Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19788 replies to this topic

#18613
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018
Doar la Smart Plus 25 il ofera gratuit. Cel care este redus la 10 euro e Smart Plus 20, nu este acelasi abonament. Asadar, Number Share va fi contracost.

L.E.: am intrat acum pe site si am vazut ca apare Number Share si pentru Smart Plus 20, eu stiam ca doar la cel de 25 il ofera in acelasi cost. Deci, daca apare Number Share acolo inseamna ca il ofera si pentru acest abonament, in acelasi cost lunar.

Attached Files


Edited by tomaciprian, 24 June 2022 - 19:08.


#18614
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 06.12.2006
Mi-am activat și eu oferta Smart 20 redus la 10 euro pentru unul din abonamente.
Având în vedere ca am mai multe abonamente pe cont mi s-a mai dat o reducere suplimentară de 1 euro.
Deci ar fi un cost total de 9 euro.
Un deal bun spun eu, chiar dacă este abonament fără telefon.
Mă încântă faptul că atunci când ar fi expirat perioada contractuală nu as mai fi fost nevoit să sun pe la "retenție" să mă cert cu ei pentru a obține o ofertă cât de cât acceptabilă.

Că și încă o confirmare pentru colegul de mai sus, acest abonament are number share



Attached File  Screenshot_20220625_174418_edit_15944485979337.jpg   56.63K   104 downloads

Edited by tdan08, 25 June 2022 - 17:10.


#18615
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 06.12.2006
Mai umblă pe Facebook o "ofertă" mult mai slabă decât cea cu smart 20 redus cu 50%
Iar când ajungi pe site acea ofertă e chiar 8.6 euro.
Mai mult se creează confuzie


Attached File  Screenshot_20220625_204340.jpg   126.21K   111 downloadsAttached File  Screenshot_20220625_204930.jpg   79.12K   111 downloads

Edited by tdan08, 25 June 2022 - 19:51.


#18616
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 29.10.2007
pentru cei care mai au un an de contract, ce sanse au la oferta anterioara ?

Edited by altair_xms, 26 June 2022 - 15:16.


#18617
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007
Zero. Abonamentul soției expiră la anul în iunie. Nu am putut aplica online la ofertă. Al meu expira în septembrie anul acesta și a primit.

#18618
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 29.10.2007
da, incercat, nu merge, ms

#18619
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View Posttdan08, on 25 iunie 2022 - 17:00, said:

Mi-am activat și eu oferta Smart 20 redus la 10 euro pentru unul din abonamente.
Având în vedere ca am mai multe abonamente pe cont mi s-a mai dat o reducere suplimentară de 1 euro.
Deci ar fi un cost total de 9 euro.
(...)
Aveai deja Orange Family sau s-a activat automat la contractarea acestui abonament? Din cîte știu, la înrolarea în Family se primește acea reducere suplimentară de 1 euro...
În altă ordine de idei, la spartul tîrgului mi-am schimbat și eu cele două abonamente din dotare. Dacă-i bal, bal să fie!:)

#18620
iozsi

iozsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 30.05.2008
Mie nu imi place stilul asta, faci un abonament de 20 de euro si il dai "redus" la jumatate, asta ca sa poti sa-i dublezi valoarea fara sa ai probleme cu abonatul. Cinstit era sa il faca de 10 euro...Dar Orange a invatat din experientele (greselile) anterioare, cu abonamentele de 5 si 7 euro. M-a tentat tare si pe mine dar chiar nu aveam nevoie, nu consum GB, am wifi peste tot, doar in concediu ce mai am nevoie dar si atunci nevoia este acoperita de abonamentul actual. Oferte o sa mai fie, parerea mea...

#18621
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Si la reziliere anticipata pot cere mai multi bani, fiind abonament de 20. Clar orange a invatat chestii si se adapteaza...

#18622
iozsi

iozsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 30.05.2008
Exact. Ai dreptate, am uitat de reziliere anticipata. In cazul ala, platesti diferenta, mai ia Orange niste banuti Posted Image

#18623
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View Postiozsi, on 27 iunie 2022 - 09:22, said:

Mie nu imi place stilul asta, faci un abonament de 20 de euro si il dai "redus" la jumatate, asta ca sa poti sa-i dublezi valoarea fara sa ai probleme cu abonatul. Cinstit era sa il faca de 10 euro...Dar Orange a invatat din experientele (greselile) anterioare, cu abonamentele de 5 si 7 euro. M-a tentat tare si pe mine dar chiar nu aveam nevoie, nu consum GB, am wifi peste tot, doar in concediu ce mai am nevoie dar si atunci nevoia este acoperita de abonamentul actual. Oferte o sa mai fie, parerea mea...
Evident că abonamentul e potrivit doar pentru cei care au nevoie de mai mult net! Eu chiar am (în ultima vreme) și în loc să mă mai încurc și c-o încărcare de prepay pe telefonul de rezervă, acum am totul pe un singur telefon. Poate că pe celălalt abonament să nu fi avut (neapărat) nevoie, dar dacă tot am făcut-o pe unul, m-am asigurat și pe celălat! Mai ales că am ieșit la bani ca înainte, cu abonamentele vechi plus încărcarea prepay. Iar ca resurse nu are rost să le comparăm (abonamentele vechi erau Me-uri 7) ...:)
Cît privește modul în care a procedat Orange, eu zic că e ok. În primul rînd că reducerea asta nu e permanentă, după ce se termină oferta abonamentul va reveni la valoarea lui inițială de 20 euro (nici nu are cum să rămînă, sînt alte abonamente mai scumpe de 10 euro și cu resurse mai puține)! Apoi, resursele sînt calculate la valoarea de bază a abonamentului (și aici mă refer în primul rînd la roaming), nu au fost înjumătățite prin reducerea cu 50% a costului! Deci, e doar o ofertă limitată prin care Orange și-a mai asigurat prezența în rețea a unor abonați. Nu mulți, că au pus și niște condiții pe acolo, dar destul cît să „agite” puțin apele.
Strict din punctul meu de vedere, împreună cu cealaltă ofertă de la Orange pe care o am (2 euro/lună pentru net de 500 prin fibră și TV Explore), zic că acum stau binișor...:)

P.S. Singurul semn de întrebare e legat de ce va fi după cele 24 de luni. Dar să fim noi sănătoși și om vedea atunci!

#18624
iozsi

iozsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 30.05.2008

View Postcrislacor, on 27 iunie 2022 - 12:45, said:

Evident că abonamentul e potrivit doar pentru cei care au nevoie de mai mult net!

Nu neg, oferta este foarte buna pentru cine are intr-adevar nevoie. Dar sa-l fac doar asa, ca e oferta buna, chiar nu are rost. Vedem ce se mai intampla in viitor Posted Image Daca tu ai nevoie, sa te bucuri de el! Oferta nu e de lepadat...

#18625
gallaxya

gallaxya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 16.07.2006
Situatie for entertainment purposes only:

In incercarea de a contracta un abonament Smart 20 50% redus am ajuns intr-o sitatie Kafta-esque din care am scapat luand decizia de a ma porta in Vodafone dupa ani buni de Orange.
Cronologie:
1) Incercat pe 16 contractare fabulosul abonament dintr-un prepay (former YOXO) - sistemul da eroare - sistemul ma "ghideaza" catre magazin fizic (incercat in felurite moduri, NU si NU; sunat la call center NU si NU);
2) Mers in magazin fizic: angajatul politicos face abonament dar pentru ca nu poate face el reducerea (entitati diferite, sisteme diferite LOL sau SIC!), semnez pentru full price si face sesizare catre departamentul abilitat sa faca el, departamentul, reducerea cu pricina (angajatul de buna credinta informandu-ma ca in trecut s-au rezolvat favorabil multe situatii in acest mod);
3) La 3 zile primesc raspuns NEGATIV - NU SE POATE - contractul semnat nu poate beneficia de reducerea cu pricina pentru ca "nu avem posibilitatea de a aloca alte reduceri, care nu sunt mentionate pe contract"
4) Mers la magazin discutat cu acelasi angajat care era siderat de situatie si mai face o sesizare;
5) Azi (27 iunie) sunt sunat de aceeasi angajata de la "departamentul abilitat" sa mi se spuna ca NU SE POATE; dupa o discutie in care eu vorbeam si "doamna abilitata" se balbaia, am inchis si QED portare.

Peace and love to all! Posted Image

#18626
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 14.11.2009
Prin balbaiala asta Orange a mai pierdut un client. Asemanator cu ce ai spus mi s-a intamplat si mie dar intr-un alt context, am ramas uimit cat de slabi pregatiti, mincinosi, gata sa te prostesca chiar pe fata pot fi unii consultanti de la relatii clienti Orange. Asa am renuntat la serviciile lor fixe care erau ok atunci, iar abonamentele le-am trecut pe prepay, in ziua de azi sunt yoxo. Abonamente Orange slabe sanse sa mai fac in viitor, mi-e foarte ok cu Yoxo.

Edited by ioanradu, 27 June 2022 - 17:23.


#18627
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 06.12.2006

View Postcrislacor, on 27 iunie 2022 - 08:36, said:


Aveai deja Orange Family sau s-a activat automat la contractarea acestui abonament? Din cîte știu, la înrolarea în Family se primește acea reducere suplimentară de 1 euro...
În altă ordine de idei, la spartul tîrgului mi-am schimbat și eu cele două abonamente din dotare. Dacă-i bal, bal să fie!:)

Aveam deja Orange Family...
Pentru că aveam o combinație de un abonament Fun cu unul Smart mereu mi s-a dat o reducere de 1 euro la abonamentul Smart indiferent de valoarea lui.

Acum, că este o ofertă convenabilă sau nu pentru unii, depinde de necesitățile fiecăruia. Dar 10 euro pentru mulți este un deal bun. Îți asiguri un abonament cu acces 5G, cu roaming, cu minute internaționale mai mult decât suficiente, și ai scăpat si de grija netului limitat.

Indiferent de cum o sa fie evoluția pieței în următorii 2 ani eu sunt convins că acest abonament o sa fie (la acest cost) la fel de competitiv și peste 2 ani. Nu vad niciun motiv să renunț la el în următorii doi ani pentru a plăti compensații către Orange.

Iar când o sa se termine perioada de 2 ani, acest abonament o sa devină din nou 20 de euro. Dar pentru asta există "retenția" pentru a negocia altă ofertă.

PS - noul abonament nu se activează imediat. El devine activ odată cu următoarea perioadă de facturare

Edited by tdan08, 27 June 2022 - 18:33.


#18628
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View Posttdan08, on 27 iunie 2022 - 18:30, said:

(...) Dar 10 euro pentru mulți este un deal bun. Îți asiguri un abonament cu acces 5G, cu roaming, cu minute internaționale mai mult decât suficiente, și ai scăpat si de grija netului limitat.
(...)
Anii trecuți, cînd mai mergeam prin Germania și le spuneam nativilor că am 50 GB la 7 euro, dădeau pe spate! Mă gîndesc acum ce-or mai face, dacă le zic de nelimitat la 10 euro...?!:)

#18629
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce sa faca, iti povestesc ce calitate a vieții au ei in Germania si compari tu cu România. E probabil proportionala cu costul unui abonament nelimitat, 50 euro versus 10 euro.

Gasesti in RO nelimitat 5G + roaming chiar si mai ieftin de 10 euro, Vodafone il da cu 8 euro (Red15).

#18630
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Bravo lor! Dar ăsta e topic de Orange, așa că...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate