Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Ce ati face cu 100.000E ?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
cez

cez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 11.09.2004

Arpi, on May 30 2005, 12:30, said:

O mica crescatorie de broscute sau melci!

<{POST_SNAPBACK}>


sau râme, și le vinzi la pescari, 10 râme 100 de lei !

#20
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002

Arpi, on May 30 2005, 12:30, said:

O mica crescatorie de broscute sau melci!

<{POST_SNAPBACK}>


Si faci incrucisari de rase, broasca cu ANL in spate,  melci verzi...  :)

#21
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
eu vind scuterele pt Mamaia...

#22
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
Hai sa facem un mic calcul ... cat este cea mai mare dobanda la banca pentru euro ? hai sa zicem un 5% pe an (sper sa fi zis bine , habar nu am) ! asta inseamna la 100.000 euro depusi ca intr-un an vei primi ca dobanda 5.000 euro , 5.000 euro/12 luni = 416 euro pe luna (15.000.000 lei/luna) fara sa faci absolut nimic pentru tot restul vietzii !!!

#23
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

flex21, on Jun 1 2005, 15:03, said:

Hai sa facem un mic calcul ... cat este cea mai mare dobanda la banca pentru euro ? hai sa zicem un 5% pe an (sper sa fi zis bine , habar nu am) ! asta inseamna la 100.000 euro depusi ca intr-un an vei primi ca dobanda 5.000 euro , 5.000 euro/12 luni = 416 euro pe luna (15.000.000 lei/luna) fara sa faci absolut nimic pentru tot restul vietzii !!!

<{POST_SNAPBACK}>



Si daca ai slujba calumea cu salar, inafara de aia 100 000 - unde mai pui ca nici nu te atingi de ei vreo 2-3 ani sa creasca.. si dupa aia ai si mai mult pe luna ;)


Dar de terenuri ce spuneti? Terenuri la margini de orase, unde urmeaza sa se traga in 1-2-3 ani toate facilitatile si se construiesc cartiere de vile. Este jeaspa. La fiecare facilitate trasa se dubleaza pretul. Fara nimic e 2 dolari sa spunem, daca s-a tras apa se face 4, gaz => 8, lumina => 16, si asa mai departe. Astfel calci pe urmele lu' nen'tu Gigi...

#24
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004

StGermain, on May 28 2005, 17:47, said:

Eu mi-as construi/cumpara o fabrica din aceea de facut motorina din resturi agricole/ulei vegetal. Stiu ca exista asemenea fabrici. Dupa care as deschide o statie (doar pentru inceput una singura).

Sunt doua variante:

-motorina de acest gen se obtine mai ieftin, insa este mai slaba ca si energie (sa spunem ca are cam 70-80% din energia pe care o are o motorina normala) si atunci o vinzi cu 20 000 litrul, din ce rezulta un super succes, toate ARO si alte masini ieftine diesel (ale oamenilor cu venit mai scazut), si masinile mari (camimoane, TIR-uri) care pana acum alimentau din statii normale, alimenteaza la tine pentru 10 000 mai putin pe litru. Este bine, pentru ca, chiar daca o vinzi mai ieftin, masinile mari au rezervoarele cu mult mai mari, deci este bine cand cineva isi face plinul turnand vreo 400l.

-motorina de acest gen este mai buna (este mai scump de obtinut), si cu vreo 10 000 mai scumpa. Ceva de gen Super 100 la bezina ca si energie, iar din asta rezulta din nou succes (mai mic insa), multi cu masini noi, puternice, Diesel venind sa puna de la tine o motorina mai buna/puternica! In in cazul asta vinzi mai putina motorina, insa cu mai mult pe litru, deci e tot ok.

Evident ca, abmele variante de mai sus si afacerea cu totul depind de o confirmare in urma unor cercetari, cum ca motorina de genul asta uzeaza la fel de greu motorul, ca o motorina normala - eventual si mai greu decat o motorina normala.

<{POST_SNAPBACK}>


Ideea asta transformata intr-un proiect bine pus la punct ar putea sa obtina foarte usor un grant.

#25
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

flex21, on Jun 1 2005, 15:03, said:

Hai sa facem un mic calcul ... cat este cea mai mare dobanda la banca pentru euro ? hai sa zicem un 5% pe an (sper sa fi zis bine , habar nu am) ! asta inseamna la 100.000 euro depusi ca intr-un an vei primi ca dobanda 5.000 euro , 5.000 euro/12 luni = 416 euro pe luna (15.000.000 lei/luna) fara sa faci absolut nimic pentru tot restul vietzii !!!

<{POST_SNAPBACK}>


HAi sa facem un calcul: cat o sa fie inflatia anul asta? 9-10% Halal profit, nici inflatia nu o acopera... ca sa nu mai vorbim ca euro se cam duce pe copca, gratie frantzuzilor...
cel mai bun sfat e sa scapi de ei cat mai repede...

#26
DeMeintzs

DeMeintzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.05.2005
inafara de infatie mai trebuie avut in vedere si faptu ca, CASTIGURILE DIN DOBANZI VOR FI IMPOZITATE , si comisionul bancii la retragerea banilor

#27
manhunt

manhunt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.10.2002

StGermain, on May 28 2005, 17:47, said:

Eu mi-as construi/cumpara o fabrica din aceea de facut motorina din resturi agricole/ulei vegetal. Stiu ca exista asemenea fabrici.

<{POST_SNAPBACK}>

poti sa dai mai multe detalii despre astfel de proces? cum obti motorina aia, din ce resturi? un url poate la cineva care face deja asta?

#28
seberuca

seberuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 30.01.2005
As intra in politica si dupa aia sa vezi afaceri!!!!

#29
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

manhunt, on Jun 2 2005, 11:37, said:

poti sa dai mai multe detalii despre astfel de proces? cum obti motorina aia, din ce resturi? un url poate la cineva care face deja asta?

<{POST_SNAPBACK}>



Aveam pagini pe care am citit despre asta... le reagsesc si ti le dau.

Pana atunci scrie si tu Biodiesel la Google.

Vezi poate mi-o iei inainte cu afacerea... :P

Edited by StGermain, 07 June 2005 - 15:41.


#30
specialul

specialul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.09.2004

cdan, on Jun 1 2005, 10:05, said:

eu vind scuterele pt Mamaia...

<{POST_SNAPBACK}>


Are cineva idee cat costa un scuter sau sky jet cum i se mai spune si de unde se poate procura ?

#31
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
http://www.motocicli...showtopic=19865

#32
alfamobilTEAM

alfamobilTEAM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.06.2005
100.000 euro nu cred ca este o suma mare in ziua de azi, avand in vedere pretul apartamentelor.(asta pentru ca a amintit cineva de imobiliare).

Regards!

#33
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
As cumpara un BMW M6 si l-as inchiria la fraieri cu 500 EUR/zi sa se plimbe in weekend pe Magheru  B)

Iar o zi pe saptamana (sa zicem lunea) m-as plimba eu cu el :D

#34
bitubv1

bitubv1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.06.2005
constructii

#35
whitehorse

whitehorse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.11.2006
I-as investi in :

1)Pub-uri
2)Locuri de recreere: biliard,bowling,ping-pong
3)Restaurante
4)Imobiliare

#36
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
@whitehorse si vrei sa-ti mai ramana si de un touareg nu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate