Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

instalatie producere energie electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
explicatia e simpla daca ai invatat in clasa I parca circuitul apei in natura apa ( vapori , usor , densitate mica ) se duce in sus , se raceste in stratosfera ( mai grea ca aerul , grea , densitate mai mare ) cade e simplu datorita gravitatiei circuit inchis atmosfera aici mai intervine o forta sau mai bine zis ceva din exterior temperatura eu folosesc vidul
gravitatia actioneaza la fel fie ca e circuit inchis sau deschis sau cracanat sau cum vei sa ii zici
doi referitor la a doua afirmatie ai amorsat vreodata un hidrofor , stii de ce ai facut-o cumva sa iti intre aer in instalatie ca sqa iti functioneze
referitor la calculele matematice sint prea simplista se refera la lagile fizici nu aplicate in vid eu folosesc vidul , exista vreo formula matematica pentru a definio forta de absortie in astfel de instalatii , mai lasatima cu presiunea atmosferica , o folosesc eu undeva , nu am navoie de ea , nu cred ca exista vreun om de stiinta la ora acluala care sa fie in stare sa dea o formula matematica a unei astfel de instalatii nu a fost probata niciodata pina acum , mai mult chiar unii au demonstrat ca poate functiona dar nu sunt deacord nici cu calculele acestora in sistem intra si ies o gramoda de forte unele care deocamdata nu pot fi exprimate matematic
explicatia functionarii instalatiei cred ca o intelege si un copil de clasa a doua
tu inj calcule nu folosesti gravitatia nu cumva e circuit inchis nu ar fi 0 dupa tine
referitor la legea sau principiile termodinamici sau conservarii energiei va pot spune sigur ca pot fi deocord doar cu principiul ca in natura nimic nu se pierde totul se transforma dar restul cu principiile termadinamici si cel al conservarii maselor ar trebui reformulate deoarece ele nu sunt valabile decat la nivel cuantic si pot sa va demonstrez ca aproximativ 80% din principiile fizici enuntate dupa 1800 sunt gresite inclusiv teoria lui eistein noi nu stim structura atomului  , vorbim de fotoni , gravitoni , bosoni , sunt frectii la picior de lemn nimic nu e valabil
imi pare rau ca nu am putut raspunde p[ina acum am un virus pacatos pe calculator si nu pot intra prea bine pe internet
lasati demostratiile simple si de doi lei lucrurile sunt foarte coplicate in functionarea instaltiei .
voi fizicienii astia care stiti doar matematica
am preaprat o substanta de doua ori mai grea ca apa ieftina pe care o pot folosi , poate sunbteti vreunul mai intelegent si ma putetoi ajuta cu o substanta cu densitate mare lichida , ieftina si care sa nu se degradeze in timp
argumente de doi lei
scuzati-mi grselile gramaticale recunosc ca nu mi-a placut niciodata literatura
pina a instala instalatia la o asemenea dimensiune nu puteam sa cred ca vidul e in stare sa tina lighianul de sub var suspendat in aer ca ar avea o asemnea forta va dau cuvintul meu de onoare ca pina la instalarea instalatie la dimensiune mari nu credeam ca pot interveni o gramada de forte si un mic dezechilibru intre acetea poate face ca instalatia sa functioneze sau nu
urmatoarea cerere de brevt se refera la o masina care va fi nepoluanta , va putea merge atat prin aer , pe sol , pe apa , sub apa , si va fii foarte ieftina
instalatia produsa de mine nu costa mai mult de 1000 de euro cu substanta cu tot
rog oamenii seriosi nu copii sa scrie sugestii nu raspund la provocari
sunteti cumva agajati electrica in vreo doi trei ani veti ramine fara servici nu va speriati va angajez eu
daca realizam asta in america eram milionar in rominia sunt injurat ca indraznesc sa creez ar trebui sa va fe rusine unora dintre voi ca nu cred ca sunteti romani cxa altfel ati gindi altfel
am fost acuzat pe acest site de orice de minciuni de cxe o sa mai acuzati nu var fi rusine am scris pina acum ceva neadavarat , nu vam aratat totul , cititi tot ce am scris , nu acelkasi lucru va spuneam de prima data am mintit ceva ce naiba .
mi-ati interzis sa scriu acum cind va arat incercati cu formule matematice de doi lei , in care chiar voi va contrazioceti , baq ca gravitatia e 0 bai are vavloare , ba o luati in calcul , ba nu dupa cum vreti voi , vidul la-ti exclus , instalatia nu poate fin divizata in doua dupa cite coloane sunt ele sunt legate intre ele nu pot fi separate , daca le separati formulele voastre sunt reale , si in conditii de presiune atmosferica , nu de vid , voi nu vedeti ca nu sunt conditii normale
deesi va pot demonstra ca matematic tot unii ca voi au demonstrat ca functioneaza , si pentru 45000 d3e euro am tupeu sa fac pariu ca poate fi demostrat matematic ca functioneza instalatia
atat mai imi trebuie pentru a lua protectie internationala in fiecare strat
vreti sa cumparati instalatia la 50000 de euro nimic mai simplu o vand chinezilor desi doaream ca cetatenii de nationalitate romina daca statul romin ma ajuta sa o poata folosi fara a plati drepturi de autor
tot ce am scris inclusiv la presedintele romaniei e adevart ne aflam intr- tara bananiera

#20
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009
...circuitul apei in natura ...presupune ...energie care intra masiv in circuit ...care e energia aia ?

Energia solara ......de ce nu esti atent la analize !

1-Nu poti scoate printr-o transformare a energiei echivalentul ei ...adica exista pierderi (caldura).
2-Nu poti scoate printr-o transformare a energiei mai multa decat ai bagat in sistem ( ar insemna ca energia nu se conserva ci e realizabila din ...NIMIC )


PS: Ce s-ar intampla cu circuitul apei in natura ....fara soare ?
...ceea ce se intampla si pe PLUTO ...se duce buuu !

Ce s-ar intampla cu instalatia ta ...daca ai duce-o pe ...LUNA ? Dupa raspunsul care-l dai la intrebarea asta se vede cat ...stii !!!! Si nu vidul iti tine ligheanul ....ci presiunea atmosferica ....daca ar fi vid si inauntru si in afara (ca pe LUNA)....ce ar mai impiedeca scurgerea completa a apei ...in lighean ?....hahaha....esti tare ...cu ce forte actioneaza vidul ...eu credeam ca vidul tocmai lipsa fortelor e ...LAMURESTE-MA!

View Posttavi1985, on 18th November 2009, 21:21, said:

ca tot e topicul despre perpetuum mobile tijele alea cu bile la cap ce se lovesc mereu am inteles ca sunt perpetuum mobile
sau era si ceva de genul unor planete ca un sistem solar numai ca planetele erau puse pe niste cercuri si in cerntru un soare tinut de o tija
la primele inteleg care e principiul la al doilea nu

....asta e doar un model teoretic (experiment mintal)...si presupune lipsa frecarii ...la chestia cu bilele + ciocnirile perfect elastice + conservarea impulsului ...asa ceva nu poate fi construit real !

Toata energia ce o avem la dispozitie (inclusiv cea atomica ) vine din soare ...sau a fost stocata/condensata in stele ! ....

Edited by marxo, 21 November 2009 - 00:33.


#21
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009
Daca ai o conducta in forma de U ...  de douazeci de metri .......o umpli cu apa si o intorci cu curbura de la U in sus ....conducta cu apa in apa fiind  .......pe urma ridici conducta in sus ...fara sa o scoti complet din apa !


Se face vid doar de o parte a U-ului sau de ambele parti ?

.....ia vezi ce inseamna asta la conducta/instalatia  ta ....daca descoperi U-ul intors in ea !

PS: Pun pariu ca nu-l vezi chiar de ti-l arata careva ! si mai sunt si sigur ca tu chiar ai incasa ...banii de la ...freieri ! Chiar nu ti-e frica de razbunarea ...prostilor ! Sau ai PASSAPORT brazilian !


hahaha....Bine ca ai voie sa scrii/inseli/excrochezi aici......(banuiesc pentru ca o faci ....ortografic !...si fara puncte-puncte ! :D )

U-ul la tine e intre 3 si 15 in desen ...adica drepta-sus !

Edited by marxo, 21 November 2009 - 01:42.


#22
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postpopescu_pope, on 20th November 2009, 23:57, said:

explicatia e simpla daca ai invatat in clasa I parca circuitul apei in natura apa ( vapori , usor , densitate mica ) se duce in sus , se raceste in stratosfera ( mai grea ca aerul , grea , densitate mai mare ) cade e simplu datorita gravitatiei circuit inchis atmosfera aici mai intervine o forta sau mai bine zis ceva din exterior temperatura eu folosesc vidul

OK, eu zic sa lasam gluma deoparte. Vezi ca nu discuti cu un coleg de clasa de-al dumitale pe care sa il aburesti cu prostioare despre circuitul apei in natura.

Quote

gravitatia actioneaza la fel fie ca e circuit inchis sau deschis sau cracanat sau cum vei sa ii zici

Dumneata sa faci bine sa recitesti ce am scris de numarul necesar de ori pana cand intelegi despre ce e vorba. Te poti folosi ca auxiliar de orice manual de mecanica fluidelor daca ai vreo problema suplimentara, eu ti-am dat deja mai multe informatii decat ar fi fost necesar pentru o persoana care are decenta minima de a vorbi in cunostinta de cauza.

Quote

referitor la calculele matematice sint prea simplista se refera la lagile fizici nu aplicate in vid eu folosesc vidul

Inteleg ca ai lipsit la lectia asta.
Pentru vid, din punct de vedere matematic nu se schimba nimic, iei p ~ 0 si  gata. Tot nu merge.
Iar legile fizicii se aplica inclusiv in gaze foarte rarefiate, aproximabile cu vidul.

Quote

exista vreo formula matematica pentru a definio forta de absortie in astfel de instalatii, mai lasatima cu presiunea atmosferica

Evident ca exista, si culmea ironiei: e legata de presiunea atmosferica. Mai precis, asa-zisa "forta de absorbtie" este in realitate efectul diferentei de presiune intre exterior (atmosfera) si interior (gaz/vapori rarefiati la presiuni foarte scazute, aproximabil cu vidul). Vidul in sine nu "absoarbe" nimic, el reprezinta pur si simplu absenta oricarei presiuni fiindca nu exista molecule de gaz care sa o produca prin agitatie termica. Acest aspect se invata la fizica in clasa a zecea sub numele pompos de teorie cinetico-moleculara a gazelor, imi dau seama ca dumneata nu ai ajuns pana acolo (sau ai ajuns si nu s-a lipit nimic, ceea ce ar fi inca mai grav). Revenind la "forta de suctiune" a unei pompe (sau a oricarui dispozitiv similar) cu vid, este de notorietate oricui a pus mana pe carte ca aceasta nu poate depasi presiunea atmosferica, ceea ce explica "misterul" pompelor cu vid medievale care nu reuseau sa extraga apa de la o adancime mai mare de zece metri. De ce se intampla asa a fost lamurit de experientele lui Torricelli care au demonstrat ca aerul exercita o presiune egala cu cea a unei coloane de mercur de vreo 760 mm sau a uneia de apa de circa 10 m, si este tocmai aceasta presiune transmisa prin lichid cea care face apa sau mercurul sa urce pana la inaltimea respectiva.

Quote

nu cred ca exista vreun om de stiinta la ora acluala care sa fie in stare sa dea o formula matematica a unei astfel de instalatii

Ai avut nesperata onoare ca un om de stiinta sa iti faca o schema simplificata pe masura presupusa a intelegerii dumitale. Se pare insa ca am supraestimat mult competentele dumitale fizicesti.

Quote

tu inj calcule nu folosesti gravitatia nu cumva e circuit inchis nu ar fi 0 dupa tine

Daca iti dai silinta sa recitesti ce anume am scris, ai sa observi in formulele insirate ca apare pe ici-colo cate un g (valoarea acceleratiei gravitationale, ca sa nu mai vorbim de G = m g ce reprezinta greutatea fluidului [semnul gras inseamna ca e un vector] in apropoul la conservativitatea campului gravitational in general). Ce zici: folosesc sau nu gravitatia?!

Quote

referitor la legea sau principiile termodinamici sau conservarii energiei va pot spune sigur ca pot fi deocord doar cu principiul ca in natura nimic nu se pierde totul se transforma dar restul cu principiile termadinamici si cel al conservarii maselor ar trebui reformulate deoarece ele nu sunt valabile decat la nivel cuantic[...]

Dumneata nu esti in pozitia celui care poate sa isi dea cu parerea despre principiile din fizica. Nu comentez restul aiurelilor fiindca nu vreau sa prelungesc incursiunea in explorarea penibilului.

Quote

urmatoarea cerere de brevt se refera la o masina care va fi nepoluanta , va putea merge atat prin aer , pe sol , pe apa , sub apa , si va fii foarte ieftina
instalatia produsa de mine nu costa mai mult de 1000 de euro cu substanta cu tot
rog oamenii seriosi nu copii sa scrie sugestii nu raspund la provocari

Da, asta e cea mai buna. De simpla curiozitate academica, dumneata ce varsta ai?

Quote

am fost acuzat pe acest site de orice de minciuni

Nu ai fost acuzat de asa ceva. Cel mult ti s-a subliniat diletantismul si naivitatea abordarii, precum si lipsa dorintei de a te informa.

Quote

vreti sa cumparati instalatia la 50000 de euro nimic mai simplu o vand chinezilor desi doaream ca cetatenii de nationalitate romina daca statul romin ma ajuta sa o poata folosi fara a plati drepturi de autor
tot ce am scris inclusiv la presedintele romaniei e adevart ne aflam intr- tara bananiera

Aferim.

#23
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Ai ma, nu fiti rai. Dati-i si voi o mana de ajutor, omul munceste, insista, merita macar o idee buna.

@popescu_pope
Zici ca ti-a mers vreo 4 zile.. Cat timp merge nu conteaza neaparat. Ceea ce ar putea valida instalatia ta ar fi altceva, chiar daca merge doar o ora. Si anume :

Masori cata apa intra in sistemul tau. Sa zicem, 10tone. Ii dai drumu la instalatie si folosesti puterea/curentul generat pentru a pompa apa. Si pompezi apa la o inaltime mai mare decat instalatia ta.
Daca pui instalatia la etaj 1, urci 10 tone de apa la etaj 2. Sau daca e la parter, urci 10 tone la etaj 1.

Cand ai reusit sa ridici mai multa apa decat este in instalatie mai sus decat instalatia, chiar daca se opreste sau intra aer in ea, este irelevant. Ai produs energie.

Spor la munci :)
(cu filmuletu se mai aude ceva ?)

#24
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PosttheMisuser, on 21st November 2009, 12:04, said:

Ai ma, nu fiti rai. Dati-i si voi o mana de ajutor, omul munceste, insista, merita macar o idee buna.

Eu i-am dat trei idei bune in primul mesaj, apoi alte cateva indicatii tematice si bibliografice, dar...

Dumnezeu iti da, insa nu iti baga in traista.

#25
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
lasati vrajelile instalatia functioneaza am reusit sa o fac mai imi trebuie doar o conducta de 1cm diametru si o sa vio prezint
si culmea va functiona cu apa fizicienilor dacaq citeati ce am scris pe acest forum vedeai cine sunt
lasa soarele circuitul apei in natura functioneaza si noapte conteaza doar diferenta de temperatura
daca ma dreptate cei care ati scris imi veti cere scuze public
in curind o sa vedeti prima instalatie perpetuum mobile am reusit sa nu mai intre aer in instalatie am creat echilibrul dintre cele doua coloane de apa numai ca trebuie sa micsorez diametrul conductei
am verificat daca echilibrul se mentine pe durata unei perioade mai mare de timp si s-a mentinut
instalatia functioneaza sper ca intr-o saptamina maxim doua daca voi gasi acea conducta si voi avea timp sa o prezint public
o sa va dau si formulele matematice fizicienilor care nu stiti decat matematica
mai lasatima cu povestile voastre nemuritoare va spun la restul ca instalatia e un succes si o voi face sa functioneze doar cu apa sarata chiar si cu apa marii paaaaaaaaaaaaaaa
asteptati filmuletul raspunsuri de doi lei

#26
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postpopescu_pope, on 23rd November 2009, 09:58, said:

lasati vrajelile instalatia functioneaza [...]
in curind o sa vedeti prima instalatie perpetuum mobile

Sigur, cum spui dumneata.

Quote

am reusit sa nu mai intre aer in instalatie am creat echilibrul dintre cele doua coloane de apa

Daca e echilibru, atunci nu curge.

Quote

o sa va dau si formulele matematice fizicienilor care nu stiti decat matematica

Neaparat. Si sa fie pline de g.

Quote

asteptati filmuletul raspunsuri de doi lei

Sa te filmezi si pe dumneata cu instalatia functionala, astfel prioritatea descoperirii va ramane fixata pentru posteritate.

#27
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Any news ?
(ceva noutati ?)

#28
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
nu prea am timp dar cred ca saptamina asta sau viitoare o sa va prezint filmuletul cert e ca am facut modificari in sensul ca va fi foarte ieftina si usor de facut

#29
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Ok. Asteptam :)

#30
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
saptamina care vine o voi face
de incercat o puteti incerca si voi aveti schita descrierea
chiar daca o sa dispar eu inventia va ramine toata lumea stie cine sint eu nu mai e nici un secret

#31
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
imi cer scuze dar am instalatia afara si a nins pe ea trebuie sa ii gasesc un loc la scuteala o sa mai intirzii poate o saptamina

#32
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
mmm.. fa-i o poza cu zapada pe ea :)
I-ar sta bine cu titlul - 'free energy iarna' :D

#33
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postpopescu_pope, on 12th December 2009, 08:43, said:

de incercat o puteti incerca si voi aveti schita descrierea

Pai spuneai mai sus ca toata ingineria nu costa mai mult de 1000 euro.
Iti dai seama cat beau de banii aia in loc sa fac experimente cu apa/antigel/sare si sa nu functioneze?
Mai bine beau de banii aia ca tot vin sarbatorile si dupa ce m-am ametit intru pe forum sa povestesc iar despre ceasurile egiptene de mana (midionis stie)  :lol:

View Postpopescu_pope, on 12th December 2009, 08:43, said:

chiar daca o sa dispar eu inventia va ramine toata lumea stie cine sint eu nu mai e nici un secret

Asa este, avem mare noroc cu internetul.
Eu acum nu stiu cum sa-mi sterg unele posturi pentru ca ma simt pana si eu jenat de ceea ce am scris  :rolleyes:

Cat despre "disparitie"... stai linistit ca nu e chiar asa cum urla lumea. Nimeni nu pune luneta pe tine pentru ca ai facut o descoperire.
Asta daca nu cumva faceai referire la faptul ca fugi de noi cu inventia in spinare :)


P.S. si eu sunt unul din curiosii care vor sa vada filmuletul. Mult spor.

Edited by Metallman, 15 December 2009 - 22:00.


#34
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Deci ? Pana la urma ? Merge ? Vedem si noi ceva anu asta ?

#35
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
de mers merge am facut-o sa mearga dar in viitorul apropiat voi depune o modificare care va marii randamentul cu cel putin 200% care va lasa cu gura cascata pe oricine incearca sa ma contrazica ca nu va merge mai va dura cel mult 0 luna sigur promit ca voi prezenta un filmulet cu ea functionind asa ca pregatitiva sa vedeti cea mai mare descoperire care a existat pina in prezent

#36
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
:(
Tu ne cam duci cu zaharelu..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate