Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De ce sunt MAC-urile atat de scumpe?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
102 replies to this topic

#73
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 02.10.2009

View Postalexcrist, on 17th November 2009, 14:43, said:

la fel ca mitul că Firefox ar fi mai sigur decât IE, de exemplu...fapt care e complet contrazis de mult timp încoace)
Tocmai am gasit un articol care arata ca (in 2006), Firefox a fost vulnerabil timp de 9 zile, IE a fost vulnerabil timp de 284 zile.
Uite aici: http://blog.washingt...safe_for_2.html

Stiu ca e relativ vechi dar e o chestie interesanta.

Edited by D3b1an, 19 November 2009 - 14:16.


#74
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 02.10.2009
Banuiesc ca stiti deja ca firma numita Psystar s-a apucat sa faca PC-uri pe care au pus OS X. Desi au cumparat pentru fiecare calculator o cutie cu OS X, Apple i-a dat in judecata (si a castigat) fiindca in EULA lor scrie clar ca nimeni nu are voie sa instaleze OS X pe altceva decat pe un MAC ceea ce mi se pare aiurea.

Dupa mentalitatea mea (depasita), cumperi OS-ul sau programul si il instalezi pe ce vrei. Firma poate sa zica "ofer suport pentru hardware-ul acesta si atat" dar mi se pare aiurea sa zica "ai voie sa-l instalezi doar pe asta".

Oricum, ca sa fiu ontopic, calculatoarele de la Psystar erau mult mai ieftine decat MAC-urile, desi componentele erau cam aceleasi (altfel nu ar fi functionat OS X pe ele).

Eu am incercat mai demult sa fac un hackintosh dar am lasat-o balta, e mult prea greu. Eram curios sa vad care e treaba cu OS X. Recent am cautat sa vad daca se poate prin VMWare. Se poate dar nu e nici asta chiar asa usor. Pana la urma am incercat un MAC intr-un magazin, ca altfel se pare ca nu se poate. Nu m-a prea impresionat dar nici n-am avut prea mult timp.

Cei de la Apple fac tot ce pot ca OS X sa nu ajunga pe altceva decat pe calculatoarele lor. In mod clar ei considera ca OS X e cea mai puternica arma a lor si le e frica de o eventuala competitie.

#75
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
hardware inchis inseamna dezvoltare ieftina si precisa.

de asemenea, inseamna mai putine cazuri de useri nemultumiti populind forumurile.

iar psystar este mic copil. cazul Apple vs Umax a fost mult mai mediatizat.

#76
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostCentris, on 20th November 2009, 10:11, said:

hardware inchis inseamna dezvoltare ieftina si precisa.
ieftina, da... dar precisa nu prea cred - cel putin ultimele update-uri la OS X au fost impanzite de probleme... multe, prea multe pentru un sistem inchis...

eu frecventez multe forumuri de fotografie si fierb sub-forumurile de Apple cu probleme... upgrade-ul Snow Leopard le-a dat peste cap imprimante, monitoare externe, profile de culoare etc... sunt aplicatii din afara eco-sistemului Apple care nu mai merg deloc...

ma rog.

#77
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postglumetu, on 22nd November 2009, 17:16, said:

ieftina, da... dar precisa nu prea cred - cel putin ultimele update-uri la OS X au fost impanzite de probleme... multe, prea multe pentru un sistem inchis...

eu frecventez multe forumuri de fotografie si fierb sub-forumurile de Apple cu probleme... upgrade-ul Snow Leopard le-a dat peste cap imprimante, monitoare externe, profile de culoare etc... sunt aplicatii din afara eco-sistemului Apple care nu mai merg deloc...

ma rog.

impresia mea este ca au grabit lansarea snow leopard cam cu un an. ar fi trebuit sa fie 64 bit optimizat, cu compatibilitate excelenta 32bit si din pacate este putin din amindoua.

eu sunt multumit de leopard si nu ma maninca sa updatez. basca ca am inca masini PPC care imi sunt suficiente.

#78
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
offtopic putin

:lol:

de asta sunt mac-urile mai scumpe. service-ul costa :P:P

Attached Files



#79
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 02.10.2009

View Postworm, on 22nd November 2009, 20:18, said:

offtopic putin

:lol:

de asta sunt mac-urile mai scumpe. service-ul costa :P:P
Si mie iMAC-urile mi se par o idee proasta. Daca tot e calculator desktop, sa fie din doua bucati.
Mie nu imi plac multe lucruri intr-unul, gen telefon cu camera foto, cu mp3 player si alte minunatii.
Mie-mi place sa fie separate.

#80
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostD3b1an, on 22nd November 2009, 20:31, said:

Si mie iMAC-urile mi se par o idee proasta. Daca tot e calculator desktop, sa fie din doua bucati.
Mie nu imi plac multe lucruri intr-unul, gen telefon cu camera foto, cu mp3 player si alte minunatii.
Mie-mi place sa fie separate.
aici nu prea sunt de acord, dar e clar o treaba de preferinta personala.

Prefer un AIO ca si computer pentru ca oricum nu stau sa upgradez in fiecare an cate ceva la el. Asta cu upgrade-ul e o iluzie in contextul vitezei cu care se schimba tehnologiile. De ex, acum am un Pentium 4 pe socket 478 si vreau sa fac upgrade pentru ca vreau un monitor profesional pentru editare foto si mai mult RAM, si mai silentios... guess what, nu mai pot refolosi nimic din ceea ce am, poate eventual DVD burner-ul  :lol:  S-au schimbat doua generatii de chipseturi intre timp, nu mai vorbim de placi grafice, memorii sau tehnologii de stocare. Deci trebuie sa schimb totul. Mi-am facut singur PC-ul acum ceva ani si singurele "upgrade"-uri pe care le-am facut au fost la monitor (trecut la LCD), adaugat un HDD si hackuit firmware-ul de DVD burner ca sa poata scrie dual-layer.

Sigur - la un AIO as aprecia flexibilitatea: sa poti upgrada usor ceva memorie sau storage, dar in ceea ce priveste alte tehnologii nu cred ca e critic sa existe upgradabilitate, alea la un moment dat trebuie schimbate toate odata.

Ce apreciez la un AIO este silentiozitatea si minimalismul, ma irita enorm zecile de cabluri de pe sub birou pe care merg acum in patru labe copiii mei. Din pacate, iMac-ul este singurul care a inteles ca trebuie un ecran bun pentru asa ceva, pacat ca-i glossy. Si pacat ca au renuntat la 24" - era dimensiunea perfecta pentru mine.

#81
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 02.10.2009
Mai greu cu AIO-urile cand ti se strica ceva.
La faza cu cablurile, mai bine folosesti un laptop.
Un calculator normal ar trebui sa aiba 2 cabluri in plus fata de iMAC (cele de la monitor).

#82
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostD3b1an, on 23rd November 2009, 15:00, said:

Mai greu cu AIO-urile cand ti se strica ceva.
La faza cu cablurile, mai bine folosesti un laptop.
Un calculator normal ar trebui sa aiba 2 cabluri in plus fata de iMAC (cele de la monitor).

eleganta si designul nu tine de numarul de cabluri, este chestie de gust.

nu este greu deloc. orice obiect electronic care se strica, este dus la reparat, nu bagi tu surubelnita in orice. poate este greu sa rezisti micarimii de a te simti stapin pe electronica.

btw, cunosc destula lume cu iMac, si n-am auzit de probleme cu exceptia unei placi de baza la un iMac G5 prima serie.  Nu zic ca n-or fi...

#83
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pana una alta, daca va plac Mac-urile trebuie sa renuntati la tigari... http://www.neowin.ne...-voids-warranty

#84
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View Posteiffel, on 24th November 2009, 09:23, said:

Pana una alta, daca va plac Mac-urile trebuie sa renuntati la tigari... http://www.neowin.ne...-voids-warranty

Ce bine că nu fumez. :P

PS: Da, îmi place Mac-ul (atât iMac-ul cât și laptopurile) și în curând o să-mi achiziționez unul.

#85
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 02.10.2009
De ce au garantia asa scurta? (1an)
Daca tot costa atat de mult, de ce nu au garantia mai lunga?

Mie mi se pare o lipsa de incredere a celor de la Apple in produsele lor.
Adica, daca stiu ca sunt bune si nu se strica, nu e un risc prea mare sa faca garantia de 3 ani, sa zicem, cum e la multe PC-uri.

Edited by D3b1an, 26 November 2009 - 19:59.


#86
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Un laptop MAC se strica mai repede decat un laptop de la ASUS. Era un reportaj pe TV cu ceva vreme in urma despre asta.
Practic ASUS era clasat pe primul loc. Avand hardware mult mai rezistent in timp decat restul producatorilor de Laptoape.
MAC-urile sunt de fite daca ceea ce faci nu necesita un astfel de Hardware.

CITEZ:

Quote

17,4% dintre laptopurile de la Apple se strică înainte de trei ani. Laptopurile de la Asus, Toshiba și Sony ocupă primele locuri la fiabilitate.
Emisiunea:
http://webtv.money.r...9?autoPlay=true
Incepand de la minutul 13:49 se vorbeste despre MAC.

Edited by Fratello_2007, 26 November 2009 - 20:22.


#87
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am vazut si eu rapoartele alea, am un Asus personal si un HP de firma si Macbook Pro, HP-ul s-a stricat in vara, Mac-ul merge ca uns, desi de un an incoace, merge 11 ore pe zi, iar Asus-ul merge si el foarte bine.

Pretul e mare, dar cine are nevoie de el, sau doar doreste un calculator fain, usor de utilizat, face acest sacrificiu.

#88
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostFratello_2007, on 26th November 2009, 20:09, said:

Un laptop MAC se strica mai repede decat un laptop de la ASUS. Era un reportaj pe TV cu ceva vreme in urma despre asta.
Practic ASUS era clasat pe primul loc. Avand hardware mult mai rezistent in timp decat restul producatorilor de Laptoape.
MAC-urile sunt de fite daca ceea ce faci nu necesita un astfel de Hardware.

CITEZ:


Emisiunea:
http://webtv.money.r...9?autoPlay=true
Incepand de la minutul 13:49 se vorbeste despre MAC.

am un laptop din 2001 care nu s-a stricat inca. mai cunosc si alte persoane cu computere mai recente. cred ca multi useri care au mac-uri pot atesta ca defectele sunt ceva rar.

jurnalismul pe la noi este oricum vai si-amar. de ce nu intreaba dealerii de apple cit la suta din vinzari vin inapoi pentru service. cred ca ar raspunde bucurosi, si nu au nevoie de vreun nimeni-in-lume sa profereze timpenii.

Edited by Centris, 26 November 2009 - 22:12.


#89
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Ceva mai rar dar nu mai rare decat la ASUS.

#90
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
am auzit io de la cineva - și nu mă minte...
unii sunt invidioși
mai mult decât alții

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate