Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

masina spalat rufe BEKO cu functia PET

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
monicam_vlad

monicam_vlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2007
Stie cineva daca functia PET de la masina de spalat rufe BEKO este buna de ceva? Chiar indeparteaza parul de animale asa cum se lauda producatorul? Am un catel si in curand vine si bebe, asa ca aceasta functie mi-ar fi de un real folos, insa numai daca ea chiar isi face treaba...

#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Ai deja masina de spalat?

#3
monicam_vlad

monicam_vlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2007
Nu am cumparat-o inca. Am o masina de spalat pe care as vrea s-o schimb doar daca aceasta functie PET merita.

#4
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Da' parul de pe animale il indeparteaza? :D
On:Eu cred ca e o aiureala.

Edited by zuv, 19 November 2009 - 17:55.


#5
monicam_vlad

monicam_vlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2007
Asta as vrea sa aflu si eu, daca e sau nu o aiureala. Mie mi-ar fi extrem de utila DACA functia face ceea ce promite, dar n-as da banii pe masina fara sa fiu sigura de acest lucru.....

#6
mihaesadrian

mihaesadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.02.2006
Nu stiu ce sa zic de masina, dar ce zici de compatibilitatea parului de animale cu un copil nou nascut? Parul acela va fi si pe jos, prin casa, aer.......... Asa ca si tema de reflexie.....

:huh:

#7
monicam_vlad

monicam_vlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2007

 mihaesadrian, on 19th November 2009, 19:46, said:

Nu stiu ce sa zic de masina, dar ce zici de compatibilitatea parului de animale cu un copil nou nascut? Parul acela va fi si pe jos, prin casa, aer.......... Asa ca si tema de reflexie.....

:huh:


Normal ca m-am gandit la acest aspect si exista cateva solutii pe care le voi aplica. In plus, nu sunt nici prima, nici ultima persoana din lume care trece prin asta...

#8
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Nu cred nici eu in functia respectiva, cred ca e mai mult marketing. Nici marca Beko nu-mi inspira incredere.

#9
monicam_vlad

monicam_vlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2007
De la Beko am frigider si masina de spalat vase, de care sunt foarte multumita. Nu sunt fan al acestei marci, asa s-a nimerit. Intreb de masina de spalat rufe doar ptr ca aceasta marca are functia in cauza, nu din alt motiv.
Chiar nu are nimeni aceasta masina? :mellow:

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
E posibil sa aiba o oarecare eficienta -  prin folosirea unei "bai" de bule de aer si a unei cantitati mai mari de apa la clatire..Cat despre compatibilitatea unui animal cu un nou nascut.....nu cred ca e nici un fel de problema atata timp cat exista o igiena corecta.

Cine crede ca in jurul unui copil trebuie sa fie mediu steril, de spital, se inseala - asta duce la un copil cu sistem imunitar scazut, predispus la infectii si boli.

#11
monicam_vlad

monicam_vlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2007

 florinel, on 20th November 2009, 11:07, said:

E posibil sa aiba o oarecare eficienta -  prin folosirea unei "bai" de bule de aer si a unei cantitati mai mari de apa la clatire..Cat despre compatibilitatea unui animal cu un nou nascut.....nu cred ca e nici un fel de problema atata timp cat exista o igiena corecta.

Cine crede ca in jurul unui copil trebuie sa fie mediu steril, de spital, se inseala - asta duce la un copil cu sistem imunitar scazut, predispus la infectii si boli.

In prospectul producatorului scrie ca aceasta functie adauga etape de prespalare si clatire speciale la ciclul programelor normale de spalare. Teoretic pare posibil, dar practic...

Legat de compatibilitatea animal-nou nascut, desigur ca nu e o situatie ideala, dar normal ca igiena din casa va fi drastica (unul din motivele ptr care ma interesez de aceasta masina de spalat). Si eu sunt de aceeasi parere - copilul nu trebuie crescut intr-un bol de sticla. Fireste ca nu ducem la extrem acest lucru, dar nici sa dramatizam. Cainele a venit primul in casa; asta inseamna ca gata, renuntam la el din cauza copilului? Si daca un copil iti distruge toata casa, ce faci? Renunti si la el? Asta inseamna sa fii un om responsabil? Situatia are multe rezolvari, la care orice mama se gandeste cand ajunge aici. Cunosc o multime de familii cu caine si copil, si toate s-au descurcat foarte bine in acest context si nu au existat probleme majore, doar mici inconveniente. Nu mai spun cum creste un copil alaturi de un caine...

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 monicam_vlad, on 20th November 2009, 11:32, said:

Cainele a venit primul in casa; asta inseamna ca gata, renuntam la el din cauza copilului? Si daca un copil iti distruge toata casa, ce faci? Renunti si la el? Asta inseamna sa fii un om responsabil? Situatia are multe rezolvari, la care orice mama se gandeste cand ajunge aici. Cunosc o multime de familii cu caine si copil, si toate s-au descurcat foarte bine in acest context si nu au existat probleme majore, doar mici inconveniente. Nu mai spun cum creste un copil alaturi de un caine...
Cainele de la o anumita varsta a copilului poate avea un rol pozitiv ,iar parul de caine nu este nici pe departe periculos ca cel de pisica.Pastreaza cainele ,va fi jucaria preferata a copilului!

#13
monicam_vlad

monicam_vlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2007

 anaki, on 20th November 2009, 12:54, said:

Cainele de la o anumita varsta a copilului poate avea un rol pozitiv ,iar parul de caine nu este nici pe departe periculos ca cel de pisica.Pastreaza cainele ,va fi jucaria preferata a copilului!

Cu siguranta pastrez cainele, mai ales ca e Golden Retriever, un caine absolut ideal pentru copii :)

#14
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 monicam_vlad, on 20th November 2009, 09:26, said:

Intreb de masina de spalat rufe doar ptr ca aceasta marca are functia in cauza, nu din alt motiv.
De ce crezi ca Mille , Bosch , AEG , Siemens , Gorenje s.a. producatori consacrati de masini de spalat nu au introdus acest program ? pentru ca este o utopie , cum saracie sa aleaga parul de animal de parul uman , are miini si ochi in interiorul cuvei poate . Daca facea Beko o masina de spalat ciini cu sampon special sa nu le cada parul era alta poveste  :D
Animale linga copii nou nascuti nu e prea indicat , dar asta e alta poveste iar riscurile se pot vizualiza pe aria medicala de pe softpedia .

#15
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

 monicam_vlad, on 20th November 2009, 11:32, said:

In prospectul producatorului scrie ca aceasta functie adauga etape de prespalare si clatire speciale la ciclul programelor normale de spalare. Teoretic pare posibil, dar practic...

Legat de compatibilitatea animal-nou nascut, desigur ca nu e o situatie ideala, dar normal ca igiena din casa va fi drastica (unul din motivele ptr care ma interesez de aceasta masina de spalat). Si eu sunt de aceeasi parere - copilul nu trebuie crescut intr-un bol de sticla. Fireste ca nu ducem la extrem acest lucru, dar nici sa dramatizam. Cainele a venit primul in casa; asta inseamna ca gata, renuntam la el din cauza copilului? Si daca un copil iti distruge toata casa, ce faci? Renunti si la el? Asta inseamna sa fii un om responsabil? Situatia are multe rezolvari, la care orice mama se gandeste cand ajunge aici. Cunosc o multime de familii cu caine si copil, si toate s-au descurcat foarte bine in acest context si nu au existat probleme majore, doar mici inconveniente. Nu mai spun cum creste un copil alaturi de un caine...

pai daca asa spun cei de la Beko, insemna ca la orice masina care are functie de clatire suplimentara sau "mai multa apa" poti sa faci acest lucru. Diferenta consta in interventia utilizatorului sa mai apese niste butoane, sa spele o cantitate mai redusa de rufe (cu par), etc.

PS: vorbind un pic pe langa, cred ca functiile "pet/anti-pet" sunt mai utile la aspiratoare (sa ai perie pt asa ceva, sa ai niste filtre antimiros, etc)

Sa va traiasca copii, si "pets-ii" pe langa ei :-)

#16
monicam_vlad

monicam_vlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2007

 plimbaretul, on 20th November 2009, 16:06, said:

pai daca asa spun cei de la Beko, insemna ca la orice masina care are functie de clatire suplimentara sau "mai multa apa" poti sa faci acest lucru. Diferenta consta in interventia utilizatorului sa mai apese niste butoane, sa spele o cantitate mai redusa de rufe (cu par), etc.

PS: vorbind un pic pe langa, cred ca functiile "pet/anti-pet" sunt mai utile la aspiratoare (sa ai perie pt asa ceva, sa ai niste filtre antimiros, etc)

Sa va traiasca copii, si "pets-ii" pe langa ei :-)

Da, la faza cu "clatire suplimentara" ma tot gandesc si eu... Nu mi se pare vreo mare tehnologie. Acum am un Indesit vechi de vreo 4-5 ani, care nu are aceasta functie, din pacate. Si nici "mai multa apa".
Aspiratorul e deja dotat cu perie de acest gen, plus ca am parchet in toata casa, deci eliminarea parului de pe jos se face foarte usor. Aspir si spal zilnic, iar pe viitor o voi face de cateva ori pe zi, evident. Plus cainele periat zilnic, deci nu "inotam" in par.
Marea problema ramane insa parul de pe haine, ca asta nu se lasa "dovedit" asa de usor :D

#17
sebastian83

sebastian83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.12.2008
Eu am o alta intrebare :P ce rasa de catel e cel din reclama BEKO???

#18
monicam_vlad

monicam_vlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2007

 sebastian83, on 21st November 2009, 20:06, said:

Eu am o alta intrebare :P ce rasa de catel e cel din reclama BEKO???
Labrador Retriever :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate