Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cerere nesolutionata

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
iglu

iglu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.05.2005
Am si eu o problema arzatoare: am depus o cerere (la o institutie publica) si maine implineste 30 de zile. Sigur nu voi primi raspunsul in timp util, adica pana maine nu va fi gata. Intrebarea este ce trebuie sa fac mai departe? Pot sa consider ca a fost aprobata din oficiu cererea mea? Parca asa spune legea: daca nu primesti un NU oficilial in 30 de zile, atunci se poate merge pe acordul tacit.

Poate cineva sa ma lamureasca si sa-mi spuna in ce lege e reglementat acest lucru? De gasit, o gasesc eu apoi...

#2
ovidelu

ovidelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 26.07.2004
Din cate imi amintesc poti introduce o cerere de judecata in contencios administrativ pentru nesolutionarea in termenul legal a plangerii tale.

Dar in nici un caz nesolutionarea in termenul legal reprezinta acordul tacit al institutiei, asta sa fi sigur.

#3
iglu

iglu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.05.2005
Ba e chiar asa cum am spus eu: dupa 30 de zile in care nu ai primit un raspuns scris, atunci inseamna ca ai aprobarea tacita a institutiei respective (sunt unele exceptii pentru activitati mai deosebite - ex: arme de foc s.a.). Textul de lege este OUG 27/2003. Va urez succes in lupta cu birocratia si institutiile pe unde aveti de rezolvat diverse.

Cat despre contencios administrativ... sa fim seriosi: cine are timp si bani sa alerge dupa ei?

#4
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
O chestie foarte interesanta despre care nu stiam :)

#5
iglu

iglu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.05.2005
Am mai aflat ceva legat de contencios administrativ: pentru a merge in tribunal nu se cer taxe de timbru, iar cererea se solutioneaza in regim de urgenta.

Institutiile statului trebuie sa invete sa respecte si ele legea. Daca mai stiti ale amanunte pentru inlaturarea piedicilor in lupta cu functionarul de la ghiseu, nu ezitati sa postati.

#6
zuzarel

zuzarel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 04.09.2004
iglule// eu asi face si un raspuns de multumire celor carora le era adresata cererea, prin care sa le multumesti mpentru acceptul ( tacit) dat solicitaraii tale. sper ca ai dovada datei depunerii acesteia

#7
ltaloi

ltaloi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.06.2005
Acelasi lucru este valabil pentru orice tip de cerere?
Eu am trimis mailuri. Este considerat un act? Adica trebuie sa raspunda sau nu in 30 de zile??

#8
iglu

iglu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.05.2005
@zuzarelu: evident ca am numar de inregistrare si chiar le-am scris si ceva de multumire...  :D

Cat despre emailuri...  -_- ... nu prea cred... nu ai numar de inregistrare, nu stii daca a ajuns. Pot invoca defectiuni tehnice si alte alea. Dar o cerere depusa cu un numar de inregistrare... e altceva  :peacefingers:

#9
satelix

satelix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.04.2005
iglu ai dreptate intradevar este lege.daca a depasit 30 de zile si nu ai primit raspuns se considera ca cererea ta a fost solutionata pozitiv pt tine.

#10
teodorul

teodorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.10.2004
offtopic :
maine depun o cerere la primarie pentru un post de consilier local, sa speram ca nu primesc nici un raspuns :)

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Etete ca a inviat mortu...
Cautam pe net si am gasit un subiect asemanator pe forum asa ca postez aici. In urma cu 44 zile am depus o sesizare la ANPC in legatura cu un retur care nu s-a acceptat. Dupa 30 zile solicit raspuns si mi se spune ca in cazul in care seful institutiei respective constata ca trebuie facute cercatari amanuntite se poate prelungi cu inca 15 zile... am cerere inregisrtata in 13 iulie si miine e ultima zi lucratoare in care ar fi fost normal sa primesc raspunsul, luni s-ar depasi inclusiv cele 15 zile in care sint sigura ca au cercetat de s-au rupt, mama lor de banditi.
Asadar ANPC nu respecta legea, cum ii dau de capat? Pot face impotriva lor un demers din care sa-mi recuperez prejudiciul cauzat de nefolosirea o luna jumate a unui bun achitat? Daca ei sint incompetenti de ce trebuie sa sufar eu, sa sufere ei.
Art. 15.
Constituie abatere disciplinara si se sanctioneaza potrivit prevederilor Legii nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici sau, dupa caz, potrivit legislatiei muncii urmatoarele fapte:
a) nerespectarea termenelor de solutionare a petitiilor, prevazute in prezenta ordonanta;

Aceasta se face impotriva sefului institutiei respective, nu? Avind in vedere ca insusi ANPC este in culpa nu cred ca este vreo institurie ierarhic superioara (ba chiar ei primesc astfel de sesizari de nerespectare si iata ce fac ei). Daca depun in contencios o tidula credeti ca are vreun efect?

Edited by danghetau, 25 August 2011 - 22:13.


#12
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Nu are nimeni vreo opinie? :confuzzled:
Nici pina acum n-am primit raspuns desi am numar de inregistrare... confirmare de primire a documentelor...

Edited by danghetau, 29 August 2011 - 14:30.


#13
mediatec

mediatec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 30.10.2006
1. Procedura aprobarii tacite se refera exclusive la autorizatii, devenind astfel o modalitate alternativă de emitere sau reînnoire a autorizațiilor de către autoritățile administrației publice (art.1 din ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 27 din 18 aprilie 2003 privind procedura aprobării tacite) si nu se refera la celelalte tipuri de cereri, sesizari sau petitii.

2. Nerespectarea termenelor de solutionare a petitiilor constituie intr-adevar abatere disciplinara, insa vreti sa stiti care sunt sanctiunile? Posted Image

Art.77 din LEGEA nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici*) - Republicare
(3)Sancțiunile disciplinare sunt:
a)mustrare scrisă;
b)diminuarea drepturilor salariale cu 5-20% pe o perioadă de până la 3 luni;
c)suspendarea dreptului de avansare în gradele de salarizare sau, după caz, de promovare în funcția publică pe o perioadă de la 1 la 3 ani;
d)retrogradarea în treptele de salarizare sau retrogradarea în funcția publică pe o perioadă de până la un an;
d)retrogradarea în funcția publică pe o perioadă de până la un an.
e)destituirea din funcția publică.

Ce ziceti, care se va aplica prima...? Posted Image

Edited by mediatec, 21 September 2015 - 09:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate