Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

Zaharia Stancu

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In topicul despre filme de exceptie a fost pomenit si mestrul Dinica, Dzeul sa il ierte si odihnesca, si una dintre -pt mine cea mai mare -realizare a lui si anume filmul "Prin cenusa imperiului", bazat pe cartea "Jocul cu moartea".
Am sapat prin forum nu am gasit decat trimiteri la maestrul ZS. Daca nu am "arat" suficient, imi cer scuze si rog un admin sa concateneze postarile, etc.

Asa ca va arunc manusa si va invit sa il analizam.
Eu a mai scris cate ceva despre el, asa ca nu ma luati ca nebunu care arunca piatra, fara sa aiba nimic habar.
Acuma nu ca n-as fi nebun..

Ce as vrea sa aflu in primul rand este numele cartii in care descrie intoarceare in satul Urumei. Cel putin asa am inteles eu ca dupa niste ani a mai ajuns acolo si cica a gasit un copil care ii semana, si avea si o figura rotunda ca o luna...
Va astept postarile cu mare nerabdare.

#2
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Cand l=am avut de studiat in scoala, ma enerva la culme! sa ma fi picat cu ceara si nu l-as fi citit. Mai ales ca avea pasajele alea lirice, care mie mi se pareau rasuflate (pe vremea 'ceea inghiteam pe nerasuflate romane politiste - nu ca mai pe urma n-as fi citit, dar, de!). Ca sa fiu sincera, cam tot ce era in programa scolara ocoleam cu o incapatanare de catar, ajutandu-ma de prefete sau de editiile critice ca sa fac fata la romana. Si uite ca m-a apucat amocul tocmai in studentie, cand, spre rusinea mea am citit Morometii de vreo 3 ori, apoi Descult, Rascoala si alte romane cu tarani. :D
ZS are un stil aparte cu care incepi sa te obisnuiesti dupa ce citesti mai mult din el, anume propozitiile scurte si repetarea ultimelor cuvinte. L-am citit dupa Morometii si, obisnuita cu frazoaiele interminabile ale lui Preda, Zaharia Stancu mi se parea ca a scris pentru oameni grei de cap. A inceput sa-mi placa si apoi am citit Padurea nebuna si Satra. Desi multi ma vor contrazice, mie mi-a placut mai mult Satra. Cred ca prinde foarte bine firea patimasa a tiganilor, incat, ma intreb, cat de bine i-a cunoscut. Mie mi-a parut rau de ei.(Acum vine landscape sa ma ia de mot!), dar cine era sa banuiasca ca se vor transforma in astia care sunt acum?

#3
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
Sa nu uiti, Darie...










sa te controlezi la carie!

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am vazut ca o anumiat editura- nu ii dau numele ca ii fac reclama gratuit- a scos cateva din nuvelele lui..
Zau ca merita sa le cititi (Uruma)...

#5
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
Pe mine m-au impresionat atat de tare cartile lui (Desculț, Ce mult te-am iubit, Constandina, Uruma, Șatra) incat mi-am propus ca intr-o zi sa ajung in satul natal sa vad ce asocierei pot sa fac intre ceea ce a descris el acum 50 de ani si ceea ce este acum :) .

Are si casa memoriala acolo in Salcia, dar din cate am inteles e casa in care a trait sora lui si nu casa in care a copilarit el.

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Si mie mi-au placut romanele lui Zaharia Stancu. A fost el  proletcultist dar talent a avut cu carul. Bine ca mi-ati amintit de el sa incep sa-i caut cartile pentru a le reciti. Si il rog pe Prien sa-mi dea pe mp numele editurii. Eu am citit Satra, Descult si Padurea Nebuna dar au trecut zeci de ani de atunci.

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Imi pare rau ca il dezamagesc pe Freddy12, dar de cand am postat au trecut aproape 4 ani...
Timp in care am imbatrinit si m-am rablagit.
Scuza-ma, am uitat.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-i nimic, caut eu pe google si nu se poate sa nu gasesc.

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Satra, Jocul cu moartea, Padurea nebuna, Uruma si Descult le am eu. Fiind in anul 2014, in editie electronica :).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate