Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Unde sunt impozitele noastre?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Trumo

Trumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.10.2008
Astazi mi-am pus serios o intrebare care ma tortureaza de ceva timp: Unde se duc banii proveniti din impozitele noastre. Pe langa zeci de mii de taxe si TVA statul imi ia 16% de fiecare data cand se misca niste bani. Nu o sa vorbesc aici ca de multe ori statul ia impozitul de doua ori sau ceva de genul asta. Vreau doar sa inteleg ce exact se intampla cu acesti bani.

Daca ne gandim:
- toate utilitatile le platim pe facturi separate (apa, energie, tv, radio etc.)
- drumurile sunt platite separat prin taxele de drum si taxe pe benzina
- iluminatul stradal se plateste separat la intretinere
- pensiile, CAS/CPS, sanantate etc. le platim separat
- politia nu are bani
- sistemul educational nu are bani
- sistemul medical nu are bani si il platim separat de impozite
- armata e vai de capul ei


Imi pun problema foarte serios. De ce platim impozitele? Beneficiem de ceva de pe urma lor? Stie cineva?

#2
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
welcome in the matrix :)))

si unde mai pui ca avem si niste datorii uriase ..

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View PostCampers, on 19th November 2009, 13:37, said:

si unde mai pui ca avem si niste datorii uriase ..
:thumbup:

@Trumo In orice caz, cred ca pe vilele/cheltuielile/masinile parlamentarilor/guvernantilor/jmecherilor se duc muuuulti bani, dar prea putini la cat se colecteaza din taxe si impozite, adica astia se cam ingrasa din niste firimituri, placintele mari nu stiu unde se duc. :habarnam:

Am si eu o intrebare care ma cam roade de ceva vreme: de-a lungul istoriei omenirii majoritatea razboaielor s-au purtat pentru aur, chiar si in vremuri in care argintul era mai scump ca aurul, platile se faceau in aur, taxele se colectau in aur. In atatea mii de ani cred ca s-au exploatat cantitati colosale de aur. Unde se afla aceste cantitati colosale stiind ca aurul nu rugineste, nu se dizolva si in general este foarte rezistent!

P.S.: Cred ca si daca ar veni potopul lui Noe, dar in loc de apa sa ploua lingouri de aur/hartii de 500 de euro sau ce vrei tu, astia tot s-ar plange ca nu au bani la buget!  :death:

Edited by dan84, 19 November 2009 - 14:19.


#4
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008
Periculoasa intrebare...

#5
Trumo

Trumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.10.2008
Sa incep sa fug?  :P


@Dan: Si eu sunt de aceeasi parere. Cat se cheltuieste pe ei de la buget este putin fata de cat se colecteaza.

As vreau si eu un grafic ca la americani
[ http://th03.deviantart.net/fs16/300W/f/2007/124/3/4/Death_and_Taxes__2008_by_mibi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Ce atata dezbatere pe o tema lipsita de importanta ?

Oare unde sunt impozitele noastre, in infrastructura rutiera, in blocuri ? Cred ca 70% din totalul taxelor si impozitelor se fura. Romania este cel mai mare jaf!

#7
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

View PostGabysh, on 20th November 2009, 14:22, said:

Ce atata dezbatere pe o tema lipsita de importanta ?

Oare unde sunt impozitele noastre, in infrastructura rutiera, in blocuri ? Cred ca 70% din totalul taxelor si impozitelor se fura. Romania este cel mai mare jaf!
bine zici,si cand zici cred ca 70 la suta e intocmai sigur depaseste,dar acum o sa vina altii sa-mi dea procente ca 6% merge la sanatate 4%la armata bla bla bine asa o fi dar din cei ce merg la sanatate ce procent este folosit pentru salarii?iar restul unde sunt ?asa luam in parte fiecare domeniu???????????????

#8
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Daca prin absurd, sa presupunem, bancile din HElvetia sau Insulele Cayman ne-ar furniza o lista cu clientii pe care ii are, am ramane surprinsi convinsi ca in lista respectiva se numara niste foarte multi romani. Apoi, te gandesti de unde are fatuca aia bani de Porsche Cayenne, care habar nu are sa rosteasca o fraza in lb. romana.

#9
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
hm... in campania electorala  :lol:  si logic ca in buzunarele smecherilor de Romania. De unde crezi ca au aia bani de masini de milioane de euro si case pe Coasta de azur si Monte Carlo: din afaceri cinstite? nu nu nu de la fraierii de romani care isi rup oasele pt o paine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate