Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sri Lanka

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#19
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPitzifelnic, on 17th January 2010, 17:28, said:

M-am uitat la tot ce-ai postat pe blog. Vad ca ati fost la exact acelasi "orfelinat" de testoase ca si noi. :) O sa ma uit si-n continuare pe blog.
Eu vreau in Namibia, prin aprilie. O sa fie tot o hotarare de ultim moment, functie de timpul avut la dispozitie. Problema cu Namibia e ca trebuie sa mergem la Viena sa luam viza, aia inteleg ca cer bilet de avion si minim o noapte de cazare, ambele confirmate, pentru cererea de viza. Sun la ambasada sa ma lamuresc si dupa aia vedem cum facem.
In Namibia stiu ca e super tare... Multa bafta, sper sa ajungi... stiu ca e mai complicat cu viza, dar nu m-am interesat niciodata de viza namibiana.... Spune-mi cand ai ceva noutati...

View Postsentido, on 17th January 2010, 18:34, said:

Multumim ptr informatii si poze!Ne-ai rasfatat!Cat timp ai stat in Sri Lanka?La inceputul lui martie am vrea sa mergem si noi in Sri Lanka+Maldive.Ne-ai dat curaj cu siguranta,dar nu stiu cum o sa rezistam cu comerciantii ...Nu ai fost la orfelinatul de elefanti?
Comerciantii sri lankezi sunt cei mai "soft" din Asia, poate exceptand iranienii :) Le spui "nu" si pleaca... pasnici rau, am simtit lipsa unei negocieri "rele" gen Egipt sau Thailanda :)
Pentru program si logistica, uite-te aici:

Edited by me_and_myself, 24 January 2010 - 19:17.


#20
sentido

sentido

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2009

View PostImperator, on 17th January 2010, 22:26, said:

In Namibia stiu ca e super tare... Multa bafta, sper sa ajungi... stiu ca e mai complicat cu viza, dar nu m-am interesat niciodata de viza namibiana.... Spune-mi cand ai ceva noutati...


Comerciantii sri lankezi sunt cei mai "soft" din Asia, poate exceptand iranienii :) Le spui "nu" si pleaca... pasnici rau, am simtit lipsa unei negocieri "rele" gen Egipt sau Thailanda :)
Multumesc mult,dar din pacate acum imi ling ranile...Am auzit azi la stiri:Riscul producerii unui tzunami in O.I. ramane ridicat.Asa ca incotro?...undeva la soare.

Edited by me_and_myself, 24 January 2010 - 19:18.


#21
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsentido, on 18th January 2010, 22:29, said:

Multumesc mult,dar din pacate acum imi ling ranile...Am auzit azi la stiri:Riscul producerii unui tzunami in O.I. ramane ridicat.Asa ca incotro?...undeva la soare.
Riscul de a fi lovit de o masina in Bucuresti este estimat cam de 432,275.14 ori mai mare decat un tsunami in Sri Lanka :)
La soare oriunde, dar fereste-te de mare... stii ca au existat tsunami si la Marea Neagra ? Orasul Trabzon a fost ras de un tsunami acum cateva sute de ani... Urmatoarea tinta poate fi Mamaia... Parerea mea - du-te... un tsunami similar in Hikka nu se va intampla in timpul vietii noastre... Poate in cea urmatoare :)

#22
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Niste poze de prin Sri Lanka. Sper sa va inspire sa dati o fuga pe acolo ca merita :)

Attached Files


Edited by me_and_myself, 24 January 2010 - 19:18.


#23
sentido

sentido

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2009

View PostImperator, on 18th January 2010, 21:35, said:

Riscul de a fi lovit de o masina in Bucuresti este estimat cam de 432,275.14 ori mai mare decat un tsunami in Sri Lanka :)
La soare oriunde, dar fereste-te de mare... stii ca au existat tsunami si la Marea Neagra ? Orasul Trabzon a fost ras de un tsunami acum cateva sute de ani... Urmatoarea tinta poate fi Mamaia... Parerea mea - du-te... un tsunami similar in Hikka nu se va intampla in timpul vietii noastre... Poate in cea urmatoare :)
OK,ne-am hotarit,plecam in 23 feb :TM-Frankfurt-Colombo-Male-Frankfurt-TM.8 zile circuit Sri Lanka+3 zile in zona Beruwela+4 zile Maldive.Nu am mai fost in Asia,ce sfaturi imi dai?Cum e cu tantarii?Unde v-ati cazat ptr Adam'Peak?Ce ati facut cu hainele groase din Europa?

#24
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsentido, on 4th February 2010, 23:05, said:

OK,ne-am hotarit,plecam in 23 feb :TM-Frankfurt-Colombo-Male-Frankfurt-TM.8 zile circuit Sri Lanka+3 zile in zona Beruwela+4 zile Maldive.Nu am mai fost in Asia,ce sfaturi imi dai?Cum e cu tantarii?Unde v-ati cazat ptr Adam'Peak?Ce ati facut cu hainele groase din Europa?
Pai ce sfaturi sa dau - totul se negociaza la pret. Atentie in primele zile sa mancati mancare ceva mai europeana pentru a va acomoda la germenii locali.
Tantari sunt si ne-au muscat, dar nu este o tara cu risc de malarie :) Dar sunt niste tantari mai gentili, nu lasa bube prea mari si sa tina mult.
Pentru Adam's Peak, am stat in satul Dalhousie la:
http://www.slightlychilled.tv/

Hainele europene, le-am carat cu noi, ce era sa facem  :) Dar nu am venit cu prea multe... Oricum, vezi ca la Adam;s Peak e frig, iti trebuie geaca si polar.

Multe poze si impresii poti sa le gasesti la mine pe blog, tot am povestit de pe acolo.

Unde stai in Maldive >

#25
sentido

sentido

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2009

View PostImperator, on 4th February 2010, 23:21, said:

Pai ce sfaturi sa dau - totul se negociaza la pret. Atentie in primele zile sa mancati mancare ceva mai europeana pentru a va acomoda la germenii locali.
Tantari sunt si ne-au muscat, dar nu este o tara cu risc de malarie :) Dar sunt niste tantari mai gentili, nu lasa bube prea mari si sa tina mult.
Pentru Adam's Peak, am stat in satul Dalhousie la:
http://www.slightlychilled.tv/

Hainele europene, le-am carat cu noi, ce era sa facem  :) Dar nu am venit cu prea multe... Oricum, vezi ca la Adam;s Peak e frig, iti trebuie geaca si polar.

Multe poze si impresii poti sa le gasesti la mine pe blog, tot am povestit de pe acolo.

Unde stai in Maldive >
Multumesc.Pe blog am citit tot si de cand l-am descoperit il urmaresc zilnic.Ma bucur ptr voi ca ati vazut atatea locuri frumoase,si visez ca in unele o sa ajungem si noi!
In Maldive vom sta la Kurumba.
Ati incercat aiurweda?

#26
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsentido, on 5th February 2010, 22:51, said:

Multumesc.Pe blog am citit tot si de cand l-am descoperit il urmaresc zilnic.Ma bucur ptr voi ca ati vazut atatea locuri frumoase,si visez ca in unele o sa ajungem si noi!
In Maldive vom sta la Kurumba.
Ati incercat aiurweda?
Multumesc :)
Nu stiu Kurumba, dar ma interesez :)
Sincer, nu imi place ayurveda... am incercat anul trecut in Kochi, in India de Sud, dar nu imi place masajul in care te manjeste cu ulei inainte, prefer pe cel de tip thailandez fara nici un ulei (sau balinez, unde mai folosesc doar apa)... Acum depinde de fiecare, mie nu prea imi place sa fiu uleios :) Dar merita incercat sa vezi daca iti place sau nu...

#27
sentido

sentido

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2009
Ayubowan!Ne-am intors saptamana trecuta din vacanta minunata in Sri Lanka.Ne-a placut foarte mult , e o tara frumoasa ,cu oameni calzi,toti zambesc,chiar daca ptr bani(nu multi),turistii sunt foarte bine primiti iar daca un localnic iar face ceva rau unui turist "ceilalti l-ar distruge".Nu am prins nici o zi cu nori sau ploaie.E bine in vacanta dar de obicei abia asteptam sa ajungem acasa,acum a fost ptr prima data ca nu am asteptat cu asa nerabdare intoarcerea acasa.In prima zi am vizitat Colombo,a doua zi am plecat spre Pinnawala.A treia am urcat Sigyria iar dupa masa am facut  un safari pe spatele unui elefant in jungla.Apoi am vizitat Dambulla(la intoarcere ne-am intalnit cu un elefant salbatic pe drum,toate masinile s-au intors pana ce elefantul a parasit drumul)si gradina de condimente din Matale.In Kandy am stat doua zile(ajungea una),am vizitat Templul Dintelui,gradina botanica(foarte frumoasa)am fost seara la o seara cu dansuri traditionale,ne-am plimbat prin padurea Udawatta Kele.In drum spre Nuwara Eliya(Nurli pronunta ei)am admirat plantatiile de ceai,am vizitat o fabrica de ceai de unde am si cumparat ceai Mackwoods iar seara ne-am cazat  mai sus de Nurli la o fosta fabrica de ceai transformata in hotel.Mi-a placut foarte mult in zona Nurli.Apoi am coborat spre Yala,cascadele sarace in apa ca nu a plouat de mult.La Yala am facut un safari,15 jeep-uri,am vazut:elefanti salbatici,un leopard,caprioare,crocodili,bizoni,porci mistreti,pauni ,vulturi,multe pasari.Nu am avut aparat de pozat si filmat destul de performante ptr asa ceva,.Pe drumul spre Beruwala am vizitat o" ferma de testoase",Galle si ne-am grabit spre plaja ca ne era dor de o baie in 'mare'.La mare am fost cam crispati cu beach boys,au fost foarte bune sfaturile date de Pitzifelnic-multumesc mult-si am reusit sa-i tinem la distanta.Ne-a placut foarte mult, iar despre Maldive cine a avut idea sa faca acolo asa ceva nu degeaba are asa multi bani!Poze poate dumineca viitoare.

#28
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postsentido, on 21st March 2010, 20:58, said:

,bizoni,
Ma bucur ca ti-a fost de folos ce-am scris si ca ti-a placut in Sri Lanka!
Cand au aclimatizat astia bizonul in Yala?!

#29
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006

View Postsentido, on 21st March 2010, 21:58, said:

Ayubowan!Ne-am intors saptamana trecuta din vacanta minunata in Sri Lanka.Ne-a placut foarte mult , e o tara frumoasa ,cu oameni calzi,toti zambesc,chiar daca ptr bani(nu multi),turistii sunt foarte bine primiti iar daca un localnic iar face ceva rau unui turist "ceilalti l-ar distruge".Nu am prins nici o zi cu nori sau ploaie.E bine in vacanta dar de obicei abia asteptam sa ajungem acasa,acum a fost ptr prima data ca nu am asteptat cu asa nerabdare intoarcerea acasa.In prima zi am vizitat Colombo,a doua zi am plecat spre Pinnawala.A treia am urcat Sigyria iar dupa masa am facut  un safari pe spatele unui elefant in jungla.Apoi am vizitat Dambulla(la intoarcere ne-am intalnit cu un elefant salbatic pe drum,toate masinile s-au intors pana ce elefantul a parasit drumul)si gradina de condimente din Matale.In Kandy am stat doua zile(ajungea una),am vizitat Templul Dintelui,gradina botanica(foarte frumoasa)am fost seara la o seara cu dansuri traditionale,ne-am plimbat prin padurea Udawatta Kele.In drum spre Nuwara Eliya(Nurli pronunta ei)am admirat plantatiile de ceai,am vizitat o fabrica de ceai de unde am si cumparat ceai Mackwoods iar seara ne-am cazat  mai sus de Nurli la o fosta fabrica de ceai transformata in hotel.Mi-a placut foarte mult in zona Nurli.Apoi am coborat spre Yala,cascadele sarace in apa ca nu a plouat de mult.La Yala am facut un safari,15 jeep-uri,am vazut:elefanti salbatici,un leopard,caprioare,crocodili,bizoni,porci mistreti,pauni ,vulturi,multe pasari.Nu am avut aparat de pozat si filmat destul de performante ptr asa ceva,.Pe drumul spre Beruwala am vizitat o" ferma de testoase",Galle si ne-am grabit spre plaja ca ne era dor de o baie in 'mare'.La mare am fost cam crispati cu beach boys,au fost foarte bune sfaturile date de Pitzifelnic-multumesc mult-si am reusit sa-i tinem la distanta.Ne-a placut foarte mult, iar despre Maldive cine a avut idea sa faca acolo asa ceva nu degeaba are asa multi bani!Poze poate dumineca viitoare.

Cat v-a costat toata vacanta:zbor, mancare, cazare? Tot, tot! :D

#30
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postoana2983, on 6th April 2010, 11:20, said:

Cat v-a costat toata vacanta:zbor, mancare, cazare? Tot, tot! :D
Uite-te la mine pe blog, ca am fost asta iarna si am detaliat.
Avionul vreo 320 euro din Atena (Air Arabia prin Sharjah), mancare cam 10 - 15 euro pe zi, guesthouse-urile - ai linkuri pe blog.

#31
telefon_satelit

telefon_satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.04.2010

View PostImperator, on 6th April 2010, 12:34, said:

guesthouse-urile - ai linkuri pe blog.


Las-o si pe Oana sa spuna, ca poate experientele difera :) .  Pe mine, de pilda, m-ar interesa cam care ar fi costurile daca stai la hoteluri (merg si cu copilul asa ca... )

#32
broscut

broscut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2007
Imperator, anul acesta merg pe urmele tale  :) De Revelion plec in Sri Lanka. Initial voiam sa revad Marocul, dar citind blogg-ul tau m-am razgandit :) Zilele acestea imi iau biletul de avion, asa cum ai spus tu: din Istanbul cu Air Arabia. Voiam sa te intreb cam cat a durat zborul. De asemenea, daca poti sa-mi recomanzi cam cate zile sa acord fiecarei locatii: Colombo, Hikadduwa, s.a.m.d. Cum e Revelionul la ei? Din cate stiu, pentru Turcia s-au scos vizele pentru romani, nu? In celelalte 2 aeroporturi se fumeaza? :P Cel mai mult am rezistat fara tigari 14 ore din Doha pana in Bali, dar s-a meritat 100% :) Multumesc mult.

#33
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbroscut, on 27th September 2010, 08:47, said:

Imperator, anul acesta merg pe urmele tale  :) De Revelion plec in Sri Lanka. Initial voiam sa revad Marocul, dar citind blogg-ul tau m-am razgandit :) Zilele acestea imi iau biletul de avion, asa cum ai spus tu: din Istanbul cu Air Arabia. Voiam sa te intreb cam cat a durat zborul. De asemenea, daca poti sa-mi recomanzi cam cate zile sa acord fiecarei locatii: Colombo, Hikadduwa, s.a.m.d. Cum e Revelionul la ei? Din cate stiu, pentru Turcia s-au scos vizele pentru romani, nu? In celelalte 2 aeroporturi se fumeaza? :P Cel mai mult am rezistat fara tigari 14 ore din Doha pana in Bali, dar s-a meritat 100% :) Multumesc mult.
Broscut... ma bucur :)
Relativ la avioane, arunca o privire si pe Gulf Air... am inteles ca in iarna asta au niste oferte pe Colombo care ii bate pe Air Arabia... Tot din Istanbul... Zborul... cred ca sunt vreo 4 ore de la Istanbul la Sharjah si alte 4 de la Sharjah la Colombo daca imi aduc eu aminte bine...

Colombo -> 2 zile, Hikkaduwa -> cat ai chef :), Kandy -> 2 zile (1 zi in oras, 1 zi la gradina botanica + orfelinatul de elefanti), Anuradhapura -> cam o zi, Pollonaruwa -> juma de zi, Sigirya -> juma de zi, Hutton Plains + World's End -> 1 zi, Adam's Peak -> o noapte si o dimineata :)

Turcia a scos vizele pentru romani, deci, nu-ti fa probleme ca schimbi aeroportul (din Ataturk la Sahiba Gokcen). Fumatul este interzis in aeroporturi cam peste tot in lume... nu stiu sa existe locuri de fumat, nefiind fumator, nu am remarcat.
Revelionul la Hikka a fost destul de low key, dar simpatic ca am povestit si dansat cu singalezii pe plaja, nu sunt prea multi turisti straini (sau poate anul asta sa vina mai multi). Exista cateva baruri-club pe plaja unde se danseaza si se bea, nu foarte multe artificii, dar a fost fun...

#34
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006

Quote

Fumatul este interzis in aeroporturi cam peste tot in lume... nu stiu sa existe locuri de fumat, nefiind fumator, nu am remarcat.

Exista, no worries :)  Si in Sharjah (salite amenajate special) si pe Sabiha. In general, aeroporturi unde chiar nu poti gasi loc de fumat sunt putine (imi vine in minte Nairobi de exemplu).
In Sri Lanka sa ai grija, e interzis fumatul "in spatii publice", asta include si strada, in oras, dar mai ales in statiile de autobuz. Conform legii poti fi arestat pentru asta. In rest, in baruri, la terase, no problem. Te orientezi.

#35
broscut

broscut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2007
Super!  :)  Va multumesc mult pentru info. Pana pe 20 decembrie cand voi pleca s-ar putea sa-mi mai vina in minte niste intrebari  :) Acum ca am rezolvat problema cu fumatul...sper sa reusesc maine sa-mi iau biletele de avion. Presupun ca nu vor fi probleme cu cazarea daca fac rezervarile saptamana aceasta.

#36
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbroscut, on 27th September 2010, 18:10, said:

Super!  :)  Va multumesc mult pentru info. Pana pe 20 decembrie cand voi pleca s-ar putea sa-mi mai vina in minte niste intrebari  :) Acum ca am rezolvat problema cu fumatul...sper sa reusesc maine sa-mi iau biletele de avion. Presupun ca nu vor fi probleme cu cazarea daca fac rezervarile saptamana aceasta.
Prin Hikka am gasit cu greutate fiind acolo de Revelion

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate