Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19798 replies to this topic

#18649
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Nu ai citit poate mesajele anterioare. :) Doresc o reducere de abonament și totuși posibilitatea de a lua telefonul la abonamentul superior pentru a avea reducerea promoțională la telefon conform acelui (upgrade de) abonament.

#18650
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Ultima fidelizare prin consultant am facut-o in 2014, de atunci numai online iar la ultima am iesit bine rau. Abia astept septembrie pentru urmatoarea.
Pe mine insa ma intereseaza terminalele si pretul final calculat. Pana acum mi-a iesit un cost maxim de 6 euro pentru resurse nelimitate si chiar tura actuala practic sunt platit de orange sa le folosesc reteaua cat vreau.
Reduceri de 1-2 euro la abonament sunt fix pix, numai din earlyupgrade economisesc 80 de euro !

Edited by icssizero, 15 July 2022 - 07:00.


#18651
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Buna ziua,

Saptamana trecuta am contractat un abonament Fun10 roaming la 8 eur, fara telefon folosind platforma online, dar as vrea sa renunt la el si am 2 intrebari:
  • pot porta numarul inainte de a se termina prima luna de abonament?
  • legat de incetarea contractului, ce inseamna "Valoarea Beneficiilor acordate, așa cum sunt acestea evidențiate în secțiunea de descriere a ofertei comerciale, raportat la numărul de luni executate din Perioada minimă contractuală."
Ar trebui sa pot renunta la abonament in primele 14 zile fara sa platesc nimic in plus - desi in termeni si conditii scrie altceva:

"8. Încetarea Contractului
Contractul poate înceta după cum urmează:

....

c) prin denunțare unilaterală solicitată de Clientul persoană fizică, în timpul Perioadei minime contractuale, și cu plata de juste
despăgubiri, conform art.1.17 din TCG, calculate după cum urmează:

(2) În cazul achiziției exclusive de Abonamente de Servicii:
Valoarea Beneficiilor acordate, așa cum sunt acestea evidențiate în secțiunea de descriere a ofertei comerciale, raportat la
numărul de luni executate din Perioada minimă contractuală.
În cazul Clientului persoană juridică justele despăgubiri vor fi
egale cu Valoarea abonamentului înmulțită cu numărul de luni rămase până la expirarea Perioadei minime contractuale.
Denunțarea operează numai după acordarea unui preaviz de cel puțin 30 de zile calendaristice și se produce cel târziu la
următoarea dată de facturare ulterioară expirării termenului de preaviz. Nerespectarea termenului de preaviz conduce la
considerarea ca neconformă a solicitării de denunțare a contractului."


Multumesc

Edited by sas_ro, 18 July 2022 - 08:25.


#18652
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Portarea implica automat reziliere. Daca vrei sa pastrezi numarul, atunci bagi direct portare ca sa nu ai surprize cu operatorul curent.

#18653
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Asa stiam si eu, insa mi s-a zis ca nu pot porta inainte de implinirea a 30 de zile - are oarecum logica, deoarece la portare ai nevoie de factura.
Iar legat de despagubiri, la fel, nu ar trebui sa achit nimic daca renunt in primele 14 zile

#18654
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Ești în cele 14 zile, fă lucrurile în ordinea corectă! Adică renunți la noul abonament, iar după ce ai fost anunțat că s-a făcut revenirea la ceea ce ai avut înainte, bagi portarea.
Evident, dacă nici pe vechiul abonament nu aveai încheiată perioada minimă contractuală, ești pasibil de ceva compensații către Orange, în funcție de ce beneficii ai avut la contractare.

#18655
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu scrie nicaieri ca a mai avut ceva la Orange inainte.

Daca ar mai fi avut abonament la Orange, avea si facturi, cod client, tot ce ii trebuie pentru o portare, deci nu are nici un sens sa mai ia legatura cu Orange si eventual sa riste sa piarda numarul daca aia inchid direct abonamentul, se putea porta direct.

View Postsas_ro, on 18 iulie 2022 - 08:48, said:

Asa stiam si eu, insa mi s-a zis ca nu pot porta inainte de implinirea a 30 de zile - are oarecum logica, deoarece la portare ai nevoie de factura.

Nu, pentru portare e nevoie doar de codul de cod client, iar titularul (nume+cnp) sa fie acelasi la vechiul si noul operator.
Daca poți face cumva rost de codul de client (myorange, sau ii suni direct si ceri un mail cu detaliile contului) te poti porta oricand in cele 14 zile (de preferat intr-o zi de luni sau marti ca sa ai portarea finalizata săptămâna asta).

Edited by MembruAnonim, 18 July 2022 - 09:37.


#18656
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Abonamentul este cu număr nou - daca renunț in primele 14 zile, nu ar trebui sa plătesc compensații (deși în contact sunt specificate).
Și pentru că e număr nou, păstrarea/portarea acestuia, ar fi atipică pentru că nu am o factura emisa.

Edit: mulțumesc @w21.  Asta aveam in plan, dar m-au făcut confuz cei de la chat online care mi-au spus că nu se poate face portarea decât după o lună (30 zile).
Plus ca am mai citit si clauzele legate de reziliere - si voiam sa aflu o alta parere despre ce inseamna  "Valoarea Beneficiilor acordate, așa cum sunt acestea evidențiate în secțiunea de descriere a ofertei comerciale, raportat la numărul de luni executate din Perioada minimă contractuală." - eu inteleg ca ar trebui sa platesc bebeficiile (adica Fun 10 la 10 eur...desi contractul e pentru 8 eur) doar pentru perioada in care a fost activ abonamentul (adica maxim 14 zile).

Edited by sas_ro, 18 July 2022 - 09:49.


#18657
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View PostMembruAnonim, on 18 iulie 2022 - 09:30, said:

Nu scrie nicaieri ca a mai avut ceva la Orange inainte.
(...)
Corect, nu scrie nicăieri! Dar era bine să fie clar de la bun început, zic și eu...

P.S. Pentru denunțare contract în cele 14 zile nu se plătește nici o compensație! Ai plătit ceva acum, online?

#18658
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Da, nu am scris clar de la inceput ca abonamentul este cu numar nou - nu mi-am dat seama....scuzati-ma va rog

Nu am platit nimic online - am contractat doar abonament.

Multumesc pentru confirmari.

Edited by sas_ro, 18 July 2022 - 10:43.


#18659
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
E ok atunci, denunți contractul și îți vezi liniștit de viață!:)

#18660
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Da, voi porta numarul inainte de trecerea celor 14 zile...

#18661
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Nu știu dacă portarea e același lucru cu denunțarea contractului! Fiind număr nou, prin portare tu nu renunți la acel număr (lucru pe care l-ai fi făcut dacă denunțai contractul în cele 14 zile). Și, neavînd nici măcar o lună în rețea, nu știu dacă rețeaua în care vrei să portezi te va și accepta. Din punctul meu de vedere, ce vrei să faci tu e cam la limită...

#18662
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Voi initia portarea in aceeasi zi in care voi solicita si renuntarea la abonament - vedem ce iese

Edited by sas_ro, 18 July 2022 - 14:45.


#18663
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Dupa 5 telefoane cu ei in care le-am tot spus ca stiu manevra portarii, si ca nu vreau sa ma prefac ca ma portez, ca dupa sa primesc contraoferta de la ei, abia-abia mi-a facut oferta de 6 Euro cu TVA inclus. Am 16 GB de net ( insa pentru ca am incarcat cartele PrePay vad ca am de fapt vreo 136 GB ) , ceva minute SSE, fix ce imi trebuie.

Rusinos ca aceeasi doamna care mi-a oferit abonamentul asta, dupa ce i-am explicat ca la DIGI sigur vor fi 12 luni de 50% reducere in Noiembrie de BF, adica fix atunci cand mi-ar fi expirat mie perioada contractuala a vrut initial sa imi ofere 8 euro fara minute SSE !!!

#18664
pur13

pur13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.10.2008

View PostInTech, on 19 iulie 2022 - 12:07, said:

Dupa 5 telefoane cu ei in care le-am tot spus ca stiu manevra portarii, si ca nu vreau sa ma prefac ca ma portez, ca dupa sa primesc contraoferta de la ei, abia-abia mi-a facut oferta de 6 Euro cu TVA inclus. Am 16 GB de net ( insa pentru ca am incarcat cartele PrePay vad ca am de fapt vreo 136 GB ) , ceva minute SSE, fix ce imi trebuie.

Rusinos ca aceeasi doamna care mi-a oferit abonamentul asta, dupa ce i-am explicat ca la DIGI sigur vor fi 12 luni de 50% reducere in Noiembrie de BF, adica fix atunci cand mi-ar fi expirat mie perioada contractuala a vrut initial sa imi ofere 8 euro fara minute SSE !!!

Pot sa întreb pe ce perioada ai oferta/perioada contractuala și dacă după expirare se mărește?

#18665
gigiman

gigiman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.02.2007
Am un abonamemt Orange Me Start 5, cu roaming, iar in ultimile 2 saptamani am fost sunat de 2 ori sa mi se spuna ca acest abonament nu mai exista si ca trebuie sa trec la unul superior. Ceva la 6 euro, care contine 8 Gb + 10 Gb bonus din vechime, 1000 minute naționale 100 internationale si mai cateva sms uri.
Ce oferte ati mai primit recent?
Macar sa stiu ce sa le cer. Iar daca nu ma vor, dupa 20 de ani de orange, caut oferta de portare.

#18666
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011
Nu te obliga nimeni sa il schimbi .Mai mult ca sigur ai si curs BNR pentru facturare fata de noi care avem cursul spot.Asadar daca mai suna zile ca nu au temei legal si ca o sa depui reclamatie la ANPC

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate