd November 2009, 09:46, said:

Revin.
Am pus intr-un castronel rau apa fierbinte si am tinut doar duzele cartusului negru in ea si...surprize, works!!!Nu foarte bine, adica negrul pe foi e mai degraba gri, dar am o multifunctionala. functionala pe Windows 7! Insa la cel color, in castron a iesit din cartus doar verde, sa tin mai mult in apa fierbinte duzele, poate poate o iesi si albastru si rosu?

A iesit verde fiindca o parte sau toate duzele cartusului color 27 (yellow - galben, cyan - albastru) s-au desfundat si in apa s-au amestecat culorile (galben+albastru===>verde). Oricum nu ai desfundate duzele magenta (rosu).

Lasa cartusul peste noapte cu duzele in sus si aplica pe acestea o bucata de servetel imbibata bine cu apa...peste noapte poti sa m-ai umectezi servetelul. Astfel se inmoiae cerneala uscata pe duze. A doua zi lipesti duzele cartusului de un servetel din hartie...daca apare si rosu este ok, daca nu, incerci sa indepartezi mecanic cerneala rosie uscata (si inmuiata peste noapte): de obicei se foloseste un dispozitiv (clip) prin care se trage cerneala cu o seringa , pe la baza cartusului.
Daca nu ai "clip" procedezi asa:...practic costa mai putin decat un cartus nou color Lex 27 :)  : pui buzele pe cartus si sufli...aplici o presiune pentru desfundare sau pui buzele la baza cartusului si sugi - aplici o depresiune pentru desfundare.
Metoda pare cam aiurea dar da rezultate pentru orice cartuse infundate cu duze la baza (Lex, Canon, HP). Cerneala nu este toxica.
Un cartus Lex 27 desfundat o sa produca pe un servetel 3 pete de culoare succesive si nu paralele cum se afirma pe aici.

De ce tipareste gri Lex 17 dupa ce a fost tinut in apa... deoarece o pare din cerneala s-a amestecat cu apa din castron...

De ce se infunda cartusele dupa reumplerea acasa sau la firme "specializate" - raspunsul este simplu: se foloseste cerneala incompatibila cu cartusul dvs.

Daca, cartusul este rebel si nu vrea sa s-e desfunde se foloseste solutie de desfundat cartusele: http://consumabile.o...area_duzelor_de

La desfundarea cartuselor nu se foloseste alcool izopropilic si nici amestecuri care contin alcool izopropilic!

Atasat este fisa tehnica a produsului de desfundat comercializat de consumabile.org si utilizarea acestuia.

View Postreumplerecartuse, on 23rd November 2009, 23:35, said:

cel mai bine e daca le desfaci si inlocuiesti materialul spongios (gen burete) din interiorul cartuselor.
daca nu te pricepi mai ai o sansa, trimitemi-le la Brasov ti le curat, ti le refillezi si ti le trimit inapoi.
pretul ... este foarte mic.
nu recomand folosirea alcoolului izopropilic. eu folosesc o solutie de defundat si curatat cartuse care este un amalgam de mai multe substante si este garantata de producator.
http://refill.110mb.com
0745 98 66 33

Cu ce sa inlocuiasaca dupa desfacere materialul spongois -buretele!!!? si de ce?
Ce legatura are buretele din cartus cu duzele infundate?

"raumplerecartuse" este un exemplu de "mester" pafarist la care NU puteti sa apelati cu incredere...pentru reumplerea cartuselor dvs.

Attached Files


Edited by gabicen, 25 November 2009 - 00:01.


#11
reumplerecartuse

reumplerecartuse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.08.2009
gabicen - nu vreau sa intru in polemica cu tine.

eu la toate cartusele lexmark (pentru ca este foarte usoara desfacerea lor) inlocuiesc buretele din interior, curat interiorul cu apa si desfund duzele cu solutie de desfundare.  si abia apoi fac refill-ul propriu-zis.

de ce sa inlocuiasca buretele? pentru ca, spre deosebire de cel din cartusele HP sau Canon, este mai slab calitativ si devine sfaramicios, uneori chiar casant dupa golirea cartusului.

recomandare: nu da calificative unora pe care nu-i cunosti

intrebari: cate cartuse lexmark ai refill-at? cate cartuse lexmark ai desfacut?

o seara / dimineata buna tuturor!

#12
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006

View Postreumplerecartuse, on 25th November 2009, 00:32, said:

gabicen - nu vreau sa intru in polemica cu tine.

eu la toate cartusele lexmark (pentru ca este foarte usoara desfacerea lor) inlocuiesc buretele din interior, curat interiorul cu apa si desfund duzele cu solutie de desfundare.  si abia apoi fac refill-ul propriu-zis.

de ce sa inlocuiasca buretele? pentru ca, spre deosebire de cel din cartusele HP sau Canon, este mai slab calitativ si devine sfaramicios, uneori chiar casant dupa golirea cartusului.

recomandare: nu da calificative unora pe care nu-i cunosti

intrebari: cate cartuse lexmark ai refill-at? cate cartuse lexmark ai desfacut?

o seara / dimineata buna tuturor!


Ce tip de burete folosesti pentru inlocuire?

Eu scot si "spal" buretele din cartus cu apa distilata, il usuc si il pun la loc atunci cand cartusul, reumplut de 'n' ori nu mai absoarbe aceeasi cantitate de cerneala. Asta se intampla deoarece, in timp, in functie de tipul de cerneala, porii buretelui se colmateaza (infunda) si astfel scade capacitatea de absorbtie a buretelui. Fac asta pentru a avea clienti multumiti care sa  nu-mi reproseze ca nu umplu cartusele full.
Sincer sa fiu, nu am vazut pana acum burete sfaramicios sau casant intr-un cartus...chiar dupa reumpleri repetate sau cartuse uitate cu lunile prin sertar sau imprimanta.

Nu am vrut sa jignesc pe nimeni...

Cate cartuse am refilat/desfacut in utimii 8 ani de cand asta este activitatea mea principala din care imi castig painea ?....nu stiu, nu am numarat...or fi cateva mii.

Cu stima,

Edited by gabicen, 27 November 2009 - 17:56.


#13
reumplerecartuse

reumplerecartuse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.08.2009
Salut gabicen

se pare ca topicul acesta a devenit un dialog intre noi

dar sa trec la subiect ...

acum cateva zile, poate doua saptamani am incercat sa refillez un cartus lexmark 27. mentionez caci cartusul mai fusese refill-at (nu de mine). buretii din interior erau sfaramiciosi, probabil predecesorul meu folosise o cerneala care nu era "compatibila" ... sau poate nici macar nu era cerneala. a trebuit sa-i inlocuiesc buretii. nu este primul caz de cartus caruia trebuie sa-i inlocuiesc buretii. am patit-o si la cartuse canon. poate cerneala folosita, poate faptul ca a stat foarte mult timp nefolosit. sincer nu mi-am batut capul care este motivul. insa la cartusele lexmark (17, 27, etc), pentru ca se pot foarte usor desface fac si inlocuirea buretilor urmata spalarea si desfundarea duzelor.

buretii pe care-i folosesc ii am din studentie, au cativa ani de cand sunt in posesia mea, i-am cumparat de la tarabele din cluj.

nu ma pot lauda cu mii de cartuse refillate, dar cativa ani de refill am si eu in carca.

o seara buna tuturor!

sa auzim de bine.

#14
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Buna din nou.
Motivul ca scrie gri e altul...daca aleg calitatea normal scrie bine un rand dar apoi sare un rand si tot asa.Eu dau calitatea Best si cred ca de asta iese gri, important e ca scrisul e vizibil bine.
Cat despre cel color, voi incerca metoda cu servetelul umed peste noapte.
Bafta!

#15
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009

View Postmattbaker, on 28th November 2009, 07:30, said:

Buna din nou.
Motivul ca scrie gri e altul...daca aleg calitatea normal scrie bine un rand dar apoi sare un rand si tot asa.Eu dau calitatea Best si cred ca de asta iese gri, important e ca scrisul e vizibil bine.
Cat despre cel color, voi incerca metoda cu servetelul umed peste noapte.
Bafta!

Am si eu o imprimanta Lexmark x1270 si aceleasi probleme am si eu cu ea, la mine nu apare scrisul gri, dar cum ai spus si tu mattbaker, daca aleg Normal se vede cu intreruperi, trebuie neaparat sa ii dau Best. Cred ca tie iti apare gri, ori din cauza cernelii de proasta calitate, ori o fi pe terminate.
Iar cartusul color la mine nu mai printeaza aproape dupa 3-4 fotografii scoase la imprimanta, am reincarcat cu un kit de reffil , dar degeaba, am curatat cartusul, l-am lasat in apa fiarta cu duzele in jos, am spalat buretii care erau intacti, i-am facut albii de cat i-am spalat, degeaba...... ramane sa incerc cu un cartus nou, ceea ce imi este frica ca nu o sa vrea sa mearga nici cu un cartus nou!

#16
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
@gabicen si @reumplerecartuse tot va certati care metotda de refil este mai buna, haideti sa vedem niste poze si descrieri detaliate cu metodele voastre de lucru, doar acest thread este adresat acelor persoane care vor sa faca aceste operatiuni ele insele acasa. Pe baza lor o sa ne dam cu parerea care este mai buna

#17
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
La o cautare pe google am gasit doua tutoriale destul de interesante care ne invata sa reincarcam carusele lexmark, pe mine unu m-au ajutat foarte mult:

Attached File  sim30a.wmv   4.65MB   288 downloads
Attached File  sim30c.wmv   4.76MB   200 downloads

Edited by planner26, 28 November 2009 - 16:41.


#18
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006

View PostIdI1, on 28th November 2009, 14:00, said:

@gabicen si @reumplerecartuse tot va certati care metotda de refil este mai buna, haideti sa vedem niste poze si descrieri detaliate cu metodele voastre de lucru, doar acest thread este adresat acelor persoane care vor sa faca aceste operatiuni ele insele acasa. Pe baza lor o sa ne dam cu parerea care este mai buna

Nu mi-am facut un portofoliu pe tema "poze si metode de lucru".
Incarcarea cartuselor se poate face simplu acasa, in regim de amator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate