Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

postul craciunului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
bluecloud

bluecloud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.11.2009
Oameni buni sunt si eu curios ce religii dintre protestanti tin postul Craciunului, ca de exemplu baptistii tin post?

#2
1baiatbun

1baiatbun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.11.2009

 bluecloud, on 15th November 2009, 21:09, said:

Oameni buni sunt si eu curios ce religii dintre protestanti tin postul Craciunului, ca de exemplu baptistii tin post?

religia este crestina si are mai multe ramuri : ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta.

din ce cunosc eu numai ortodocsii si catolicii tin cele 4 posturi de peste an.
p.s. baptistii intra la protestanti.

Edited by 1baiatbun, 15 November 2009 - 21:30.


#3
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 bluecloud, on 15th November 2009, 21:09, said:

Oameni buni sunt si eu curios ce religii dintre protestanti tin postul Craciunului, ca de exemplu baptistii tin post?
Daca e postul craciunului cum zici atunci n-are nimic CRACIUNUL cu nasterea domnului iar daca este sarbatoarea nasterii Domnului atunci este sarbatoare (motiv de bucurie)si multumire.
Dupa cum e scris  Ioan 8:56  Tatăl vostru Avraam a săltat de bucurie că are să vadă ziua mea: a văzut-o și s-a bucurat.  
Aniverseaza ca Avram

Edited by husand, 15 November 2009 - 21:35.


#4
bluecloud

bluecloud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.11.2009

 1baiatbun, on 15th November 2009, 21:28, said:

religia este crestina si are mai multe ramuri : ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta.

din ce cunosc eu numai ortodocsii si catolicii tin cele 4 posturi de peste an.
p.s. baptistii intra la protestanti.


da, ai dreptate sunt protestanti, eram doar curios daca ei tin post
merci

#5
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 bluecloud, on 15th November 2009, 21:47, said:

da, ai dreptate sunt protestanti, eram doar curios daca ei tin post
merci
Matei 6:16 Când postiți, să nu vă luați o înfățișare posomorâtă, ca fățarnicii, care își sluțesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat vă spun, că și-au luat răsplata.
Matei 6:17 Ci tu, când postești, unge-ți capul, și spală-ți fața,
Matei 6:18 ca să te arăți că postești nu oamenilor, ci Tatălui tău, care este în ascuns; și Tatăl tău, care vede în ascuns, îți va răsplăti.

Da si-au trecut posturile in calendare ,mare si text rosu ca sa vada lumea cat de sfinti sant

#6
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 bluecloud, on 15th November 2009, 21:09, said:

Oameni buni sunt si eu curios ce religii dintre protestanti tin postul Craciunului, ca de exemplu baptistii tin post?
Daca prin post intelegi ce intelege lumea care nu citeste Scriptura, adica abtinerea de la mancare, atunci ai sa gasesti numai acetse posturi nebiblice.
Postul este definit aici:

Isaia 58
6Iată postul plăcut Mie: desleagă lanțurile răutății, desnoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriți, și rupe orice fel de jug;

    7împarte-ți pînea cu cel flămînd, și adu în casa ta pe nenorociții fără adăpost; dacă vezi pe un om gol, acopere -l, și nu întoarce spatele semenului tău.

Cum lanturile rautatii, foamea, nenorocitii, goi, etc. inseamna nesalvare, stiind ca salvarea vine prin auzirea Cuvantului, realiuzezi ca PROPOVADUIREA este postul placut Domnului.

Mai mult, nasterea Domnului nu are de-a face cu luna decembrie, numai o evaluare superficiala ar duce la luna octombrie, Isus fiind cu 6 luni mai mic decat Ioan, care a fost conceput la termenul preotiei din randul lui Abia.

Mai mult, nasterea trebuie sa fie un JUBILEU, deci luna a 7-a evreiasca, anul 7 si ziua stabilita de calendar ca fiind sarbatoarea jubileului in VT...

Am si postat un studiu despre data nasterii lui Isus.

Anyway....

Edited by zexelica, 19 November 2009 - 03:17.


#7
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 19th November 2009, 03:14, said:

Mai mult, nasterea Domnului nu are de-a face cu luna decembrie, numai o evaluare superficiala ar duce la luna octombrie, Isus fiind cu 6 luni mai mic decat Ioan, care a fost conceput la termenul preotiei din randul lui Abia.

Mai mult, nasterea trebuie sa fie un JUBILEU, deci luna a 7-a evreiasca, anul 7 si ziua stabilita de calendar ca fiind sarbatoarea jubileului in VT...

Am si postat un studiu despre data nasterii lui Isus.

Anyway....


Nu e vorba despre an, luna ci de sarbatoare:


Unul socoteste o zi mai presus decat alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare sa fie deplin incredintat in mintea lui.

6. Cine face deosebire intre zile, pentru Domnul o face...

(Rom.14:5)


Deci poti sarbatori cu o adunare sfanta de sarbatoare. Multumind lui Dumnezeu.

Edited by husand, 24 December 2011 - 00:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate